Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carduri de credit - Top beneficii

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Post_Smiley_, on 28 februarie 2018 - 11:26, said:

si la cardul de debit trebuie sa pui bani in cont Posted Image

Da, imi pune angajatorul cand iau salariul, in principiu.

#74
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Plata unui card de credit e la fel de usoara, sau chiar si mai usoara ca plata unei facturi. Poti seta chiar DirectDebit din contul curent catre cel de card de credit.

#75
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Eu am cardul de credit de la Unicredit, Mastercard Premium.
Desi taxa e de 200 lei pe an, as enumera urmatoarele avantaje:
1. accesul la lounge-ul MasterCard din aeroportul Otopeni si Viena (eu calatoresc des si e foarte confortabil sa gasesti bauturi (racoritoare, tarie, vin, bere, cafea) si mancare (snacksuri, chipsuri, napolitane, alune, iaurturi) gratis - din 2 - 3 calatorii, avand in vedere cat costa o cafea sau o apa in aeroport, iti scoti taxa de administrare.
2. reduceri la partenerii MasterCard in multe locatii (5% - 10% - 15%)
3. asigurare de calatorie gratis
4. cashback 2%
5. plata in rate fara dobanda indiferent de comerciant (3  rate > 450 lei, 6 rate > 600 lei, 10 rate > 900 lei, 12 rate > 1800 lei)
6. plata in rate fara dobanda la diferiti comercianti

Punctele 4,5 si 6 sunt valabile si la celelate carduri non premium de la unicredit.

#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlexEn, on 28 februarie 2018 - 11:16, said:

In situatia in care nu vreau sa imi bat capul cu X rate si cu pusul banilor inapoi + retrageri de la bancomat. Simplu.

Retragerile de la bancomat sint o chestie evidenta, dar aia nu e "folosire" a cardului ci opusul ei: convertire in alt tip de bani (cash).
Plata cardului se poate automatiza cu o apasare de buton. Mare lucru sa iti faci unobicei ca o data pe luna sa vizitezi un site (oricum primesti email si mesaj cind se apropie scadenta) si sa dai un click. Prespun ca iti vizitezi contul din banca o data pe luna oricum.
De rate nu inteleg, e obligatoriu sa le folosesti?

Edited by vrajitoruldinoz, 28 February 2018 - 20:39.


#77
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Evident ca e folosire a cardului, chiar daca pentru tine nu exista cash.
Ti-am zis, pentru mine cardul de credit e secundar. Pentru tine e principal si e foarte bine pentru nevoile tale.

#78
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Tocmai am primit mail de la Unicredit ca se modifica cashback-ul de la 2% la 0.5%, incepand cu 15 aprilie.

#79
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
O sa va imbogatiti cu atata cashback...

#80
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View PostGeth, on 26 mai 2018 - 21:39, said:


Cred ca userul de mai sus a facut o confuzie, cel mai probabil e vorba de pachetele zero simplu(incasari de minim 1000 ron pe luna in cont) si zero tot(incasari de minim 2000 ron pe luna in cont) - adica poti avea cont curent + card debit sau credit standard cu (aproape) zero costuri (fara taxa administrare, fara comision retragere cash de la orice atm pt. debit, atm raiffeisen pt. credit)
https://www.raiffeis...urent-zero-tot/

Cardurile de credit gen Mastercard World sau Gold sunt niste fitze care oricum au tot felul de costuri iar avantaje reale nu prea pentru omul de rand(poate limita mai ridicata de credit - desi pentru credite mari nu cred ca-s ideale cardurile).

Crezi ca am facut o confuzie desi m-am referit explicit la cardurile premium, de tipul Gold. Care nu au nici un fel de cost suplimentar, ba in mod paradoxal, au costuri zero cu mult inainte sa apara conturile si cardurile normale fara comisioane. Acum am Platinum, tot costuri zero, si inca o serie de beneficii pe deasupra fata de Gold.

Mai nou a aparut Revolut si in RO, iti faci cont online in cateva minute, cardurile sunt Visa.

#81
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postnnestor, on 27 mai 2018 - 06:57, said:

Crezi ca am facut o confuzie desi m-am referit explicit la cardurile premium, de tipul Gold. Care nu au nici un fel de cost suplimentar, ba in mod paradoxal, au costuri zero cu mult inainte sa apara conturile si cardurile normale fara comisioane. Acum am Platinum, tot costuri zero, si inca o serie de beneficii pe deasupra fata de Gold.
Confuzii faci mai multe. Ai pomenit "si debit". Astea nu-s de debit. E complet fals ca au costuri zero.

Cel care necesita venit minim 2000 euro e Mastercard World:

Venit net: min. 2.000 de Euro
Taxa anuala de administrare cont*) (indiferent de numarul de carduri atasate) – se datoreaza initial la data primei miscari debitoare sau creditoare inregistrata in contul de card de credit, iar ulterior anual, in ziua corespunzatoare  acestei date 500 Lei
Plati la comercianti 0%
Retragere numerar la ATM Raiffeisen Bank S.A  0%
Retragere numerar la EPOS Raiffeisen Bank S.A instalat la ghiseul Bancii 2% din suma retrasa
Retragere numerar la ATM / EPOS instalat la ghiseul altor banci din Romania 2% din suma retrasa
Retragere numerar la ATM banci din strainatate 2% din suma retrasa
Retragere numerar prin EPOS instalat la  ghiseul bancilor din strainatate 2% din suma retrasa

https://www.raiffeis...rld-mastercard/

Visa Gold:

Venit net solicitant: minim 400 Euro
Taxa anuala de administrare cont (indiferent de numarul de carduri atasate) – se datoreaza initial la data primei miscari debitoare sau creditoare inregistrata in contul de card de credit, iar ulterior anual, in ziua corespunzatoare  acestei date 150 Lei
Plati la comercianti 0%
Retragere numerar la ATM Raiffeisen Bank S.A  0%
Retragere numerar la EPOS Raiffeisen Bank S.A instalat la ghiseul Bancii. 1% din suma retrasa min. 2 Lei
Retragere numerar la ATM / EPOS instalat la ghiseul altor banci din Romania 1% din suma retrasa plus 2,5 Lei
Retragere numerar la ATM banci din strainatate 2% din suma retrasa min. 11 Lei
Retragere numerar prin EPOS instalat la  ghiseul bancilor din strainatate 2% din suma retrasa min. 15 Lei

Avem desigur si aceasta gogomanie:
Programul Bonus
Primesti bonus de pana la 150 Lei pe an, pentru ca ai 12,5 Lei bonus la fiecare 1.500 Lei cheltuiti intr-un ciclu de tranzactionare. Primirea bonusului in fiecare luna acopera taxa anuala de administrare cont.
https://www.raiffeis...mparaturi-gold/
Deci trebuie sa cheltui minim 18.000 lei cu cardul de credit pt. acoperi taxa anuala.

0 Lei taxa anuala de administrare pentru cardul de cumparaturi Standard sau Vodafone. (fara cele de mai sus)
https://www.raiffeis...urent-zero-tot/

Costuri zero la plati la comercianti au cam toti in ro(poate exista exceptii, eu nu cunosc) - deci nu prea e chestie de lauda.

View Postnnestor, on 27 mai 2018 - 06:57, said:

Mai nou a aparut Revolut si in RO, iti faci cont online in cateva minute, cardurile sunt Visa.
Au aparut multe din astea, dar au tot felul de "hibe"(aka costuri ascunse.. te tenteaza cu costuri aparent zero si te trezesti ca e doar pentru 200 gbp retragere/luna, dupa care te taxeaza)... nu stii cum dispar peste noapte firmulitele astea...

Edited by Geth, 27 May 2018 - 15:59.


#82
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Diferenta intre mine si tine e ca tu imi citesti de pe net in timp ce eu am carduri din astea de vreo zece ani de la trei banci diferite. Imi permit sa cred in continuare ca totusi stiu mai bine decat tine despre ce vorbesc.

Edited by nnestor, 27 May 2018 - 19:35.


#83
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Iti citez de pe net oferte reale, curente. Sau ai impresia ca daca-s pe net sunt minciuni?

Da, nu m-ar mira sa nu stii bine ce ai, nu ai fi primul.

#84
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
De fapt curiozitatea mea e alta, chiar rezident fiind in Austria, de ce nu poti folosi in continuare cardurile si conturile din Romania. Daca ai banii aia in depozit poti negocia conditii super bune, peste ofertele comerciale standard, fie ele si premium.

Geth, in loc sa insisti in absurd de ce nu intri tu frumos intr-o agentie de clientela premium ca sa vezi ce poti negocia efectiv?

Edited by nnestor, 28 May 2018 - 08:07.


#85
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Visa Gold de la Bancpost. Preferabil primit gratis dacă ai deja card Wizz (așa costă doar 60 de lei pe an în loc de 100). 1.5% înapoi, limita e 980 de lei pe lună maxim la răscumpărare puncte, și nu-i ca la Unicredit că pierzi puncte dacă cheltui mai mult într-o lună decât plafonul. Și ai și intrare moka la Tarom business lounge cu încă un invitat. Cardul suplimentar e tot gratis, așa că de ex eu cu soția mai putem băga 2 persoane la business lounge dacă suntem cu prietenii.
Ah și bonus, cel mai bun curs până acum ce am văzut pa plăți în valută. Practic toate se fac la cursul Visa.

Edited by blotunga, 28 May 2018 - 11:45.


#86
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Asta pana vine BT si zice ca nu e OK sa ai 2for1... Sau renunta de tot la acele carduri.

#87
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postblotunga, on 28 mai 2018 - 11:44, said:

Visa Gold de la Bancpost. Preferabil primit gratis dacă ai deja card Wizz (așa costă doar 60 de lei pe an în loc de 100). 1.5% înapoi, limita e 980 de lei pe lună maxim la răscumpărare puncte, și nu-i ca la Unicredit că pierzi puncte dacă cheltui mai mult într-o lună decât plafonul. Și ai și intrare moka la Tarom business lounge cu încă un invitat. Cardul suplimentar e tot gratis, așa că de ex eu cu soția mai putem băga 2 persoane la business lounge dacă suntem cu prietenii.
Ah și bonus, cel mai bun curs până acum ce am văzut pa plăți în valută. Practic toate se fac la cursul Visa.
Sigur nu e gratuit doar în primul an?

#88
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postnnestor, on 28 mai 2018 - 08:02, said:

Geth, in loc sa insisti in absurd de ce nu intri tu frumos intr-o agentie de clientela premium ca sa vezi ce poti negocia efectiv?
N-ai ce sa negociezi. Un card cu costuri zero ar insemna urmatoarele conditii:

0% comision retragere ATM indiferent de banca(inclusiv straine)
0% comision de schimb valutar la platile in alta moneda(folosirea directa a cursurilor visa/mastercard)
0 costuri de administrare
0% la comercianti(au toti oricum, nu e ceva de "laudat")

Stii tu vreo astfel de oferta? Fara sa te imbarlige cu cashback si alte prostioare care chipurile ti-ar plati inapoi taxa de administrare sau mai stiu eu ce.

#89
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostEduard55, on 28 mai 2018 - 19:02, said:


Sigur nu e gratuit doar în primul an?
Sigur. Gratuit e în primul an doar dacă e cardul principal. Dacă cel de Wizz e card principal, Visa Gold e gratis. Am de vro 3 ani așa și am plătit doar 45 pe wizz în primul an, după care l-au scumpit la 60.

View Posteasy90rider, on 28 mai 2018 - 17:49, said:

Asta pana vine BT si zice ca nu e OK sa ai 2for1... Sau renunta de tot la acele carduri.
Mda, cu BT vedem ce va fi, cred că îmi fac la unicredit din ăla premium cu 180 de lei pe an și 2% înapoi. Practic poți lua cam 2720 din el pe an (că mai are și ceva bonus de utilizare lunară).

#90
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Adica tu rulezi 30 de mii de euro intr-un an pe cardul de cumparaturi si te uiti la niste amarati de 600 de euro bonus ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate