Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Dezbatere - dilema tren

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

Poll: Dilema tren (25 member(s) have cast votes)

Ce alegi ?

  1. Nu faci nimic si lasi trenul sa mearga inainte (mor 5 oameni). (12 votes [48.00%])

    Percentage of vote: 48.00%

  2. Comuti pe cealalta linie (moare un om). (13 votes [52.00%])

    Percentage of vote: 52.00%

Vote Guests cannot vote

#73
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 18:48, said:

Si nu inseamna ca daca tragi de maneta ucizi un om?
Dacă tragi de manetă salvezi un om, eu așa văd lucrurile, dar unii văd paharul pe jumătate plin, alții pe jumătate gol, ce ți-e și cu percepția asta... :)

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am intrebat cu subinteles. Erau useri mai sus care spuneau ca daca trag de maneta la tren, vor ucide oameni. Asa ca mai bine nu fac nimic.
Nu mai citesc sa vad cine a spus, dar parca erai si tu pe aceeasi idee axat ;)

Edited by MembruAnonim, 21 May 2018 - 18:56.


#75
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 18:56, said:

Eu am intrebat cu subinteles. Erau useri mai sus care spuneau ca daca trag de maneta la tren, vor ucide oameni. Asa ca mai bine nu fac nimic.
Nu mai citesc sa vad cine a spus, dar parca erai si tu pe aceeasi idee axat Posted Image
Da, e corect și nu cred că e vreo contradicție. Dacă reluăm primul exemplu și îl reformulăm: dacă nu tragi maneta mor 5 oameni, dacă tragi maneta moare doar un om dintre ei, atunci aș trage maneta, fiindcă acel om ar muri oricum, deci salvez 4 oameni. Eu nu îl omor dacă moare oricum, înțelegi? Asta e marea diferență.

#76
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 18:29, said:

O sa pun altfel problema. Doi oameni sunt legati la perete unul langa altu. Din fata vine un disc care ii va taia pe amandoi, acesta fiind destul de mare. Ai posibilitatea sa tragi de maneta astfel incat discul sa se indrepte ori in stanga ori in dreapta. Daca nu tragi de maneta, discul ii omoara pe amandoi. Daca tragi dreapta moare cel din dreapta, daca tragi maneta stanga, moare cel din stanga. Ce alegeti?

Raspuns corect: sa nu tragem de nicio maneta, am scris de 100 de ori mai sus de ce. Crima savarsita prin actiune, luand o decizie sau alta, e exponential mai grava ca tragedia la care asisti neputiincios. Stiu ca va suna tembel, dar asa e.

Edited by rosix, 21 May 2018 - 19:10.


#77
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 11:12, said:

Ce alegi?
Spoiler
VOTATI
@mkscorpion0, eu nu votez !
Dar voi spune ce as face daca m-as gasi intr-o asemenea conjunctura:
as gasi o soluite sa ii salvez pe toti !

Daca imi spui ca nu exista aceasta varianta si trebuie sa aleg intre 5 vieti sau una, atunci nu pot sa iti spun sigur daca as lasa sa moara 5 oameni sau as trage de maneta sa sacrific o viata pt. a salva 5.
Insa de un lucru sunt sigur, dupa un asemena soc as face orice sa uit ceea ce am facut (am tras sau nu de maneta).

De fapt asta e si scopul acestui test psihologic !
Sa se gaseasca oameni cu psihic puternic care sa nu innebuneasca atunci cand da ordinul/apasa pe buton sacrificand oamenii nevinovati pt. a atinge un scop mai mare.

Doar un psihopat/sociopat are puterea sa decida fara sa aiba remuscari  Posted Image

#78
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca insa actionezi voluntar spre salvarea vietilor tuturor participantilor la eveniment iar, prin riscul inerent, moare unul sau mai multi situatia se schimba radical.

In aceasta situatie nu ai mai ales care sa moara, nu mai esti partas la crima. s-a intamplat dincolo de vointa ta.

#79
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 19:09, said:

Raspuns corect: sa nu tragem de nicio maneta, am scris de 100 de ori mai sus de ce. Crima savarsita prin actiune, luand o decizie sau alta, e exponential mai grava ca tragedia la care asisti neputiincios. Stiu ca va suna tembel, dar asa e.
Adică nu ai trage o manetă ca să salvezi un om? Posted Image

#80
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 19:19, said:


Adicã nu ai trage o manetã ca sã salvezi un om? Posted Image

Nu. Pentru ca n-as sti obiectiv pe care sa-l salvez (daca e violator in serie?) si n-as avea motive suficiente sa-l omor pe celalalt.

#81
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 19:23, said:

Nu. Pentru ca n-as sti obiectiv pe care sa-l salvez (daca e violator in serie?) si n-as avea motive suficiente sa-l omor pe celalalt.
Presupunem că Dragnea e într-o parte și Claudia Schiffer e în cealaltă. Ce faci? :lol:

#82
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 19:23, said:

Nu. Pentru ca n-as sti obiectiv pe care sa-l salvez (daca e violator in serie?) si n-as avea motive suficiente sa-l omor pe celalalt.
nu ai trage de maneta, ai adopta non-actiunea ca sa nu faci o alegere gresita...dar (in cazul asta) ar fi curmate 5 vieti si implicit ar fi afectate, ar suferi 5 familii.
....
ma gandesc ca ar trebui sa stim un minim de informatie legat de victimele puse pe sine...
daca in ochii nostri sunt niste persoane straine, comune , alese aleatoriu, atunci ar trebui tratate la egalitate si in cazul acesta conteaza daca datorita interventiei noastre se salveaza 1 sau 5 persoane.
.........
nu inteleg atitudinea de pasivitate atat de proclamata de tine. de ce este atat de grav sa iei o decizie care are ca rezultat salvarea unor vieti?!

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 19:09, said:

Raspuns corect: sa nu tragem de nicio maneta, am scris de 100 de ori mai sus de ce. Crima savarsita prin actiune, luand o decizie sau alta, e exponential mai grava ca tragedia la care asisti neputiincios. Stiu ca va suna tembel, dar asa e.

in razboi de exemplu ce stii  despre oamenii pe care ii omori, fiind soldat? ( ai executat crima prin actiune!) ei pe ce considerent trebuie sa moara? tu nu esti vinovat ca esti doar executantul unui ordin, asa-i?...altcineva a decis omorarea lor...tu, ramai curat, nu ?

View PostMr_nobody_, on 21 mai 2018 - 18:50, said:

Dacă tragi de manetă salvezi un om, eu așa văd lucrurile, dar unii văd paharul pe jumătate plin, alții pe jumătate gol, ce ți-e și cu percepția asta... Posted Image
deci, in principiu erai si tu de acord  ca trebuie trasa maneta, dar te-ai legat de mine....ca te plictiseai.

Edited by GRATEFUL, 21 May 2018 - 20:45.


#83
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,178
  • Înscris: 04.03.2014
Lasi destinul sa-si urmeze cursul.  Modificarea destinului aduce alte probleme, nu ati vazuf prin filme?:)

#84
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014

View Postionutzitaly, on 21 mai 2018 - 20:45, said:

Lasi destinul sa-si urmeze cursul.  Modificarea destinului aduce alte probleme, nu ati vazuf prin filme?Posted Image
care destin? daca nu trebuia sa intervii, nu ajungea la tine informatia ca poti face diferenta tragand de maneta. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 21 May 2018 - 20:53.


#85
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:33, said:

nu ai trage de maneta, ai adopta non-actiunea ca sa nu faci o alegere gresita...dar (in cazul asta) ar fi curmate 5 vieti si implicit ar fi afectate, ar suferi 5 familii.
....

E o iluzie comuna ca 5 vieti sunt mai importante decat una singura doar pentru ca 5>1 in algebra... concluzie total eronata (e o capcana in care pica multa lume).. Nu rezulta de nicaieri ca cele 5 vieti pe care le salvezi aduc mai mult aport umanitatii decat viata celui pe care il sacrifici printr-o alegere.

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:33, said:

nu ai trage de maneta, ai adopta non-actiunea ca sa nu faci o alegere gresita...dar (in cazul asta) ar fi curmate 5 vieti si implicit ar fi afectate, ar suferi 5 familii.
....
ma gandesc ca ar trebui sa stim un minim de informatie legat de victimele puse pe sine...

N-ai niciun fel de informatie. Altfel alegerea devine fundamentata si problema se banalizeaza. Creierul gaseste urgent o scuza.. "vezi doamne... am ales asa pentru ca..." Decat sa gasesti o scuza falsa, chiar si corecta politic, mai bine te scuzi pentru indecizie.

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:33, said:

nu inteleg atitudinea de pasivitate atat de proclamata de tine. de ce este atat de grav sa iei o decizie care are ca rezultat salvarea unor vieti?!

Pentru ca decizi salvarea unor vieti prin sacrificarea altora si asta numai Cel de Sus poate alege.  Omul nu este inzestrat cu judecata suficienta pentru a decide cine sa moara si cine sa traiasca in situatia data si in multe altele.

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:33, said:

in razboi de exemplu ce stii  despre oamenii pe care ii omori, fiind soldat? ( ai executat crima prin actiune!) ei pe ce considerent trebuie sa moara? tu nu esti vinovat ca esti doar executantul unui ordin, asa-i?...altcineva a decis omorarea lor...tu, ramai curat, nu ?

In razboi apar niste circumstante particulare: primesti un ordin, este viata ta in pericol.. intr-un fel n-ai variante. Situatiile nu sunt identice.  Aici e deja un caz particular.

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:49, said:

care destin? daca nu trebuia sa intervii, nu ajungea la tine informatia ca poti face diferenta tragand de maneta. Posted Image

Nu faci nicio diferenta tragand de maneta. E o iluzie, o pacaleala a creierului.

Edited by rosix, 21 May 2018 - 21:30.


#86
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,910
  • Înscris: 28.11.2006
Da' ce dreq cauta aia toti pe sine? Si de ce nu stau toti pe aceeasi linie, intr-un loc unde nu sunt macazuri si unde sigur ii terciuieste trenul care trece pe acolo? La naiba, cat poate sa nu te duca neuronul si sa alegi asa o metoda ineficienta de sinucidere?

Eu, daca as fi mecanic, as comuta pe linia unde sunt aia 5 si l-as striga si pe ala singuratic sa "join the party". Macar scap lumea de 6 tolomaci :death:

#87
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014

View Postrosix, on 21 mai 2018 - 21:33, said:

E o iluzie comuna ca 5 vieti sunt mai importante decat una singura doar pentru ca 5>1 in algebra... concluzie total eronata (e o capcana in care pica multa lume).. Nu rezulta de nicaieri ca cele 5 vieti pe care le salvezi aduc mai mult aport umanitatii decat viata celui pe care il sacrifici printr-o alegere.
nu stii nici daca singura viata salvata este cu folos umanitatii....

Quote


Pentru ca decizi salvarea unor vieti prin sacrificarea altora si asta numai Cel de Sus poate alege.  Omul nu este inzestrat cu judecata suficienta pentru a decide cine sa moara si cine sa traiasca in situatia data si in multe altele.
atunci regula asta ar trebui aplicata la modul general si nu sa zici:

Quote

In razboi apar niste circumstante particulare: primesti un ordin, este viata ta in pericol.. intr-un fel n-ai variante. Situatiile nu sunt identice.  Aici e deja un caz particular.

masurand cu dubla masura.Posted Image

viata este sfanta in cazul tuturor fiintelor vii, nu exista circumstante particulare. de ce ai asculta de un ordin care nu respecta dreptul la viata?


Quote


Nu faci nicio diferenta tragand de maneta. E o iluzie, o pacaleala a creierului.
poate ca nu exista o prea mare diferenta pentru ca la un moment dat toti murim....dar conteaza cand se intampla lucrul acesta
si mai conteaza cum am trait pana sa murim....

neluand atitudinea potrivita la timpul potrivit poti sa contribui ca un copil sau mai multi sa ramana orfan/i singur/i in lume....explica-le lor de ce le- ai lasat sa le moara parintii.
te poti considera in cazul acesta un om bun, un om cu o constiinta curata lasand in voia sortii evenimentele?

#88
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGRATEFUL, on 21 mai 2018 - 20:33, said:

deci, in principiu erai si tu de acord  ca trebuie trasa maneta, dar te-ai legat de mine....ca te plictiseai.
Nu sunt de acord cu tine, fiindcă nu sunt de acord cu uciderea unui om nevinovat.
Eu vorbeam despre alt exemplu, unul în care din tragerea unei manete rezultă salvarea unei vieți:

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 18:29, said:

O sa pun altfel problema. Doi oameni sunt legati la perete unul langa altu. Din fata vine un disc care ii va taia pe amandoi, acesta fiind destul de mare. Ai posibilitatea sa tragi de maneta astfel incat discul sa se indrepte ori in stanga ori in dreapta. Daca nu tragi de maneta, discul ii omoara pe amandoi. Daca tragi dreapta moare cel din dreapta, daca tragi maneta stanga, moare cel din stanga. Ce alegeti?

Attachment pic2.jpg


#89
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Se poate pune şi aşa problema: sînt şase oameni în pericol, faci tot ce poţi ca să-i salvezi, dar unul devine victimă colaterală în proces. Închipuiţi-vă (de fapt sînt destule cazuri reale) un accident cu şase victime aflate în şoc cardiorespiratoriu, vine Smurdul, lucrează cît pot de repede, dar n-au timp decît pentru cinci pentru resuscitare în timp util. Sînt criminali (căci au decis la care să intervină mai întîi iar unul să moară datorită acţiunii lor)?

Edited by silverflower, 22 May 2018 - 10:42.


#90
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postsilverflower, on 22 mai 2018 - 10:41, said:

- Se poate pune şi aşa problema: sînt şase oameni în pericol, faci tot ce poţi ca să-i salvezi, dar unul devine victimă colaterală în proces. Închipuiţi-vă (de fapt sînt destule cazuri reale) un accident cu şase victime aflate în şoc cardiorespiratoriu, vine Smurdul, lucrează cît pot de repede, dar n-au timp decît pentru cinci pentru resuscitare în timp util. Sînt criminali (căci au decis la care să intervină mai întîi iar unul să moară datorită acţiunii lor)?
Problema e că nu e deloc același lucru, fiindcă în exemplul cu trenul persoana pe care o omori nu e în pericol, decât dacă tragi maneta și o omori. Acea persoană nu și-a dat acordul de a fi ucisă pentru a salva 5 oameni, deci nu e dreptul meu să decid asupra vieții acelei persoane.

Putem să revenim la exemplul meu cu 5 bolnavi în așteptare de organe și individul sănătos care i-ar putea salva pe toți. Nu e dreptul meu să decid că e ok să moară persoana sănătoasă pentru a salva 5 persoane bolnave. Asta e problema cu cei care susțin că ar trebui să sacrificăm o persoană pentru a salva 5 persoane, persoana în cauză nu și-a dat acordul să fie sacrificată, dacă și-ar da acordul, ar fi altă situație.

Edited by Mr_nobody_, 22 May 2018 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate