Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Casa aproape pasiva in Hunedoara

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#361
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
341 lei / 32 kg, 2kg/mp, pun pariu ca la porozitatea boltarilor mei (sunt FOARTE porosi) urca la 3kg/mmp, deci 34 lei/mp; no way, am 75mp de zid, m-ar costa aproape 2550 lei? plus transportul plus mana de lucru...

Si membranele bituminoase sunt cam scumpe, 10-15 lei/mp, dar parca tot ies mai ieftin.
Oricum, multumesc frumos de intentie/sugestie. :)

#362
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Adi, eu iti tin pumnii, dar te cred ca e greu. Fa ceva ce sa nu se strice la iarna. Simplu, rapid, definitiv.

#363
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
http://www.dedeman.r...x20-m/p/6043691
Membrana o poti folosi dar trebuie sa ai grija sa o suprapui cel putin 10 cm la inadituri si daca ai posibilitatea sa o lipesti cu banda adeziza ceva mai rezistenta pe ambele parti ar fi bine.Iti sustine structura de boltari greutatea pamantului?Trebuie sa iei in considerare si ploile sau zapada care ingreuneaza pamantul + ca daca ajunge apa  la structura la inghet-dezghet  o va afecta(structura)

Edited by micky_elisa, 16 September 2017 - 21:06.


#364
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
@ addysoftware.  http://pinterest.com...rce_app=android

#365
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am de gand ca, pe langa zidaria de boltari care nu mi se pare foarte solida in sine, sa mai adaug in zona cea mai expusa care are cca 4 m si jumatate un "stalpisor" de beton de 20 x 40, pe interior; la cca 4 metri si la 7 metri exista deja cate un zid spre interior, acestea pot prelua eforturi mari.

cam asa:

Attached File  2017-09-16_23-34-44.png   5.4K   6 downloads

Edited by addysoftware, 16 September 2017 - 22:37.


#366
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
Stalpi care ii adaugi ar fi bine sa fie "legati"de zidul de boltari....gauri in zidarie +bara filetata sau fier beton legat de armatura stalpilor

#367
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Zidaria are o multime de fier innauntru ca armatura. Dar stalpul ala il voi baga oricum, sa fiu io impacat.

#368
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am scris de o mie de ora...asta este a o mie una oara...membrana HDPE este o protectie la hidroizolatie si nu o hidroizolatie in sine! Clar?
Addy la ce ai tu acolo se preteaza doar membranele termosudabile (carton bituminos)  peste care vii cu membrana HDPE.....

#369
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Buun, asa o sa fac. Am gasit si unul ieftin, vreo 5 lei metrul. Ce diferente or fi intre 5 lei metrul si 16 lei metrul, chiar nu stiu...

ahaa, ala de 16 lei e ptr termosistem (mda...)
tot ramane intrebarea oare ce diferente or fi intre 5 lei mp si 7 lei mp sau 10 lei mp. In fine.

#370
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Baga mare ca am inteles ca vin ploile joi-vineri.

#371
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
https://pinterest.co...rce_app=android

#372
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cam asa arata locatia viitoarei case Attached File  2017-09-25 10.46.43.jpg   95.52K   98 downloads
S-a introdus drenajul (teava portocalie de 110 gaurita pe fund cam la fiecare 12 cm cu burghiu de 8) pe pat de pietris+nisip si infasurata in geotextil. S-a acoperit cu nisip si sort apoi cu ceva balast (amestecatura de roca de la un drum care se sapa in apropiere).
Attached File  2017-09-25 10.48.56.jpg   96.5K   98 downloadsAttached File  2017-09-25 10.49.42.jpg   96.35K   97 downloads

Langa drenaj pe interior s-au asezat bolovani (in medie 13 cm inaltime) apoi ceva balast si un pic de sort si nisip (cred ca ar fi trebuit invers dar ma rog....), s-a facut cofrag, s-a pus folie de plastic pe fund si pereti si s-a turnat talpa fundatiei, apoi fundatia de 35cm inaltime si cca 30 latime cu ceva otel-beton de 10mm incorporat.
Attached File  2017-09-25 10.47.53.jpg   97.36K   93 downloadsAttached File  2017-09-25 10.48.10.jpg   96.78K   94 downloadsAttached File  2017-09-25 10.48.35.jpg   95.87K   93 downloadsAttached File  2017-09-25 10.49.06.jpg   95.99K   85 downloads
Si ploua... si ploua... burnita de toamna. 4 zile a plouat.

Deasupra se va pune pe toata lungimea folie bituminoasa de 2 kg/mp la 1 metru latime, a.i. folia sa ramana si inauntru si pe dinafara (ca sa o lipesc de hidroizolatia exterioara) si vreau sa hidroizolez si sub placa (podeaua) beciului, dar acolo doar cu folie de plastic reciclata (Indra, ca cea de mai sus), si apoi... as incepe zidirea. Dar ma intreb (si va intreb pe voi de fapt, dragi prieteni): sa mai torn o centura de beton (daca da, cat de groasa?) sau sa fac direct zidul de boltari? As face direct zidul, rezista membrana bituminoasa oare la acest "tratament"?

#373
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
@ Addy nu ai lasat pt.stalpi de legatura fier beton cu etrieri iesirile din fundatie.Caut o poza si ti o postez

Ii vorba de "mustatile" care fac legatura intre fundatie si ziduri

Attached Files



#374
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai eu vad ca are, par cam subtiri, de 8mm, dar sunt.

#375
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
Scuze acu le am vazut....poti pune carton bituminat perimetral doar ca unde ai golurile"camere"ar trebui sa fie nivelat sa nu iti rupa greutatea betonului cartonul

Eu asa am facut...cartonul peste fundatie,sapa de indreptare,carton perimetral,conducte,tevi,cabluri,sapa de nivelare.

http://pinterest.com...pp=android.  
Izolatie la ziduri

Attached Files



#376
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmicky_elisa, on 26 septembrie 2017 - 13:05, said:

Eu asa am facut...cartonul peste fundatie,sapa de indreptare,carton perimetral,conducte,tevi,cabluri,sapa de nivelare.
deci la ziduri asa:
  • Spalat cimentul apoi uscat (pana vin oamenii joi, am timp).
  • Amorsa bituminoasa, membrana bituminoasa, reparatii si ermetizare cu mastic bituminos la gaurile din membrana
  • Shapa. Cati cm?
  • Zidarie.


#377
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
De spalat betonul poti sa il speli cu amorsa ,iar la sapa daca nu ai conducte,tevi poti sa o faci de 6-8 cm.Apoi poti pune perimetral carton bituminos,zidaria si apoi inca o sapa de 4-5 cm.

#378
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cum adica cu amorsa?

Tevi nu am atat de jos. Tevile de iesire ape uzate si cea de aductiune apa si aer si iesire gaze uzate (calde, de la compostor si eventual de la soba) vor avea o nisa in peretele de la sud, cam la un metru deasupra podelei beciului. si va mai fi o nisa cam la nivel 1.5 metri in mijlocul partii de nord a casei, pentru aproximativ aceleasi scopuri. Nu stiu inca de unde voi trage apa si de aceea prevad ambele goluri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate