Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carduri de credit - Top beneficii

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Aia cu dobanda la contul curent e cea mai tare. 😂😂
Dobanda de 0,5% pe an din care mai platesti impozit si 16%

Nu am avut niciodata probleme in a plati hotelurile cu cardul de debit.

La plati pe net daca va e frica faceti de fiecare alt card virtual la revolut si gata.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Tu chiar nu intelegi. Avantajul esential e ca nu sint banii tai si nu ti-e frica ca-i pierzi si ti se fura.
Restul, puncte, dobinda, asigurari sint bonus, sa zicem ca acopera taxa aia daca e vreuna.

#39
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postrosix, on 27 februarie 2018 - 19:05, said:



Am spus mai sus, in afara de plata in rate, (de produse care costa cat nu face), de valorificarea gratiei de la luna la luna, si de un buffer de bani pentru situatii neprevazute, nu exista alte avantaje.
Nu le mai cautati ca nu sunt.
In loc sa cheltui luna asta banii care ii am, mai bine stau mereu pe datorie? Adica mai bine sa cheltui acuma banii care o sa imi vina luna viitoare? WTF? Ce gandire e asta ?

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 20:06, said:

Tu chiar nu intelegi. Avantajul esential e ca nu sint banii tai si nu ti-e frica ca-i pierzi si ti se fura.
Restul, puncte, dobinda, asigurari sint bonus, sa zicem ca acopera taxa aia daca e vreuna.
Cine sa ti-i fure? Bunica? Cati bani ai pe contul atasat cardului?
La BT poti sa iti deschizi gratuit si 40 de conturi.
Poti face card virtual la revolut pentru orice tranzactie.
Punctele abia acopera comisionul anual.
Care dobanda? Aia de 0.00?

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlexEn, on 27 februarie 2018 - 17:23, said:

Sunt firme de inchirieri masini care nu accepta decat carduri de credit. La un hotel din Bangkok am putut plati doar cu card de credit. Avantajul evident si imediat este esalonarea in X rate pentru plati.


Evident NU, in afara de cazurile in care ai dobinda 0 pe primul an si esti in primul an.
Daca nu esti in stare sa platesti la timp ce ai cumparat cardul de credit e o capcana scumpa.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:10, said:

In loc sa cheltui luna asta banii care ii am, mai bine stau mereu pe datorie? Adica mai bine sa cheltui acuma banii care o sa imi vina luna viitoare? WTF? Ce gandire e asta ?

Chletui banii pe care ii ai, nu pe care nu ii ai!

Quote

Cine sa ti-i fure? Bunica? Cati bani ai pe contul atasat cardului?
La BT poti sa iti deschizi gratuit si 40 de conturi.
Poti face card virtual la revolut pentru orice tranzactie.
Punctele abia acopera comisionul anual.
Care dobanda? Aia de 0.00?

Cum adica cine sa-ti fure banii :D? Romania e in top la infractiuni legate de carduri.
Si evident am bani in contul atasat cardului, macar cheltuieli pe citeva luni, bani sa cumperi ceva, de un bilet de avion sau 3-4 daca esti familie, de hoteluri, de excursii, de reparatii la masina etc... Nu toata lumea traieste de pe o zi pe alta, colo intradevar un card de credit mai mult te incurca.
Bineinteles ca SE POATE si sa-ti imparti banii intre conturi diferite si sa faci tranmsferuri de cite ori faci o cheltuiala mai mare dar DE CE? Te duci in alta tara, te legi la wifi-urile lor nesecurizate sa-ti faci toata ziua transferuri ca ai de platit ceva, un hotel, o masina de inchiriat, bilete de tren etc?  Daca exista o metoda simpla folosita in toata lumea civilizata, tu o preferi pe aia complicata?

#41
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Sa transferi bani in contul cardului de credit e o metoda simpla dar sa transferi bani intre conturi proprii e complicat, nu?
Fix la romanii cu 300 de euro pe luna salariu le cloneaza astia cardurile...

Eu in continuare nu stiu cum de voi nu aveti nevoie de cash in ro... copilul nu va cere bani pentru fondul scolii, pentru doamna invatatoare?
Florile de la chioscuri le platiti tot cu cardul?
Cand va duceti pe transfagarasan platiti soriciul tot cu cardul?
Nu va ajutati bunicii, parintii cu bani? (Cash)
Nu lasati 5-10 lei bacsis?
Nu decontati benzina?
Sa mai continui cu exemplele?

In ro nu poti face suficiente tranzactii cu cardul de credit incat sa merite efeortul de a verifica lunar cati bani trebuie sa lui inapoi.

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Trolezi. E evident ca un amarit cu 300E pe luna nu are ce sa faca cu cardul de credit (desi poate si ala are nevoie de bani intr-o urgenta), am scris si mai sus.
Transferul intre conturi il faci o data pe luna si poate fi automatizat. Iar daca nu e automatizat, e un click si nu trebuie sa-l fac cind sint in alta tara pe wifiul de la vreo spelunca.
Eu am cel putin 10 carduri si nu fac nici un efort, as anu inteleg ce te vaiti atit.

#43
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Posteasy90rider, on 27 februarie 2018 - 18:03, said:

Chiar zilele astea am facut o comanda pe farmaciatei.ro si am platit in rate. De ce nu? De ce sa-mi lipseasca mie 200 lei din portofel cand pot plati 70 lei pe luna timp de 3 luni...
Unii au prea mult timp liber...


#44
elrobertinho

elrobertinho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2017

Quote

1. BT -> BT Flying Blue Classic: ai 1000 mile la deschiderea cardului (proababil la prima cumparatura), 1 mila la fiecare 4 lei cheltuiti si asigurare de calatorii gratuita. Comisionul anual e 50 lei.
2. BT -> Start Forte: 0.3% pct Star (1pct = 1 leu) pentru orice cumparatura si un procent mai mare pentru cumparaturile la parteneri (printre care Altex, Arabesque, Cinema City, Dedeman, Elefant, Emag, Flanco, Jysk, Mathaus, Media Galaxy, Mobexpert, Parktiker, Quickmobile, Regina Maria, World Class). Dintre cei mentionati anterior, doar la eMag nu poti plati cu punctele Star. Comisionul anual e 25 lei.
3. Banc Post -> Wizz Credit Card: 2500 pct Wizz la prima tranzactie pe wizzair.com, 4 puncte pentru fiecare leu cheltuit pe wizzair.com si 2 puncte pentru fiecare 1 leu cheltuit in alta parte. 2000 de puncte inseamna 20 de lei pe wizzair. Mai primesti si Wizz Discount Club gratis. Ar fi si ceva discounturi la parteneri, insa nu pare actualizata lista (toate ofertele se termina pe 31-12-2017). Comisionul anual e 60 lei.
4. Credit Europe Bank -> Card Avantaj: plata in rate la parteneri, 0.3% bonus la fiecare tranzactie ce poate fi folosit doar la parteneri. Comisionul anual e 49 lei.
5. Raiffeisen Bank -> Cardul eMag: primesti puncte la cumparaturile de pe eMag. Comisionul anual e 60 lei.
6. Unicredit - plata in rate pentru orice suma peste 450 ron(daca vrei, cu un apel in contact center), 2% inapoi din valoarea tranzactiei(maxim 100 ron/luna)

Totusi, in afara de cele mentionate mai sus, mai stiti si de alte carduri de credit cu beneficii echivalente sau mai bune?

#45
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Intaresc cele spuse mai sus apropos de inchiriat masini si plati online.
Tranzactiile cu cardul de credit se pot bloca rapid si banca iti va recupera banii rapid.
Cu cardul de debit astepti de iti iese pe nas.

#46
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:29, said:

Sa transferi bani in contul cardului de credit e o metoda simpla dar sa transferi bani intre conturi proprii e complicat, nu?
Fix la romanii cu 300 de euro pe luna salariu le cloneaza astia cardurile...

Eu in continuare nu stiu cum de voi nu aveti nevoie de cash in ro... copilul nu va cere bani pentru fondul scolii, pentru doamna invatatoare? - irelevant
Florile de la chioscuri le platiti tot cu cardul? - da
Cand va duceti pe transfagarasan platiti soriciul tot cu cardul? - daca accepta card da, altfel cash
Nu va ajutati bunicii, parintii cu bani? (Cash) - nu
Nu lasati 5-10 lei bacsis? - nu
Nu decontati benzina? - always card
Sa mai continui cu exemplele? - degeaba, lumea a evoluat de mult vreme, tu ai ramas incremenit in trecut

In ro nu poti face suficiente tranzactii cu cardul de credit incat sa merite efeortul de a verifica lunar cati bani trebuie sa lui inapoi.

Eu doar cu cardul platesc si daca am 3 lei. Nu e relevant cat platesc, la scadenta isi trage banca banii din cont, nu sunt asa curios de mai mult de atata.

Edited by jm2010, 27 February 2018 - 20:41.


#47
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 27 februarie 2018 - 20:31, said:

Trolezi. E evident ca un amarit cu 300E pe luna nu are ce sa faca cu cardul de credit (desi poate si ala are nevoie de bani intr-o urgenta), am scris si mai sus.
Transferul intre conturi il faci o data pe luna si poate fi automatizat. Iar daca nu e automatizat, e un click si nu trebuie sa-l fac cind sint in alta tara pe wifiul de la vreo spelunca.
Eu am cel putin 10 carduri si nu fac nici un efort, as anu inteleg ce te vaiti atit.
Ce naiba poti face cu 10 carduri? Nu mai bine unul si bun?
Le tii pe toate incuiate?
Pe contul de card nu cred ca tine cineva mai mult de cateva zeci de milioane. Daca le tine si pe alea.
Cine sa i le fure? Mama mare?
Daca platesti pe site-uri dubioase platesti cu card virtual de la revolut si gata.

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 20:38, said:



Eu doar cu cardul platesc si daca am 3 lei. Nu e relevant cat platesc, la scadenta isi trage banca banii din cont, nu sunt asa curios de mai mult de atata.
Ai scris numai tampenii!!!
Ce transfer bancar ii faci tu invatatoarei?
Bunicii, daca ii mai ai, te-au crescut cand erai mic. Daca poti e bine sa ii ajuti.

Prefer sa platesc la benzinarie cash si sa primesc 19% inapoi decat 0,3%...

Fata aia care te-a servit sa stii ca are minimul pe economie. La fel si ala care ti-a sters masina de frig desi sunt 5 grade. Nu e obligatoriu sa dai dar asa e frumos

#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:42, said:

Ce naiba poti face cu 10 carduri? Nu mai bine unul si bun?
Le tii pe toate incuiate?
Pe contul de card nu cred ca tine cineva mai mult de cateva zeci de milioane. Daca le tine si pe alea.
Cine sa i le fure? Mama mare?
Daca platesti pe site-uri dubioase platesti cu card virtual de la revolut si gata.


Ai scris numai tampenii!!!
Ce transfer bancar ii faci tu invatatoarei?
Bunicii, daca ii mai ai, te-au crescut cand erai mic. Daca poti e bine sa ii ajuti.

Prefer sa platesc la benzinarie cash si sa primesc 19% inapoi decat 0,3%...
Esti confuz pustiule. Tu furi motorina de scapi de tva? Posted Image

Cum zicea cineva mai sus, daca muncesti pe alune atunci cardul de credit nu e pentru tine, nu ai cum sa il intelegi. Orice om normal intelege beneficiile, stie cum sa il foloseasca si il va folosi. Tu ramai pe pusculita.

Edited by jm2010, 27 February 2018 - 20:46.


#49
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cand iti cere copilul bani de cheltuiala ce puii mei faci?
Il pui sa isi faca POS?
Nevasta cand se duce la salon nu le lasa la alea 20-30 de lei?

#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:45, said:

Cand iti cere copilul bani de cheltuiala ce puii mei faci?
Il pui sa isi faca POS?
Nevasta cand se duce la salon nu le lasa la alea 20-30 de lei?
De ce crezi ca nu stie sa isi foloseasca cardul? Nu e amarat.

#51
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 20:45, said:


Esti confuz pustiule. Tu furi motorina de scapi de tva? Posted Image

Cum zicea cineva mai sus, daca muncesti pe alune atunci cardul de credit nu e pentru tine, nu ai cum sa il intelegi. Orice om normal intelege beneficiile, stie cum sa il foloseasca si il va folosi. Tu ramai pe pusculita.
Tu furi curent. Eu decontez motorina. Ca multi altii de fapt.
Plateste tu cu cardul personal de credit motorina firmei si vezi ce iti spune contabila

Vezi ca nu am pascut oile impreuna sa ne tragem de sireturi

Edited by catalin11catalin, 27 February 2018 - 20:48.


#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:10, said:

In loc sa cheltui luna asta banii care ii am, mai bine stau mereu pe datorie? Adica mai bine sa cheltui acuma banii care o sa imi vina luna viitoare? WTF? Ce gandire e asta ?

Cardurile astea, cand au fost concepute de capitalisti (banci, guverne, corporatii) au fost concepute pentru a suplini salariile mici, care nu ajungeau nici de mancare. Cu alte cuvinte, salariul a fost facut pentru a putea finanta subzistenta biologica si cardul... restul nevoilor, astfel incat, pentru restul nevoilor sa trebuiasca sa achiti si o dobanda - adica capitalistii sa faca un profit suplimentar din tot ce depaseste subzistenta.  Binteles ca, formal, teoria ta e corecta, numai ca traiul, in limita banilor pe care ii castiga oamenii este unul plictisitor de mizerabil... banii fiind extrem de putin in raport cu nevoile, dorintele si tentatiile lumii capitaliste.

Deci nu se pune problema asa cum o pui tu.  In economia de piata cardul e facut sa finanteze cu dobanda si/sau comision dorintele noastre de la viata.

Din perspectiva de marketing, oamenii sunt dispusi sa plateasca preturi mai mari, daca pot achita in rate "convenabile", care li se par lor rezonabile.

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 20:38, said:

Eu doar cu cardul platesc si daca am 3 lei. Nu e relevant cat platesc, la scadenta isi trage banca banii din cont, nu sunt asa curios de mai mult de atata.

Si eu la fel. Pe deoparte am scapat de numerar, pe de alta parte toate tranzactiile se fac exact, la virgula, nu trebuie sa ma scobesc prin buzunare si nici nu trebuie sa primesc tinichele, drept rest.

Edited by rosix, 27 February 2018 - 20:54.


#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 20:47, said:

Tu furi curent. Eu decontez motorina. Ca multi altii de fapt.
Plateste tu cu cardul personal de credit motorina firmei si vezi ce iti spune contabila

Vezi ca nu am pascut oile impreuna sa ne tragem de sireturi - Vezi ca ti-ai uitat locul.
Well, am platit si contabila face ce este nevoie ca de asta o platesc. Poti plati cu cardul personal si sa se deconteze, sunt solutii. Posted Image

Edited by jm2010, 27 February 2018 - 20:55.


#54
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 20:53, said:


Well, am platit si contabila face ce este nevoie ca de asta o platesc. Poti plati cu cardul personal si sa se deconteze, sunt solutii. Posted Image
Chiar iti place sa scrii prostii?
NU poti sa cumperi pe firma, si sa platesti cu cardul personal. Adica poti dar nu o sa poti baga in contabilitate bonul/factura respectiva.

Eu am incheiat discutia asta tampita. In ro ai nevoie inca de cash.
Si mie imi place sa platesc cu cardul, dar Romania mai are mult pana ajunge ca afara...



In ro iti cer casierii cardul, in UK nu dai niciodata cardul din mana, spre ex.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate