Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

Exista siguranta paratrasnet?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,050
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSef-chenko, on 30 iunie 2018 - 22:24, said:

N-am eu treaba prea mare cu electricitatea dar mi-e destul de greu sa cred ca o simpla "siguranta" de poate proteja de fulger. Cred ca nici nu se simte prezenta ei.

View PostPhobos, on 30 iunie 2018 - 22:27, said:

Pai cu "o simpla siguranta" nu, dar exista sigurante speciale, ceva mai scumpe. Cu pana in 100 lei se rezolva, din cate stiu, nu-s la curent cu preturile.

Sa va spun,sa nu va spun?
Exista doua "stiluri" de protectii impotriva trasnetelor.Cam complicata treaba.
Pretul?100 de lei?Ar fi bine.In realitate,cam 1500,2500 de euro varianta simpla.
Si cu asta,va doresc noapte buna.

Edited by adisz, 30 June 2018 - 23:00.


#20
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postdjxhouse, on 30 iunie 2018 - 20:37, said:

M-am uitat la acest video, iar la secunda 36 zice ca trebuie "paratrasnet"
Stiu ca exista siguranta (disjunctor) normal si siguranta diferentiala.
Dar de siguranta paratrasnet nu stiam ca exista.

Exista asa ceva sau siguranta paratranset este siguranta diferentiala.


Am vazut in acest video ca exista siguranta la cablu tv, sa nu imi pocneasca tv-ul.

SI pe acest site arata ca exista si siguranta paratrasnet pt cablu utp.

Ma puteti ajuta cu niste clarificari?
Daca chiar sunt bune sau doar o prostie?
Multumesc frumos

Cei de la Leroy Merlin sunt asa de profi incat m-a amuzat teribil acel film de prezentare Posted Image
Ei se refera la descarcatoare, si nu prea au legatura cu instalatia de paratrasnet. Daca vrei sa stii mai multe detalii despre descarcatoare, poti citi aici: click  La pagina 17 iti explica si ce sunt ele de fapt.

Daca vrei sa afli mai multe detalii, poti citi aici, iar modul de exprimare in acest ghid chiar nu este greoi deloc: https://gfinder.find...otection_RO.pdf

O scurta descriere din catalog:
Descărcătoarele (ca cele de la Finder - Surge Protection Devices, SPD) sunt destinate instalării în sistemele electrice, pentru a proteja oamenii şi maşinile de supratensiunile care se strecoară în reţeaua electrică de alimentare şi care altfel pot avea consecinţe dezastruoase. Aceste supratensiuni pot fi de origine atmosferică (fulgere) sau care au originea în sistemul electric, ca de exemplu:
cuplarea sau decuplarea unor sarcini mari, scurtcircuite ori comutarea unor baterii mari de condensatoare utilizate la corectarea factorului
de putere. Descărcătorul (SPD-ul) poate fi descris ca un comutator care este în paralel cu sistemul electric al reţelei de alimentare – pe care îl protejează. La tensiunea nominală a reţelei( de ex: 230 V) descărcătorul apare ca un comutator deschis, având o foarte mare impedanţă (aproape infinită). Dar care, în condiţiile apariţiei unei supratensiuni îşi micşorează foarte repede impedanţa, aproape de 0
Ω. Acesta aplică efectiv un scurtcircuit reţelei de alimentare şi “pune” imediat supratensiunea la pământ. În acest mod reţeaua de alimentare este protejată oriunde descărcătoarele sunt instalate. Când supratensiunea a trecut, impedanţa creşte rapid revenind la starea de contact deschis.

Iar referitor la descarcarile electrice de origine atmosferica, ca sa fii protejat ai nevoie de urmatoarele lucruri:
- priza de pamant ( comuna cu paratrasnetul de 1 ohm, fara paratrasnet de 4 ohm... daca se face priza de pamant separata pentru paratrasnet parca trebuie sa fie de 10 ohmi, dar nu sunt 100% sigur)
- paratrasnet (in functie de obiectivul care trebuie protejat, poate fi necesar sau nu)
- echipotentializare
- descarcatoare montate in instalatia electrica.

Edited by RCmake, 30 June 2018 - 23:26.


#21
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Google diehl Si vezi cat Costa una numai de 60kA.
pont- lightening arester.

#22
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Cand te trasneste poti sa ai mama sigurantelor .
Exista prelungitoare cu protectie la supratensiune , la supratensiuni accidentale ale retelei electrice .

Concret :
Imobil prevazut cu :
- paratrasnet  PDA  (Paratrasnet cu Dispozitiv de Amorsare), raza 50-75m , montat de firma de specialitate
- sigurante pe fiecare nivel
- sigurante diferentiale pe tabloul general .

In 06.08.2017  furtuna cu descarcari electrice . La ora 18:00 a descarcat in paratrasnet . Am auzit un zgomot infernal , de parca se sparsesera toate geamurile simultan . In casa s-a facut o lumina puternica alb-albastruie .
Paratrasnetul si-a facut datoria , casa nu a patit nimic . Dar ...
-toate sigurantele (absolut toate) de pe fiecare nivel sarite
-sigurantele din tabloul general sarite
-racordul de pe stalp topit
... pagube :
-TV LCD de 101 + bluray arse - aveau prelungitor cu protectie la supratensiuni Bachmann
-DVR camere ars - avea prelungitor cu protectie la supratensiuni Bachmann
-modem Telekom ars
-distribuitor CATV ars
Restul electrocasnicelor si PC desi erau in functiune nu au patit nimic . UPS de la centrala termica a intrat in eroare dar dupa reset a functionat .
Curios , am avut o descarcare prin intrerupatorul de lumina din mansarda , capacul intrerupatorului a ajuns la parter .

Attached File  TR1.jpg   145.98K   44 downloads  Attached File  TR2.jpg   1.29MB   43 downloads

Vecinul de vizavi a venit a doua zi cu o sticla de vin si mi-a multumit , el nu are paratrasnet .
In urma trasnetului le-au sarit sigurantele la vecinii din dreapta si vizavi fata si vizavi stanga , ceilalti nu au fost afectati .

In concluzie paratrasnetul e sfant ... si o relatie buna cu Cel de Sus .

#23
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostcheluIS, on 30 iunie 2018 - 23:33, said:

Cand te trasneste poti sa ai mama sigurantelor .
Exista prelungitoare cu protectie la supratensiune , la supratensiuni accidentale ale retelei electrice .

Concret :
Imobil prevazut cu :
- paratrasnet  PDA  (Paratrasnet cu Dispozitiv de Amorsare), raza 50-75m , montat de firma de specialitate
- sigurante pe fiecare nivel
- sigurante diferentiale pe tabloul general .

In 06.08.2017  furtuna cu descarcari electrice . La ora 18:00 a descarcat in paratrasnet . Am auzit un zgomot infernal , de parca se sparsesera toate geamurile simultan . In casa s-a facut o lumina puternica alb-albastruie .
Paratrasnetul si-a facut datoria , casa nu a patit nimic . Dar ...
-toate sigurantele (absolut toate) de pe fiecare nivel sarite
-sigurantele din tabloul general sarite
-racordul de pe stalp topit
... pagube :
-TV LCD de 101 + bluray arse - aveau prelungitor cu protectie la supratensiuni Bachmann
-DVR camere ars - avea prelungitor cu protectie la supratensiuni Bachmann
-modem Telekom ars
-distribuitor CATV ars
Restul electrocasnicelor si PC desi erau in functiune nu au patit nimic . UPS de la centrala termica a intrat in eroare dar dupa reset a functionat .
Curios , am avut o descarcare prin intrerupatorul de lumina din mansarda , capacul intrerupatorului a ajuns la parter .

Attachment TR1.jpg  Attachment TR2.jpg

Vecinul de vizavi a venit a doua zi cu o sticla de vin si mi-a multumit , el nu are paratrasnet .
In urma trasnetului le-au sarit sigurantele la vecinii din dreapta si vizavi fata si vizavi stanga , ceilalti nu au fost afectati .

In concluzie paratrasnetul e sfant ... si o relatie buna cu Cel de Sus .

Degeaba ai prelungitor cu protectie de la bachmann daca nu ai descarcator tip 1 si 2 in tabloul electric general din casa. In acele prelungitoare de la bachmann ai descarcatoare tip 3 cel mai probabil, si te pot ajuta doar in anumite situatii fara celelalte tipuri de descarcatoare.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,054
  • Înscris: 23.09.2005
Bine mai, dar cazurile cand te trazneste pe budã, stand in casa, sunt foarte rare, sa recunoastem. O simpla protectie in tablou, pentru supratensiuni care vin pe retea de aiurea, din cauza traznetelor, e mai ieftina.

Edited by Phobos, 01 July 2018 - 00:32.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005
Pentru trasnet , fulger , nu exista nici un fel de siguranta in stilul in care vrea initiatorul .
Exista protectie care se numeste paratrasnet.Asta este un circuit electric , nu o siguranta care se monteaza in perete .

#26
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 21.10.2006

View PostcheluIS, on 30 iunie 2018 - 23:33, said:

Cand te trasneste poti sa ai mama sigurantelor .

Multumesc frumos pentru explicatie.

M-am exprimat gresit.

Am gasit acest "Dispozitiv de protectie la supratensiune Trifazat".

"Dispozitivul de protectie la supratensiune trifazat este un modul electronic care, in cazul aparitiei unei supratensiuni de 260-280 Vca intre oricare dintre faze si nul, va comanda declansarea intrerupatorului diferential (varianta DPST 3-1) sau va comanda declansatorul asociat intrerupatorului automat (varianta DPST 3-2)"


Ceeace eu vroiam - sa imi pun un dispozitiv de protectie la supratensiune. (in caz de fulger, sau eroare de la reteaua electrica - din greseala baga mai mult de 260V pe retea.

Adica sa ma protejez la supratensiune - sa nu imi arda televizorul, frigiderul, etc etc...

Ma puteti ajuta cu un sfat la aceasta intrebare?

Edited by djxhouse, 01 July 2018 - 09:41.


#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdjxhouse, on 01 iulie 2018 - 09:39, said:

Ma puteti ajuta cu un sfat la aceasta intrebare?
Citeste aici https://forum.softpe...i/page__st__468

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005

View Postdjxhouse, on 01 iulie 2018 - 09:39, said:

Ceeace eu vroiam - sa imi pun un dispozitiv de protectie la supratensiune. (in caz de fulger, sau eroare de la reteaua electrica - din greseala baga mai mult de 260V pe retea.

Adica sa ma protejez la supratensiune - sa nu imi arda televizorul, frigiderul, etc etc...

Asta e cu totul si cu totul alceva ...decat protectia la fulger !
E protectie la supratensiune . Ar fi ok daca iti convine sa intrerupa circuitul de alimentare din casa.
Protectiile pentru asta sunt de mai multe feluri . De exemplu se poate monta un stabilizator de tensiune si in felul asta nu se intrerupe alimentarea ci o tine in limite stabilite .
Personal eu asa as face . Nu-mi convine sa raman fara televizor sau PC , oride cate ori creste accidental tensiunea in prize .

#29
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postdjxhouse, on 30 iunie 2018 - 21:20, said:

Eu asa am inteles, ca pui o siguranta si in caz de in loc de 220~240V ai 280V atunci îți sare siguranța si nu ti se mai strica televizorul, frigiderul, etc.

Asa siguranță există?
Ăla nu e paratrăsnet, este un dispozitiv de protecție împotriva supratensiunilor de rețea (de exemplu, când se întrerupe accidental nulul în punctul de alimentare a coloanei trifazate ce deservește imobilul și te trezești în instalația din casă cu aproape 400 V în loc de 230 V). Există diferite modele de astfel de dispozitive și ele se montează în tabloul electric din locuință.
Pentru protecția împotriva supratensiunilor atmosferice (trăsnet) există instalații speciale. Nu cred că are rost să dezvoltăm subiectul, pentru că e clar că nu ești în domeniu (să nu mă înțelegi greșit, nu e nimic de condamnat sau rușinos în asta, nu toată lumea trebuie să se priceapă la domeniul electric, dar nu cred că ai putea înțelege niște explicații strict tehnice). Ce trebuie să reții este faptul că dacă locuiești la bloc sau la o casă în oraș care are branșament exclusiv subteran, nu ai nevoie de instalație „de paratrăsnet”.

#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postadisz, on 30 iunie 2018 - 21:14, said:

In primul rand,consulta I7.
In al doilea rand,pune-te la punct cu tot ce inseamna electricitate.
In al treilea rand,ar trebui sa ai habar de intensitatea curentului electric.
Acel film la care faci referinta este pentru profani.Pe scurt,o porcarie.

Protectia la actiunea trasnetului,paratrasnetul,nu consta intr-o siguranta,
Tija de captare a trasnetului este un echipament cu o anumita raza de actiune,care se monteaza de regula in cel mai inalt punct al obiectivului de protejat.Pretul este pe masura si nu are nici un fel de tangenta cu tabloul de sigurante.

Instalatia de protectie impotriva trasnetului este din ce in ce mai uzitata in tara datorita fenomenelor cllimatericce actuale si ar trebui sa fie de luat in seamai,avand in vedere pagubele produse.

Si ca sa-ti raspund punctual intrebarii din titlu,nu exista siguranta paratrasnet.Pur si simplu nu exista asa ceva.Vezi intensitatea curentului electric.
Cred ca se refera la descarcator

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate