Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Carduri de credit - Top beneficii

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:43, said:

Ce naiba poti face cu 10 carduri? Nu mai bine unul si bun?
Le tii pe toate incuiate?

E offtopic aici pentru ca traiesc in alt sistem, dar am multe carduri pentru ca fiecare a avut bonusuri la deschidere si fiecare are niste avantaje unice.
Intradevar portofelu e mic si port la mine numai cardurile pe care le folosesc la un moment dat ca sa fac suma pentru bonus.
Intre avantaje pot sa-s spune de exemplu ca nu am mai platit un avion de nu stiu cind, desi am zburat o multime in ultimul an (de exemplu numai zborul peste atlantic pentru o familie de 3 costa ~5000$ in sezon, ultimul an l-am luat din bonusuri, si am zburat inca o data pe atit, am stat 5 zile la Sheraton in Lisbona, din bonsuri etc), si inca am citeva sute de mii de mile la delta si alte companii si puncte la hoteluri. Nu mai cunatizez asigurarile la masini inchiriate etc.
Am adus vrba ca am 10 carduri ca sa-ti explic ca nu este nici un efort sa transferi banii, poti sa faci chiar platire automata daca ti-e frica ca uiti, desi e bine sa verifici lunar ce platesti. Ca o data platit e chinuiala sa-ti obtii banii inapoi.



Quote

Pe contul de card nu cred ca tine cineva mai mult de cateva zeci de milioane. Daca le tine si pe alea.

Nu stiu ce-s alea zeci de milioane, prespun ca insemna bani putini, dar daca te duci sa repari masina sau ai nevoie de bani in Londra ce faci?

Quote

Cine sa i le fure? Mama mare?

Nu stiu cite mame mari stii tu, dar eu cunosc o multime de oameni (zeci, inclusiv nevasa-mea) carora li s-au furat bani de pe cardul de credit.


Quote

Fata aia care te-a servit sa stii ca are minimul pe economie. La fel si ala care ti-a sters masina de frig desi sunt 5 grade. Nu e obligatoriu sa dai dar asa e frumos

Nu inteleg de ce nu poti sa ai si niste bani in buzunar pe linga card? De ce se exclud?

#56
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:59, said:

Eu am incheiat discutia asta tampita. In ro ai nevoie inca de cash.
Si mie imi place sa platesc cu cardul, dar Romania mai are mult pana ajunge ca afara...

Eu zic ca si in RO se poate plati cu cardul destul de ok, daca locuiesti la oras... La tzara, da, trebuie numerar..

Eu am doua carduri de credit mari si late: Star BT si Raiffeisen.. pe ambele le folosesc pentru plata in rate si doar BT pentru perioada de gratie..

Cardul de credit NU e pentru toata lumea, pentru ca trebuie o disciplina in folosire pe care nu toti o au.

Edited by rosix, 27 February 2018 - 21:05.


#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:47, said:

Tu furi curent. Eu decontez motorina. Ca multi altii de fapt.
Plateste tu cu cardul personal de credit motorina firmei si vezi ce iti spune contabila


De ce nu ai card de firma?

#58
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 21:03, said:




De ce nu ai card de firma?
Suntem offtopic rau de tot. Am si de ala.
Poate in alte state bonusurile sunt importante, dar in ro nu...

Edited by catalin11catalin, 27 February 2018 - 21:16.


#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
irositi oxigen degeaba :)
el a decis deja ca un card de credit nu-i bun pentru el, si acum doar troleaza. are si un topic in care reperta obsesiv ideea asta :)

#60
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:10, said:

Punctele abia acopera comisionul anual.
Eu am card la BT (Star Forte) de 3 ani si in timpul asta am primit puncte in valoare de 752,47 lei (potrivit ultimului extras de cont). Calculeaza pe cati ani mi-am acoperit deja comisionul anual.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:29, said:

In ro nu poti face suficiente tranzactii cu cardul de credit incat sa merite efeortul de a verifica lunar cati bani trebuie sa lui inapoi.
Fac lunar intre 30 si 50 de tranzactii cu cardul. Am BT24 si Mobile Banking si pot verifica in ~30 de secunde ce rulaj trebuie sa fac, nu consider ca e un efort prea mare comparativ cu avantajele oferite.

#61
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cardurile de credit au fost inventate sa finanteze dorintele care ne depasesc posibilitatile. Nu ni le-a bagat nimeni pe gat... Noi mergem la banca dupa ele.
Omul plateste mai mult dar impartit in transe fara dobanda, banca castiga un comision de la comerciant iar consumatorul isi face o mica bucurie ca sa mai acopere din rahatul vietii.  Win-win

Stiti vorba reclamei:  "Pentru mancare exista salariul... Pentru toate celelallte... Mastercard"

Edited by rosix, 27 February 2018 - 22:30.


#62
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 19:50, said:

O postie, nu se scoatec cash de pe credit NICIODATA. E foarte scump.
La BT ridicarea de numerar are comision de 1%, pe loc, si pana la 55 zile gratie, adica nu platesti dobanda din prima zi, cum se intampla la celelalte banci.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:35, said:

Unii au prea mult timp liber...
Presupun ca te referi la tine.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:59, said:

Chiar iti place sa scrii prostii?
NU poti sa cumperi pe firma, si sa platesti cu cardul personal. Adica poti dar nu o sa poti baga in contabilitate bonul/factura respectiva.

Eu am incheiat discutia asta tampita. In ro ai nevoie inca de cash.
Si mie imi place sa platesc cu cardul, dar Romania mai are mult pana ajunge ca afara...



In ro iti cer casierii cardul, in UK nu dai niciodata cardul din mana, spre ex.
De cand platesc contactless nu mai dau cardul la comerciant si decand am BT Pay, peste tot am platit cu el. Si da, pana si un lapte la 5 lei il cumpar cu cardul sau o guma la 2 lei. Am 10-20 lei in portofel doar pt urgenta, dar nu prea am nevoie de ei, sau poate pt bacsis.

Singura chestie ce o platesc  cash e "intretinerea" dar si acolo tot insist sa pot plati macar prin OP, ca altfel uit.

#63
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 21:16, said:

Suntem offtopic rau de tot. Am si de ala.
Poate in alte state bonusurile sunt importante, dar in ro nu...


Colegu', intai foloseste cardul de credit si apoi da-ti cu parerea!
Eu folosesc de ceva timp BT StartForte si e foarte OK, prefer sa fac toate platile cu el, il am in BT Pay si e foarte simplu.
Ma uit pe topicul asta sa vad ce alte oferte sunt, poate gasesc unul mai bun si dau de tine care esti gica contra, OK, am inteles, nu vrei card de credit, bravo, macar sper ca esti unul dintre cei care nu imprumuta bani de la cunoscuti....
Avantajele sunt multiple, cine utilizeaza stie cat a castigat sau pierdut.

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 19:50, said:

In mod normal nu exista nici un motiv sa folosesti VREODATA cardul de debit. Ar trebui sa stea acasa, incuiat.
Prespunerea mea etse ca nu exista nici un cost la cardul de credit, ca in alte tari (daca e platit in perioada de gratie). Daca exista costuri, atunci problema se pune altfel, desi in functie de beneficii poti iesi mai mult sau mai putin pe plus.


Exagerezi cu cardul de debit.
Cardul de credit mi l-am facut ca sa il am fix pentru situatii in care nu se accepta cardul de debit, nu ma intereseaza cele x rate, altii pentru rate si/sau pentru acumulare de puncte. Nu inseamna ca gresim vreunul dintre noi ci doar ca avem nevoi diferite.

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 20:18, said:

Evident NU, in afara de cazurile in care ai dobinda 0 pe primul an si esti in primul an.
Daca nu esti in stare sa platesti la timp ce ai cumparat cardul de credit e o capcana scumpa.


Cardul de credit e o unealta. Daca stii sa o folosesti, ai de castigat. Si ciocanul e util dar doar daca stii sa nu iti dai cu el peste degete.

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar nu inteleg in ce sitiatie ai folosi card de debit si nu credit. Una singura.

#66
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Buna,
Eu nu demult mi-am facut carduri la BT,unul de debit Visa si unul de credit Star Mastercard. La platile pe internet(magazine din China) deocamdata nu am avut curajul sa folosesc cardul de credit.
Ce ziceti? Sa-l folosesc fara frica sau e mai sigur sa pun suma de care am nevoie pe cardul de debit?

Edited by farockhcm, 28 February 2018 - 10:25.


#67
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Poti sa setezi limita la platile online pentru cardul Star din internet banking si o actualizezi/modifici de cate ori ai chef.Eu l-am folosit la achizitii de oriunde..

#68
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 28 februarie 2018 - 10:05, said:

Chiar nu inteleg in ce sitiatie ai folosi card de debit si nu credit. Una singura.
Ridicare numerar, in rest 100% cardul de credit e folosit, de mine.

View Postfarockhcm, on 28 februarie 2018 - 10:21, said:

Buna,
Eu nu demult mi-am facut carduri la BT,unul de debit Visa si unul de credit Star Mastercard. La platile pe internet(magazine din China) deocamdata nu am avut curajul sa folosesc cardul de credit.
Ce ziceti? Sa-l folosesc fara frica sau e mai sigur sa pun suma de care am nevoie pe cardul de debit?
E mult mai sigur sa folosesti cel de credit decat sa pui 100 lei pe cel de debit...

Edited by easy90rider, 28 February 2018 - 11:23.


#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 28 februarie 2018 - 10:05, said:

Chiar nu inteleg in ce sitiatie ai folosi card de debit si nu credit. Una singura.

In situatia in care nu vreau sa imi bat capul cu X rate si cu pusul banilor inapoi + retrageri de la bancomat. Simplu.

#70
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
si la cardul de debit trebuie sa pui bani in cont :)

#71
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Post_Smiley_, on 28 februarie 2018 - 11:26, said:

si la cardul de debit trebuie sa pui bani in cont :)
Acolo intra singuri. Nu trebuie sa verifici lunar sa nu depasesti perioada de scadenta.

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am un card de credit cu rate fara dobinda, ii super util. Odata mi-am luat 2 televizoare babane in 15 rate, alta data un iPhone in 4 rate, monitor ciumeg in 4 rate, nu mai trebuie sa te complici cu hirtii si alte aberatii :w00t:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate