Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#145
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din ce stiu, zidaria de 11,5 nu este portanta, daca asta este sistemul ales de structurist.
Daca sunt bani putini, poti pune si polistiren de 15. Multi spun ca de la 15 in sus nu se mai justifica investitia.

#146
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postionut27, on 18 iunie 2018 - 14:10, said:

Din ce stiu, zidaria de 11,5 nu este portanta, daca asta este sistemul ales de structurist.
Daca sunt bani putini, poti pune si polistiren de 15. Multi spun ca de la 15 in sus nu se mai justifica investitia.

Da, zidaria de 11.5 este doar de compartimentare.. dar cum constructia acum este pe cadre, ma gandeam ca mai castig ceva spatiu util, si nici  asa multi MC de caramida nu mai intra. Ideea e, daca merita caramida de 11.5 plus manopera suplimentara pentru grinzi, comparativ cu caramida de 30 Posted Image

#147
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Eu am pus de 30 toată casa.

#148
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Cauta sa nu ai ziduri interioare groase daca nu e cazul. Ce economisesti pe beton dai pe usi. Unde le gasesti, daca le gasesti, caci nu orice usa se produce sau arata bine intr-un toc asa adanc.

#149
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Confirm pozitiv :D . Se adauga pentru ziduri groase (25cm in cazul meu) intre 150 si 250 lei pe usa. Eu nu am avut incotro, avand zidarie portanta, dar daca se poate, ar fi de preferat caramida de 11.5 (adevarat ca dpdv izolatie fonica nu e cea mai fericita alegere).

#150
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din ciclul daca stiam...
Eu am cateva ziduri interioare de rezistenta, din caramida de 30 cm.
Cu tot cu tencuiala pe ambele parti, s-a dus la peste 32 cm.
Usi am gasit la Porta Doors (toc 16 cm + extensie reglabila 16 - 18 cm). Dar problema este ca arata ca un "tunel".

Cand am inceput proiectul, structuristul a propus ziduri de rezistenta de 25 cm si planseu de lemn peste ultimul etaj.
Eu am insistat ca vreau placa de beton peste ultimul etaj => structuristul a insistat ca trebuie ziduri de 30 cm si am acceptat upgrade-ul de la 25 cm la 30 cm.

Daca as mai face o casa, as insista ca zidurile exterioare sa fie de 30 cm, iar cele interioare de rezistenta sa fie de 25 cm.

#151
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
si eu am tras concluzia asta..desi nu cre ca am trecut de 30cm la toc..insa dupa 1 luna locuita acolo ..nici n-o sa mai stii ca usile au si toc..

#152
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postkolfleading, on 01 iulie 2018 - 09:45, said:

Din ciclul daca stiam...
Eu am cateva ziduri interioare de rezistenta, din caramida de 30 cm.
Cu tot cu tencuiala pe ambele parti, s-a dus la peste 32 cm.
Usi am gasit la Porta Doors (toc 16 cm + extensie reglabila 16 - 18 cm). Dar problema este ca arata ca un "tunel".

Cand am inceput proiectul, structuristul a propus ziduri de rezistenta de 25 cm si planseu de lemn peste ultimul etaj.
Eu am insistat ca vreau placa de beton peste ultimul etaj => structuristul a insistat ca trebuie ziduri de 30 cm si am acceptat upgrade-ul de la 25 cm la 30 cm.

Daca as mai face o casa, as insista ca zidurile exterioare sa fie de 30 cm, iar cele interioare de rezistenta sa fie de 25 cm.

Fiind vorba de casa cu zidarie portanta, aveai de ales doar intre caramida de 30 si de 25... La mine cum a ajuns casa sa fie pe cadre, zidaria de 30 pentru compartimentare chiar nu se mai justifica.

In alta ordine de idei, cat nu am mai postat, am fost in discutii cu arhitectul, si a venit cu planuri noi. Zidaria interioara de 30 a ramas doar in zona scarii.
Cu ocazia asta, s-a mai latit si holul ala care pentru unii parea claustrofobic Posted Image, si a pus intr-un final si ghena de instalatii in bucatarie, nu in grinda.
Pentru izolatie, am ramas la polistiren de 20cm. Un bax acopera fix 1mp, am cam 180mp de fatada(din devizul din proiect)...
Ce a "uitat" sa puna pe proiect, dar a tinut sa imi zica: teava pentru admisia de aer pentru semineu, pe sub placa, si locul de cos de fum in acoperis... are o lene pe el... .

Mai jos sunt planurile noi

Attached Files



#153
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Zidurile din caramida de 11.5 sunt FOARTE SLABE, atat ca rezistenta, cat si izolare fonica. Daca mai tai si vreun canal pt instalatii sanitare sau electrice, se face franjuri.
Eu as face zidurile astea din rigips, desi nu-mi place rigipsul.

#154
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Te-ai apucat de construcție?


#155
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
am vb cu el la telefon acum doua zile si a zis ca nu

#156
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postconu71, on 29 august 2018 - 08:19, said:

am vb cu el la telefon acum doua zile si a zis ca nu
Stiu ca nu am mai postat de mult, dar chiar nu mai aveam nimic de zis..

Abia astazi am obtinut  Autorizatia de Construire. La prima incercare, mi-au dat raspuns negativ, ca o stampila nu avea culoarea care trebuie(era neagra nu rosie). Ceva probleme de sanatate m-au tinut ocupat o vreme, si uite ca a trecut si vara...

Constructorul cu care eram in discutii mai avansate, a umflat pretul cu vreo 7000 de euro pentru constructia la rosu, cum ca s-au scumpit materialele, acum vrea 30% avans, devizul cu pretul separat pe materiale si manopera se face ca uita sa il dea, asa ca ne-am luat la revedere! Oricum nu mai incep sa lucrez la casa anul asta; am timp sa mai caut constructori si poate-poate rezolv si cu ENEL-ul, unde mai trebuie doar contractul de racordare si furnizare, care poate or sa fie gata pana se termina anul.

Ce am reusit sa fac vara asta a fost sa inlatur stratul vegetal, si sa ma lupt cu rugii de mure(sper sa ii dovedeasca inghetul). Acum ca e curat, parca nu mai pare asa mare lotul de teren... sa vedem cum se prezinta dupa ce fac gardul...

#157
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
sanatate neocron, lasa ca te apuci in primavara si pana atunci gasesti constructor

#158
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Uneori e mai bine sa cauti constructor in perioadele mai reci..posibil sa-ti dea un pret mai bun. Insa cum iernile noastre nu mai sunt asa dure..nici ei nu mai au pauze asa mari incat sa intre in 'panica' plus ca multi au atatea lucrari ante-contractate incat ii cam doare la basca..daca nu-ti convine preturl umflat pe care ti-l dau..

#159
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Sănătate și spor la găsit constructor.


#160
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cauta doar manopera daca contractezi constructorul cu materialele lui va incerca sa maximizeze profitul prin materiale de calitate inferioara si umflarea cantitatilor.Deci cumpara separat materialele tu!

#161
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Asta daca are si timp sa umble dupa materiale. Si constructorul sa fie serios si sa nu-l fure. Cel mai corect este sa se faca un deviz materiale+manopera si daca este acceptat de beneficiar atunci toata lumea este o.k. Bineinteles , materialele trebuie sa fie cele date in proiect.

#162
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Vise meseriașilor!!!!! Un calcul detaliat cu deviz de materiale și manopera nu o sa găsească !!!!!!de ce? O firma  serioasă e scumpă ( sau voi credeți ca patronul sta sa va facă vouă devize😂😂. Nuuu, domnul inginer se ocupa de asta..deci costuri peste pretul afișat de piața cu cel puțin 20%..și multe altele ce țin de birocrația unei firme) in caz ca sta la discutii cu beneficiarul( a se citi ,, am vorbit cu unul ce inventează construcțiile)te întreabă câți mp are casa . In mintea constructorului calcule simple, atâți mp ori atat pe mp= rezolvat ecuația și oferta😂😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate