Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Expirarea ITP-ului va genera din oficiu suspendarea talonului auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

Quote

Din 20 mai, dacă va expiră ITP-ul, se suspendă automat şi certificatul de înmatriculare al maşinii, fără să fiţi anunţaţi direct. Dacă nu vă daţi seama şi circulaţi aşa, riscaţi o amendă de aproape 3 mii de lei, rămâneţi fără plăcuţele de înmatriculare şi apoi trebuie să faceţi, alte drumuri la poliţie şi la RAR, ca să reintraţi în legalitate.

Schimbul de date se va face între RAR şi DRPCIV, online. Dacă sunteţi prinşi în trafic cu înmatricularea suspendată, nu numai că trebuie să plătiţi o amendă de până la 2950 de lei, ci rămâneţi sigur şi fără plăcuţe de inmatrculare. Nu veţi avea voie să plecaţi cu maşina, va trebui să chemaţi o platformă. În acest caz, trebuie să mergeţi şi la Poliţia Rutieră pentru a demonsta că maşina a fost verificată tehnic.

https://stirileprotv...i-anuntati.html

Ma numar printre cei care vor fi afectati de legea asta. Eu mereu uit sa fac ITP-ul.

Chiar zilele astea am facut ITP-ul deoarece m-a atentionat cineva de la service-ul unde am facut covergenta la roti spate ca este expirat tocmai din august 2017.

Masina este intradevar un pericol pentru siguranta rutiera pentru ca este si un hibrid cu 0 defecte. Posted Image


ITP-ul poate fi verificat online aici.

Puneti in calendarul telefonlului remonder cu doua saptamani inainte de expirare!

#2
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
O ideea buna, m-am saturat de harburi fara ITP pe sosele. Uitati-va ce s-a intamplat cu aia 9 morti din duba aia modificata, i-a luat-o roata din spate in fata. Sa nu-mi spuneti ca duba aia modificata avea ITP facut corect, plimba lumea cu banca. Sunt unii pe sosele au masini mai vechi ca varsta lor

Edited by laurentiu230480, 07 April 2018 - 07:27.


#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postlaurentiu230480, on 07 aprilie 2018 - 07:25, said:

O ideea buna, m-am saturat de harburi fara ITP pe sosele. Uitati-va ce s-a intamplat cu aia 9 morti din duba aia modificata, i-a luat-o roata din spate in fata. Sa nu-mi spuneti ca duba aia modificata avea ITP facut corect, plimba lumea cu banca. Sunt unii pe sosele au masini mai vechi ca varsta lor
Duba aia era in regula , avea ITP-ul facut pe certificat!

Bancile de lemn le-a bagat dupa ce a facut ITP-ul ! Posted Image

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 07:34.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Clar
S-a trecut la represalii sîngeroase
Cum bã sã dai 800 ioro amendã????
Clar, au rãmas specialii fârâ fonduri de pensii!

#5
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Masina aia circula pe un drum national distrus de ciment truckurile de 57 de tone de la Fabrica Heidelberg Tasca . Pe un drum cu restrictie de 13 t circula zilnic zi si noapte camioane cu ciment,  in ciuda restrictiei, distrugand podurile si soseaua .
Neoficial, rarele controale de la ARR cu mobil cantarul, si care dau amenzi, se platesc tot de catre fabricantul german de ciment . Gropile si fagasele cauzate de aceste camioane au cauzat foarte mult accidente acolo .
Prezonul rupt de pe butucul rotii stanga spate putea fi usor cauzat starii precare a acestui drum national, fara tagada, asa cum si ancheta constata .

#6
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
și pana acum luai amenda dacă mergeai fără itp

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postlaurentiu230480, on 07 aprilie 2018 - 07:25, said:

O ideea buna, m-am saturat de harburi fara ITP pe sosele. Uitati-va ce s-a intamplat cu aia 9 morti din duba aia modificata, i-a luat-o roata din spate in fata. Sa nu-mi spuneti ca duba aia modificata avea ITP facut corect, plimba lumea cu banca. Sunt unii pe sosele au masini mai vechi ca varsta lor
Așa e cînd te ia gura pe di'ainte fãrã sã vrei...
8oo ioro ...la ce e raportatã amenda???? La veniturile președintelui?
Clar e hoție naționalã!
Suspendare fãrã aviz
Oricum nu poți face iar itp fãrã amendã! Nu ai actul valabil!!!!
Țarã de tîmpiți

Într-o țarã de cretini nu se fac șosele, se amendeazã idioții de-și stricâ hîrburile pe ele!

Edited by sarac.lipit, 07 April 2018 - 07:45.


#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2018 - 07:32, said:

Clar
S-a trecut la represalii sîngeroase
Cum bã sã dai 800 ioro amendã????
Clar, au rãmas specialii fârâ fonduri de pensii!
Legea este facuta pentru ”uitucii ”care merg fara itp, care se cred intro tara europeana unde itp-ul este obligatoriu sa il faca odata la 2 ani, nu din an in an. Nu pentru firmele care au masinile varza ,cu banci de lemn in duba si care desigur exista un angajat care le programeaza la timp la ITP Posted Image

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 07:41.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru masinile noi, prima vizită la ITP se va face după trei ani de la data intrării în circulație în România, față de doi ani cum era până la 1 ianuarie 2018. Practic, de această măsură vor beneficia toți clienții de automobile noi cumpărate începând cu 1 ianuarie 2018 încolo. Pentru aceste mașini se va efectua ITP în 2021. Apoi vor fi verificate o dată la doi ani, iar după ce vor depăși vârsta de 12 ani, vor fi verificate anual.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBenderbut, on 07 aprilie 2018 - 07:20, said:

Din 20 mai, dacă va expiră ITP-ul, se suspendă automat şi certificatul de înmatriculare al maşinii, fără să fiţi anunţaţi direct. Dacă nu vă daţi seama şi circulaţi aşa, riscaţi o amendă de aproape 3 mii de lei, rămâneţi fără plăcuţele de înmatriculare şi apoi trebuie să faceţi, alte drumuri la poliţie şi la RAR, ca să reintraţi în legalitate.

Schimbul de date se va face între RAR şi DRPCIV, online. Dacă sunteţi prinşi în trafic cu înmatricularea suspendată, nu numai că trebuie să plătiţi o amendă de până la 2950 de lei, ci rămâneţi sigur şi fără plăcuţe de inmatrculare. Nu veţi avea voie să plecaţi cu maşina, va trebui să chemaţi o platformă. În acest caz, trebuie să mergeţi şi la Poliţia Rutieră pentru a demonsta că maşina a fost verificată tehnic.
https://stirileprotv...i-anuntati.html

Ma numar printre cei care vor fi afectati de legea asta. Eu mereu uit sa fac ITP-ul. Chiar zilele astea am facut ITP-ul deoarece m-a atentionat cineva de la service-ul unde am facut covergenta la roti spate ca este expirat tocmai din august 2017.

Masina este intradevar un pericol pentru siguranta rutiera pentru ca este si un hibrid cu 0 defecte. Posted Image
99.9% din cei care uita sa faca itp, o fac intentionat.Daca chiar esti asa uituc, iti pui o alerta pe telefon, in calendar la PC sau iti scrii pe perete :)

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postlaurentiu230480, on 07 aprilie 2018 - 07:25, said:

O ideea buna, m-am saturat de harburi fara ITP pe sosele. Uitati-va ce s-a intamplat cu aia 9 morti din duba aia modificata, i-a luat-o roata din spate in fata. Sa nu-mi spuneti ca duba aia modificata avea ITP facut corect, plimba lumea cu banca. Sunt unii pe sosele au masini mai vechi ca varsta lor
Ce te face sa crezi ca odata cu legea asta se vor face ITP-uri pe bune? Toata lumea stie, inclusiv politia cum se fac smecheriile in Romania.... asa ca si asta ramane o lege data pentru cei mai prosti

#12
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
ITP-ul il faci primordial pentru siguranta ta si a familiei tale, daca il faci doar ca sa bifezi o actiune, il faci degeaba .Daca te gandesti insa ca ai pe maini viata copiilor tai, a familiei tale, il faci temeinic si- n service calificat si autorizat .Altfel, poti sa ai surprize, deseori foarte foarte neplacute si tragice .

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2018 - 07:38, said:

Așa e cînd te ia gura pe di'ainte fãrã sã vrei...
8oo ioro ...la ce e raportatã amenda???? La veniturile președintelui?
Clar e hoție naționalã!
Suspendare fãrã aviz
Oricum nu poți face iar itp fãrã amendã! Nu ai actul valabil!!!!
Țarã de tîmpiți

Într-o țarã de cretini nu se fac șosele, se amendeazã idioții de-și stricâ hîrburile pe ele!
Ai dreptate, trebuie sa fii tampit sa uiti de ITP. Cat despre amenzi, la cat mai mari! Ca altfel, sunt degeaba.Cand pentru o amenda, risti sa-ti pierzi casa, sa vezi cum te vei feri ca de dreaq sa provoci vreuna.

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostBenderbut, on 07 aprilie 2018 - 07:40, said:

Legea este facuta pentru ”uitucii ”care merg fara itp, care se cred intro tara europeana unde itp-ul este obligatoriu sa il faca odata la 2 ani, nu din an in an. Nu pentru firmele care au masinile varza ,cu banci de lemn in duba si care desigur exista un angajat care le programeaza la timp la ITP Posted Image
Acum sincer, vezi ceva europian la țara asta?
Nu zic, ar fi corectã o amendâ ca la rovignetã! Ai primit-o, bã.....am itepeul....mai primești una...
Dar sã dai 8oo ioro la salar de 2oo pentru cã efectiv nu poți azi ci mîne sã faci itepeul...numai la cretini mai vezi!

Sunt curios, ce țãri 'ioropiene' mai suspendã certificatul...online...?


Aștept cu nerãbdare amenzi de 1ooo ioro pentru preschimbarea buletinului, 2ooo la pașaport...

Edited by sarac.lipit, 07 April 2018 - 08:02.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasă băieți, nu va mai plângeți. Ne dorim o tara ca afară? Pai ce, aveți impresia ca acolo amenzile sunt 2 covrigi? Error, ustură rău de tot și la ei, în asa fel încât a doua oara sigur nu mai faci.

Care e uituc dar are mașina în regulă, ghinion. Nu știu cum se face dar service-ul unde am făcut eu itp ma suna cu o luna înainte sa îmi expire ca să ma atenționeze și  sa ma întrebe  de o programare. Frumos din partea lor, dar oricum și fără ei, făceam itp la timp

#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postmyshyk, on 07 aprilie 2018 - 07:48, said:

Cat despre amenzi, la cat mai mari! Ca altfel, sunt degeaba.Cand pentru o amenda, risti sa-ti pierzi casa, sa vezi cum te vei feri ca de dreaq sa provoci vreuna.
Si daca masinile nu mai circula pe drum, din cauza ca lumea se teme de accidente, tii tu economia tarii in picioare, cu bicicleta?Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XVZUV96cB7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 07:57.


#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010

View Postsarac.lipit, on 07 aprilie 2018 - 07:38, said:

Așa e cînd te ia gura pe di'ainte fãrã sã vrei...
8oo ioro ...la ce e raportatã amenda???? La veniturile președintelui?
Clar e hoție naționalã!
Suspendare fãrã aviz
Oricum nu poți face iar itp fãrã amendã! Nu ai actul valabil!!!!
Țarã de tîmpiți

Într-o țarã de cretini nu se fac șosele, se amendeazã idioții de-și stricâ hîrburile pe ele!

In Romania amenzile sunt aceleasi. Si pentru cei cu 1000 lei salariu si pentru cei cu 5000 de euro.

Ha-ha, daca stau sa ma gandesc cate masini sunt pe strazi si valoreaza  mai putin de 800 euro...

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2018 - 07:53, said:

Lasă băieți, nu va mai plângeți. Ne dorim o tara ca afară? Pai ce, aveți impresia ca acolo amenzile sunt 2 covrigi? Error, ustură rău de tot și la ei, în asa fel încât a doua oara sigur nu mai faci.

In alte tari amenda mai depinde si de venituri...

Edited by FreeThinker, 07 April 2018 - 07:58.


#18
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostZweipfoten, on 07 aprilie 2018 - 07:33, said:

Masina aia circula pe un drum national distrus de ciment truckurile de 57 de tone de la Fabrica Heidelberg Tasca . Pe un drum cu restrictie de 13 t circula zilnic zi si noapte camioane cu ciment,  in ciuda restrictiei, distrugand podurile si soseaua .
Neoficial, rarele controale de la ARR cu mobil cantarul, si care dau amenzi, se platesc tot de catre fabricantul german de ciment . Gropile si fagasele cauzate de aceste camioane au cauzat foarte mult accidente acolo .
Prezonul rupt de pe butucul rotii stanga spate putea fi usor cauzat starii precare a acestui drum national, fara tagada, asa cum si ancheta constata .
Dar de ce pe un drum NATIONAL sa ai o restrictie de 13 tone? Pentru ca nu l-ai reparat niciodata de 65 de ani? Ca banuiesc ca pe acolo s-a carat si ciment, si otel si nisip/pietris/piatra cu nemiluita cand s-a facut barajul de la Bicaz. Iar canalul in care au cazut era exact iesirea apei din hidrocentrala de la Stejaru/Bicaz. Care uzina apa la debitul/puterea maxima a turbinelor in acel moment ca am trecut si eu pe acolo vara acum multi ani si nu era nici pe sfert debitul care se vede in poza, apa era la 50 cm sub tablierul podului. Daca cadeau pe uscat poate aveau o sansa desi asa claie peste gramada cum erau o cadere de la 5-6 m in gol de la o viteza de 60-70 km/h cat o fi avut duba tot se lasa cu leziuni grave.
Iar camioanele alea de 57 de tone nu cred ca sunt niste monstri rutieri, sunt doar niste camioane normale cu care se transporta cimentul in toata lumea civilizata. Alora de ce nu li se distrug drumurile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate