Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Viza China

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ofmircea

ofmircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.05.2018
Salutare,

In speranta ca ma poate ajuta careva cu sfaturi utile:

Vreau sa fac o calatorie in Insula Hainan din China, cat de curand.
Intentionez sa stau cel putin o luna dar poate vreau sa stau mai mult, gen un an. Am gasit pe internet ca pentru Hainan nu este necesara viza turistica pentru 30 de zile dar trebuie sa cumpar excursii de la o agentie locala ca sa beneficiez (nu stiu daca e vreajeala de agentie turistica sau chiar trebuie). Am sunat la ambasada si nu m-am lamurit exact, mi-a lasat impresia ca nu stie foarte bine ce este de facut. Mi-au spus ca trebuie sa am bilet de avion dus-intors. Eu nu vreau sa cumpar bilet dus-intors pentru ca nu stiu cat o sa stau.
O alta problema este ca daca vreau sa stau mai mult de o luna, trebuie sa ma intorc in tara ca sa obtin viza China adica nu pot sa o obtin in China??
Sau pot sa depun actele de acum pentru viza (am inteles ca primesc viza pentru 3 luni) dar imi cer rezervari la hoteluri pentru tot itinerariul iar eu nu am pentru ca o sa stau la un prieten.
Ce ma sfatuiti sa fac?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Sfaturi?
In primul rand sa nu uiti ca vei merge intr-o tara din extremul orient unde legea chiar se aplica si nu se fac concesii.
Daca tu ai impresia ca principiul romanesc "se rezolva" este aplicabil,cred ca gresesti.
Tu vrei sa fentezi pe cat posibil toate restrictiile.Sa nu ai surprize mari,din cele neplacute.

Respecta legea,chiar daca acest lucru costa.In acest mod vei fi in siguranta.
Daca te decizi altfel,nu uita sa-ti anunti apropiatii de intentiile tale,ca sa stie unde sa te gaseasca dupa incarcerare.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fara bilet dus-intors nu te lasa sa intri.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dar ce vrei sa faci in China si de ce vrei sa te duci tocmai in insula aia?

#5
ofmircea

ofmircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.05.2018
Adisz, multumesc pentru raspuns. Intentia mea nu este sa fentez restrictiile ci sa gasesc solutia optima pentru nevoile mele cf legilor in vigoare. NU vreau sa risc sa fiu intors de la aeroport sau chiar mai rau.
Cand te duci ca turist, da.. poate iti faci un itinerariu, un plan batut in cuie dar nu e cazul meu. Nu este prima oara cand calatoresc iar ca plan de vacanta, prefer sa ma orientez la fata locului pentru cazare, sa stau in orice locatie atat cat simt nevoia, nu vreau sa am planuri gen ''5 nopti cazare'' (poate vreau sa stau doar 2 nopti sau 15 nopti). Iar de data asta, o sa stau la un prieten deci nu se pune problema de cazare si dupa cum am scris mai sus, nu am nici o idee cat o sa stau. Jobul meu imi permite sa calatoresc oriunde si oricat (lucrez online).

 pasilla, on 25 mai 2018 - 18:07, said:

Fara bilet dus-intors nu te lasa sa intri.
Asta ma incurca rau de tot pentru ca este o decizie financiara, practic daca vreau sa stau mai mult sau mai putin, trebuie sa platesc pentru modificarea biletului si nu orice bilet de avion se poate modifica deci practic pot sa platesc un bilet de avion nou nout.

 Aldulescu, on 25 mai 2018 - 18:09, said:

Dar ce vrei sa faci in China si de ce vrei sa te duci tocmai in insula aia?
Ma atrage Insula pentru ca este pe gustul meu (insula tropicala in rest nu prea ma intereseaza China) si plus ca am oportunitatea sa nu platesc cazare.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 ofmircea, on 25 mai 2018 - 17:29, said:

Ce ma sfatuiti sa fac?

Viza de 12 luni cu intrari multiple
Ultima data am platit 200$ si se cere un itinerar al vacantei daca este facuta pe cont propriu.
Adica - pe o coala de hartie scrii in engleza sau romana ce faci in fiecare zi.
Ajung la hotel, in data de…vizitez Marele zid, in data de… vizitez Bundul sau mergem la muzeu sau…ce faceti voi exact defalcat pe zile
Stiu - E aiurea dar…asta e
Am facut asta in 2016 deci mai bine vezi la ambasada daca s-a mi schimbat ceva

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ofmircea, on 25 mai 2018 - 18:14, said:

Asta ma incurca rau de tot pentru ca este o decizie financiara, practic daca vreau sa stau mai mult sau mai putin, trebuie sa platesc pentru modificarea biletului si nu orice bilet de avion se poate modifica deci practic pot sa platesc un bilet de avion nou nout.
Daca vrei sa te complici, poti cumpara un bilet de "intoarcere" catre cea mai ieftina destinatie din afara Chinei.
Nu uita ca e vorba totusi despre un stat comunist.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 ofmircea, on 25 mai 2018 - 18:14, said:

Jobul meu imi permite sa calatoresc oriunde si oricat (lucrez online).

eh, uite ca nu chiar oriunde si oricit, "chinejii" n-au auzit de jobul tau si uite cum iti baga bete in roate.
parerea mea, al mai bun lucru pe care il poti face, este sa dai o fuguta personal si pe persoana fizica pina la ambasada si sa incerci sa te intelegi omeneste cu vre-un amploaiat de acolo, explicindu-i detaliile atipice si de "neinteles" pentru ei .. intr-adevar, ceeace vrei tu este putin deosebit pentru gindirea si punctele lor de vedere. isi apara saracia si nevoile si neamul .. ;)

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu te juca cu legile in alta tara mai ales cu una precum China. Du-te la ambasada lor cere o audienta, explica ce vrei sa faci si vezi ce iti spun ei, nu incerca fentezi chiar si un pic legile lor ca ti-o iei de nu te vezi si tine cont ca e posibil sa nu poti lucra chiar din orice colt al lumii... In China internetul e mai ,,special" (restrictionat doar la ce doreste partidul).

Edited by baribalu, 25 May 2018 - 18:41.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Solutia este viza pe un an (720 lei) obtinuta cu bilet de avion dus-intors si invitatie facuta de prietenul din China.

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 ofmircea, on 25 mai 2018 - 17:29, said:

... Mi-au spus ca trebuie sa am bilet de avion dus-intors...
restul e' vrajala ! ...
urmatorul ! ... :)

#12
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Din experienta mea (vreo 10 vizite in China), turism si afaceri:

1. Viza se da din ce in ce mai greu. De la an la an sunt mai chitibusari. Totul este verificat - rezervari la hotel, etc (suna ei la hotel, etc).
2. Nu-ti da nici dracu viza cu intrari multipla pe 1 an la prima vizita, decat in cazuri extra-justificate. Pentru turism maxim ce poti lua sunt 2 intrari justificate (prezentat biletele de avion confirmate pentru cele doua intrari in China).
3. Nu stiu si pe site-ul Consulatului nu este mentionata nici o visa on arrival pentru Hainan. Pe site-ul TIMATIC apare ca

Visa is not required for passengers holding a normal passport visiting Hainan Island, provided being received by a travel agency registered in Hainan Province. Maximum stay of 30 days.

Deci se poate fara viza insa trebuie sa cheltui ceva bani pe hoteluri acolo. Adica trebuie cel mai probabil sa ai un pachet de cazare preplatit la o agentie locala. Adica nu merge sa stai la un prieten, vor bani.

Eu as contacta o agentie de-acolo si as intreba daca iti poate da o invitatie pe bani fara hotel. Insa ce te asigur este ca la intrare vei fi intrebat de biletul de iesire din tara. Posibil si la check-in.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Filipine ?

In China e nasol ish cu viza dacă vrei sa stai mai mult. Și dacă ai pe un an cu intrări multiple, trebuie de fapt sa tot pleci de fiecare data.
Sau viza business dacă poți, sau student, te înrolezi la o școala de învățat chineza si îți fac aia viza.
Chineza trebuie sa înveți oricum. Nu vorbește mai nimeni engleză :lol:

#14
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Solutia ar fi o viza pe 1 an cu intrari multiple.
Insa perioada maxima de stat pe fiecare intrare in tara este 2 luni.
Asica o data la 2 luni trebuie sa iei avionul spre undeva. Deci vrei nu vrei tot iti trebuie bilet de iesire pt peste 2 luni.
Din cate stiu eu pana si o iesire spre Macau sau HK este considerata ca iesire din tara.
Insa din cate stiu eu nu se acorda multiple entry daca nu ai avut deja vize de China.




#15
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005

View Postalexxxxx, on 29 mai 2018 - 15:20, said:

Din experienta mea (vreo 10 vizite in China), turism si afaceri:

1. Viza se da din ce in ce mai greu. De la an la an sunt mai chitibusari. Totul este verificat - rezervari la hotel, etc (suna ei la hotel, etc).

Sa inteleg ca prima oara trebuie sa ne luam bilet avion dus-intors, cazare la hotel si abia dupa etapele astea mergem sa aplicam pentru viza de turist ? Nu e riscant sa nu ne accepte viza si sa ramanem cu banii dati pe biletele de avion ?

#16
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Eu cred ca prietenul acela al tau care te va tine ....este singura persoana care poate afla loco ce vor oamenii aia de la tine .
Este posibil sa te levesti acolo de tampenii de acare cei de aici nu au habar

#17
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmccrya, on 14 ianuarie 2019 - 13:50, said:


Sa inteleg ca prima oara trebuie sa ne luam bilet avion dus-intors, cazare la hotel si abia dupa etapele astea mergem sa aplicam pentru viza de turist ? Nu e riscant sa nu ne accepte viza si sa ramanem cu banii dati pe biletele de avion ?


Pentru viza de China nu trebuie sa aplici cu mai mult de 3 luni inainte de vizita pentru care ceri viza. Si minim o luna inainte.

De obicei pentru o astfel de situatie cam ai totul aranjat.

Cand am aplicat prima data pentru viza aveam totul programat, bilete cumparate, hoteluri inchiriate etc.

Urmatoarele 4 vize le-am luat pe ultima suta de metri. Nu aveam nimic organizat.

In formular am scris data la care vreau sa merg si orasul. Nu stiam hoytelul asa ca nu am scris adresa hotelului. Nu am adaugat nici un document pt asta.

E adevarat ca parca cer mai multe dovezi in ultimul timp dar eu nu mi-as face griji ca nu ofera viza.

#18
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
un link util pentru cei care vor sa aplice pentru viza http://www.chinaemba...qz/t1166337.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate