Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Hyundai va construi o fabrica in Cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Pacat ca nu a fost sa fie uzina de la craiova cea aleasa. Oare ce modele se vor fabrica acolo? Vad ca zona cehoslovaciei e deja un paradis pentru constructorii auto: skoda, VW , concernul psa impreuna cu Toyota si acum Hyundai. Bravo lor!


Quote

Constructorul sud-corean de automobile Hyundai este foarte aproape de semnarea unui acord cu guvernul Cehiei in urma caruia Hyundai Motor Co. ar urma sa construiasca o uzina constructoare de automobile langa Ostrava.


Hyundai Motor Co. a declarat ca Cehia a fost cea mai buna locatie pentru aceasta uzina, compania fiind astfel mult mai aproape de clientii ei din Europa.

Acordul in urma caruia constructorul Hyundai ar investi 1 miliard de euro in noua sa uzina nu s-a semnat inca, dar oficialii celor doua parti sunt asteptati sa se intalneasca in aceasta luna pentru stabilirea detaliilor.

Intentia companiei Hyundai este sa construiasca uzina intr-o zona industriala defavorizata, aproape de orasul Ostrava, si de aceea contractul pe care doreste sa-l semneze cu oficialitatile cehe ar trebui sa prevada, in opinia constructorului, scutiri de taxe, subventii pentru crearea a noi locuri de munca si alte stimulente care sa ajute investitia.

Uzina Hyundai preconizeaza ca va avea o productie anuala de 300.000 de automobile. Odata cu punerea in functiune o fabricii, anul 2008, se vor crea 3000 de locuri de munca in uzina Hyundai si alte 9000 in fabricile care o vor aproviziona cu piese.

Sursa: www.autonews.com


#2
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
Foarte bine pentru ei !!!
Foarte PROST pentru noi......in loc ca guvernu sa se dea de ceasu mortii sa gaseasca pe cineva pentru fabrica de la Craiova (bine stiu de Renault , respectiv Nissan) dar nu era mai bine pentru noi ca potentiali clienti sa avem o fabrica Hyundai in Romania? Si probabil si costurile lor cu mana de lucru erau mai mici.

Dar nuuuuu guvernu nostru......hmmm....   eu unu chiar nu stiu ce face...a da !! O FREACA !!!
(scuzati limbajul)

Hyundai a dorit sa investeasca in Romania inca din 1994 cand s-au purtat tratative (cred ca in legatura cu Dacia - nu sunt sigur).

Pana la urma tot va fi cat de cat ok ca nu va trebui sa platim taxele alea de 30% , care sincer mi se par practici de concurenta neloiala.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
aici e si vina guvernului pdsr pentru felul in care a dat uzina de la craiova. Acum au dureri de cap din cauza asta. De vina pana una alta sunt si coreeni de la daewoo ca trag de negocieri de parca ar fi impotriva lor. Poate de aia nici nu au venit la craiova, ca sa nu zic ca poate a fost vorba si de facilitatile oferite de catre statul roman

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cica se va fabrica accent si va fi mai ieftin decat loganul... sunt curios, va fi si ala rasturnat de nemti? ori suntem noi foarte paranoici...

#5
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
ar fi super tare  :w00t:  !!!

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si-ar da singuri cu Tesla in oo cei de la adac daca ar face asa ceva. Nu stiu de ce insa nu cred ca vor ajunge cu accentul la pretul unui Logan, la motorizari si dotari echivalente

#7
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Deocamdata Hyundai minte pe posturile tv cu reclama la Accent cu pret CIP de 6670 euro sau ceva in jurul acestei cifre si miiiic de tot pe ecran scrie ca DDP-ul este de vreo 10.720 euro,asa ca Loganul poate sa stea linistit!!! :peacefingers:

#8
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mosule, Hyundai-ul Accent 1.3 are pretul de plecare de la 6890 de euro. CIP. La asta adauga 19% TVA + 30% taxe si ajungi la pretul ala scris miiiiic de 10660 Euro. Unde e minciuna?

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
mania persecutiei... Hyundai e o masina non-UE cu vama si accizele corespunzatoare.

(si numa chestia asta ii scapa pe Reno si Logan in UE de o dezamagire crunta)

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
s-ar putea ca totusi Renault sa le serveasca niste surprize tigrilor asiatici o data cu venirea lui ghosn la carma renault. Si sa scada preturile la Logan sau eventual sa ofere mai multe in aceeasi bani. :peacefingers:

#11
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

 Cristist50, on Feb 26 2006, 21:39, said:

Mosule, Hyundai-ul Accent 1.3 are pretul de plecare de la 6890 de euro. CIP. La asta adauga 19% TVA + 30% taxe si ajungi la pretul ala scris miiiiic de 10660 Euro. Unde e minciuna?


           Minte pentru ca fac clientii care nu sunt la curent cu aceste mici trucuri de publicitate sa se duca pana la dealer degeaba,ca acolo sa constate ca masina este de fapt mult mai scumpa!Probabil o sa spui ca asa fac toti la reclame,dar eu sincer nu vad rostul acestei "mascari" a pretului DDP! :peacefingers:

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din cauza ca sunt multi care cumpara in leasing, iar in cazul asta preturile ddp nu sunt identice intre un automobil luat cu banii jos si cel luat in leasing (mai ales la masinile produse in afara ue)

#13
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Oricum este o mare tampenie parerea mea si sper ca leasing-ul asta sa dispara cat mai repede pentru ca nu aduce decat dezavantaje,platesti un DDP mai mare daca iei o masina in leasing! :peacefingers:

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da de unde, la masinile americane/japoneze/coreene whatever e singura metoda prin care poti sa iti iei masina la un pret acceptabil

#15
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Nu cred ca vor mai fi taxele asa exorbitante dupa 2007! :peacefingers:

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din cate am inteles vor fi 10% , tot e asta ceva. Insa leasing-ul are mult mai multe avantaje decat acest lucru. Nu sunt contabil insa am inteles ca unu din avantaje e ca poti sa-ti deduci cheltuiala cu leasingul

#17
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Sa vedeti preturi mincinoase in canada&usa! Nici ciocolata nu are pretul adevarat! TOATE preturile sint afisate fara TVA (echivalentul nordamerican) si pretul cu taxele incluse nu este afisat la nici un produs. Peste tot in magazine sint afisate NUMAI preturile fara tva... Trebuie sa calculezi inainte, daca nu ai card sau bani destui...

La masini am vazut in reclame TV minciuni de genul costa atitia dolari (fara taxe), finantare cu DOBINDA ZERO... Zero pe  :drac:  !!! Ca dupa aceea zic DISCOUNT atitea procente daca cumperi cu banii jos...

In germania nu afiseaza preturi fara tva...

Dupa aderare, vama 10% la masinile non-eu... Numai sa nu le vina ideea sa puna alte taxe ca tarile nordice (o parte)...  :death:

Posibile motive de ce nu a venit Hyundai in RO:
Departarea de europa de vest si lipsa autostrazilor
La eventuale vizite de cercetare le-a fost solicitat mita...  :angry:
Forta de munca ieftina dar needucata in spiritul calitatii

Edited by H725, 27 February 2006 - 16:36.


#18
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
Dap, in state totul e fara "tax" iar legat de pretul masinilor ei afiseaza MSRP - adica manufacturer's recommended price, care nu include eventuale discounturi acordate de dealeri si asa mai departe. Faza e ca mereu "masina din poze e cu titlu de prezentare" si vedem varianta de top al unui model, pe cand pretul afisat e cel al variantei de baza fara taxe, accize si alte biruri, care sincer sa fiu, cred ca nu o gasesti asa de repede.

Legat de leasing, s-a demonstrat clar ca e o metoda foarte buna de finantare a unei masini ( in special, deoarece leasingul se aplica si altele ) , si NU este adresat in principal persoanelor fizice.

Edited by Sarkastiq, 27 February 2006 - 18:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate