Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Expirarea ITP-ului va genera din oficiu suspendarea talonului auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#523
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
In lumea civilizata oamenii își curata singuri trotuarul din fata casei/blocului :)

#524
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMicroEdge, on 20 aprilie 2018 - 09:22, said:

In lumea civilizata oamenii își curata singuri trotuarul din fata casei/blocului :)
In lumea civilizata, primaria spala si matura in fiecare zi trotuarele cu masinute speciale. In lumea civilizata, daca imi spal azi masina si o pun in parcare, peste trei zile e tot curata, nu plina de praf.
In lumea civilizata, mergind pe autostrada nu ai sa iei in parbriz nici o insecta, ca e stropit, indiferent cite sute de km mergi.

Acum gaseste asemanarile cu ro.

#525
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
In România majoritatea își dorește schimbare, schimbare ce începe din alta parte nu de la persoana respectiva

#526
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Dap. Nu vad de ce sa fac o treaba pentru care statul a luat deja banii.
Daca-i domeniu public, atunci sa-l ingrijeasca statul. Asa e normal. Nu sa-mi iei si banii, si sa ma pui si la munca. Iarna asta in brasov primaria nu a bagat nici un utilaj in cartiere, ca n-are bani. Si eu sa deszapezesc trotuarul? Ca ce chestie? Atita timp cit mi-am platit impozitele?

#527
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMicroEdge, on 20 aprilie 2018 - 09:22, said:

In lumea civilizata oamenii își curata singuri trotuarul din fata casei/blocului Posted Image
Nu chiar ... la mine primaria se ocupa cu din astea (Stockholm).

#528
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Vrei sa spui ca dacă e viscol noaptea, toți așteaptă a 2 zi sa dea primăria zăpadă după trotuare?

#529
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostWrite&Run, on 17 aprilie 2018 - 14:43, said:

Da, usor de zis. Sunt unii care uita pur si simplu.

Eu nu inteleg cum sa uiti de ITP. Zi mai bine ca nu le pasa, fii cinstit in exprimare.
Exista de ani buni aplicatii pe telefon gen Auto.ro sau iti pui o hartie lipita pe usa de la intrare. Sa nu mai zic ca, de 5 ani, imi dau serviceurile unde am fost sms cu data ITP etc sa mai zic ?

View PostMicroEdge, on 20 aprilie 2018 - 11:33, said:

In România majoritatea își dorește schimbare, schimbare ce începe din alta parte nu de la persoana respectiva

Toata lumea isi doreste schimbarea celorlalti, right.

#530
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postoverseas, on 20 aprilie 2018 - 13:02, said:


Zi mai bine ca nu le pasa, fii cinstit in exprimare.

de ce mi-ar pasa?

nu mai bine ma duc la un ghiseu si dau 120 lei si imi pune o stampila si gata? e acelasi lucru

#531
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sa reluam, nu vrem sa ne facem ITP fiindca primaria nu curata zapada pe trotuare. E doar un exemplu de argumentatie tipic romaneasca.

#532
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu mah, e o moda sa sarim de cur in sus pentru orice e legat de administratia locala, centrala, politie, etc.
Si sunt unii prin strainatate carora le pute tot ce e in RO - desi unii dintre ei sunt ramasi cu metehne romanesti -  (da, eu sunt in RO si ma scot din minti o gramada de kkturi din tara asta) fara sa tina cont ca aia de afara sunt cu vreo 50 de ani in fata noastra in privinta democratiei, a legislatiei si a respectului reciproc stat-cetatean.
E contraproductiv sa zic ca romanii sunt iobagi ca platesc apa si canal doar pentru ca sunt unii printr-o provincie a UK care nu platesc (singurii de altfel).
La fel de contraproductiv este saritul de cur in sus ca de ce se face itp-ul, ca de ce se dau amenzi asa de mari ca poate am uitat ca trebuie sa fac itp-ul si ca il alte tari nu se face. Sau ca nu ai buletin sau ca mai stiu eu ce.
Era un topic pe forum cu cineva care a uitat sa valideze niste bilete in berlin si a muscat o amenda de 60eurox2 si acu s-a trezit si cu penalizari. Deci tot cu parul se face educatie si afara.
Ai uitat? Nasol de tine dar daca ai masina ai cateva chestii de tinut minte care vin ca obligatii la detinerea lui: asigurare, impozit, itp, taxa de drum daca iesi din oras.
Nu iti convine? Poti sa te zbati si sa schimbi legislatia, poti sa pleci in alta parte care-ti asigura alte conditii sau poti sa accepti cu 2 injuraturi.

Alora de mai sus care tipa ca ii pune primaria sa curete zapada pe baza unor HCL sunt cateva chestii:
1. CL si primarul a fost votat de populatie in mod democratic si este mandatat sa conduca localitatea (mai bine sau rau). Opozitia este acolo tocmai pentru a se asigura ca puterea nu sare calul (ideal ar fi).
2. HCL se pot contesta in cazul in care considerati ca va sunt incalcate drepturile.
3. Nu contestati atunci ghinion - sunteti obligati sa respectati.

#533
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View Postoverseas, on 20 aprilie 2018 - 13:03, said:

Eu nu inteleg cum sa uiti de ITP. Zi mai bine ca nu le pasa, fii cinstit in exprimare.
Exista de ani buni aplicatii pe telefon gen Auto.ro sau iti pui o hartie lipita pe usa de la intrare. Sa nu mai zic ca, de 5 ani, imi dau serviceurile unde am fost sms cu data ITP etc sa mai zic ?

Am explicat de ce si cine uita. Nu ai pus tot ce am scris acolo, ai citat doar aia cu uitatul si asa normal ca pare ciudat sa uiti. Nu toti suntem tineri si voiosi. Nu se invarte universul tuturor in jurul masinii personale. Pentru unii masina e o unealta si nimic mai mult. Am mai spus acolo ca ideea e ca legea sa corecteze un comportament iresponsabil, nu sa iti dea in cap cu amenzi care sunt mari si pentru o tara ca Germania.

Ce-ar fi sa fim corecti? Nu e asa greu. :)

#534
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Suntem corecți, unii se simt bine doar dacă fentează legea și mereu găsesc scuze penibile dacă sunt prinși. Inițiativa o sa lovească și în oamenii de buna credință dar vina aparține "smecherilor" ce simt nevoia sa fenteze legea

#535
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Ca fapt divers, o maşină care stă într-un garaj unde nu se coace vara şi iarna nu-s sub 2-3 grade cred că poate să stea acolo cu anii fără să aibă probleme. Şi dacă nu o ninge, tot e bine. La mine în zonă erau nişte garaje de metal (Str. Ion Heliade Rădulescu cu aleea care trece prin spatele blocului cu policlinica de pe Str. Avrig nr. 9-19), dar primăria de sector nu a avut altceva mai bun de făcut decât să le dea jos...

#536
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Corect. Stiu ca s-au daramat garaje la greu in toata tara. OK, poate nu erau tocmai estetice, dar nu inteleg cum au putut sa le darame sau, alternativ, cum au putut fi construite. Nu aveau autorizatii? Au fost construite pe stil "Bangladesh"? In fine, e alta discutie....

#537
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Cică erau pe domeniul public. Dar doar atât le-a putut puia mintea. În unele zone puteau să le refacă. Puteau să impună câteva stiluri arhitecturale în funcţue de clădirile din zonă.

#538
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View Postdan78rom, on 20 aprilie 2018 - 11:46, said:

Dap. Nu vad de ce sa fac o treaba pentru care statul a luat deja banii.
Daca-i domeniu public, atunci sa-l ingrijeasca statul. Asa e normal. Nu sa-mi iei si banii, si sa ma pui si la munca. Iarna asta in brasov primaria nu a bagat nici un utilaj in cartiere, ca n-are bani. Si eu sa deszapezesc trotuarul? Ca ce chestie? Atita timp cit mi-am platit impozitele?

Pai deszăpezirea trotoarelor nu e inclusa in impozit.
Dacă nu vrei sa dai la lopată plătești suplimentar.
Și n ar fi rău. Toți de la blocuri sunt nesimțiți. Unu nu iese.

#539
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View Postdan78rom, on 20 aprilie 2018 - 11:46, said:

Dap. Nu vad de ce sa fac o treaba pentru care statul a luat deja banii.
Daca-i domeniu public, atunci sa-l ingrijeasca statul. Asa e normal. Nu sa-mi iei si banii, si sa ma pui si la munca. Iarna asta in brasov primaria nu a bagat nici un utilaj in cartiere, ca n-are bani. Si eu sa deszapezesc trotuarul? Ca ce chestie? Atita timp cit mi-am platit impozitele?

BIG BIG Like! 100% de acord! In mama lor de hoti! Sa curete daca ne iau banii. Altfel sa nu ni-i ia, ca facem noi curatenie.

#540
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdan78rom, on 20 aprilie 2018 - 11:46, said:

Dap. Nu vad de ce sa fac o treaba pentru care statul a luat deja banii.
Daca-i domeniu public, atunci sa-l ingrijeasca statul. Asa e normal. Nu sa-mi iei si banii, si sa ma pui si la munca. Iarna asta in brasov primaria nu a bagat nici un utilaj in cartiere, ca n-are bani. Si eu sa deszapezesc trotuarul? Ca ce chestie? Atita timp cit mi-am platit impozitele?
Impozit nu este egal taxa de dezapezire.  Impozit platesti eventual pentru asfaltari, plata salariilor angajatilor primariei, chestii d'astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate