Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce meserie v-ar place sa aleaga copiii vostri?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#91
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
In primul rand, nu am copii si sunt destul de mari sansele sa nu am niciodata.

In al doilea rand, le-as dori o meserie cat mai comoda si mai banoasa, sa o duca mai bine decat am dus-o eu, chiar daca eu am dus-o muuult mai bine decat parintii mei.

Dar nu stiu daca i-as proteja asa cum m-a protejat tata pe mine pana a decedat in 2014 (pe neasteptate dar a aflat cu 6 luni inainte), nu stiu cum s-ar manifesta instinctul patern, care se activeaza dupa ce se naste copilul si nu e prezent dinainte precum cel matern.

Dar nu prea as vrea sa plece in strainatate, insa daca ei vor vrea, nu o sa-i pot opri.

#92
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostNeaceasca85, on 29 mai 2018 - 14:37, said:



In al doilea rand, le-as dori o meserie cat mai comoda si mai banoasa,
Vezi să nu fie una prea comodă totuși, că ajung cu mușchii fleșcăiți, spatele încurbat și boli de tensiune datorită sedentarismului, iar fizioterapia și medicamentele le vor mânca minim jumate din salariu Posted Image

Edited by Daredevil666, 31 May 2018 - 06:00.


#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007
Daca practici un sport, o sala, ceva, nu ajungi asa...

#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Cum zice Karhu, stiu eu destui birocrati d-astia care fug maratoane lunar, in timpi buni. Sau au biceps cit coapsa unora. Sau baga 160km intr-o zi pe bicicleta de placere.

#95
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View PostYourFan, on 02 aprilie 2018 - 21:38, said:

Toti ar vrea copii avocati, medici, bancheri ect.. Intrebarea este pe cati ii duce capu'?!
Pe toti.

Intrebarea e ce s-ar intampla daca toti ar fi avocati,medici etc si atunci vei gasi motivul pentru care in Sua,cel putin, ai nevoie de foarte multi bani inainte sa verifici daca te duce capu'.

Edited by Eekstein, 01 June 2018 - 08:31.


#96
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 08:25, said:


Pe toti.

Intrebarea e ce s-ar intampla daca toti ar fi avocati,medici etc
De acord cu tine, pe toți îi duce.
Practic nu au cum să fie fiindcă locurile sunt limitate. Și dacă ne uităm în urmă,  da,  atunci când s-au înghesuit câte 10 pe loc la medicină,  ma întreb câți dintre cei picați ar fi devenit medici destoinici și s-au îndreptat către altă meserie.  Și nu știu de ce,  am sentimentul că,  tocmai a aceștia,  au devenit buni și acolo unde au ajuns. Locurile,  disponibile,  piața muncii și altele reglează toate lucrurile astea. Problema care rămâne eu cred că este : am avea noi posibilitatea sa fie la noi în țară o educație atât de bună încât să fie toți la nivelul de care spui? Dacă ar fi adevărat,  atunci,  din ziua aceea,  am începe să-i "batem" pe japonezi,  suedezi și alții care mai sunt înaintea noastră ☺️

#97
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
In UK polonezii sunt porecliti :  "plummers" adica instalatorii. Se poate ajunge la un jargon, in loc de "call a plummer"; "call a polish-man".

D-aia nu e bine sa exagerezi cu invatamantul ca ajungi sa ai doar medici,inginer si avocati SI NU MAI AI CINE SA ITI DESFUNDE BUDA.

#98
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 10:22, said:

In UK polonezii sunt porecliti :  "plummers" adica instalatorii. Se poate ajunge la un jargon, in loc de "call a plummer"; "call a polish-man".
:)))  nu cred, S-ar confunda cu police-man.Dealtfel să nu îi plangem pe polonezi de vreun prost renume, au avut papă,  au avut Chopin, au avut Nicolaus Copernic,  au avut Marie Curie, au avut Roman Polanski. E greu ca un ignorat britanic să îi catalogheze ca nație de instalatori. Mai repede m-aș teme să nu ne catalogheze pe noi vreun oier irlandez.
Revenind la temă, frustrarea că eu desfund buda,  in loc să fiu controlor de zbor,  este o  atitudine curenta la noi.

#99
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 10:22, said:

In UK polonezii sunt porecliti :  "plummers" adica instalatorii. Se poate ajunge la un jargon, in loc de "call a plummer"; "call a polish-man".

Polish-man? adica ala care lustruieste pantofii?
"A Pole" se spune in engleza.

#100
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
https://www.theguard...men-hull-police

Este polonez, nu polisheur, ca zice de speaking polish... in fine, or fi analfabeti jurnalistii si acolea.

Dar esti de acord cu ideea mea ? :naughty:

#101
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Ceva polonez e Polish. Polish man, polish car, polish language etc.  Dar poporul si membrii lui se cheama cheama Pole/s.
Adica spui a Romanian, an American,  a Pole.

#102
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 02 iunie 2018 - 09:50, said:

Ceva polonez e Polish. Polish man, polish car, polish language etc.  Dar poporul si membrii lui se cheama cheama Pole/s.
Adica spui a Romanian, an American,  a Pole.
cam gresesti aici.
nu uita ca tu stii limba engleza americana, care saraca a suferit multe stricaciuni de la origine...
Tu ai dreptate gramatical, dar cum se vorbeste local e diferit.

Edited by flp014, 03 June 2018 - 14:39.


#103
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Am vrut sa pun intrebarea: "ce meserie ati alege daca ati avcea 18 ani?" Dar am reformulat.

Ce meserie vi se pare mai respectabila?
Meserie "respectabila"? Investitor. Posted Image

Quote

Cand eram copii, unii ne doream sa ne facem doctori, alti sportivi. Fiecare si-a urmat drumul in cariera aleasa, independent de dorintele avute. Exista insa oameni care au reusit sa aiba o cariera de invidiat de multi dintre noi, fara sa si-o fi dorit vreodata: au devenit investitori.
Ce a facut azi bursa din New York? A urmat trendul lansat la Tokio si continuat la Frankfurt? Daca stiti  raspunsul la aceste intrebari, va numarati printre cei care stiu cum sa faca mai multi bani investind pe burse. Exista oameni care fac din aceasta activitate o pasiune si chiar mai mult, o meserie. I-am cunoscut pe romanii care pot spune ca traiesc din aceasta pasiune si meserie. Insa nu e deloc un parcurs usor si este nevoie de curaj, de inteligenta si de analiza critica. Pe unul dintre ei, ...
Meseria de investitor

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Uneori meseriile care ar fi trebuit sa fie cele mai importante sunt platite prost sau sunt la stat (cu dezavantajele de rigoare). Ati merge pe o asemenea varianta (profesor, medic etc)? De ce da? De ce nu? Ce ar conta cel mai mult (bani, respect, lifestyle etc) si de ce?
Medicii si profesorii au fost meserii importante candva, ca noi toti vor fi inlocuiti de roboti, ar trebui sa lucreze fara a primi salarii in bani? Poate ar fi util, poate ar fi inutil. Posted Image

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

In general, din oficiu, fara sa stiti nimic, carei meserii acordati mai mult respect, credit? Pentru cine ati baga cel mai usor mana in foc (avocati, pompieri etc)?
Niciuna.

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Ma intereseaza... mai mult pentru persoana proprie, sa compar cu perceptiile altora. Puteti raspunde orice, nu prea am prejudecati.
Perceptiile sunt subiective, evident. :)

#104
luana06

luana06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 29.05.2007
Depinde de copil. Pasiune pentru mate, fizica, chimie ( aici exclud acei copii trimisi la pregatire ), as merge pe intelligenta artificala, inginerie ( sunt multe), daca matematica nu merge, ramanem pe arta si business :). Posted Image

Am fost intrebata de cateva ori, ce pasiuni are copilul, ce face dupa scoala.!

#105
Sqandal

Sqandal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2018
Ce meserie vi se pare mai respectabila?
Habar nu am ... copilul meu as vrea sa devina Artificial Intelligence Software Engineer sau bugetar ...

Edited by Sqandal, 10 December 2018 - 10:03.


#106
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Io i-am zis lu' mă-sa, încă de când am aflat, să se bucure cât poate de mult de copil în primii ani. Că apoi școala militară scrie în dreptul lui.

#107
khtyler

khtyler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.12.2018
La cum stau lucrurile  in ce priveste epuizarea petrolului si lipsa unor energii alternative   fezabile care sa poata inlocui combustibilii fosili , s-ar putea ca urmasii  nostri sa aleaga agricultura si vanatoarea ca meserii  principale.

#108
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 03 aprilie 2018 - 09:09, said:

Sportul e 80% genetica si 20% munca enorma.
Fara genetica nici nu merita sa te apuci ca de muncit muncesc multi.

Da, fetele sahistului au ajuns sahiste. Ce surpriza...

munca enorma = dopaj enorm

Muncesc sportivii de se spetesc. Un antrenament hardcore la fotbal nu dureaza mai mult de 4 ore pe zi. Si nu te antrenezi 7 zile pe saptamana.

View Postvrajitoruldinoz, on 02 iunie 2018 - 09:50, said:

Ceva polonez e Polish. Polish man, polish car, polish language etc.  Dar poporul si membrii lui se cheama cheama Pole/s.
Adica spui a Romanian, an American,  a Pole.

polaci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate