Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carduri de credit - Top beneficii

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
chibzuit...
cumparand in rate fara dobanda. Astfel te bucuri de un produs azi si nu economisesti un an sa-l poti cumpara...

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostClovis, on 27 februarie 2018 - 17:47, said:

Corect. Dar mai exista si varianta de descoperire de cont pe cardul de debit. (parca asa se spune). Iar functie de banca poti avea pana la 5 salarii in plus.

Nu merita, pentru ca in descoperit pe cardul de debit, nu pot plati in rate fara dobanda iar DAE e destul de mare ca sa merite.. Pana la urma, un bun in casa, tot cu card de credit, in rate fara dobanda cumperi, daca vrei sa faci o treaba.   La BT, spre exemplu, un card Star BT acumuleaza puncte si isi recupereaza intr-un an taxele pe care le platesti la el, daca il folosesti des si ai rulaj.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:49, said:

Sau poti sa fii putin chibzuit...

La salariile din RO, oricat de chibzuit ai fi tot ramai in curul gol... majoritatea banilor se duc pe mancare.

#21
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Posteasy90rider, on 27 februarie 2018 - 17:48, said:


Nu foarte mult, eu am facut puncte, in 2 ani, cat de 10 ani de comision anual la BT. Daca iti faci cardul in perioada promotionala, iti da chiar banca puncte care pot reprezenta comisionul pe 2-3-4 ani.

Partea cu benzina pana la banca nu o inteleg.
BT da inapoi 0,3% din cumparaturi.
Tu ai cheltuit lunar 2700 de lei de pe card?
La pensiuni nu poti plati cu cardul, bacsis nu poti plati cu cardul, flori la sotie nu poti lua cu cardul etc.



View Posteasy90rider, on 27 februarie 2018 - 17:51, said:

chibzuit...
cumparand in rate fara dobanda. Astfel te bucuri de un produs azi si nu economisesti un an sa-l poti cumpara...
Pe principiul asta ai plati si acuma rate la s7... nu mai bine iei un produs mai ieftin putin si gata?

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Numai mancarea de 1000 lei intr-o luna, daca o cumperi cu cardul, plus vreo 250 combustibil, plus curent, plus RDS.. totul cu cardul... inseamna vreo 5 lei recuperati pe luna doar din bonus.

#23
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Faci un drum pana la banca ca sa depui cererea si inca unul ca sa ridici cardul.
Astea nu te costa ?

View Postrosix, on 27 februarie 2018 - 17:56, said:

Numai mancarea de 1000 lei intr-o luna, daca o cumperi cu cardul, plus vreo 250 combustibil, plus curent, plus RDS.. totul cu cardul... inseamna vreo 5 lei recuperati pe luna doar din bonus.
Si e 50 de lei comisionul anual. Plus bataia de cap lunara sa vezi cati bani ai de pus inapoi...

Edited by catalin11catalin, 27 February 2018 - 17:58.


#24
elrobertinho

elrobertinho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2017

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:58, said:

Faci un drum pana la banca ca sa depui cererea si inca unul ca sa ridici cardul.
Astea nu te costa ?


Si e 50 de lei comisionul anual. Plus bataia de cap lunara sa vezi cati bani ai de pus inapoi...


La BT Star Forte ai 45 de lei costul pe primul an (emitere card si comision anual). Echivalentul a 1500 lei de cumparaturi, pe care cred ca le faci oricum intr-o luna.

#25
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:55, said:

BT da inapoi 0,3% din cumparaturi.
Tu ai cheltuit lunar 2700 de lei de pe card?
0.3% la orice comerciant, la unii da mult mai mult. Nu stiu cat am cheltuit pe luna, dar mai putin de 2000.

Quote

La pensiuni nu poti plati cu cardul, bacsis nu poti plati cu cardul, flori la sotie nu poti lua cu cardul etc.
De ce? Eu am platit atat la pensiune cat si la florarie cu cardul. Chiar si bacsis am lasat tot cu cardul, in ungaria..

Quote

principiul asta ai plati si acuma rate la s7... nu mai bine iei un produs mai ieftin putin si gata?Si de ce nu?
De ce sa nu cumperi in rate fara dobanda? La final tot aceasi suma o platesti.
Eu unde nu primesc puncte BT platesc in rate. Chiar zilele astea am facut o comanda pe farmaciatei.ro si am platit in rate. De ce nu? De ce sa-mi lipseasca mie 200 lei din portofel cand pot plati 70 lei pe luna timp de 3 luni...

De ce sa ma chinui cu un telefon lent un an, sa pot pune deoparte 100 lei, cand pot cumpara chiar azi un telefon la 1200 in 12 rate.

#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu am la raiffeissen, mastercard in parteneriat cu vodafone, dau 2 puncte de loialitate (adica 2 centi) la fiecare 10 lei cheltuiti. pana acum ceva timp dadeau 4 centi la 10 lei, chiar era ok, de cand au injumatatit beneficiul tot caut altul, dar nu ma convinge niciunul - poate cel de la BT cu mile la wizz sau la cine sunt.

#27
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postelrobertinho, on 27 februarie 2018 - 18:01, said:




La BT Star Forte ai 45 de lei costul pe primul an (emitere card si comision anual). Echivalentul a 1500 lei de cumparaturi, pe care cred ca le faci oricum intr-o luna.
BT -> Start Forte: 0.3% pct Star (1pct = 1 leu)

Ia mai fa o data calculele...

#28
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postelrobertinho, on 27 februarie 2018 - 18:01, said:

La BT Star Forte ai 45 de lei costul pe primul an (emitere card si comision anual). Echivalentul a 1500 lei de cumparaturi, pe care cred ca le faci oricum intr-o luna.
Da, dar daca il faci cand e ceva promotie e gratuit emiterea+comisionul in primul an si poate iti mai si da banca puncte in plus... (100 de black friday)

Edited by easy90rider, 27 February 2018 - 18:07.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:58, said:

Si e 50 de lei comisionul anual. Plus bataia de cap lunara sa vezi cati bani ai de pus inapoi...

Stiu, ai vrea si credit si gratis si fara bataie de cap... SI eu as vrea sa ma fi nascut direct bogat... sau sa fi aratat ca Brad Pitt tanar...

Edited by rosix, 27 February 2018 - 18:07.


#30
elrobertinho

elrobertinho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2017

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 18:04, said:

BT -> Start Forte: 0.3% pct Star (1pct = 1 leu)

Ia mai fa o data calculele...
Virgula aia m-a batut. Intradevar, ar fi 15000 lei de cumparaturi pe primul an.

#31
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:58, said:

Faci un drum pana la banca ca sa depui cererea si inca unul ca sa ridici cardul.
Astea nu te costa ?


Si e 50 de lei comisionul anual. Plus bataia de cap lunara sa vezi cati bani ai de pus inapoi...
Cum ziceam, poti sa mergi pe jos pana la banca...
Da, mare bataie de cap e cu plata cardului.
Cred ca e mai greu sa platesc facturile prin OrangeMoney decat sa transfer din ING in contul BT si BRD ceva bani...

#32
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Nu toti avem timp sa il futem lulea prin oras pentru ceva care nu aduce nici un beneficiu real

View Postrosix, on 27 februarie 2018 - 18:06, said:



Stiu, ai vrea si credit si gratis si fara bataie de cap... SI eu as vrea sa ma fi nascut direct bogat... sau sa fi aratat ca Brad Pitt tanar...
Aici se vorbeste de alte avantaje decat plata in rate.
Care nu prea exista...

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 18:31, said:

Aici se vorbeste de alte avantaje decat plata in rate.
Care nu prea exista...

Am spus mai sus, in afara de plata in rate, (de produse care costa cat nu face), de valorificarea gratiei de la luna la luna, si de un buffer de bani pentru situatii neprevazute, nu exista alte avantaje.
Nu le mai cautati ca nu sunt.

#34
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
mai bine fara daca nu ai deja. daca tot iti faci, recomand BT ptr ca pe langa rate fara dobanda este cel mai bun produs de pe piata si la scos cash de la bancomat de pe cardul de credit.

#35
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:11, said:

In afara de a plati in rate ce alte mari avantaje vedeti voi?
Punctele alea sunt o gluma prosta...
Pai:
1. daca iesi din tara o sa vezi ca in multe locuri nu iti accepta cardul de debit ci doar cel de credit: spre exemplu hotel, inchiriere masina etc.
2. banii pe cardul de credit sunt ai bancii, pe cel de debit ai tai. daca faci refuz de plata la card de credit e mult mai rapida procedura pt. ca nu sunt banii tai (testeaza sa vezi)
3. la platile pe net este util cardul de credit din aceleasi motive de la punctul 2

Si pot continua. Evident, daca vorbim de o persoana care traieste din 2000-3000 lei pe luna si are card de credit de 3-6 salarii si nu stie unde ii este locul la cheltuieli atunci da, debitul sau cash-ul ii perfect. Daca nu stai in banii aia de pe cardul de credit si stii cat poti cheltui, cardul de credit este bun. Depinde de persoana.
Cei care te incurajeaza ca nu e bun cardul de credit is cei care s-au ars ca au cheltuit mai mult decat isi permiteau sau nu stiu unde le este locul cu cheltuielile si cred ca toti sunt la fel.

Edited by jm2010, 27 February 2018 - 19:16.


#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlexEn, on 27 februarie 2018 - 17:01, said:

In primul rand iti recomand sa nu inlocuiesti cardul de debit cu cel de credit, ci cel de credit sa fie aditional.
Pune aici documentarea pe care ai facut-o Posted Image

In mod normal nu exista nici un motiv sa folosesti VREODATA cardul de debit. Ar trebui sa stea acasa, incuiat.
Prespunerea mea etse ca nu exista nici un cost la cardul de credit, ca in alte tari (daca e platit in perioada de gratie). Daca exista costuri, atunci problema se pune altfel, desi in functie de beneficii poti iesi mai mult sau mai putin pe plus.

View Postcatalin11catalin, on 27 februarie 2018 - 17:11, said:

In afara de a plati in rate ce alte mari avantaje vedeti voi?
Punctele alea sunt o gluma prosta...

Ca poti inchiria masini, multe agentii nu accepta card de debit. Valabil pentru alte chestii de valoare.
Ca daca ti-l fura nu sint banii tai. Valabil si daca cumperi ceva de pe internet si iti fura numarul. Daca iti goleste cineva contul, te-ai ars.
Ca ai ~50 de zile perioada de gratie, deci obtii pe medie 25 de zile de dobinda la soldul curent daca tii banii in banca.
Ca iti ofera asigurari, de exemplu la inchiriat masina sau la calatorie.

LE: trebuia sa citesc ce s-a scris, m-am repetat.
Concluzia e NU FOLOSI NICIODATA CARDUL DE DEBIT. Daca ti-l fura sint banii tai!

View Postmeanman, on 27 februarie 2018 - 19:06, said:

mai bine fara daca nu ai deja. daca tot iti faci, recomand BT ptr ca pe langa rate fara dobanda este cel mai bun produs de pe piata si la scos cash de la bancomat de pe cardul de credit.


O postie, nu se scoatec cash de pe credit NICIODATA. E foarte scump.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 February 2018 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate