Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Constructie casa cu parter sau etaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
Buna ziua, revin din nou pe acest minunat foruma cu o noua intrebare.

Anul acesta as vrea sa incep constructia unei case ce se lasa asteptata de mai bine de 5 ani, nu vreau ceva imens dar nici foartye mic, asta conteaza mai putin, cred.
Am tot cautat info aici pe forum sau pe alte site uri dar nu am gasit nimic concret, imi puteti spune voi ce ati alege intre o casa parter si o casa parter + etaj, ma interseseaza ce ar costa mai putin, bugetul meu nu este foarte mare asa ca as vrea sa fac economii, dar doar acolo unde trebuie, scuzati-ma dar sunt cam noob in domeniu si sper ca am postat unde trebuie,

multumesc anticipat.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cel mai ieftin e parter+mansarda. Alegerea o faci in functie de buget si spatiul disponibil.

Edited by SpeedDemon, 10 April 2018 - 13:14.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008
tare curios sunt,unde poti face economii unde altii nu fac
ce poti reduce sa nu afecteze calitatea si confortul?

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
din punctul meu de vedere, atata timp cat nu ai precizat cat de mare este terenul, cat de mare vrei sa fie casa (amprenta la sol), ce alte facilitati doresti (terasa sau garaj, de ex.), cati membri are familia ta, cate camere/bai/dressinguri doresti, as alege o casa cu un singur nivel.
dupa o anumita varsta chiar nu mai este distractiv sa te fatai pe scari sus-jos pentru orice fleac uitat undeva la etaj sau sa duci rufele din curte la etaj, sau cumparaturile, samd.
plus ca daca ai copil mic sau este si el "in proiect", ai o grija in plus pana mai creste, sa nu se accidenteze cazand pe scari.
varianta de compromis ar fi sa ai macar un pod sau o mica mansarda, locuibila sau nu, dar pe care s-o folosesti ca spatiu de depozitare.

Edited by corinadaniela, 10 April 2018 - 13:38.


#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Casa parter + etaj / mansarda inseamna fundatie pe jumatate si acoperis pe jumatate comparand cu o casa doar parter, ambele la aceiasi suprafata fie utila, fie construita. Singurul element de structura care apare in plus la P+ceva este scara, dar scara nu are cum sa coste cat inca o fundatie + inca un acoperis.
Restul finisajelor care iti transforma casa de "la rosu" pana "la cheie" sunt gusturile tare si aici nu mai conteaza daca casa e doar parter sau P+1E/M.
Bafta.

Edited by dacibesti, 10 April 2018 - 13:53.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Economic, nu exista mare diferenta de pret intre una si alta, asta daca bineinteles ai un proiect de structura facut ok. Daca iti furi caciula cu grosimea placilor si armarea lor, da, iesi mult mai ieftin.
Din punct de vedere al confortului, avand o casa cu etaj, daca ar fi sa fac vreodata alta, nu as mai face scari, as face totul la parter. Depinde si de still tau de viata. Daca urci la etaj doar seara cand te duci la culcare, e ok, daca stai mult acasa dupa un timp ti se ia de atata urcat si coborat, cazul meu, lucrand online.
Revenind la partea economica, este foarte greu de dat un verdict pentru ca sunt foarte multe variabile la mijloc si conteaza enorm de mult in ce maniera construiesti casa.
Daca o faci ca la carte, faptul ca ai etaj, proiectantul / structuristul o sa iti mareasca armarea betonului, implicit cat beton o sa intre in fundatie. Pe de alta parte, daca o faci doar pe un nivel o sa iti creasca marimea acoperisului, care la randul lui daca e executat ca la carte, costa.

In mod normal, cand o sa iti faci proiectul, daca il rogi pe proiectant, o sa iti poata spune informativ cum iesi mai ieftin, doar el stie in functie de ce anume iti doresti.
Una e sa construiesti pe teren mlastinos  unde talpa se poate duce si 2M in pamant (cazul meu ) si alta e sa construiesti pe un sol mai ok unde poate te duci maxim 1m in pamant.

#7
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Doar parter. Tot parerea unuia care a facut singura casa din viata asta P+1. Cu tot cu fundatia mai mare si cu acoperisul dublu dupa 7 ani preferam doar parterul.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postceanu1980, on 10 aprilie 2018 - 13:19, said:

tare curios sunt,unde poti face economii unde altii nu fac
ce poti reduce sa nu afecteze calitatea si confortul?
ai să fii uimit la câte capitole exagerează românii... :(

#9
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
Cum am spus, nu vreau sa fac economii la chestii importante(materiale si cantitatea de material) dar am tot vazut pe net diferite opinii pe aceasta tema(p sau p+etaj) , pe mine nu ma conditioneaza terenul dar nu stiu ce sa aleg dintre cele doua, as vresa sa merg pe calea cea mai ok din pct de vedere al costului si al confortului.

Credeti ca pentru incalzirea pe lemne pe timp de iarna conteaza daca casa este doar parter sau parter + etaj?

#10
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Urmareste Casa Buhnici, vei afla multe chestii interesante.

#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Un avantaj intre casa P  si  P+M/ P+E , ar fi ocuparea unui procent mai mic din teren, in executie daca suprafetele sunt asemanatoare  si cantitatiile sunt asemanatoare, mai putin suprafata acoperisului este mai mica - (lemn, tigla + manopera) - probabil la o casa  cu etaj mansarda ai ceva mai mult fier (dar nu cred ca vei saraci  daca faci casa , macar vei fi linistiti)- cantitatea de beton scutita jos in fundatie o vei folosi in sus la alte elemente
-Prima data stabilesteti prioritatile, fa o tema de proiectare  - cate camere vrei, care sunt preferintele uzuale in familie ....  (am inteles ca sunt zone unde din star esti obligat prin certiifcatul de urbanismla P+M ori P+E) . Pentru treaba cu peste 20 de ani o sa fiu batran si nu mai urc sus  - exista platforme gen lift destul de accesibile, pentru un om daca ajunge atat de deteriorat fizic incat sa nu mai fie capabil sa urce niste scari (inclusiv cele de la intrare) - este momentul sa vanda casa ori sa o dea mostenire si sa traiasca undeva la un azil in condtiti ok

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017
daca e cu etaj ai scara.si o sa se duca pe scara in sus o parte din caldura(asta daca nu faci un paravan ceva).poti sa ai ipat si la inlcazire cu lemne dar cu buffer.depinde ce vrei.

eu as face parter.

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
alt avantaj intre P si P+M este suprafata exterioara mult mai mica, ca izolare si pierderi de caldura. Modelul perfect e sfera

La 100 mp la P ai sa zicem 10x10x3 metri, laterali 120 mp plus 100 mp acoperis si 100 mp la sol, total 320 mp

La 50 mp P+M ai sa zicem 7x7x6 metri, laterali 170 mp plus 50 mp acoperis si 50 mp la sol, total 270 mp - fata de care varianta numai parter are pierderi mai mari cu 18%.

Nu e obligatoriu ca scara sa fie deschisa, poate fi inchisa si folosita ca spatiu tampon pentru izolare spre nord.

Edited by Oxigen1234, 10 April 2018 - 15:12.


#14
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postlestad_25, on 10 aprilie 2018 - 14:57, said:

Un avantaj intre casa P  si  P+M/ P+E , ar fi ocuparea unui procent mai mic din teren, in executie daca suprafetele sunt asemanatoare  si cantitatiile sunt asemanatoare, mai putin suprafata acoperisului este mai mica - (lemn, tigla + manopera) - probabil la o casa  cu etaj mansarda ai ceva mai mult fier (dar nu cred ca vei saraci  daca faci casa , macar vei fi linistiti)- cantitatea de beton scutita jos in fundatie o vei folosi in sus la alte elemente
-Prima data stabilesteti prioritatile, fa o tema de proiectare  - cate camere vrei, care sunt preferintele uzuale in familie ....  (am inteles ca sunt zone unde din star esti obligat prin certiifcatul de urbanismla P+M ori P+E) . Pentru treaba cu peste 20 de ani o sa fiu batran si nu mai urc sus  - exista platforme gen lift destul de accesibile, pentru un om daca ajunge atat de deteriorat fizic incat sa nu mai fie capabil sa urce niste scari (inclusiv cele de la intrare) - este momentul sa vanda casa ori sa o dea mostenire si sa traiasca undeva la un azil in condtiti ok

D'aia este bine ca sa mai ai o camera la parter  (birou sau biblioteca sau alteva in genu asta) care sa poate fi transformata in dormitor .   O astfeld e camera e buna oricum ca nu se stie si 30-70 de zile n nu prea ai urca niste scari (iti rupi picioru, operatie la sale samd . Se mai intampla! )

#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ Ghita_Bizonu - in idee o casa are camere si la parter si la etaj - nu doar spatiu deschis living pentru party Posted Image

#16
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Pretul este oarecum acelasi, mai importanta este tema de proiectare.
De ce ai tu nevoie?
Daca vrei 4 dormitoare si 3 bai spre ex, atunci la o casa pe parter vei avea o suprafata mare de holuri, sau multe usi care dau spre living.
Ce iti permite terenul?
Daca ai un teren mic, posibil sa nu ai loc pentru o casa doar parter, sau daca ai loc, poate nu vrei totusi sa sacrifici atat de mult din curte.

Eu personal nu vad scara ca fiind o problema asa uriasa. Am scara in casa unde locuiesc acum si nu m-a deranjat niciodata. Daca urci si cobori scarile in fiecare zi, poate la batranete, peste 30-40 de ani nu vei fi atat de deteriorat incat sa nu poti urca la etaj :). Un alt avantaj este ca delimitezi zona de zi de cea de noapte.

#17
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004

View PostOxigen1234, on 10 aprilie 2018 - 15:09, said:

alt avantaj intre P si P+M este suprafata exterioara mult mai mica, ca izolare si pierderi de caldura. Modelul perfect e sfera

La 100 mp la P ai sa zicem 10x10x3 metri, laterali 120 mp plus 100 mp acoperis si 100 mp la sol, total 320 mp

La 50 mp P+M ai sa zicem 7x7x6 metri, laterali 170 mp plus 50 mp acoperis si 50 mp la sol, total 270 mp - fata de care varianta numai parter are pierderi mai mari cu 18%.

Nu e obligatoriu ca scara sa fie deschisa, poate fi inchisa si folosita ca spatiu tampon pentru izolare spre nord.

ma bag si eu in seama, nu ai facut un calcul corect la acoperis, chiar daca casa e 10 pe 10 nu o sa ai niciodata 100 de metri de acoperis decat daca izolezi cu smoala ca la blocurile comuniste sau la halele industriale :) la o casa in functie de 2 ape, 3, 4, 1 inaltime etc... poti ajunge la 150 de metri, acoperisul iese inafara casei cu circa 50-100 cm depinde de proiect... dar la fel se calculeaza proportional si la cea cu etaj, e doar o paranteza sunt destule calculatoare de acoperisuri online...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate