Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce meserie v-ar place sa aleaga copiii vostri?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#73
wanilia144

wanilia144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.03.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fr5mOdcTcEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 aaaa4567, on 03 aprilie 2018 - 21:00, said:



Si cu tot progresul asta lent, tot sunt multi someri care se plang ca au fost inlocuiti de roboti!

Poate nu vezi asta in Romania sau mai la Est  unde munca manuala e inca practicata la scara larga, dar daca te uiti mai in vest......

Edited by wanilia144, 03 April 2018 - 21:34.


#74
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 dan1980_25, on 03 aprilie 2018 - 11:08, said:

Biblia zice ca ajung, dar greu.
Sigur ca asa e. Toti trebuie sa luptam ptr.asta !!! Numai bine iti doresc.

#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

 DJPocaitul, on 03 aprilie 2018 - 10:42, said:

Bogatii nu ajung in rai ! Citeste Biblia si studiaz-o !

Nu-s interesant (nici de rai nici de biblie), multumesc de recomandare :)

 PoeOvidiu, on 03 aprilie 2018 - 19:38, said:

Am prins  prin vara un interviu cu Tiriac. Si m-a uimit urmatoarea afirmatie: "Halep e  un munte de talent. Agassi nu are un gram de talent. Tot ce a obtinut a obtinut doar prin multa munca."
Deci se poate si cu multa munca, asta in conditiile in care Tiriac nu vorbea aiurea.

Oricine se uita la televizor realizeaza ca Halep are un meci inegal in fata femeilor de 1.90 late in umeri cit un culturist cu care lupta. In 7 miliade de oameni gasesti una care e si talentata, are si fizic, e si muncitoare. Trebuie toate 3. Asupra a doua din 3 nu ai control si munca nu poate suplini totul, ca si ailalti muncesc.

 Aldulescu, on 03 aprilie 2018 - 19:04, said:

Pai cum adica, cand ele nu au facut decat tenis toata viata, si asta e tot ce stiu? Crezi ca o sa castige mai mult ca cofetarese sau invatatoare? I


Probabil in cazurile astea nu, dar iti grantez ca la munca egala ar face mult mai multi bani cu creierul decit cu sportul. Statistic vorbind.
E mult mai greu sa reusesti in sport decit in orice profesie intelectuala.

#76
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Si cu toate astea de ce sunt atat de putini intelectuali? Nu mai vorbesc de intelectuali bogati!

#77
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
Amuzant cât de mulți au scris aici că ”bani, bani și bani”.
Da, banii sunt importanți, fără dar și poate.
Și dacă ești deștept nu trebuie să devii curvă pentru bani. ( nu mă refer doar la propriu )
Așa că asta aș vrea pentru el.
Să aibă mai multă minte decât cei din jur care sunt în stare să își vândă tot pentru niște gologani.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 pexCom, on 03 aprilie 2018 - 11:41, said:

Strict pe titlul subiectului, căpitan pe aeronavă comercială.
Al meu cel mare vrea asta.
Tot incerc sa-i explic ca pilotii vor fi inlocuiti de AI in cel mult 20 de ani...

 vrajitoruldinoz, on 03 aprilie 2018 - 22:18, said:

E mult mai greu sa reusesti in sport decit in orice profesie intelectuala.
Ce inseamna a reusi? Chiar daca esti fotbalist/ hockeist/ baschetbalist etc de pluton (deci bun, dar nu vedeta mondiala) insa joci in marile campionate ale lumii, iti inchei cariera cu zeci de milioane de dolari/ euro in cont.

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Pai citi fotbalisti milionari sint intr-o tara? 200? Stii citi copii joaca fotbal? Toti!
Inca fotbalul e exemplul cel mai fericit, dar daca erai alergator de maraton?
Citi ingineri, medici etc fc un salariu decent? mii si mii...

 M0sGerila, on 04 aprilie 2018 - 08:13, said:

Si cu toate astea de ce sunt atat de putini intelectuali? Nu mai vorbesc de intelectuali bogati!


In tarile normale nu exista oameni destepti si saraci. Decit daca chghiar i-a durit in fund de bani.
CA sa faci bani ca alergatorsau saritor cu prajina cit un inginer de duzina e greu.

#80
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 cirus6, on 03 aprilie 2018 - 18:36, said:

nu-i nici chiar asa scump, dar e un sport frumos..........dar daca tu n-ai si n-ai avut niciodata tangenta cu tenisul e putin probabail ca copilul tau va ajunge un campion. banii nu-ti vor face copilul campion, crede-ma.
gandeste-te un pic ce tangenta avea familia Halep cu tenisul ... Sau familia Tecau....
Banii nu il vor face campion, asta e cert. Doar prin multa munca ajungi in top.
Dar... ca sa poti munci trebuie sa te sustii financiar , sa poti participa la cat mai multe turnee (de la mic la mare) , toate astea implica niste costuri...mari. Nu mai vorbim de antrenori buni(costa), echipament performant(costa), etc,etc.
Intelegi unde bat?

Edited by flp014, 04 April 2018 - 10:11.


#81
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 vrajitoruldinoz, on 04 aprilie 2018 - 09:49, said:

Pai citi fotbalisti milionari sint intr-o tara? 200? Stii citi copii joaca fotbal? Toti!
Care toti, ca rar mai vezi copii pe maidan in ziua de azi batand mingea. Acum 20 de ani, intradevar toti jucau fotbal pentru ca nu aveau computere, console, smartphone-uri, Internet, jocuri, etc... Acum, nu vad la fotbal pe maidan decat copiii cei mai saraci, jegosi, amarati, etc. majoritatea romi, care pur si simplu nu au bani de alta distractie...

#82
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 vrajitoruldinoz, on 04 aprilie 2018 - 09:49, said:

In tarile normale nu exista oameni destepti si saraci.

Țările normale nu sunt pline de oameni săraci care se cred deștepți, cum este în România.

#83
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 flp014, on 04 aprilie 2018 - 10:09, said:

gandeste-te un pic ce tangenta avea familia Halep cu tenisul ... Sau familia Tecau....
in familia halep, tatal a fost sportiv de performanta si simpatiza cu tenisul, intelegea acest sport. simona n-a ajuns campioana intimplator.

#84
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Serafim606, on 02 aprilie 2018 - 22:00, said:


Nu vad cum ai putea ca avocat sa iti cumperi clientii. Personal, nu mi-as alege un avocat care sa ma reprezinte daca nu ar avea experienta in spate si cazuri castigate. Daca e vorba si de o miza mare, nu vad de ce m-as risca cu un incepator. Mai bine platesc mai mult, dar stiu ca am alte sanse de castig.
Filozofie. N-ai avut de-a face cu un avocat care sa te mulga de bani. Uitate la Mustatea, (parca asa-l chema)  ala care la jumulit/muls  pe Voiculescu de bani pana a infundat puscaria. Mare avocat, mare, firma de renume, pacientu´ a murit sanatos.

 Daredevil666, on 04 aprilie 2018 - 18:38, said:


Țările normale nu sunt pline de oameni săraci care se cred deștepți, cum este în România.
Pana nu demult, cu vreo 15-20 de ani in urma, chiar au fost.  Dar mai apoi, au aparut universitatile particulare,.....

#85
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017
Absolut orice meserie este respectabila atata timp cat nu implica furtul, crima, curvaria si lucrul (pardon, parazitarea) la stat. Nu neaparat in aceasta ordine.

Important e sa vezi ce înclinații are copilul si sa-l “împingi” in acea direcție. Asta nu se face l18 ani. Daca ati așteptat pana la 18 ani e cam tarziu.

 DJPocaitul, on 03 aprilie 2018 - 09:44, said:


Mai bine sa fii sarac (dar esti bogat cand il ai pe Dumnezeu in suflet ! ) decat sa fii bogat si sa ajungi in iad !!!

Asta e motivul pentru care cu cat oamenii dintr-o tara sunt mai cretinciosi cu atat mai mult țara respectiva e ma8 înapoiat.

Edited by Epdm, 09 April 2018 - 06:42.


#86
Suisse

Suisse

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2017
Mi-ar placea ca fiul meu sa fie foarte inteligent, astfel incat sa devina peste.

#87
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Epdm, on 09 aprilie 2018 - 06:42, said:

Absolut orice meserie este respectabila atata timp cat nu implica furtul, crima, curvaria si lucrul (pardon, parazitarea) la stat. Nu neaparat in aceasta ordine.



Pai in Romania inseamna ca peste jumatate din oameni n-ar merita pic de respect. inclusiv medici, profesori etc Atentie, eu nici nu spun ca ar merita, cel putin nu toti.

#88
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Top model

#89
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  angajare.JPG   82.1K   11 downloads

#90
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

 Suisse, on 10 aprilie 2018 - 15:09, said:

Mi-ar placea ca fiul meu sa fie foarte inteligent, astfel incat sa devina peste.
Posted Image Mi-a placut!
N-avem voie . Daca iti permiti sa iti placa o anumita meserie pentru copilul tau, dupa parentingul actual, inseamna ca iti proiectezi catre el frustrarile propriei tale vieti. Posted Image La fel psihologia, care spune ca motivul pentru care adultii au carente de comportament sunt parintii, mai ales cei care vor sa le conduca viata. Nu conteaza ca vrei sa iti ajuti copilul sa ajunga cineva, nu conteaza ca il sprijini si il indrumi catre shortcut-uri pe care tu insuti  le-ai gasit si le-ai probat, care functioneaza. Nu conteaza că cea mai mare parte din literatura de fapt asta ne învață; experiența de viață a înaintașilor nostri. Nu, ei trebuie lăsați să descopere singuri viața !
Celebrul matematician Fermat, prin 1600,  a facut multe pentru matematică din pozitia de avocat, asa l-a intdrumat gresit tatal sau, avocat de meserie. Matematica si fizica o facea din pasiune. Printre altele, cunoscuta teorema, pe care toata lumea matematicii a vazut-o perfect valabila dar pe care nu au reusit sa o demonstreze decat in anul 1994. Parentingul actual ar considera ca Fermat este un esec al dezvoltarii catre propriile pasiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate