Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Expirarea ITP-ului va genera din oficiu suspendarea talonului auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#505
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Adica asa cum e acum, cu standarde euro X și programe gen rabla?

#506
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postericmario, on 18 aprilie 2018 - 07:45, said:

Nu au pregatirea necesară în privința asta.
Ei pun amenzi in parbriz celor care au parcat pe dos, nimic mai mult.
Statutul si atributiile lor de pe site nu confirma asa o simplitate de actiuni.

#507
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVipeR85, on 18 aprilie 2018 - 11:40, said:

daca habar nu ai de codul rutier iti doresc la cat mai multe opriri de catre comunitari.
comunitarii nu au competente decat pe tonaj mare, acces interzis si parcari. daca intri pe acces interzis nu te pot opri decat daca fac semnal regulamentar cu mana. si stii de ce nu te pot opri cu masina lor???? pentru ca in lege e prevazut ca au DOAR  girofar albastru....si ce inseamna albastru??????? aaaaaaaaaaa....te-ai prins?

deci, parerea mea proprie si personala e ca doar fraierii sunt opriti de comunitari cu autoturismul lor cu girofar albastru. cine e tras pe dreapta de locali si nu e pe acces interzis ar merita sa-i fie ars permisul de conducere.

ps: comunitarii NU AU VOIE LEGAL sa aibe girofar ros-albastru.
Stiu un oltean care a facut p#l@ mare prin bucuresti, a fost urmarit pe podul grant, de  echipaje de politisti locali, pana la urma l-au blocat, a vorbit obraznic si s-a ales cu ochi albastri.  Intr-adevar a scapat pentru ca si el a  dat in judecata politistii , avea ceva avocat din Craiova , pile, si pana la urma au cazut la "intelegere"si pace. Dar bataie a mancat, ca asa e el, mic si rau.
Eu prefer sa opresc si sa vorbesc politicos,  vorba dulce mult aduce.  La noi in timisoara reclamatiile la politia locala se fac, inclusiv pentru parcari anapoda, treceri pe rosu  etc.

#508
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postro_explorer, on 18 aprilie 2018 - 14:25, said:

Adica asa cum e acum, cu standarde euro X și programe gen rabla?
nu standard euro x...ci n-ai voie sa fabrici masina care emite mai mult de 20g CO2. ori faci un motor pe motorina/benzina super smecher  sau o metoda foarte buna de colectare(ca la aspirator) a noxelor....ori treci la fabricatia de masini electrice sau pe apa, pe ulei vegetal, pe ce vrei tu da sa nu treaca de limita aia de noxe.
si, da, programe gen rabla.

View Posttfmercedez, on 18 aprilie 2018 - 16:10, said:

Stiu un oltean care a facut p#l@ mare prin bucuresti, a fost urmarit pe podul grant, de  echipaje de politisti locali, pana la urma l-au blocat, a vorbit obraznic si s-a ales cu ochi albastri.  Intr-adevar a scapat pentru ca si el a  dat in judecata politistii , avea ceva avocat din Craiova , pile, si pana la urma au cazut la "intelegere"si pace. Dar bataie a mancat, ca asa e el, mic si rau.
Eu prefer sa opresc si sa vorbesc politicos,  vorba dulce mult aduce.  La noi in timisoara reclamatiile la politia locala se fac, inclusiv pentru parcari anapoda, treceri pe rosu  etc.
ma repet: legal politia cocalara nu are voie si nici nu poate opri masini in trafic cu autospeciala lor deoarece sunt obligati sa aibe girofar albastru, care girofar impune conform codului rutier sa dai prioritate. atat...

da, sunt de acord cu tine ca ti-o iei cand dai de zeii comunitari, dar nici ala nu va mai lucra in primarie dupa ce termini cu el. nu-ti trebuie avocat smecher. si aici e vorba de tact: se ia unul dupa tine, incetinesti ca asa zice legea si dai prioritate. nu vrea sa treaca de tine...il duci cu viteza 1-2 si 10 km daca e prost. in acelasi timp suni la 112 si spui ca esti sicanat in trafic de un echipaj cocalar care are in functiune lumini albastre, tu dai prioritate dar ei nu vor sa depaseasca. daca se baga in fata ta si te opresc fortat, pui telefonul pe inregistrat si il lasi in bord  apoi vorbesti frumos cu zeul si ii explici ca e un bou notoriu care habar nu are care-i sunt atributiile. daca ai noroc te va salva un echipaj de circulatie de la politie de corvoada de a-i explica tampitului ca n-are voie sa te opreasca in trafic. daca are suspiciuni ca esti traficant de patrunjel, te urmareste si suna la adevarata politie sa te opreasca. astea sunt atributiile zeilor cocalari angajati ai primariei.


ps: scuze ca n-are legatura cu itp-ul dar trebuie informata lumea despre atributiile impostorilor.

#509
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

View PostBaxon, on 18 aprilie 2018 - 12:44, said:

Taxa de poluare a fost scoasa si asa trebuie sa si ramana , Pt a stopa circulatia masinilor poluante vor trebui sa lucreze la impozite insa nici acolo sa nu se exagereze si la ITP-uri , mai drastice si  , dpmdv ( chiar daca am si imi plac vechiturile ) ITP=urile la masinile sub euro 4 inclusiv sa fie verificate pe langa statia ITP si de RaR , cu monitorizare in timp real audio-video . Mai mult , la rugina la caroserie sa se refuze categoric trecerea ITP-ului . Ai rugina pe masina sau pe dedesupt , eject , pana o repari !
De ce la impozit, daca este vorba de poluare?Masina aia polueaza daca circula, nu daca o ai in curte/parcare.Ar trebui ceva gen rovigneta, platesti cand mergi-poluezi, nu?

#510
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postdany67, on 19 aprilie 2018 - 09:45, said:

De ce la impozit, daca este vorba de poluare?Masina aia polueaza daca circula, nu daca o ai in curte/parcare.Ar trebui ceva gen rovigneta, platesti cand mergi-poluezi, nu?

Pai... avem taxa de poluare in pretul carburantului.

Daca si RAR_ul si ITP-ul si-ar face treaba cum trebuie, ar fi complet altceva. Plus, vreau sa vad din nou dube cu sigla RAR in trafic - nu am mai vazut de mult asa ceva.

#511
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia ar fi cea mai bună situație. Verificarea in trafic. Prinzi un Euro4 care are noxe de vapor, zbang, retras talon, iar service-ul unde a făcut itp trecut în observație permanentă. Dacă mai mult de 10 mașini cu noxe depășite sunt găsite în trafic de la același service, suspendat activitatea de itp al acelui punct și amendat patronul.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 17:33.


#512
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010
Ce dreaq ma e asa greu de priceput? Pe ei ii doare in coor de starea tehnica a masinilor de pe strada, ei vor doar niste bani in plus la buget.

Daca interesul general era calitatea, spaga ar fi disparut de multa vreme.

#513
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdany67, on 19 aprilie 2018 - 09:45, said:

De ce la impozit, daca este vorba de poluare?Masina aia polueaza daca circula, nu daca o ai in curte/parcare.Ar trebui ceva gen rovigneta, platesti cand mergi-poluezi, nu?
deja exista taxa de poluare asa cum o gandesti tu. e in pretul de la benzina

#514
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVipeR85, on 18 aprilie 2018 - 11:40, said:

daca habar nu ai de codul rutier iti doresc la cat mai multe opriri de catre comunitari.
comunitarii nu au competente decat pe tonaj mare, acces interzis si parcari. daca intri pe acces interzis nu te pot opri decat daca fac semnal regulamentar cu mana. si stii de ce nu te pot opri cu masina lor???? pentru ca in lege e prevazut ca au DOAR  girofar albastru....si ce inseamna albastru??????? aaaaaaaaaaa....te-ai prins?

deci, parerea mea proprie si personala e ca doar fraierii sunt opriti de comunitari cu autoturismul lor cu girofar albastru. cine e tras pe dreapta de locali si nu e pe acces interzis ar merita sa-i fie ars permisul de conducere.

ps: comunitarii NU AU VOIE LEGAL sa aibe girofar ros-albastru.
Chiar recent au fript cei de la politia locala un BMW ist care se incorda pe strada  .



http://www.tion.ro/a...misoara/2024163

Si nu au decat girofare albastre. Attached File  Screenshot_2018-04-20-00-26-45.png   101.82K   16 downloadsAttached File  Screenshot_2018-04-20-00-27-00.png   115.6K   15 downloads

#515
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Stati mai cuminti,astia de la locala sunt de o prostie rara... amenda aia e ca anulata...auzi la ei,amenda ca a turat motorul...serios ma,da cum probeaza asta? Un aparat de masura al intensitatii sunetului si curs in domeniu au baietii?
Eu am avut doua amenzi de la localii timisoreni,al caror IQ insumat cu al primarului da cu semnul minus.
Prima,au venit si au dat amenda ca cica gramada de nisip din fata casei era pe domeniul public.Normal ca nu au pututu proba ca-mi apartine...au pierdut cu brio.A doua,cica eu trebuia sa curat de gheata si zapada,trotuarul din fata casei...au pierdut si de data asta,nu am contract de prestari servicii cu primaria si in plus pe domeniul public lucrarile se fac cu autorizatie...
Au noroc astia ca vin rar prin Ro,ca i-as lasa fara bani de salarii...

#516
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 17:32, said:

Aia ar fi cea mai bună situație. Verificarea in trafic. Prinzi un Euro4 care are noxe de vapor, zbang, retras talon, iar service-ul unde a făcut itp trecut în observație permanentă. Dacă mai mult de 10 mașini cu noxe depășite sunt găsite în trafic de la același service, suspendat activitatea de itp al acelui punct și amendat patronul.
Nu prea ai cum pentru ca ala poate corespunde la test si dupa ce face itp-ul isi anuleaza filtrele si umbla cu ea asa... nu e vina service-ului in acest caz.

View Posteireman, on 20 aprilie 2018 - 00:58, said:

A doua,cica eu trebuia sa curat de gheata si zapada,trotuarul din fata casei...au pierdut si de data asta,nu am contract de prestari servicii cu primaria si in plus pe domeniul public lucrarile se fac cu autorizatie...
E hotararea conosiliului local, daca ei hotaresc ca trebuie sa cureti (cum e peste tot si e normal) cureti... ei daca nu sunt seriosi te lasa, altfel te baga pin procese si nu mai tine cu schemele. Pe domeniu public doar construirea se face cu autorizatie, nu si curatarea !!!

View Posteireman, on 20 aprilie 2018 - 00:58, said:

auzi la ei,amenda ca a turat motorul...
Dap, galagie in cartier - tulburarea linistii si ordinii adica exact competenta lor. Daca mai au si 3-4 reclamatii de la cetateni nu mai e nevoie de analizor de sunet bla bla...

Edited by andreic, 20 April 2018 - 01:15.


#517
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

View Postandreic, on 20 aprilie 2018 - 01:14, said:

Pe domeniu public doar construirea se face cu autorizatie, nu si curatarea !!!

View Posteireman, on 20 aprilie 2018 - 00:58, said:

pe domeniul public lucrarile se fac cu autorizatie...

Omul a zis 'lucrarile', n-ai auzit de ala care s-a apucat sa astupe o groapa in asfalt si a venit garcea si l-a amendat?

#518
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFreeThinker, on 20 aprilie 2018 - 05:49, said:

Omul a zis 'lucrarile', n-ai auzit de ala care s-a apucat sa astupe o groapa in asfalt si a venit garcea si l-a amendat?
Pai aia e lucrare, astupare gropi, asfaltare etc... curatarea de zapada si gheata era in discutie acuma.

#519
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postandreic, on 20 aprilie 2018 - 08:06, said:


Pai aia e lucrare, astupare gropi, asfaltare etc... curatarea de zapada si gheata era in discutie acuma.
Sper ca glumesti! Curatat gheata si zapada...sunt lucrari! Eu nu am participat la nici o licitatie organizata de primarie in acest sens si nici nu am cerut autorizatie pentru desfasurarea de lucrari pe domeniul public. Sclavia si munca fortata au fost abolite demult si sunt interzise in UE si in general in lumea civillizata. Ca sa nu mai spun ca prin tade si impozite locale platesc defapt aceste servicii pe care primaria se pare ca nu le presteaza...asta cu hotarari ale consiliului local sunt apa de ploaie,ele pot fi ilegale sau mai rau anti-constitutionale.Ce te faci daca dau astia hotarare de consiliu local sa te imbraci doar in roz si sa te rujezi?

Edited by eireman, 20 April 2018 - 08:53.


#520
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Atitudinea este corecta.
Ori nu imi iei taxe si impozite, si imi fac eu curat pe trotuarul tau, ori iei taxe si impozite, si prestezi pentru ele, ca d'aia le platim.
Sa imi ceri taxe si sa nu faci nimic de ele, deja suna a iobag pe cimp...

#521
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

View PostVipeR85, on 19 aprilie 2018 - 19:05, said:

deja exista taxa de poluare asa cum o gandesti tu. e in pretul de la benzina
Pai,..cand au bagat-o?Ca era vorba despre asta prin 2016, dar ei au scos in 2017 timbrul de mediu, si spuneau ca vor sa bage ceva in schimb, la impozit, sau in benzina,Au bagat asta de cand au scos timbrul?

#522
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Stai asa,nici macar nu pot zice trotuarul meu.Ca nu e! Daca vreau sa pun o taraba sa vand ceva nu se poate,ca e domeniu public.Da? Pai sa-l intretineti. De acum in fiecare iarna o sa le fac plangere daca nu curata trotuarul,ba chiar o sa apelez la asiguratorul meu daca patesc ceva.
Sa vezi ce fata aveau localii cand in instanta a demonstrat avocatul ca eu ca persoana fizica nu am abilitati,utilaje si cel mai important ,nu am contract si asigurare pentru asemenea lucrari,aducand in discutie sumele imense cheltuite de primarie pentru dezapezire...rasul lumii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate