Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Recomandare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
As merge pana la bucuresti personal pentru acel p70 sa il probez daca as fi op,la pretul ala e bestial,e oricum mult mai bine facut pentru munca ce o vrea initiatorul decat cele care i-au fost recomandate.Initial am cautat macar un p50 dar la noi au niste preturi de te doare mintea.

#20
viosat

viosat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 22.03.2007
Va multumesc tuturor, recomandarile voastre m-au ajutat.

#21
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postxeleron, on 23 februarie 2018 - 05:15, said:

Pe de alta parte MSI folosesc retelistica de la Killer network,adica voma pe fata cum ar veni.
Killer face cea mai buna treaba pe partea de retelistica.
Problemele pot aparea din cauza driverelor proaste, sau chiar a BIOSului.
Oricum, pana in momentul de fata eu n-am gasit o placa wi-fi care sa faca treaba fara niciun fel de problema.

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nici vorba,Intel sunt cu mult inaintea lor,un simplu search pe google cu privire la problemele intampinate de utilizatori si placile Killer iti arata realitatea.Sunt si ei ca si Nvidia cand au crezut ca sunt miezul din dodoasca si se jucau cu retelistica pe nforce-uri ,rezultand un rahat (vezi activearmor)

#23
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Peste ceva timp, cand ma intorc din vacanta, s-ar putea sa imi cumpar un laptop nou. As vrea ceva performant, chiat ca dau mai mult, dar sa nu am treaba cu el cativa ani buni. Deci procesor i7 si 16 GB de RAM. Vad ca se gasesc multe cu 8 GB de RAM, oare cat timp de aici inainte 8 GB va fi o cifra decenta in materie de memorie?

#24
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Daca memoria RAM este DDR4, 8 GB RAM pentru un laptop sunt suficienti. Asta daca nu vorbim de un laptop de gaming. Laptopul meu are 8 GB  memorie RAM DDR 3 si este rapid, asta in combinatie cu SSD si procesor Intel Core i3 de a cincea generatie.

#25
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Care este diferenta dintre i5 generatia 8 si un i7 de generatia 7? Care e mai bun? Este diferenta mare intre ele ca performanta?

#26
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si iarasi vad ca sunt multe laptopuri cu i7 generatia 7 dual-core, iar altele sunt i5 quad-core. Intre astea ce diferenta e?

#27
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Din ce am mai citit si eu, generatia a 8-a de procesoare de la Intel aduce mai multe nuclee, comparativ cu generația a 7-a. De exemplu noul i3 8100 o sa aibă 4 nuclee, adică este quad core.  Procesoarele i3 din vechile generatii aveau doar doua nuclee, adica erau dual core. Având mai multe nuclee, procesoarele Intel din a 8-a generatie sunt mai performante, decât cele din generatia a 7-a.

#28
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si un i3 generatia 8 cum este comparativ cu un i5 generatia 7? Eu asta intrebasem mai sus...

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
cauti modelul pe notebookcheck si poti sa il verifici acolo ce performanta are.
ca exemplu: https://altex.ro/lap...50-4gb-free-dos
acest laptop arata forte performant si I5-ul este quad core.
alt exemplu: https://altex.ro/lap...linux/  acest laptop are I5 si este quad core si cu hyper threading dar nu inseamna neaparat ca procesorul este mai performant.

#30
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postboy4ever, on 25 aprilie 2018 - 02:34, said:

Si un i3 generatia 8 cum este comparativ cu un i5 generatia 7? Eu asta intrebasem mai sus...

Daca amandoua sunt ULV atunci diferentele nu sunt mari https://www.notebook...ist.2436.0.html
Pe langa acel procesor e foarte important sa ai OS-ul instalat pe un SSD.

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View Postboy4ever, on 25 aprilie 2018 - 02:34, said:

Si un i3 generatia 8 cum este comparativ cu un i5 generatia 7? Eu asta intrebasem mai sus...

Intra pe cpubenchmark si compari acolo ce procesoare vrei. Cu, cat scorul este mai mare cu atat e mai puternic.

http://prntscr.com/jdiqnj

Mai puternic e i3-ul. 500p conteaza destul de mult.

#32
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostTruculMagic, on 04 mai 2018 - 07:38, said:

Intra pe cpubenchmark si compari acolo ce procesoare vrei. Cu, cat scorul este mai mare cu atat e mai puternic.

Nu e bun site-ul respectiv. Scorurile alea n-au treaba cu realitatea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate