Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Despre tatuaje

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,970
  • Înscris: 24.01.2012
Nu cred ca mai exista tatuatori care sa sterilizeze acele si sa le refoloseasca, cine naiba are etuva si risca sa imbolnaveasca un client?
In secunda doi inchide salonul!
Acele sunt sterile, sunt desfacute in fata ta, tatuatorul are manusi sterile si riscul de imbolnavire este spre 0, trebuie sa ai mare ghinion sa patesti ceva.
Poate numai daca te tatuezi la cineva in bucatarie, cu penita sau cu trei ace de cusut legate cu sfoara.
Sper sa nu fie considerata reclama, dar eu recomand http://www.transilvaniatattoo.ro, unde cunosc personal unii artisti si sunt printre cei mai buni din tara si nu numai.
Chiar consider ca merita sa te deplasezi intr-un oras unde se executa tatuaje bune, in conditii bune, de oameni cu background, portofoliu si, de ce nu, talent.

Un prieten si-a facut un tatuaj foarte complicat in Cluj, el locuind in Bucuresti in acea perioada, in vreo 8-10 sedinte, nu mai stiu exact.
Dar a iesit cum trebuie.

Tinand cont ca este o investitie pe termen lung Posted Image , gandeste-te bine ce faci, unde si cu cine.
Si mai este un aspect: costa!
Daca vrei ieftin si bun, poate iese ceva de genul asta:

Attached File  pegasus.jpg   33.64K   64 downloads

Asadar, gandire multa si succes!

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Scriptura si credinta nu au ce cauta aici !
Au arie dedicata, folositi-o cu incredere !

#21
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

As vrea sa stiu daca exista riscul sa iau vreo boala de la acele ace sau sunt de unica folosinta si dupa fiecare tatuaj facut se arunca?
Si 2,unde e mai bine sa l fac, la salon sau acasa la baiat

Acele sunt sterile, un salon serios desface acul in fata ta si nu-l foloseste nici macar pe tine de doua ori.

La salon, niciodata la baiat acasa; toti cunoastem cate un baiat din asta, dar chiar nu sunt ceea ce par. Tatuajul il ai pe viata, nu e doar un moft la moment pe care il poti sterge oricand. Adica, il poti sterge da' dureaza cam 18 luni. Si costa. :)

#22
dustyman

dustyman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.03.2016
Pe vremea mea, daca aveai un tatuaj, cat de mic, insemna ca fusesei la "parnaie",si cunoscusei beneficiile de a fi "fetitza" cuiva de acolo... era modul lor de a-si marca teritoriul!
Acum vremurile s-au schimbat... Yakuza merge langa noi pe strada, cu mainile manjite de tatuaje!

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pe langa ace, shop-uri dedicate tatuajelor experienta vezi unde il faci(pe corp)Posted Image .Pe moment esti tarzan,da cand( poate) vei avea posibilitatea sa te angajezi la cei care nu accepta tatuaje la vedere --ai sa devii cita(maimuta lu tarzan). Gandeste ff bine ce combini.  Ps-pana la urma e in joc pielea ta.

#24
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostDJPocaitul, on 10 aprilie 2018 - 21:32, said:

Scriptura,credinta in general e f.grea de inteles ptr. MULTI !!!
e greu de inteles pentru cei care au probleme in a intelege si Tom&Jerry..

on topic:
Daca iti e teama ca nu vor folosi ace noi, sterile, atunci clar nu ai gasit salonul de tatuaje care trebuie. Daca nu ai incredere in ei sa foloseasca ace noi, cum poti avea incredere in ei sa deseneze permanent pe tine? Viziteaza mai multe shop-uri, vezi care iti inspira mai multa incredere. Mersul la baiat acasa ca ai auzit ca e ok mi se pare un compromis aiurea, nu iti faci tatuaje in fiecare zi, nu costa nici o avere. Daca tatuajul este unul foarte simplu (parca asa mentionasei) alege un shop curat, daca tatuajul este unul care necesita ceva talent, nu strica sa calatoresti chiar si in alt oras pentru a gasi artistul cel mai bun pentru stilul ala.

#25
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 22.04.2017

View PostMarianG, on 10 aprilie 2018 - 13:30, said:


Nu se sterg, se vindeca, si solicita ficatul.
Poti sa detaliezi, Te rog?

#26
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostJericho22, on 10 aprilie 2018 - 12:44, said:

Salut,am decis sa mi fac un tatuaj insa am cate semne de intrebare.

As vrea sa stiu daca exista riscul sa iau vreo boala de la acele ace sau sunt de unica folosinta si dupa fiecare tatuaj facut se arunca?

Si 2,unde e mai bine sa l fac, la salon sau acasa la baiat (cunosc unul foarte bun)
Acele sint de unica folosinta (daca vb de profesionisti) , casca ochii.
2. Poti sa te tatuezi in orice locatie, daca omu' stie stie, daca nu, nu.


Un artist se alege prin recomandari zic eu.

View Postjimi91, on 10 aprilie 2018 - 12:58, said:

ma gandeam si eu sa-mi fac..o pasare phoenix, mare pe spate, sau ceva mic pe fund (o semiluna:)), ceva sa nu se vada daca port tricou..problema e alta....tatuajele se sterg in timp:|...iar la noi in tara, nu prea exista artisti adevarati:)....pare ceva vulgar:|

Ma uitam la emisiunea Exatlon..si majoritaeat au tatuaje...se vad foarte urat..aproape vulgar
Nu cred ca ai tu treaba cu tatuajele si pliz, nu mai vb in termeni atit de generalì .

#27
dann735

dann735

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2012
A mai patit cineva ca dupa un tatuaj la 2 luni dupa vindecare sa am rani peste tot unde sa folosit albul ,mentionez ca am sangerat mai des si a insistat foarte mult acolo

#28
blinkin21

blinkin21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2008

View Postambr0zie, on 10 aprilie 2018 - 13:19, said:

Sa fii pregatit pentru mancarimi groaznice cateva zile.
nu neaparat. exista produse speciale pentru vindecare... eu am folosit balsamul de vindecare de la SorryMom si nu am avut nici mancarimi si nici usturime si s-a vindecat si repede.

View Postdann735, on 14 septembrie 2019 - 07:56, said:

A mai patit cineva ca dupa un tatuaj la 2 luni dupa vindecare sa am rani peste tot unde sa folosit albul ,mentionez ca am sangerat mai des si a insistat foarte mult acolo

Era bepanthenului a apus. asa cum cauti un salon bun pentru a-ti bate tatuajul mult visat, de ce nu ai avea grija de tatuaj si dupa? eu folosesc zilnic lotiunea de intretinere de la sorrymom si tatuajele mele arata fresh ca in prima zi.
poza

Edited by blinkin21, 12 November 2020 - 13:52.


#29
Isabela_T

Isabela_T

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2022
Bună!!

Sunt studentă în anul 1 la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială și fac o cercetare interesantă, legată de practica tatuării. În cadrul cercetării colectez răspunsuri la un chestionar pe care l-am elaborat și am nevoie atât de răspunsuri de la persoane fără  tatuaje, cât și de la persoane cu tatuaje. Din a doua categorie cunosc mai puține persoane, de asta am nevoie de ajutorul vostru! Nu trebuie decât să răspundeți cât mai sincer posibil la chestionarul scurt de mai jos, complet ANONIM. Sper că nu vă deranjează cererea mea. ��

https://forms.gle/aoea5P2A7mQViCtG9

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLouisCyphre, on 10 aprilie 2018 - 20:19, said:

gandeste-te bine ce faci, unde si cu cine.
Si mai este un aspect: costa!
Daca vrei ieftin si bun, poate iese ceva de genul asta:

Asadar, gandire multa si succes!

Nu e mai ieftin  sa ramai cum te-a facut mama?  Eu cred ca persoanele care se tatueaza sunt masochiste.
Nu m-as tatua nici pentru bani.  Am evoluat prea mult ca specie ca sa mai practicam asta. Prin junglele alea indepartate se practica tatuajele.

In rest, ce se practica acuma, e doar un hype, si uite asa cu pozele de pe social media, emisiuni serial tv, s-a creat cerere pentru o piata inexistenta, si o mica industrie in spate, cu cerneluri, echipamente tehnice, cursuri de scolarizare, taxe de acreditare,  autorizatii etc etc, banu' sa circule.  Nu vreau sa par arogant sau sa jignesc pe cineva, dar consider ca persoanele care se tatueaza, sunt persoane mediocre,  "blatul docietatii , proletarii",  nicidecum  persoane cultivate, eminente etc.
Am vazut la kaufland un casier, avea tatuat pe bratul stang simbolurile de la play station : cercul patratul triunghiul si X ul  in culori diferite.  Pe bune acuma, de ce dracu ai face asa ceva?

Sau mai sunt  istetii aia care isi tatueaza un scorpion pe gat.  Mi se pare asa un cliseu ieftin..

View Postdann735, on 14 septembrie 2019 - 07:56, said:

A mai patit cineva ca dupa un tatuaj la 2 luni dupa vindecare sa am rani peste tot unde sa folosit albul ,mentionez ca am sangerat mai des si a insistat foarte mult acolo
oi oi.. mai sapa pe google.. poate aflii si cum unele culori sunt suspectate de a fi cancerigene.. ca lumea vrea inkjet.. monocromatic e prea banal.

Edited by tfmercedez, 02 May 2022 - 14:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate