Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#163
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Posttataiepure, on 05 octombrie 2018 - 08:07, said:

Cauta doar manopera daca contractezi constructorul cu materialele lui va incerca sa maximizeze profitul prin materiale de calitate inferioara si umflarea cantitatilor.Deci cumpara separat materialele tu!

La concluzia asta am ajuns si eu pana la urma; devizele primite de la firme aveau costurile materialelor umflate si cu 30% fata ce preturile de lista, si uneori mentionau ca transportul/descarcarea materialelor nu e inclusa in pret

View Postxjl, on 06 octombrie 2018 - 07:41, said:

Asta daca are si timp sa umble dupa materiale. Si constructorul sa fie serios si sa nu-l fure. Cel mai corect este sa se faca un deviz materiale+manopera si daca este acceptat de beneficiar atunci toata lumea este o.k. Bineinteles , materialele trebuie sa fie cele date in proiect.

Timp de alergat dupa materiale, cam putin momentan, dar daca e musai, imi fac(consum zilele de concediu daca e nevoie).
Asta era un motiv pentru care as fi preferat sa fac casa cu o firma, dar preturile mi se par mai mult decat exagerate.. Inteleg sa coste manopera mai mult, dar la materiale nu vad motivul de a creste pretul, peste cel de lista.

Pana la urma tot la vorba lui Adrianradu am ajuns..

View PostAdrianradu, on 04 aprilie 2018 - 10:11, said:

...vei plati cu ~ 40% mai mult cat face...si la Manopera si la Materiale...

Momentan sunt in discutii cu o echipa, doar pentru manopera; daca batem palma, incep sa caut materialele pentru a incepe in primavara, cand sper sa am si curentul tras(si aici e nevoie de inca o autorizatie: Autorizatie de Constructie Bransament).

#164
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostNeocron, on 05 noiembrie 2018 - 11:20, said:

La concluzia asta am ajuns si eu pana la urma; devizele primite de la firme aveau costurile materialelor umflate si cu 30% fata ce preturile de lista, si uneori mentionau ca transportul/descarcarea materialelor nu e inclusa in pret
Timp de alergat dupa materiale, cam putin momentan, dar daca e musai, imi fac(consum zilele de concediu daca e nevoie).
Momentan sunt in discutii cu o echipa, doar pentru manopera; daca batem palma, incep sa caut materialele pentru a incepe in primavara, cand sper sa am si curentul tras(si aici e nevoie de inca o autorizatie: Autorizatie de Constructie Bransament).

Nu "alergi" nicaieri si nici timp nu pierzi.
Materialele pentru Casa la Rosu le-am comandat online...nu am fost la nici un Depozit...mail+telefon platite cu OP ,Masini cu macara pentru descarcare...
Te sfatuiesc sa te apuci din Iarna si sa pastreze in Custodie marfa.
Ai grija ca iti trebuie Autorizatie de Construire Bransament si pentru Gaze si pentru Curent,poti sa le depui impreuna,ca si fapt divers iti trebuie Aviz de Amplasament de la Enel (cazul meu) pentru Enel si de la Gaze pentru Gaze

Spor

#165
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Îți dau eu date de contact de la depozitele cu care am lucrat.
Inclusiv pentru ciment, cu toate cã nu știu dacã o sã fie cel mai bun preț pentru zona ta, dar ești sigur de calitate și cubaj

#166
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Pt obtinerea certificatului de urbanism pt construirea bransamentului ai nevoie de:
cerere de emitere certificat de urbanism bransament electric
-avizul tehnic de racordare
-copie buletin
-copie act de proprietate teren sau imobil
-schite cadastrale 1:500 si 1:2000
–memoriu tehnic,DTAC bransament electric
-schita traseului de cablu (de obicei pe suport cadastral)
Si in functie de ce utilitati sunt prin zona mai ai nevoie de avize de la mediu, adp,gaze,apa si canal,etc.
E de durata ,demareaza din timp obtinerea actelor.

#167
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postanaki, on 05 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Pt obtinerea certificatului de urbanism pt construirea bransamentului ai nevoie de:
cerere de emitere certificat de urbanism bransament electric
-avizul tehnic de racordare
-copie buletin
-copie act de proprietate teren sau imobil
-schite cadastrale 1:500 si 1:2000
–memoriu tehnic,DTAC bransament electric
-schita traseului de cablu (de obicei pe suport cadastral)
Si in functie de ce utilitati sunt prin zona mai ai nevoie de avize de la mediu, adp,gaze,apa si canal,etc.
E de durata ,demareaza din timp obtinerea actelor.

Anaki, multumesc mult pentru informatii; inca nu am ajuns la primarie sa iau lista cu cerinte, si acum pot macar sa pregatesc o parte din ele!

#168
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Ar fi bine sa ajungi cat mai repede,pt ca te vor trimite iar la e-distributie str T,Vladimirescu nr 51,si daca te apuca decembrie ,concedii...

Edited by anaki, 05 November 2018 - 14:15.


#169
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostNeocron, on 05 noiembrie 2018 - 11:20, said:

La concluzia asta am ajuns si eu pana la urma; devizele primite de la firme aveau costurile materialelor umflate si cu 30% fata ce preturile de lista, si uneori mentionau ca transportul/descarcarea materialelor nu e inclusa in pret



Timp de alergat dupa materiale, cam putin momentan, dar daca e musai, imi fac(consum zilele de concediu daca e nevoie).
Asta era un motiv pentru care as fi preferat sa fac casa cu o firma, dar preturile mi se par mai mult decat exagerate.. Inteleg sa coste manopera mai mult, dar la materiale nu vad motivul de a creste pretul, peste cel de lista.

Pana la urma tot la vorba lui Adrianradu am ajuns..


Momentan sunt in discutii cu o echipa, doar pentru manopera; daca batem palma, incep sa caut materialele pentru a incepe in primavara, cand sper sa am si curentul tras(si aici e nevoie de inca o autorizatie: Autorizatie de Constructie Bransament).
Ai grija si la echipe ,cu platile. Iti trebuie RTE si Diriginte de Santier. Ar fi bine sa ii ai pe amandoi inainte de a bate palma cu o echipa de muncitori. S-ar putea ca daca le spui ca vor fi verificati din doua parti, sa nu mai vina.Am patit-o de mai multe ori. Ei vor sa fie lasati in pace, sa lucreze cum stiu ei , nu cum trebuie sa lucreze de fapt.

#170
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postxjl, on 05 noiembrie 2018 - 18:31, said:

Ai grija si la echipe ,cu platile. Iti trebuie RTE si Diriginte de Santier. Ar fi bine sa ii ai pe amandoi inainte de a bate palma cu o echipa de muncitori. S-ar putea ca daca le spui ca vor fi verificati din doua parti, sa nu mai vina.Am patit-o de mai multe ori. Ei vor sa fie lasati in pace, sa lucreze cum stiu ei , nu cum trebuie sa lucreze de fapt.

Chiar au renuntat cateva echipe cand au auzit de Diriginte de Santier, pe principiul ca nu vor pe cineva care sa le zica cum sa isi faca treaba. Momentan, baietii nu vor avans, sunt ok cu diriginte si RTE, si negociem suma la rosu.

#171
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostNeocron, on 05 noiembrie 2018 - 21:04, said:


Chiar au renuntat cateva echipe cand au auzit de Diriginte de Santier, pe principiul ca nu vor pe cineva care sa le zica cum sa isi faca treaba. Momentan, baietii nu vor avans, sunt ok cu diriginte si RTE, si negociem suma la rosu.
Asta e bine, singura problema este ca negocierea de acum s-ar putea sa nu mai fie valabila la primavara. Deja sunt zvonuri, in piata, ca preturile, atat la materiale cat si la manopera, se vor marii la anul. Doar sa te apuci cat mai devreme posibil, in primavara, si sa negociezi materialele prin ianuarie.

#172
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai tough luck pentru bajetii care nu vor sa lucreze din cauza de diriginte, e obligatoriu peste tot acum, asa ca trebuie sa se adapteze cumva.

#173
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
La inceputul saptamanii, am reusit sa ne apucam de santier; Luni a ajuns echipa pe santier, si am reusit sa facem organizarea de santier,  fantana, trasarea cu topometru, sapatura de fundatie, cofrajele, au legat o parte din stalpi, iar astazi s-a turnat betonul de egalizare(inca nu am ajuns sa ii fac poze).
Sper ca vremea sa tina cu noi, si sa iesim din pamant fara prea mari probleme.
Din pacate, cei de la curent se lasa asteptati cu contoarul, tinand cont ca de aproape 2 luni sunt cu cutia montata... pana atunci, stam pe generator.

Saptamana asta a fost una destul de agitata.. alergatura dupa materiale pe la depozite, telefoane.. tot tacamul, asa ca abia azi am prins o fereastra sa si postez Posted Image

Attached Files



#174
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
Astazi se toarna fundatia; Fierul era "aproape gata"(terasa fata si spate de pus pe pozitie) si se prezinta precum in pozele de mai jos. Dirigintele, RTE-ul si structuristul s-au declarat multumiti de cum s-a lucrat

Attached Files



#175
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006
Spor pe mai departe! Ti-am lasat un pm.

#176
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNeocron, on 17 iulie 2019 - 14:29, said:

Dirigintele, RTE-ul si structuristul s-au declarat multumiti de cum s-a lucrat
Am observat ca asa se declara ei, mai peste tot....:)

#177
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNeocron, on 17 iulie 2019 - 14:29, said:

Astazi se toarna fundatia; Fierul era "aproape gata"(terasa fata si spate de pus pe pozitie) si se prezinta precum in pozele de mai jos. Dirigintele, RTE-ul si structuristul s-au declarat multumiti de cum s-a lucrat
Spune-le ca la constructiie noi este recomandat ca prizele de pamant sa fie facute perimetral in santurile fundatiei.asa ca or fi ei multumiti,tu nu ar trebui sa fii.
Ai mai multa grija la ordinea lucrarilor.

#178
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postanaki, on 30 iulie 2019 - 05:58, said:

Spune-le ca la constructiie noi este recomandat ca prizele de pamant sa fie facute perimetral in santurile fundatiei.asa ca or fi ei multumiti,tu nu ar trebui sa fii.
Ai mai multa grija la ordinea lucrarilor.

Din pacate acum e cam tarziu.. am sa fiu atent cand le punem, cum se lucreaza

Dupa o perioada incarcata si agitata, in care nu am avut timp sa mai postez, astazi s-a turnat pardoseala; momentan nu am poze cu ea turnata(pun diseara), dar adaug cateva poze cu ce s-a mai lucrat de a postarea anterioara pana azi.
Segregari pe partea de interior nu am vazut, cu exceptia unor zone mici( 2-3cm diametru). Betonul a fost vibrat la fiecare cifa de beton(3 la numar)

Pozele nu sunt in stadiul final al etapei, ci le-am facut cum am reusit sa ajung pe santier, cand mi-am amintit(se mai vad bucati de cofraj care au fost scoase ulterior, etc.);

Ce se nu se vede si a fost facut:  golurile tehnice -am bagat conducte de diamentru mai mare pentru apa si canalizare prin fundatie/elevatie(in functie de nevoie), distantieri sub plasa, unde facea burta(toate camerele, fara terase si zona de scara), grinzile au fost spalate de pamant inainte de turnare, azi de dimineata; instalatiile de sub placa au panta data.

Sper sa nu fi uitat nimic

Attached Files



#179
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Asa, ca chestie: sa fii sigur ca implicarea pe care o arati are efect bun si asupra echipei, implicit asupra calitatii constructiei.
Cu siguranta nu poate sa fie totul perfect dar fii sigur ca e mai bine ca-n locurile in care proprietarul vine numai cand face o plata :)

#180
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postcrocko.dilul, on 30 iulie 2019 - 18:17, said:

Asa, ca chestie: sa fii sigur ca implicarea pe care o arati are efect bun si asupra echipei, implicit asupra calitatii constructiei.
Cu siguranta nu poate sa fie totul perfect dar fii sigur ca e mai bine ca-n locurile in care proprietarul vine numai cand face o plata Posted Image
Incerc sa ajung pe santier macar odata pe zi, sa ma asigur ca nu le lipseste oamenilor nimic. Pana acum relatia cu echipa este una foarte buna(zic eu).

In alta ordine de idei, cam cat dureaza pana face ENEL-ul receptia lucrarii de racordare? Stau cu panoul montat la poarta de 2 luni si nu dau nici un semn(cand sun, asteapta un raspuns de la diriginte, nu au echipe acum, or sa ma sune ei.. dinastea). Sa stai pe generator nu prea renteaza, si presimt ca ajung la finisaje si tot nu o sa am curent :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate