Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Lovitură pentru mașinile electrice în România: Tarifarea încărcării, mai costisitoare decât un plin de carburant fosil

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#163
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Citeva zeci de masini spui? Un avion consuma in medie undeva la 2500-3000litri de combustibil/ora. Cite zeci de masini consuma atita intr-o ora?
In plus, hai sa vedem cum arata cerul
Attached File  IMG_5011.PNG   1.84MB   24 downloads

Sa mai spunem ca kerosenul este mai aproape de motorina decit de benzina?

Va place sa negati adevarul.

#164
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
nu spun ca nu ai dreptate, dar masina e langa mine, avionul nu.
Ca efect de sera poate fi la fel de daunator, dar principala e combaterea poluarii aproape de oameni.


OT: eu sustin ca cei care vand curent electric la pret exagerat nu au inca concurenta sa ii domoleasca. Cand o sa apara mai multe statii de incarcare atuci va fi pret mai mic. Teoretic ar trebui sa fie gratis curentul si finantat de stat de ministerul mediului.  Ce se intampla e o prostie.

Nu spun ca gratis permanent, gratis inca vreo 5-7 ani.

Edited by kreeper, 12 March 2018 - 12:35.


#165
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Se poarta si la altii, Tesla crește costul utilizării stațiilor sale de compresoare

Edited by cata, 12 March 2018 - 12:49.


#166
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Statiilor de compresoare?!?!?! :)

#167
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Traducere cu google translate :-)

#168
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Deci astia ce posteaza stiri negative despre Tesla nici nu inteleg despre ce se vorbeste acolo. Deja se generalizeaza treaba. Sau or fi mai multe clone ale lui 3T?

#169
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postcata, on 12 martie 2018 - 12:49, said:


Au inceput sa ridice costurile. Bravo lor. Doar nu credeau cumparatorii, pacaliti de gratuitate, ca va fi gratis incarcarea.

De la 0.12 la 0.24$, chiar dublul. Tesla a majorat in unele zone tariful de incarcare cu 50%. Incepe sa coste sa produci curent pt.atatea electrice?🤣

#170
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Sindromul 3T eu l-am diagnosticatPosted Image , asa ca chestia cu clona nu sta in picioare
Stire negativa? Eu nu stiu engleza perfect, dar se pare ca nici altii. Este negativa ca platesti pentru ceva gratuit? TOATA lumea care este cu capul pe umeri si-a dat seama de la inceput ca asa ceva nu exista, decat pentru o anumita perioada sau sub forma unui discount/facilitate/etc

#171
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postcata, on 12 martie 2018 - 14:33, said:

Sindromul 3T eu l-am diagnosticatPosted Image , asa ca chestia cu clona nu sta in picioare
Stire negativa? Eu nu stiu engleza perfect, dar se pare ca nici altii. Este negativa ca platesti pentru ceva gratuit? TOATA lumea care este cu capul pe umeri si-a dat seama de la inceput ca asa ceva nu exista, decat pentru o anumita perioada sau sub forma unui discount/facilitate/etc

E bine ca intr-o discutie, sa se tina minte toate aspectele conversatiilor chiar daca sunt mai vechi, pentru o mai buna administrare a acesteia. Dar multi uita detalii si aspecte, chiar daca sunt din subiectele pe care ei le dezbat cu intensitate. Se pare ca ai uitat si tu, sau te faci ca ai uitat, atunci cand afirmi ca a plati, nu ceva negativ. Aici contextul este altul.
Pentru o mai buna reprezentare a realitatii, revin si arat cu dovezi.

https://piataauto.md...or-fi-cu-plata/

"Astfel, Elon Musk şi-a încălcat promisiunea dată în 2013, declarând atunci că staţiile de încărcare rapidă Tesla Supercharger vor fi gratuite pentru toţi posesorii vehiculelor electrice Tesla şi nu se vor taxa niciodată."
Iar in stirea de mai sus, deja s-au si marit tarifele. Daca e sa fim deontologi, macar sa cunoastem toate detaliile.

Edited by Torquemada-666, 12 March 2018 - 14:59.


#172
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTorquemada-666, on 12 martie 2018 - 14:21, said:

Incepe sa coste sa produci curent pt.atatea electrice?��
Absolut... tot nu e mai scump ca benzina la ei.

View PostTorquemada-666, on 12 martie 2018 - 14:58, said:

"Astfel, Elon Musk şi-a încălcat promisiunea dată în 2013
A spus ca o vreme vor fi gratuite urmand sa intre in planul de afaceri la o data ulterioara, iata au trecut 5 ani :)

#173
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postandreic, on 12 martie 2018 - 15:03, said:

Absolut... tot nu e mai scump ca benzina la ei.


A spus ca o vreme vor fi gratuite urmand sa intre in planul de afaceri la o data ulterioara, iata au trecut 5 ani Posted Image

Tendinta e f.buna. Abia au aparut masinile electrice, se vand inca f.putin, deci sunt minoritare, dar incep taxele si marirea preturilor la energia electrica. Nici macar nu au asteptat sa se mai vanda. Posted Image

View Postandreic, on 12 martie 2018 - 15:03, said:

A spus ca o vreme vor fi gratuite urmand sa intre in planul de afaceri la o data ulterioara, iata au trecut 5 ani Posted Image
Un link, ca ar fi spus asa ceva?

Peste tot a spus ca vor fi gratuite si atat.

Edited by Torquemada-666, 12 March 2018 - 15:08.


#174
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

nu spun ca nu ai dreptate, dar masina e langa mine, avionul nu.
Ca efect de sera poate fi la fel de daunator, dar principala e combaterea poluarii aproape de oameni.

atitudinea asta e o prostie (no offence indended) dar o vad foarte des aplicata.  de aia nu reusim sa avem grija de planeta asta, de aia avem lideri ca trump cu viziunea lui tampita despre poluare. Oamenii nu sunt in stare sa gandeasca mai departe de ce ii afecteaza direct pe ei. Aaa...se intampla in Africa....ee pai e departe de mine. aaa se intampla in tara vecina....lasa ca nu ajunge la noi. AA se intampla la vecinu ?..nu-i nimic fac gardu mai inalt.

Tot ce e pe planeta asta e finit (mai putin prostia oamenilor) si pentru o specie care se crede inteligenta nu prea demonstram ca am priceput conceptu...

#175
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu zic ca daca e mai economic cu 2 motoare, sa se puna si la avioane motoare pe baterii.Teoretic, daca la masini se poate, de ce nu si la avioane?Adica, daca am drona pe baterii, de ce nu si avion pe baterii?Imi si imaginez deja, vom zbura cu avionul aproape gratis si nici nu poluam.Acum...ce-mi e ca ridic cateva tone de combustibil, ce-mi e ca ridic cateva tone de baterii, care e diferenta?Ca daca la masini tehnologia e pregatita, se merge gratis...pai asta e viitorul.Eu vreau avion pe baterii, bateriile vor ucide automobilul, vad cum vom zbura 80-90 k cu mici elicoptere sau drone electrice.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FWAPYmVauNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi si imaginez cum voi cere permisiune de aterizare pe bloc.

La avioanele pt trasport se misca greu treaba, am fi putut  sa zburam la pret de jumatate, n-au concurenta producatorii astia...

Edited by ionutz_joe2009, 12 March 2018 - 16:16.


#176
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View PostTorquemada-666, on 12 martie 2018 - 15:08, said:

Tendinta e f.buna. Abia au aparut masinile electrice, se vand inca f.putin, deci sunt minoritare, dar incep taxele si marirea preturilor la energia electrica. Nici macar nu au asteptat sa se mai vanda. Posted Image


Un link, ca ar fi spus asa ceva?

Peste tot a spus ca vor fi gratuite si atat.

"Those are some surprisingly steep increases, but the good news is that it still for the most part significantly less expensive than gasoline."

Trebuie să-ți mai traduc Torque :) ?
Iar tot în articol spune ca fostii posesori de Model S sau X beneficiază în continuare de gratuitate. Așa că termina cu chestia că s-a mintit. Noii posesori știu de tarife și dacă tot cumpara înseamnă că oricum le convine din motivul citat mai sus.

#177
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu s.au marit tarifele? S.au dublat chiar. De la 0.12 la 0.24. 😉

#178
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Asa. Pai compara cu pretul pe care vrea sa il ia Renovato sau draci se cheama firma aia despre care vorbeste topicul. In unele state Tesla avea pretul/kwh la Superchargere mai ieftin decat consumatorii casnici.

#179
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postinuendo0, on 12 martie 2018 - 17:58, said:

Asa. Pai compara cu pretul pe care vrea sa il ia Renovato sau draci se cheama firma aia despre care vorbeste topicul. In unele state Tesla avea pretul/kwh la Superchargere mai ieftin decat consumatorii casnici.

Alo, sper ca nu comparati chestii de pe continente diferite! Mai ales cind e vorba de capitalism salbatic versus unii care iau curentul tot de la institutii pina alaltaieri comuniste, cu scheme de preturi comuniste.

#180
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTorquemada-666, on 12 martie 2018 - 15:08, said:

Tendinta e f.buna. Abia au aparut masinile electrice, se vand inca f.putin, deci sunt minoritare, dar incep taxele si marirea preturilor la energia electrica. Nici macar nu au asteptat sa se mai vanda. Posted Image
Au vandut deja gramada din moment ce in toata lumea incep sa intre pe bani, inseamna ca au clienti.

View PostTorquemada-666, on 12 martie 2018 - 15:08, said:

Peste tot a spus ca vor fi gratuite si atat.
Pai sunt articole inca din 2016:

https://venturebeat....ife-by-default/

Despre abuzurile superchargerelor (companiile vand energia)...

https://forums.tesla...s-ceo-elon-musk
https://nypost.com/2...free-of-charge/

Ideea de la inceput a fost sa iei un pachet premium si aveai supercharge pentru distante lungi, nu pentru local.
Ma rog astea trebuiau cunoscute totusi ca sunt 2 ani de atunci... ne trezim in 2018 cu subiecte vechi hi hi hi...

Edited by andreic, 13 March 2018 - 02:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate