Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dezbatere - dilema tren

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

Poll: Dilema tren (25 member(s) have cast votes)

Ce alegi ?

  1. Nu faci nimic si lasi trenul sa mearga inainte (mor 5 oameni). (12 votes [48.00%])

    Percentage of vote: 48.00%

  2. Comuti pe cealalta linie (moare un om). (13 votes [52.00%])

    Percentage of vote: 52.00%

Vote Guests cannot vote

#37
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
va duceti prea departe cu "scobitul" in gandire.
Raspunsul meu ar fi, da, daca am aceasta posibilitate, fac tot ce tine de mine sa minimizez numarul victimelor daca nu pot sa le salvez pe toate.
Oricum, oamenii nu imi par legati de sine, as directiona trenul spre unica persoana si in timpul asta as fugi spre ea, poate as reusi sa o trag se pe sina sau sa ma fac auzit sa se fereasca singura. Daca nu as reusi, asta e, macar stiu ca am incercat.  e vorba de cateva secunde, nu cred ca ar fi momentul atunci sa intorc totul pe toate partile.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai importanta insusire a psihicului omului este de a se pacali pe sine.
De aceea - ceea ce credeti ca ati face, intr-o situatie de acest tip, difera fundamental de ceea ce ati face de fapt.  Foarte multi oameni ajung sa se cunoasca pe sine doar in astfel de situatii limita si, stupoare, afla cu dezamagire despre ei, lucruri pe care nici macar nu si le-ar fi imaginat.

Edited by rosix, 21 May 2018 - 13:45.


#39
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Schimb macazul moment in care trenul incetineste si urc la locomotiva si opresc magaoaia. Mai ramane varianta sa deraiez doar locomotiva.  Posted Image

#40
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
1. Imi place ca in viata sa ma conduc dupa principiul: "mai bine sa-mi para rau ca am facut-o, decat sa-mi para rau ca n-am facut-o". - trag maneta
2. Stalin zicea ca moartea unui om este o tragedie, moartea mai multor oameni este o statistica - nu trag maneta
3. Aleg raul cel mai mic. - trag maneta
4. Situatie asemanatoare am vazut-o in videojocul "Until Down". [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MgDjhubMPho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
5. Spectacolul vizual este mai profund daca nu actionez macazul. - nu trag maneta.
Probabil ca voi trage maneta. E mai ok sa-ti multumeasca 5 oameni ca le-ai salvat viata.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostChifteluta, on 21 mai 2018 - 14:36, said:


Da, exemplu din clip este asemanator intr-o anumita masura.
Si totusi daca acel disc ar fi mers fix pe mijloc ajungand intr-un final sa ii taie pe amandoi, ce ai fi facut? Stanga ori dreapta? Pe cine ai alege? Daca nu faci nimic, discul ii ucide pe amandoi. Solutia este sa tragi manate stanga sau dreapta. Ce alegi?

Edited by MembruAnonim, 21 May 2018 - 14:48.


#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPololica, on 21 mai 2018 - 11:17, said:


...si nu stii unde se opreste...
Si cine vrea sa stie?

#43
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 12:47, said:

Si daca nu manevrezi macazul, nu vei avea 4 oameni pe constiinta?
Eu îmi pun problema în felul următor: cum aș putea să dau cu ochii de familia celui pe care l-am omorât cu mâna mea?
E o chestiune de responsabilitate, în momentul în care acționezi, te implici, ești responsabil.

#44
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 15:14, said:

Eu îmi pun problema în felul următor: cum aș putea să dau cu ochii de familia celui pe care l-am omorât cu mâna mea?
E o chestiune de responsabilitate, în momentul în care acționezi, te implici, ești responsabil.
si daca nu actionezi in niciun fel, stiind ca ai fi putut actiona (alegand o varianta) te simti mai putin vinovat in forul tau interior?

#45
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 13:44, said:

Cea mai importanta insusire a psihicului omului este de a se pacali pe sine.
De aceea - ceea ce credeti ca ati face, intr-o situatie de acest tip, difera fundamental de ceea ce ati face de fapt.  Foarte multi oameni ajung sa se cunoasca pe sine doar in astfel de situatii limita si, stupoare, afla cu dezamagire despre ei, lucruri pe care nici macar nu si le-ar fi imaginat.
90% din oameni declară că ar trage maneta (nu aici, în alte statistici), dar ai dreptate, e una să gândești la rece și alta să fii pus în fața situației cu pricina.

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 15:17, said:

si daca nu actionezi in niciun fel, stiind ca ai fi putut actiona (alegand o varianta) te simti mai putin vinovat in forul tau interior?
Exact. :)

#46
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 15:18, said:

Exact. Posted Image
in cazul acesta -  putem spune - ca oamenii aleg o varianta care ii face sa se simta mai bine, nu varianta obiectiva care ar fi trebuit sa se ia in considerare gandindu-ne la altcineva, decat persoana noastra.
.....
dar, cum a zis si rosix, in situatii de criza cei mai multi dintre oameni parca se paralizeaza si nu iau nicio decizie de a actiona...
sau
mai este o varianta, cand actioneaza in "spirit de turma", daca este cineva printre ei care da "tonul la muzica". Posted Image

Edited by GRATEFUL, 21 May 2018 - 15:43.


#47
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 15:22, said:

in cazul acesta -  putem spune - ca oamenii aleg o varianta care ii face sa se simta mai bine, nu varianta obiectiva care ar fi trebuit sa se ia in considerare gandindu-ne la alta/e persoana/e.
Nu există variantă obiectivă, nu e ca și cum e bine ca mai mulți oameni să trăiască, deși așa considerăm noi: salvezi niște oameni, ești erou; omori niște oameni, ești monstru.

Dacă ar fi mai bine să trăiască 5 oameni în loc de 1, poți lua un caz extrem: 5 oameni așteaptă 5 organe diferite pentru a trăi și hop apare un om perfect sănătos care i-ar putea salva pe toți 5, hai să-l măcelărim ca să-i salvăm pe cei 5. :lol:

#48
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 15:25, said:

Nu există variantă obiectivă, nu e ca și cum e bine ca mai mulți oameni să trăiască, deși așa considerăm noi: salvezi niște oameni, ești erou; omori niște oameni, ești monstru.

din punctul meu de vedere exista varianta obiectiva: cea care minimalizeaza pierderile Posted Image

numai ca oamenii in general nu fac alegerile obiective, ci sunt implicati  emotional in diferitele situatii...facem ceva in functie de cum vom fi priviti, catalogati de ceilalti...dar caracterizarea respectiva este subiectiva: depinde de "cine ne priveste".
aceeasi fapta poate fi catalogata diferit: pentru unii vei fi erou, pentru altii monstru.

Edited by GRATEFUL, 21 May 2018 - 15:42.


#49
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Poate ăla singur pe sine e Galileo Galilei

Pai ce-ai făcut mă nene mă?

#50
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 15:34, said:

din punctul meu de vedere exista varianta obiectiva: cea care minimalizeaza pierderile :)
Și totuși, nu ai ucide un om nevinovat cu mâna ta ca să salvezi 5 oameni, nu? Poți să-ți imaginezi ceva mai brutal, să înfingi cuțitul în cineva nevinovat pentru a salva 5 oameni. Nu e vreo diferență obiectivă între a înfinge cuțitul și a trage maneta care schimbă macazul, diferența e emoțională, dar face toată diferența în mod subiectiv.

#51
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 15:41, said:

Și totuși, nu ai ucide un om nevinovat cu mâna ta ca să salvezi 5 oameni, nu?
eu vorbeam teoretic si strict la cazul ipotetic cu trenul. :)

#52
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 15:47, said:

eu vorbeam teoretic si strict la cazul ipotetic cu trenul. Posted Image
Dar nu e vreo diferență între a ucide un om cu cuțitul și a trage maneta, tot criminal poți fi numit, și probabil chiar așa te-ar numi copiii persoanei care moare dacă tragi maneta. Dacă nu faci nimic, nu poți fi acuzat de crimă, nu ai vreo responsabilitate.

#53
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 15:41, said:

Nu e vreo diferență obiectivă între a înfinge cuțitul și a trage maneta care schimbă macazul, diferența e emoțională, dar face toată diferența în mod subiectiv.
bun, si atunci ce facem? ramanem pasivi, asteptand sa ia initiativa altcineva....sau printr-un miracol providenta divina?

#54
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 15:51, said:

bun, si atunci ce facem? ramanem pasivi, asteptand sa ia initiativa altcineva....sau printr-un miracol providenta divina?
Din câte îmi amintesc, ești creștină. În cartea aia groasă și neagră scrie să nu ucizi, deci ar fi cazul să o asculți și să nu ucizi, nici cu cuțit, nici cu pistol, nici cu maneta. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate