Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Viza China

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
De aici este luat materialul de mai jos

https://www.mae.ro/t...conditions/3681

Aeroportul Internațional Beijing Capital, Gara de Vest Beijing Railway, Aeroportul Internațional Tianjin Binhai, Tianjin Internațional Cruise Home Port sau Aeroportul Internațional Hebei Shijiazhuang Zhengding și Qinhuangdao Seaport. Puteți merge la Beijing, Tianjin și zona administrativă a provinciei Hebei timp de 144 de ore fără viză;
Aeroportul Internațional Liaoning Taoxian și Aeroportul Internațional Dalian Zhoushuizi. Puteți să stați 144 de ore fără viză în zona administrativă a provinciei Liaoning.
Atenție! Străinii care întrunesc cerințele de mai sus și doresc să aplice pentru acest tip de tranzit fără viză, urmând să intre prin punctele de frontieră menționate mai sus, cu avionul, trenul sau cu vaporul, trebuie să informeze, înainte de îmbarcare, personalul mijlocului de transport cu care călătoresc și să prezinte pașaportul valabil și biletul de călătorie prin care face dovada deplasării către o țară terță, cu data și locul deja stabilite, urmând ca înainte de a intra în Republica Populară Chineză, personalul mijlocului de transport să declare acest lucru la punctul de control. După verificarea documentelor, punctul de control va emite un permis de ședere temporară solicitantului ajuns la punctul de control.

Autoritățile chineze, amplasate la punctele desemnate de trecere a frontierei, vor îndeplini formalitățile și procedurile corespunzătoare, pentru toate tipurile de intrări fără viză.

E cineva ce a avut nevoie de perioada asta de pana la 144 ore fara viza in Beijing ?

Am gasit niste preturi bune cu Air China catre Singapore cu escala in Beijing, si ma gandeam sa stau si acolo vreo 3 zile daca tot se poate fara viza

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
E foarte comuna si daca mergi cu Air China stiu deja treaba.

#39
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
deci pot sa-mi rezerv linistit vreo 4 zile in Beijing fara sa am viza ? Posted Image

Edited by mccrya, 06 April 2024 - 22:06.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Dap.

Vezi la chinezi (Air China & friends) sa iti pui numele complet exact cum apare in pasaport in MRZ. Refuza imbarcarea altfel.

#41
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
Da, am vazut asta referitor la nume :)  . Multumesc mult de info !

de la 600 eur cu Air China si pana la aproape 1000 eur cu Qatar de pers, e un pic de diferenta atunci cand mergem doi porumbei in vacanta, nu ? :lol:

zborul cu Air China e din Roma Fiumicino , in noiembrie anul asta

#42
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
De preferat sa nu ai stampile de Turcia in pasaport. Citisem pe reddit un caz in care nu li s-a permis intrarea, chiar destul de recent parca(erau frecvente acum cativa ani).

Edited by danigoleman, 07 April 2024 - 09:32.


#43
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
tocmai ca am ...de anul trecut. Am stat vreo 12 zile in Istanbul . Am si intrare si iesire

Numai ca eu vreau sa stau 3-4 zile ...adica ma incadrez in perioada aia de tranzit unde nu am nevoie de viza

Edited by mccrya, 07 April 2024 - 11:26.


#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmccrya, on 06 aprilie 2024 - 22:28, said:

de la 600 eur cu Air China si pana la aproape 1000 eur cu Qatar de pers, e un pic de diferenta atunci cand mergem doi porumbei in vacanta, nu ? Posted Image

zborul cu Air China e din Roma Fiumicino , in noiembrie anul asta

Eu zbor cu ei luna viitoare, milano - Tokyo. 450 EUR, chilipir Posted Image

dar marti merg in Turcia, deci o sa am si eu stampile.

Doar ca la dus am doar 3 ore si la intors 8, nu stiu daca iau viza de tranzit, as lua doar ca sa am o viza extra in pasaport =))

Edited by Lex404, 07 April 2024 - 23:09.


#45
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
Până la urmă am luat din Milano - Shanghai - Singapore și retur către Milano tot prin Shanghai. Stau 5 zile in Shanghai și 12 in Singapore. 1245 eur /2 pers  consider ca e f ok

#46
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
12 in singapore? Nu e prea mult?

#47
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
Pentru mine nu e...sunt fan Singapore Posted Image .

Am mai fost de doua ori in Singapore si tot asa am stat . Atunci am combinat cu Kuala Lumpur si Hong Kong

Edited by mccrya, 09 April 2024 - 16:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate