Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Centru recuperare medicala dupa operatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! Am o mare problema. Tatal meu a suferit o operatie extirpare vezica, rinichi si prostata, a stat foarte mult la pat (este de o luna internat), maine il externeaza si el nu mai poate sa mearga, de abia reuseste sa stea in fund sprijinit. Eu nu ma pot deplasa decat prin casa, merg in cadru si habar nu am ce o sa fie de maine. Stiu ca are dreptul la ingrijire medicala la domiciliu insa aceea presupune doar pansare, schimbare punga urinara si cam atat. Iar ca sa angajez pe cineva, nimeni nu va sta cu el nonstop aici. Ma gandeam poate exista vreun centru recuperare dupa aceasta operatie, sa-l internam acolo si sa-l tina pana se pune cat de cat pe picioare, macar sa se poata deplasa prin casa la baie, la bucatarie. Stie cineva vreun centru bun in Bucuresti si cam cat ar costa?

Edited by gerbil, 19 June 2018 - 16:33.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu te pot ajuta, nu stiu absolut nimic.
Dar sunt alaturi de voi, va transmit toate gandurile bune posibile.
Ma bucur ca se vad totusi progrese, faptul ca se ridica singur aduce o raza de speranta.
Rezultatul biopsiei a sosit? E nevoie de chimioterapie?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,164
  • Înscris: 13.03.2017
De obicei, la recuperare medicala ajungi la recomandarea medicului curant.
Numai asa se pot deconta aceste servicii de CAS.
In lipsa recomandarii, platesti contravaloarea serviciilor din buzunar iar la internare + supraveghere permanenta se cam mareste nota de plata.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Am citit acum biletul de externare, nu i-au dat nimic, nici macar medicamente. Stare pacient: vindecat. Mda.

Nu a sosit rezultatul biopsiei dureaza 30 de zile.

Edited by gerbil, 19 June 2018 - 16:51.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,164
  • Înscris: 13.03.2017
Imi pare rau - sincer
Daca pe biletul de externare scrie - vindecat - va trebui sa platesti totul din buzunar la un centru particular fara posibilitatea decontarii.
La alea "de stat", fara trimitere sau recomandare de la medic sansele sa te bage in seama sunt cam zero.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Nu pot da informatii sigure dar mie cand am avut probleme cu mama, imi sugerase cineva fundatia CRUCEA ALB GALBENA.
Eu nu am folosit, s-a sacrificat sora-mea cu ingrijirea.
link:
https://www.cag.ro/servicii-medicale/

Edited by altuser09, 19 June 2018 - 16:58.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vezi ca e un abuz. Nu pot declara vindecat un om operat de cancer. Trebuie reclamat undeva.
Trebuie stabilit gradul de invaliditate si un ajutor pe masura.

Edited by Paz, 19 June 2018 - 17:25.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Uitati ca asa scrie. Probabil ei considera ca daca operatia e reusita, e vindecat. Restul nu mai conteaza.

Attached Files



#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,926
  • Înscris: 26.05.2007
Am trecut recent prin aceeasi situatie..............n-am gasit nicio rezolvare la vre-o clinica de recuperare privata / de stat. Au motivat ca o astfel de situatie nu poate fi rezolvata din cauza personalului medical redus, nu acopera necesarul la astfel de pacienti. Conditia minima ? sa se deplaseze cu cadru de sprijin.
Sanatate !

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
nu sunt medic, dar daca biopsia e buna, atunci e "da" bine, are sperante la o viata cat de cat normala.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 ChemTeacher, on 19 iunie 2018 - 18:10, said:

Am trecut recent prin aceeasi situatie..............n-am gasit nicio rezolvare la vre-o clinica de recuperare privata / de stat. Au motivat ca o astfel de situatie nu poate fi rezolvata din cauza personalului medical redus, nu acopera necesarul la astfel de pacienti. Conditia minima ? sa se deplaseze cu cadru de sprijin.
Sanatate !
Adica daca esti sarac, te lasa sa mori.

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Mda nu stiu, traim intr-o tara vai mama ei.

 OPEDI, on 19 iunie 2018 - 18:14, said:

nu sunt medic, dar daca biopsia e buna, atunci e "da" bine, are sperante la o viata cat de cat normala.

Slabe sanse sa fie buna, daca tumora apare la tomograf cu substanta de contrast inseamna ca e vascularizata deci e maligna.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 OPEDI, on 19 iunie 2018 - 18:14, said:

nu sunt medic, dar daca biopsia e buna, atunci e "da" bine, are sperante la o viata cat de cat normala.
Nu spune asa, dupa ce i-au extirpat vezica prostata si un rinichi, la ce viata normala te astepti ?

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014

 Paz, on 19 iunie 2018 - 17:15, said:

Vezi ca e un abuz. Nu pot declara vindecat un om operat de cancer. Trebuie reclamat undeva.
Trebuie stabilit gradul de invaliditate si un ajutor pe masura.
Ai fi surprins sa vezi cati dupa ce se opereaza de cancer, sint declarati vindecati.

#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Paz, on 19 iunie 2018 - 18:35, said:

Nu spune asa, dupa ce i-au extirpat vezica prostata si un rinichi, la ce viata normala te astepti ?
Una la care sa nu zici ca deja ai depasit cele maxim 6 luni pe care ti le-a oferit medicul oncolog.
Ei sunt invatati cu greul vietii, au tras la jug de cand se stiu, stiu sa se bucure de micile placeri ale vietii, o cafea buna, un ciripit de pasere, o zi insorita sau o saptamana fara dureri maxime.
Toata stima si respectul meu pentru astfel de familie si de oameni.

Edited by OPEDI, 19 June 2018 - 18:48.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
Imi pare rau pentru situatia cu tatal tau. Iti aduci aminte probabil ca acum cativa ani am incercat sa te ajut cu o problema, incerc si acum.
Daca ai fi fost in apropierea judetului Neamt era floare la ureche.
Insa cred ca se gasesc solutii asemanatoare si la Bucuresti.

Sunt fundatii (cum e Fundatia de Ingrijiri Comunitare din Piatra Neamt) care fac gratis ingrijiri la domiciliu sau asigura transportul pacientilor la sediu. Aici la Piatra, au masina cu care iau zilnic pacientii de acasa, ii duc la fundatie, li se face tratamentul (masaj, acupunctura, gimnastica, etc) si apoi sunt adusi acasa.
Aceste fundatii au bani din sponsorizari, bani de la consiliile locale sau judetene.
Totodata sunt fundatii sustinute de diferitele culte, stiu ca aici la noi biserica penticostala are o fundatie de genul.
Trebuie sa cauti putin, sau poate sunt useri care cunosc aceste fundatii din Bucuresti. Daca nu, o sa iau maine legatura cu cei de la Piatra sa ma sfatuiasca pentru ca sigut tin legatura cu cei asemeni lor.

In acelasi timp cred ca si medicul de familie poate sa ii dea o trimitere pentru recuperare medicala, chiar daca pe biletul de iesire scrie “vindecat”. Din pacate pentru voi, nu stiu daca gasesti clinici de recuperare care sa asigure si cazare.
Incearca putin si la casa de pensii, daca nu reusesti sa obtii informatii de la ei o sa vorbesc la cei de la Neamt, sa vad daca poate fi ajutat cumva.

Cam atat, daca vrei sa-mi transmiti ceva in privat, da-mi mesaj.

Sanatate multa!

#17
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 gerbil, on 19 iunie 2018 - 18:33, said:

Mda nu stiu, traim intr-o tara vai mama ei.


Slabe sanse sa fie buna, daca tumora apare la tomograf cu substanta de contrast inseamna ca e vascularizata deci e maligna.
Nu neaparat.
Eu am avut o asemenea "experienta".
Au trecut deja 10 ani de la extirparea ei.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
OPEDI, aici nu-i vorba de mici bucurii sau de stima si respect.
O persoana trebuie sa-si gateasca, sa manance, sa mearga in baie, sa spele, sa se spele... si alte o mie de maruntisuri... Tu ai idee in ce stare esti dupa ce ti-au scos 3 organe ? Abia daca te ridici in pozitia sezut.

fqx, ce sa mai zic... Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate