Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Experiente cu sisteme smart home

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
3917 replies to this topic

#253
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Mă puteți ajuta cu montarea unui întrerupător sonoff https://m.ekoinstal....2-canale-p10747
Văd că trebuiesc 4 fire..eu am doar 3..se poate face ceva pentru a functiona

Edited by valid09, 22 October 2018 - 18:05.


#254
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
In marea majoritate a cazurilor in doza de intrerupator sunt 2 fire (pentru o comanda-un bec sau un grup de becuri) sau 3 fire (pentru doua comenzi-2 becuri sau doua grupuri de becuri).
Pentru al folosi, in doza cu 3 fire mai trebuie sa tragi un fir (din doza de ramificatie).
Sau o ... pierdere a unui canal. In doza cu 3 fire, pe doua fire sa iti vina faza si nul (tot in doza de ramificatie trebuie facute modificari), si becurile toate sa aiba aceeasi comanda. Dar asta inseamna ca o sa folosesti doar un buton al intrerupatorului.

#255
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Se pare că nu am nul tote cele 3 sunt faza. Nulul vine doar in fasung.
Nu știu dacă spun o prostie dar pot sa trag nul dintr-o priză alăturată?

Edited by valid09, 23 October 2018 - 10:08.


#256
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
In doza vine 1 faza care apoi pleaca pe celelate 2 fire la becuri (daca demontezi intrerupatorul, pe un singur fir ai faza).
Da, e ok.

Edited by Mihutm, 23 October 2018 - 10:39.


#257
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Totusi o mențiune. E posibil ca un scurt la intrerupator sa iti ,,sara,, si siguranta pe care e priza si invers.

#258
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Au inceput oamenii sa faca Home Assistant-ul mult mai configurabil fara a apela la fisierele .yaml si un om binevoitor din Braila a facut si o aplicatie de Android care arata super-bine si are si widget support, fara Tasker & stuff, Ariela se numeste.

Nu am incercat inca widgeturile, dar sunt incantat de un script pe care l-am facut cu Google Home, prin care atunci cand ii zic "Good night", in afara de faptul ca imi inchide luminile/rulourile predefinite, verifica si daca am geamuri deschise si imi zice prin TTS daca trebuie sa ma ridic sa inchid vreunul :)

#259
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Super Ariela, partea cu widget.urile e exceptionala. Am cumparat varianta Pro si pentru sotie. Felicitari dezvoltatorului.

Attached Files


Edited by Mihutm, 17 November 2018 - 20:39.


#260
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Am ajuns la o oarecare maturitate cu HA si Vera, adica am facut toate automatizarile de care am nevoie.
Am reusit sa creez senzori aferenti cameror de supraveghere, atat in HA cat si in Vera.
In Vera pot sa primesc imagini si clipuri scurte. Tot in Vera pot stoca imaginile in Dropbox. Si tot in Vera am creat o automatizare pentru deblocarea yalei, daca intr-un minut apas butonul de la videointerfon de 7 ori, din care o apasare mai mare de 10 secunde se deblocheaza yala de la poarta.
Mai vreau sa obtin imagini si in HA.

#261
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Din HA imi trimit imagini (probabil ca ar merge si clipuri) via Telegram...fata de notificarile normale imi place faptul ca raman in istoricul Telegram, deci le poti accesa oricand si de pe orice alt device.

Tare faza cu yala, ti-ai facut propriul cod :D

Vreau sa-mi integrez si mai mult treburile doar in HA, de ex. vreau sa iau un stick Zigbee astfel incat sa scap si de hubul Hue...cu Deconz+Conbee se pare ca as putea sa fac upgrade de firmware la becurile IKEA...in momentul de fata neavand hubul IKEA, nu pot.

Pe lista ar mai fi si monitorizarea umiditatii la plante cu senzorii Mi Flora, dar se pare ca va trebui sa fac asta cu un Raspberry Pi, pt. ca alea sunt Bluetooth si HA nu stie momentan de alt Bluetooth in afara de cel din Raspberry Pi.

#262
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Multumesc johnflorin. Merge excelent ,,telegramul".

#263
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Acum cam doua saptamani am cumparat un Sonoff dual, cred ca a fost 57 lei. Functioneaza ok, se actualizeaza statutusul in aplicatie si cand se actioneaza manual. Ce nu imi place e ca daca pica curentul trece automat pe off. Trebuia sa ii rescriu firmware.ul pentru a functiona cu HA. Am renuntat. E si mare fata de dispozitivele z-wave.
Pentru cine vrea automatizari cu bani putini sonoff e o solutie buna.

#264
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Pentru cine vrea automatizari cu bani putini si e si relativ prieten cu electrica/electronica, din cate stiu Sonoff trebuie flashuit atingand niste pini...not for me.

La bani putini e asta: https://shelly.cloud...-1-open-source/ - 10 EUR pt. intrerupator sau 20 EUR pt. intrerupator si cu suport pt. rulouri, tot pe WiFi...mi se pare mult mai prietenos decat Sonoff.

#265
raeladir

raeladir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.07.2017

View Postjohnflorin, on 19 noiembrie 2018 - 23:25, said:

Pentru cine vrea automatizari cu bani putini si e si relativ prieten cu electrica/electronica, din cate stiu Sonoff trebuie flashuit atingand niste pini...not for me.

La bani putini e asta: https://shelly.cloud...-1-open-source/ - 10 EUR pt. intrerupator sau 20 EUR pt. intrerupator si cu suport pt. rulouri, tot pe WiFi...mi se pare mult mai prietenos decat Sonoff.

Citeste aici: https://community.ho...ng-sonota/32906

Fara sa atingi pinii :)

#266
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Sounds great!

#267
Mihutm

Mihutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 21.03.2018
Merge si nu merge... Depinde de firmware.ul de pe Sonoff. La mine nu merge, decat pe firmware mai vechi. Sunt diverse discutii pe diferite forumuri pe tema asta. Un link cu dispozitivele si firmware.ul aferent: https://github.com/mirko/SonOTA/wiki

Edited by Mihutm, 25 November 2018 - 19:10.


#268
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
HA tocmai a lansat o varianta de conectare Bluetooth la Google Home in scopuri de presence tracking, de-abia astept sa ajung acasa sa o incerc.

Ar fi extrem de utila pt. detectarea prezentei multi-factor (WiFi+GPS+Bluetooth), doar WiFi si GPS nefiind suficient de precise in conditiile in care telefoanele mai dezactiveaza WiFi-ul cand stau de ceva timp in standby.

#269
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Ma bate gandul sa iau un Fibaro Home Center 2 dupa ce am vazut ce scrieti voi pe aici despre smart home. Oare merita sa dau atatia bani pe el?

...sau sa iau alta centrala?

#270
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
... ma uit deja dupa ce senzori sa cumpar in prima faza. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate