Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

TV, sunet, transplant boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
De ce masacrare?
Nu e visul meu sa masacrez nimic, doar am intrebat daca e tehnic posibil si daca s-ar gasi un electronist sa faca asta. Sectiunea e de electronica, de-aia e intrebarea aici. Urma sa mai pun una in zona "Audio", in care sa intreb ce si cum mai pot cupla la TV, ca sa nu ajung la solutii brutale. Prin incercarile de pana acum n-am putut sa ma apropii pe partea de sunet de ceea ce ofera TV-ul Sony low end din 2011.
De ce Sony sau Panasonic?
Prin 2013 cred, am cautat un tv decent, cu diagonala mai mica. Am mers cu stickul cu un clip si am evaluat sunetul si imaginea prin magazine. Imaginea mai mergea, dar sunetul a fost teribil. Atatea Samsung-uri cu sunet de tinichea am vazut, incat m-a marcat. LG-ul mai mergea, dar am gasit un Sony de 24 inch (ultima ocazie pt un sony<32). Acesta e decent la sunet, chiar daca nu mai are bass boost. Cel putin nu zdrangane cand te uiti la stiri.
Acum m-am ghidat dupa criteriul pret, adica am incercat 2 modele scumpe. Panasonicul ar fi aproape ok, dar ca usurinta in utilizare (meniuri) Sony mi se pare cel mai comod. La niste Samsunguri mai noi am vazut o telecomanda cu doar cateva butoane... mie imi plac lucrurile mai clasice, dar cine stie, poate o sa incerc si un Samsung, desi sportul asta cu plimbatul TV-ului devine cam anost.

Edited by feri1979, 24 March 2018 - 01:17.


#20
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Din acest motiv au aparut pe piata soundbarurile. ca raspuns la faptul ca TV-urile sunt tot mai subtiri si difuzoarele traditionale nu mai sunt capabile sa ofere un sunet de calitate si amplu. Eu am in subsol un Sony 40EX520, luat tot prin 2011 sau 2012 si sunetul este corect si clar pentru ce ofera spatiul din el, dar mai nou cam toti producatorii de TV au in oferta si sisteme audio compacte, special concepute pentru televizoare. Este politica marketing ca tu sa nu fii multumit de sunet si sa achizitionezi si restul de componente. Ca sa nu mai spun ca atunci cand am luat eu acest Sony, a trebuit sa cumpar separat si modulul WiFi, nefiind incorporat.

Edited by Dany_Darke, 24 March 2018 - 06:43.


#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Un ex, verifica-l si pe asta macar.

https://mediagalaxy....ung-ue32m5602a/

Din pacate e deja pretul mare pt un 32, pe la 1700-2000 lei gasesti deja de 40-43 serie 6 atat la Lg cat si la Samsung...Asta e trendul, nu mai gasesti de ex 100Hz pe diagonale mici sau sub 4000-4500 lei.Nu exista Oled pe diagonala mica, eu vreau de 43 de ex.Pe diagonalele mici gasesti acum doar serii mici, slabe, uneori chiar scumpe pt ce ofera.Cum se intampla pe partea de sunet la diagonala de 32 (f multe de 2x5w), asa se intampla si la refresh(cam de la 50 in sus si peste 4000 lei)


Tehnic este, dar pierzi garantia si e pacat.Poate poti sa faci loc in mobila cumva si sa iei de 40, acolo gasesti ceva mai calitativ din toate puctele de vedere si in raport pret mai bun.

Mai e o chestie , poate ca-i valabil pt mine.Din soundbar sau pe boxe externe mie mi se pare artificial sunetul.Nu stiu cum s-ar auzi din 2 boxe separate de tv.Tv-urile chiar au si o functie care cred ca are legatura cu asta.Setarea pt montaj pe picior sau perete.Daca nu vine din tv mie mi se pare artificial...

Edited by ionutz_joe2009, 24 March 2018 - 02:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate