Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#469
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
http://www.tbgrup.ro...paratrasnet.pdf

Edited by anaki, 27 September 2017 - 15:52.


#470
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 GeorgeTrisina, on 27 septembrie 2017 - 14:42, said:

....... Deci: ca sa nu te injure cel caruia ii faci calculele foloseste conductor de aluminiu D=8mm care este dedicat pt asa ceva. Conductorul de coborare trebuie sa fie neizolat (nu FY sau MYF). Folosesti minim doua conductoare. Daca amprenta cladirii este mai mare folosesti 4 - 6 coborari. Conductorul de aluminiu despre care ti-am povestit nu este izolat si se muleaza foarte usor.
Eu sunt beneficiarul. Cum am renuntat la ideea de a "improviza ceva la iuteala", ca n-am cu ce (am niste Cu de 10 mmp dar e prea putin sa pun macar doua coborari de cate doua fire) o sa fac un drum la un depozit de electrice si iau cablu de Al de 8 mm dia, exact cum ati scris.
Cladirea va avea la acoperis 13m x 8m, la fundatie are 11 x 6 m, e o casa cat se poate de standard ca aspect.

#471
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
http://www.tbgrup.ro...paratrasnet.pdf

Am repostat link-ul lui anaki, s-a strecurat o eroare

#472
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009

 stefan011, on 05 decembrie 2017 - 18:31, said:

Buun...avem o situatie: casa acoperita cu tabla, metal mult si pe fatada...iar casa n-are paratrasnet. Construiesc acum un cos de fum in exteriorul casei, metal+inox. Ma gandeam sa montez un paratrasnet atasat de acest cos de fum, intrucat mi-ar fi mai simplu, iar pt. cos folosesc doar materiala incombustibile. Intrebari:
1) Ce materiale trebuie sa folosesc, se gasesc in comert "prajini" din alea metalice? Trebuie sa aiba bila in varf? Platbanda ce sectiune trebuie sa aiba?
2) Cosul va fi pozitionat in exteriorul casei, intr-un colt. E asta o problema pt paratrasnet, faptul ca nu e in centrul suprafetei pe care trebuie sa o protejeze? Casa are 10x10 m.
3) La ce inaltime ar trebui sa ma ridic deasupra coamei acoperisului?
4) Am impamantare sanatoasa pentru instalatia din casa. Impamantarea paratrasnetului trebuie sa fie separata de aceasta? Daca impamantarile sunt comune, exista pericolul ca fulgerul sa treaca si pe la unele aparate de prin casa, sau isi vede de drumul lui spre pamant?
2-numai daca folosesti un pda cu o raza suficient de mare poti sa protejezi toata casa si nu e o problema ca e amplasat acolo.Daca te gandesti sa folosest o tija simpla,Franklin,te amagesti singur aceea nu va putea acoperi toata suprafata casei, iti recomand sa te uiti si pe site-ul obo sa vezi acolo cum se abordeaza si se executa instalatia de paratrasnet exterioara clasica.
4-daca este sub 1ohm o poti  folosi ca priza de pamant comuna.
Comuna sau nu ,exista riscul patrunderii in casa prin cabluri tevi,etc. de aceea exsta si o instalatie de protectie interioara iti recomand sa citesti in I7 si daca crezi ca ai priceput ce scrie acolo ,vezi ce faci.
Iti reamintesc ca aceste instalatii nu se fac in regie proprie dar nici nu-ti poate interzice cineva ,doar ca nu vor fi luate in considerare la asigurari,etc.

Edited by anaki, 06 December 2017 - 09:41.


#473
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Paratrasnet pt casa din lemn

Attached Files


Edited by anaki, 08 February 2018 - 19:21.


#474
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Interesant si lamuritor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZhIKEXdEp3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anaki, 02 June 2018 - 20:39.


#475
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai incerc si eu o resuscitare a threadului. In urma unei furtuni cu descarcari electrice mi s-au ars niste parti ale unor electronice, mai exact niste porturi hdmi de pe receiverul audio si portul de la un media player. S-a intrerupt curentul, dupa ceva timp am vazut pe strada ca iluminatul si-a revenit, dar la mine tot nu era curent, am verificat tabloul de pe etaj, sigurantele nu sarisera. Sarisera in schimb cele din firida, le-am resetat si apoi am constatat defectele. Eu am tv de la dolce prin antena lighean dar e putin probabil sa fi venit pe calea asta supratensiunea (banuiesc ca asa se numeste beleaua). Receiverul dolce e intact, tv-ul la fel, cam greu sa fi trecut prin astea 2 si sa nu produca pagube, nu-i asa? Deci banuiesc ca problema a venit pe calea retelei de tensiune. Casa nu are impamantare (stiu, nu e deloc bine, la noua locuinta am facut impamantare ca la carte), dar nu cred ca ar fi fost suficienta.

La momentul actual construiesc o alta locuinta si pot face tot felul de schimbari sau imbunatatiri ale instalatiei astfel incat sa previn problemele astea pe viitor.

Am citit pe forum aici despre tandem bobina MSU + declansator, dar cand a fost vorba sa le cumpar sa le monteze electricianul mi-a zis ca le pun degeaba, pentru ca firida oricum contine asa ceva si sunt protejat de acolo.

La locuinta actuala, unde s-a intamplat beleaua, firida a fost schimbata si modernizata de curand si iata ca asta nu a ajutat la mare lucru.

Cum credeti ca ar trebui sa preocedez in continuare?

Va multumesc anticipat.

Edited by Bylly00, 16 June 2018 - 10:25.


#476
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Problema e complexa,urmareste videoclipul de mai sus si ai sa constati ca o simpla bobina msu +declansator nu rezolva problema..
Cauta un electrician sau o firma care sa-ti faca o analiza temeinica altfel vei avea doar senzatia ca esti protejat,pe cand in realitate ....

Edited by anaki, 16 June 2018 - 16:11.


#477
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am urmarit filmuletul si inteleg ca pentru o protectie adevarat trebuie un paratrasnet. 2 probleme - costul acestui sistem depaseste cu mult costul electronicelor afectate; problema mea nu a aparut datorita unei lovituri directe de trasnet, problema a venit pe reteaua electrica. Adica asa cred, daca trasnetul ar fi lovit cumva acoperisul casei sau antena dolce cred ca s-ar fi auzit un zgomot foarte puternic posibil chiar ceva incendiu pe la acoperis sau daca ar fi lovit antena cred ca se prajea lnbul cu tot cu receiverul dolce + eventual tv sau cine stie.

Deci ma intereseaza sa ma protejez de problemele care pot veni prin reteaua electrica, nu de trasnet, multumesc in avasa. Desigur ca daca ma adresez unei firme voi primi un sfat (dar poate sa nu fie cel corect, dovada ce mi-a spus electricianul meu care la randul lui e angajatul unei firme), dar deocamdata cer sfaturi pe forum si stiu ca sunt oameni bine instruiti si care sar in ajutor (impamantarea pe care am facut-o este facuta tot la sfatul tau - multumesc inca o data - dar nimeni nu m-a incurajat sa fac asa, toti electricienii carora le-am cerut sfatul spuneau ca 3 tarusi sunt suficienti si sa ii ingropt pe langa casa dupa ce termin constructia in loc sa ii pun in santul de fundare si sa sudez platbanda si de armatura casei).

#478
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Paratrasnetul(captatorul) are rolul sa te protejeze impotriva unei lovituri directe care poate incendia casa,in schimb impotriva curentilor si supratensiunilor fie ele provocate de trasnet sau cele de comutatie exista acel eclator si descarcatoare pe diverse zone ,inclusiv unul local de finete amplasat exact de unde se alimenteaza consumatorii de mare sensibilitate ,pe langa astea exista si este recomandat sa fie amplasate descarcatoare pe cablurile  rcs rds sau telekom care vin de la stalpi.
Una dintre solutii este ca in tabloul general sa amplasezi un descarcator asociat cu o bobina msu si un declansator sau asociat cu un limat sau orice aparat care are aceste functii,si asta e solutia minima.

Edited by anaki, 16 June 2018 - 20:24.


#479
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,833
  • Înscris: 26.08.2006
Salut! Ce descarcator recomandati ? Sau alte firme. In tablou am trifazat si protectie la supratensiune de retea.Multumesc!
https://www.etbm.ro/...ton-spct2-385-4
https://i.dedeman.ro...027562_fisa.pdf
http://eshop.schneid...&org=56&lang=29

Edited by GERULA2006, 11 July 2018 - 20:26.


#480
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Ala de la Obo

#481
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,833
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc! Intre ele este doar diferenta de calitate sau cel de la OBO are mai multe caracteristici?

#482
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Paratrasnet montat la o casa in Viena.
Ce parere aveti? e executat corect? mie nu mi se pare in regula ca conductorul sa fie pozat pe suporti metalici (cica asa e normativul in Austria)

Attached Files


Edited by GeorgeTrisina, 03 September 2018 - 08:34.


#483
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Poate cel care a montat acest sistem clasic a considerat ca acea pelicula care acopera tigla metalica este un izolator suficient de bun si a folosit acel tip de cleme

#484
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Greu de crezut ca poate izola bine acea pelicula... in fine... eu unul n-as avea asemenea curaj sa am baza doar in vopseaua de pe tabla.

#485
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Eu nu admit asa ceva,clema poate fi metalica dar sistemul de fixare al conductorului pe clema trebuie sa fie izolator cum sunt astea  https://www.dedeman....15609/p/1004212

Edited by anaki, 03 September 2018 - 14:56.


#486
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
La mine la seviciu sunt doua corpuri de cladire fiecare cu PDA ul ei, dar tot ars reteaua de calculatoare de 2 ori in vara asta. tocmai datorita problemei enuntate mai sus, si a unui teren impropriu pentru pamantari, grohotis de rau.

Nu am avut tupeul sa/l pun pe casa, e in gradina din deal de casa mai sus decat casa, terenul este imropriu pentru pamintari, acelasi grohotis, pentru 10 ohm trebuie impamintare stelata, gheara mai mult de 50 m de platbanda.

Edited by cavit, 04 September 2018 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate