Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#109
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postionut27, on 19 aprilie 2018 - 13:35, said:

Problema este daca accepta sa munceasca pe gratis... ca la fel zice si el: daca asta nu ma mai plateste si muncesc degeaba?

Legat de forta de munca, imi povestea o cunostinta cum a facut un bloc. S-a chinuit o gramada sa gaseasca forta de munca. Numai hoti, betivi, si lenesi. Pana la urma a stat cu biciul pe ei si a iesit treaba buna. A construit mai repede si mai bine decat cei care ridicau blocuri in zona. Intr-o zi a venit un dezvoltator sa vorbeasca cu cel care a construit blocul sa ii ridice si lui unul. Respectivul era plecat in acel moment. Unul dintre acesti muncitori a iesit in fata si a zis: "eu sunt, cu mine vorbiti". A negociat cu ala si a obtinut un pret bun. Cand a venit cunostinta asta a mea, ala era deja plecat si cu mai mult de jumatate din oameni... Cam asa se lucreaza astazi.

Ionut nu a spus.nimeni de munca pe gratis dar nici de bani fără munca. Am o lucrare de făcut stabilim prețul si etapele si ai terminat una iei banii. Nu văd de ce i-as da cuiva 30 sau 50% avans fără sa facă nimic. Cind dai avans mare exista riscul sa te lase cu ochii in soare indiferent dacă este echipa sau firma, cazuri au fost destule.

#110
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@picomouse, lucrurile sunt mai nuantate deoarece tepari sunt si intre constructori dar si intre beneficiari. Eu ma refeream ca este aproape imposibil sa gasesti pe unul care sa vina sa munceasca o luna pana termina o etapa si atunci sa ii dai primii bani, asa cum inteleg ca doreste initiatorul. Un avans cat de mic se da de la inceput. Eu daca as fi sef de echipa/patron in primul rand as lua avans minim plata muncitorilor pe o luna. In cazul in care nu ma inteleg cu beneficiarul, oamenii mei sa nu aiba de suferit.
Nu a spus nimeni de avans de 30- 50% din prima. Desi, daca as fi o firma serioasa si stiu ce ofer, pot sa imi selectez clientii si in functie de increderea pe care mi-o arata.
In alta ordine de idei, daca eu sunt bun si am clienti suficienti, nu ma leg la cap cu oameni care doresc sa semnez hartii si sa ma plateasca de parca as fi un infractor...

#111
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postionut27, on 19 aprilie 2018 - 20:31, said:

@picomouse, lucrurile sunt mai nuantate deoarece tepari sunt si intre constructori dar si intre beneficiari. Eu ma refeream ca este aproape imposibil sa gasesti pe unul care sa vina sa munceasca o luna pana termina o etapa si atunci sa ii dai primii bani, asa cum inteleg ca doreste initiatorul. Un avans cat de mic se da de la inceput. Eu daca as fi sef de echipa/patron in primul rand as lua avans minim plata muncitorilor pe o luna. In cazul in care nu ma inteleg cu beneficiarul, oamenii mei sa nu aiba de suferit.
Nu a spus nimeni de avans de 30- 50% din prima. Desi, daca as fi o firma serioasa si stiu ce ofer, pot sa imi selectez clientii si in functie de increderea pe care mi-o arata.
In alta ordine de idei, daca eu sunt bun si am clienti suficienti, nu ma leg la cap cu oameni care doresc sa semnez hartii si sa ma plateasca de parca as fi un infractor...

Daca e sa o luam asa, toti suntem platiti la sfarsit de luna, in functie de zilele de munca prestate/ concediu/ zile lipsa; asta nu inseamna ca suntem infractori; Mi se pare normal sa platesc/sa fiu platit pentru ceva ce am livrat, fie o faza de constructie, un produs, sau ca am atins un target.

Prefer contract, pentru ca acolo este usor de trasat responsabilitatile, drepturile si obligatiile fiecarei parti, atat a constructorului cat si a beneficiarului, si nimeni nu obliga pe nimeni sa semneze cu pistolul la cap; ce se trece acolo este de comun acord, dupa discutii prealabile.

Partea cu increderea, e discutabila.. Unii vand aeroporturi care nu exista, "pe incredere", la sume de $242 de milioane http://www.abovetops...read1136546/pg1

Si ca sa clarific partea cu plata la sfarsit de etapa: platile respective vor fi facute direct de banca, in contul firmei, nu imi trec mie prin mana, si nici nu as vrea, sincer sa fiu( ca pot aparea discutii); asa, mie imi convine, ca mai verifica cineva lucrarea(de la banca), chiar daca superficial, firma stie ca isi ia banii, ca vin direct de la banca, si asa mai departe

View PostoMariusRO, on 19 aprilie 2018 - 16:47, said:


Care ar fi motivul?

Pe scurt, riscul se imparte mai uniform intre beneficiar si o firma de constructii, decat intre mine si o echipa de muncitori la intamplare
  • responsabilitatea in caz de accident,
  • responsabilitatea pentru utilaje, materiale de constructii si echipamente
  • etc...


#112
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@Neocron, te inteleg perfect si nu te judec, doar ca eu incercam sa spun si un alt punct de vedere, ca in piata lucrurile stau putin diferit. De exemplu daca vrei sa inchiriezi un apartament, esti nevoit sa platesti chiria pe o luna + inca o chirie in avans. Poate nu este corect dar daca pleaca chiriasul fara sa plateasca intretinerea, proprietarul plateste din buzunar apoi il cauta sa se judece cu el, daca il mai gaseste. La fel si aici, degeaba am eu o hartie frumos intocmita cand nu am bani sa platesc oamenii la timp.

#113
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Contractul e foarte util pentru oameni cinstiti. Daca e sa te judeci cu un SRL dureaza ani si cand sa recuperezi banii, firma aluia e falita. Au mai fost cazuri si aici pe forum.

Incearca sa nu dai avans, sau sa dai cat mai putin.

Edited by cumparator, 19 April 2018 - 21:35.


#114
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postionut27, on 19 aprilie 2018 - 21:17, said:

@Neocron, te inteleg perfect si nu te judec, doar ca eu incercam sa spun si un alt punct de vedere, ca in piata lucrurile stau putin diferit. De exemplu daca vrei sa inchiriezi un apartament, esti nevoit sa platesti chiria pe o luna + inca o chirie in avans. Poate nu este corect dar daca pleaca chiriasul fara sa plateasca intretinerea, proprietarul plateste din buzunar apoi il cauta sa se judece cu el, daca il mai gaseste. La fel si aici, degeaba am eu o hartie frumos intocmita cand nu am bani sa platesc oamenii la timp.

Stai linistit, ca discutiile de genul asta mi se par destul de productive.
Stiu ce zici de avansul pentru chirie, si mi se pare cinstit!

In cazul de fata, dupa cum ziceam, firma are siguranta ca isi ia banii de la banca, ca la fel de bine, beneficiarul as putea sa zica ca a ramas fara bani, si nu are de unde sa ii dea..

#115
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postionut27, on 19 aprilie 2018 - 20:31, said:

@picomouse, lucrurile sunt mai nuantate deoarece tepari sunt si intre constructori dar si intre beneficiari. Eu ma refeream ca este aproape imposibil sa gasesti pe unul care sa vina sa munceasca o luna pana termina o etapa si atunci sa ii dai primii bani, asa cum inteleg ca doreste initiatorul.
Da, dar in vreme ce tu nu iti poti lua casa de pe pamant, dorelul obisnuit poate oricand disparea fara urma. Asta ca sa judecam fara a ne uita la profilul si educatia majoritatii dintre ei.
In 70% din cazuri mentalitatea e, oricum, “asta are bani, ca de-aia isi face casa. Merita ars, da-l naiba”. Fie ca e vorba de teapa la bani, scurtaturi in executie, ce le-o mai trece prin cap.

#116
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Marea majoritate are tendinta de a arunca vina doar pe dorei. Nu neg faptul ca acestia sunt din ce in ce mai slab pregatiti dar, cati dintre beneficiari au proiecte intocmite la cel mai mic detaliu?
Vin cu niste schite facute pe genunchi si au pretentia ca executantul sa faca opere de arta. Ba mai citesc pe forum de niste detalii de executie care implica mai multa munca si au pretentia ca dorelul sa le faca in aceeasi bani pe care s-au inteles initial. Romanul este fudul, vrea sa faca palat cu cat mai putini bani. In cele mai multe cazuri, prefera sa nu dea bani pe proiect, face economie la structura si alege cea mai ieftina manopera. Rezultatele sunt pe masura. Si, da, stiu destule cazuri cand proprietarul si-a batut joc de dorel ca isi permite. Cunostina asta a mea de care am spus mai sus, a construit o casa, s-a inteles minunat cu proprietarul  pe toata perioada executiei pana la ultima plata pe care ala nu a vrut sa i-o mai faca. Acela era profitul lui. Crezi ca pe viitor va mai accepta sa riste inca o teapa?

#117
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De acord ca adevarul e undeva la mijloc, dar nu sunt de acord cu schitele facute pe genunchi. Se stie ca in ziua de azi, pentru obtinerea autorizatiei de construire este necesar inclusiv proiectul de rezistenta cu detalii de executie, nu numai planul de la arhitect. Mi se pare normal ca orice constructor sa oferteze in baza acestuia. Practic beneficiarul nu are ce sa ceara in plus fata de ce contine proiectul.

Edited by Bylly00, 20 April 2018 - 10:07.


#118
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In orase se respecta cat de cat legislatia dar la tara, intai se face casa si apoi se autorizeaza. Sau merg in paralel lucrarile cu actele.

#119
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View PostBylly00, on 20 aprilie 2018 - 10:07, said:

De acord ca adevarul e undeva la mijloc, dar nu sunt de acord cu schitele facute pe genunchi. Se stie ca in ziua de azi, pentru obtinerea autorizatiei de construire este necesar inclusiv proiectul de rezistenta cu detalii de executie, nu numai planul de la arhitect. Mi se pare normal ca orice constructor sa oferteze in baza acestuia. Practic beneficiarul nu are ce sa ceara in plus fata de ce contine proiectul.
Sau daca cere, se renegociaza pretul! Mi se pare normal ca nimeni sa nu lucreze degeaba, si plata as fie si in functie de complexitatea proiectului; una e sa faci un perete drept, si alta e sa faci o arcada, pe un perete in arc de cerc

#120
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai de aia zic sa se uite pe rezistenta. Complexitatea constructiei conteaza la fel de mult ca suprafata. Spun ca nu prea are ce sa ceara in plus pentru ca exista normative si ghiduri pentru punere in opera la orice pas. Nu poti sa vii sa imi zidesti la misto, sa nu faci strepi corect si apoi sa imi ceri bani in plus - ca domne daca vrei zidarie dreapta iti mai iau 5E/mp ca trebuie sa bibilesc mai mult timp.

#121
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostBylly00, on 20 aprilie 2018 - 10:50, said:

Pai de aia zic sa se uite pe rezistenta. Complexitatea constructiei conteaza la fel de mult ca suprafata. Spun ca nu prea are ce sa ceara in plus pentru ca exista normative si ghiduri pentru punere in opera la orice pas. Nu poti sa vii sa imi zidesti la misto, sa nu faci strepi corect si apoi sa imi ceri bani in plus - ca domne daca vrei zidarie dreapta iti mai iau 5E/mp ca trebuie sa bibilesc mai mult timp.
Pai...si cati stiu sa citeasca corect un proiect, cu atat mai putin norme si normative de punere in opera. De aia, din 2016, firmele sunt obligate sa aiba angajat un inginer RTE-ist, atestat de ISC. Dar cate au asa ceva.

#122
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Adevarat si ce spui tu, nu putini sunt acei constructori care au probleme in a interpreta proiectul. Aici intervine capacitatea beneficiarului de a-si selecta colaboratorul. Dupa cate am citit/vazut pe forum sigur imi dau seama dupa 5 minute de discutii cu cineva daca e in stare sa inteleaga un proiect. Nici nu e greu de fapt, vii cu plansele la discutie si spui uite domne ce inseamna aici O asta taiat si 12. Sau ce sunt betele astea sau sau...

Eu am construit intr-un orasel mic si erau destui constructori care sa citeasca ok proiectul (ca poate se impiedicau in vreun detaliu nu e chiar asa mare problema, se mai tine legatura cu inginerul de structura), deci ma astept ca prin orasele mari sa fie putini cei care au probleme in a interpreta o plansa. Poate pe la tara, unde inca se mai construieste fara acte...

#123
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Salut, în ce stadiu mai esti?
Ai terminat cu actele?

#124
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Posttakashi90, on 07 mai 2018 - 11:43, said:

Salut, în ce stadiu mai esti?
Ai terminat cu actele?

Inca nu au iesit toate avizele. M-au sunat "de la centru" de la ENEL, ca e gata avizul, dar inca nu a ajuns in sucursala sa il pot ridica, asa ca deocamdata astept. Saptamana viitoare ma duc peste ei, ca din pacate nu am timp mai devreme...

#125
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
Dupa o perioada de pauza, in care am reusit sa adun avizele, si sa vizitez cateva santiere in cautarea unei firme de constructii, am dat peste cineva care a avut timp si bunavointa sa imi explice, pe proiect, de ce pretul oferit(care oricum pana in momentul de fata este cel mai ok) este muuuult peste bugetul convenit cu arhitectul pentru constructia casei, ceea ce a reusit, in 30 de ani, sa imi ridice pentru prima data, tensiunea.

  Bine zicea dana84, dar nici ieftin nu prea a fost...

View Postdana84, on 22 martie 2018 - 21:44, said:

Slabut arhitect :-| Sper macar ca a fost ieftin ...

Discutia a fost lunga, asa ca am sa fac un rezumat:
In proiect am 8800kg de fier, constructorul a estimat ca am cam 3000kg in plus, pentru zona in care construiesc casa
Zidaria interioara, e trecuta in proiect cu caramida de 30, inutila, din moment ce constructia e pe cadre, nu portanta.
Pe unele planuri izolatia e trecuta ca fiind Polistiren de 10, pe altele vata de 15; undeva apare invelitoare ceramica, in altele, tabla faltuita, si exemplele pot continua( abia acum am inteles de ce nu mi-au mai trimis si oferta de construire pe care am cerut-o). Ultimile greseli mi le asum, ca trebuia sa verific inainte sa semnez de primire, si sincer sa fiu, am cam vazut rosu cand mi-au fost evidentiate.

Azi incep sa analizez la rece situatia, sa recalculez bugetul, si sa vad in ce directie o apuc... Mi s-a mai dus din optimismul initial, si sigur si prezumtia de nevinovatie de care ziceam in primele postari se zgaltaie bine...

#126
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Si cum a estimat constructorul ca ai 3 tone de fier in plus ? A recalculat el proiectul ? Fiind pe cadre, nu cred ca este mult fier.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate