Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Viza China

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Da, s-a schimbat putin abordarea cu noul centru pentru viza.

Am luat viza acum o saptamana.

Partile bune:

1. E civilizat, nu mai astepti cu orele la consulat, faci o programare online care este respectata, in 15 minute am rezolvat cu tot, sediu nou cu locuri de asteptare
2. Daca iti mai trebuie ceva printat, ceva de xeroxat, au acolo si xerox si calculator pe care poti sa-l folosesti si imprimanta.
3. Timpul de procesare "normal", adica fara taxa de urgenta, a scazut de la 5 la 3 zile lucratoare.
4. Angajatii de acolo (romani) care iti verifica actele sunt foarte ok.
5. Platesti pe loc, cash sau card, fara sa te mai duci la banca.

Partile rele:

1. Taxa de viza s-a dublat, cu tot cu taxa pentru centrul de viza. Inainte era 240 de lei, acum e vreo 480 parca, in total.
2. Formularul (pe care acum il completezi online) s-a facut excesiv de stufos. Declari tot, de la studii (care, cum, unde), parinti, frati, surori, nevasta, copil, cand ai mai fost in China, prin ce tari ai mai fost, etc, toate prostiile relevante sau mai putin relevante. Inainte avea 4 pagini, acum are 8 pagini. Mi-a luat peste 1h sa il completez. Partea buna e ca poti salva datele respective intr-un fisier, pe care apoi il incarci la urmatoarea aplicatie pentru viza.
3. Au devenit foarte, foarte "picky" la orice document. Pentru viza business trebuie scrisoare de invitatie in limba chineza + adeverinta de la serviciu, fiecare cu niste standarde stricte. Scrisoarea de invitatie a trebuit refacuta (semnatura trebuia cea "chinezeasca" nu cea western, noroc ca am putut printa la ei), la adeverinta de la serviciu m-au sunat de la ambasada dupa aia s-o trimit scanata, era gresita o cifra.

Desi era cred a zecea viza luata, tot au verificat detaliile (au sunat si la hotel si la partenerul chinez sa confirme).

Atentie: nu puteti face programarea online decat in momentul in care aplicatia online este completa (cu poza, detalii, hoteluri, itinerariu, etc). Ca orizont de timp, am gasit liber la programare peste o saptamana, deci cu totul ~3 saptamani inainte de plecare pare a fi ok pt a aplica pentru viza. Nu stiu cum este la viza turistica, n-am mai luat de-acu vreo 5-6 ani cand erau altele conditiile, acolo teoretic cer doar rezervare la hoteluri.

#20
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005
pentru viza turistica de tip L , se cere si adeverinta de salariu, extrase de conturi etc ?

#21
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu cer dovada de fonduri pentru nici un tip de viza, din ce stiu.

#22
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postalexxxxx, on 25 februarie 2019 - 14:12, said:

Nu cer dovada de fonduri pentru nici un tip de viza, din ce stiu.

Mie ultima data mi s-a cerut dovada ca am 5000 de euro in cont.

View Postsomething00, on 25 februarie 2019 - 16:56, said:


Mie ultima data mi s-a cerut dovada ca am 5000 de euro in cont.


Corectura: dovada ca am cei 5000 de euro se pare ca e doar pt business visa. Pt turism nu trebuia.

https://cibtvisas.be/requirements

#23
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005
something00, foarte fain site-ul din link :D . Merci ! :)

#24
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmccrya, on 25 februarie 2019 - 18:15, said:

something00, foarte fain site-ul din link :D . Merci ! :)

Sunt cei cu care are firma la care lucrez contract ca sa ne obtina vizele business.

Doar pt SUA a trebuit sa merg personal.

In rest dam pasaportul si se ocupa ei.

#25
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu zic ca nu, insa am 10 vize business, nu s-a cerut la nici una vreo dovada de fonduri. Nici nu apare pe site-ul lor. Insa, in orice caz, sunt acoperiti de faptul ca au libertatea sa iti ceara orice le trece prin cap, e tara lor si lasa sa intre pe cine vor in ce conditii vor...

#26
iop

iop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.10.2005
Salutare,

Va rog ajutor, daca cunoasteti, in speta urmatoare: in a 2 parte a lunii mai, voi merge in interes de serviciu pentru 4 zile, invitat de filiala locala a grupului din care face parte angajatorul. As dori sa mai raman in scop turistic inca 10 zile. Invitatia o voi primi pentru cele 4 zile.
Stiti cumva daca trebuie sa aplic pentru 2 tipuri de viza (business si turism) ?
Multumesc !

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt vize diferite.
Nu ai voie sa mergi business pe viza turistica (L)

Ai 2 tipuri de viza business:
F (non commercial, schimburi, research, etc)
M (commercial)

Acum vizele astea se dau pe perioade lungi sau strict pe perioada vizitei. Depinde de consulat. Daca consulatul iti da 5 zile viza F atunci nu poti face nimic. Daca iti da 30 de zile atunci cel mai bine ii intrebi daca poti ramane turist inca 10.

Daca zic ca nu atunci iei ambele vize si dupa vizita F dai o fuga in HK/ ROC si revii cu L.

#28
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Viza pentru 1 intrare are intotdeauna o valabitate de 3 luni de la data emiterii.
Cea cu 2 intrari are intotdeauna valabilitate 6 luni.
Scopul tau principal este business asa ca pt asta aplici. Daca vrei sa stai apoi mai mult pt turism, poti sa stai.
Nu trebuie sa depasesti 30 de zile.



“Deoarece o viză pentru China este valabilă cel puțin 3 luni, solicitanții sunt încurajați să aplice cu două luni înainte de a călători în China,“

Sursa:http://constanta.china-consulate.org/eng/lsyw/t1413154.htm

Lex de unde ai informatia asta? Ca e complet eronat.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Am avut colegi care au fost cu F și au primit viza pentru 10 zile numai (vizita propusă de 7 zile).

Dacă ii da direct 30 de zile atunci nu ar fi bai. Dar chinezii s-au ciufut in ultima vreme.

#30
iop

iop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.10.2005
Neata,
Am sunat la centrul de vize si mi s-a spus ca trebuie sa depun pentru M si pentru restul perioadei sa precizez traseul cat mai detaliat.
Revin cu detalii dupa rezolvare.
Multumesc pentru raspunsuri !

#31
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

View Postsomething00, on 05 aprilie 2019 - 21:13, said:

Viza pentru 1 intrare are intotdeauna o valabitate de 3 luni de la data emiterii.
Cea cu 2 intrari are intotdeauna valabilitate 6 luni.
Scopul tau principal este business asa ca pt asta aplici. Daca vrei sa stai apoi mai mult pt turism, poti sa stai.
Nu trebuie sa depasesti 30 de zile.


Doar ca sa nu ramana aici si sa se bazeze cineva pe asta... Viza are intr-adevar o valabilitate de 3 luni de la data emiterii. Adica poti sa o folosesti oricand in intervalul ala de 3 luni. Insa viza se acorda pe un numar fix de zile, conform cu itinerariul. Mai la inceput dau la fix (cu 1 zi in plus fata de itinerariu) apoi dupa cateva vize iti dau mai mult. Ultima viza (acu 2 luni) am primit-o pe 15 zile, eu avand treaba 10. Deci cel mai bine e sa detaliezi in itinerariu ce ai de gand, si primesti viza in consecinta.

Quote

Pentru ajutor și consultanta pentru obținerea vizei, accesați -> www.spam.ro

De-aia ii platesti (si nu putin ,vreo 200 de lei) pe aia de la centrul pentru vize. Ca sa iti acorde ajutor si consultanta, ceea ce chiar ofera.

Edited by alexxxxx, 03 May 2019 - 08:42.


#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postalexxxxx, on 03 mai 2019 - 08:40, said:

Doar ca sa nu ramana aici si sa se bazeze cineva pe asta... Viza are intr-adevar o valabilitate de 3 luni de la data emiterii. Adica poti sa o folosesti oricand in intervalul ala de 3 luni. Insa viza se acorda pe un numar fix de zile, conform cu itinerariul. Mai la inceput dau la fix (cu 1 zi in plus fata de itinerariu) apoi dupa cateva vize iti dau mai mult. Ultima viza (acu 2 luni) am primit-o pe 15 zile, eu avand treaba 10. Deci cel mai bine e sa detaliezi in itinerariu ce ai de gand, si primesti viza in consecinta.



De-aia ii platesti (si nu putin ,vreo 200 de lei) pe aia de la centrul pentru vize. Ca sa iti acorde ajutor si consultanta, ceea ce chiar ofera.

M-ai facut sa verific toate vizele pe care le am (6 in total din 2012 pana acum, 2 cu intrari duble) si la durata sederi scrie mereu 30 de zile.
La consulat mi-au spus clar  ca sunt 30 de zile. Indiferent ca am fost pentru tursim sau pentru munca.

Uite ce scrie aici:

"A single entry Chinese visa is good for 90 days from the date of issue, which means, you can enter China Within 90 days; and duration of stay is 30 days, which means from the date of your entrance, you can stay in China for 30 days."

Sursa: http://www.visaexpre...hinavisafaq.htm

Pe siteul ambasadei scrie insa:

"Normally the duration of stay of a "L" visa is 30 days, which means the holder of the visa may stay in China for up to 30 days from the date of entry. If your estimated stay in China is longer than 30 days, please make it clear in the application form and ask for the Visa Officer's approval when you submit your application.."

"Normally the duration of stay of a "F" visa is 30 days, which means the holder of the visa may stay in China for up to 30 days from the date of entry. If your estimated stay in China is longer than 30 days, please make it clear in the application form and ask for the Visa Officer's approval when you submit your application."

Nu stiu de ce la tine au decis ca e cazul sa iti dea pe mai putine zile.Se pare ca eu am intrat mereu la categoria "normally.

#33
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Poate depinde de tara in care este localizat consulatul. Pe toate le-ai obtinut din Romania?
Aici  se da pe cate zile ai in biletul de avion, plus cateva zile. In nici un caz 30 no matter what. N-am primit niciodata nici eu nici colegi de-ai mei 30 de zile, nici pentru viza L nici M (cu care mergem deobicei). Max stay  7-10-15 zile. Cand se dadeau vizele la consulat era clasica numararea de catre ofiterul consular a zilelor la destinatie, anul trecut aveam 6 zile si a fost "generos" si mi-a dat 7. E si rubrica in formularul (stufos, acum) cate zile soliciti. Ce vreau sa zic e ca nu-s un caz singular, e common practice, cel putin la Bucuresti.

Edited by alexxxxx, 03 May 2019 - 14:51.


#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am zis. Și nu numai.

Dar dacă mergeți des puteți cere M cu întrări multiple

Vizele M se mai folosesc pentru profesorii străini care nu se califica pentru Z

#35
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 03 mai 2019 - 19:36, said:

Eu am zis. Și nu numai.

Dar dacă mergeți des puteți cere M cu întrări multiple

Vizele M se mai folosesc pentru profesorii străini care nu se califica pentru Z

Nu sunt deloc usor de obtinut.

La noi in firma nici macar cei care fac parte din joint venture ul cu guvernul chinez nu au asa ceva.

Doar directorii si vp-ii.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca depinde foarte mult si in ce consulat aplici si cine face invitatia.
M se dau foarte multe pentru profesori ESL care nu se califica pentru Z (nu sunt nativi), valabile un an, 3 luni/ sedere (exit o zi in HK si return la fiecare 3 luni)

Pe mine ma batea gandul sa ma mut in Shanghai anul trecut dar mi-a trecut cand am pus in balanta mai multe. Insa aveam viza M asigurata, practic firma de recrutare avea un succes bunicel cu M. Si eu nu plateam nimic lor, scoala ii platea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate