Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Laptop pentru o studenta.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Este adevarat ce s-a vorbit de licenta de windows. O sa primeasca de la scoala.
@un_el multumesc pentru interesul acordat. Dar o recomandare nu ai? In bugetul  maxim de 3500 lei. Nu conteaza de unde Il cumpar. Prefer doar un site de incredere. Emag, cel, evomag, pcgarage, mediagalaxy. Astea are fi de preferat.

#74
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
@un_el Daca tot ne-ai facut praf si pulbere, tu sau fratele tau calculatoristul cu masterat putea sa dea un sfat on topic in loc de "no comment" Posted Image

Noua ni s-a cerut un sistem de calcul cu anumite specificatii, pentru facultate SI timp liber, intr-un buget dat.
Avand in vedere ca tu ne certi, argumenteaza te rog de ce "U" sunt petarde la o facultate de informatica, pentru ca eu iti spun ca absolut orice vor face cu el acolo va merge fara probleme. Ar merge chiar si la facultatea de mecanica, unde softurile folosite pentru FEM, CAD si simulare solicita mai multa putere de procesare decat un compilator.
Confunzi facultatea de informatica cu laboratorul Nasa unde se calculeaza planuri orbitale pentru lansare de nave si sateliti si exista supercalculatoare multiprocesor cu Xeon.

Un laptop la facultatea de informatica este pentru studiul individual si temele / referate de acasa, si sa il aduci la seminarii, cursuri si laboratoare unde iti cere profesorul.
La cursul si seminarul de ecuatii diferentiale sau analiza matematica (cred) ca inca se merge pe sistemul creta pe tabla.
Nu stiu care este planul de invatamant acum - pe vremea mea la Automatica se faceau 5 ani si 486 cu coprocesor erau varf de gama si doar vreo 5 in toata facultatea.
Primii doi ani face matematicile (vreo 3 sau 4), fizica, mecanica, bazele electrotehnicii, imbi straine si eventual bazele programarii si ceva grafica. In afara de programare si grafica va folosi pixul pe foaie si creta pe tabla. Poate la metode numerice sa se fi destupat matematicienii sa arate in Mathcad cum se rezolva numeric.
In general in facultate va avea nevoie sa foloseasca medii de programare / compilatoare, matlab + simulink, word (da, referatele si licentele inca se scriu in word), eventual ceva de grafica si analiza cu element finit (mai putin, ca nu e la mecanica / tcm). Orice din cele de mai sus va merge fara absolut nicio problema pe oricare din sistemele de mai sus, fara ca utilizatorul sa isi dea seama de vreo diferenta, in afara de cea ca pe "U" poate sta pe baterie minim o ora mai mult fata de "HQ". Si asta e important, s-ar putea sa fie mai putine prize decat laptopuri, sau sa fie prea departe fata de locul din banca.
i5 generatia 8 cu 8Gb RAM si SSD cu placa dedicata va rula fara probleme de la Visual C la SolidWorks.
Seria ROG si LEGION? Astea sunt pentru jocuri, nu pentru studiu. Plus ca cel mai ieftin ROG e 3700 de lei, e de 17" si ii va rupe cocoasa, are 6700HQ care e mai slab, si nu are SSD. Iar cel mai ieftin Legion fie are doar 4Gb de RAM, fie are procesoare i5-7300HQ care e si mai slab. Singurul lor atu este ca racirea e buna, avand in vedere pentru ce sunt proiectate sa faca.
P.S. Domnisoara presupun ca e la Poli, la Calculatoare sau Automatica. Nu de alta, dar eu prin facultatea de informatica inteleg cea de la matematica, specializarea matematica-informatica de 3 ani....

Edited by aandrei_24, 18 February 2018 - 10:34.


#75
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
@aandrei_24 ai dreptate. Fata este la AC secția CTI.  
Dacă nu primesc si alte recomandări pina luni rămîn la https://www.pcgarage...on-grey-no-odd/ . Mulțumesc.

#76
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Alte variante la fel de OK, care sa vină direct cu HDD și SSD, nu mai găsești în 3500 de lei.

Sunt câteva variante bune care vin doar cu SSD/HDD, iar cealaltă componentă va trebui instalată ulterior (HDD-ul sau SSD-ul). In teorie ai ieși mai ieftin, dar asta vine cu cu prețul comodității. Adică vei fi nevoit să-l trimiți in service, sa achiți transportul plus manopera, la care se adaugă și alte inconveniente. Una peste alta, nu merită deranjul.

IdeaPad 520 cam este ce trebuie. Atenție că mai sunt doar 2 laptopuri în stoc.

#77
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,674
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.pcgarage...reader-freedos/ L-am achizitionat pentru cineva din familie, dar cu i3, am pus si un SSD pe M2 cu interfata Sata 3, nu suporta altceva pentru sistemul de operare, ecranul se vede foarte bine fata de alte laptopuri la acelasi pret. Si are si aluminiu in constructie nu numai plastic. Ai acces foarte usor sa instalezi SSD, HDD si memoriile. nu trebuie sa ajungi in service cu el, are un capac mare pe spate odata scos ai acces la toate.

Edited by baribalu, 18 February 2018 - 14:51.


#78
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Problema ar fi procesorul care-i doar Kaby Lake, adica dual-core cu HT. Un alt punct deficitar ar fi ecranul, care nu este IPS și,, din cate îmi  amintesc, este întunecos. Pe de altă parte, are dispozitivele de input (tastatura + touchpad) mai bune decât Lenovo și probabil construcția o idee mai buna. Chiar și așa, sunt de părere că avantajele celuilalt contează mai mult.


La rândul meu intenționasem să-i recomand un ProBook, doar că unul de 14": https://www.pcgarage...reader-freedos/

#79
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postrahan72, on 18 februarie 2018 - 14:17, said:

Dacă nu primesc si alte recomandări pina luni rămîn la https://www.pcgarage...on-grey-no-odd/ . Mulțumesc.

E o alegere buna avand in vedere ca vrei neaparat placa video dedicata si nu trebuie sa faci upgrade RAM, SSD sau HDD.
Acelasi model/pret si la altex/media galaxy https://altex.ro/lap...0-4gb-free-dos/

#80
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Amîndouă recomandările sint de luat in calcul.  Dar fiecare au citeva minusuri. Primul procesorul cu 2 nuclee si fara ssd  si al doilea cu ecran mai mic si fara hdd. Mulțumesc.

@159 Multumesc de informare. Chiar îmi făceam filme ca mai sint doar 2 bucăți si pina luni nu mai sint.

#81
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
După achiziție, am aprecia și un feedback pentru el. :D

#82
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Binenteles ca o sa revin cu un feedback dupa achizitie. Oricum fata o sa-l perceapa "avion" fata de ce are acum. un pentium fara placa video dedicata si fara ssd

Edited by rahan72, 18 February 2018 - 16:08.


#83
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Probookul de 14 recomandat de mihai este excelent dacă vrei portabilitate

#84
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
stiu ca este ok, dar fata vrea cu escran de 15. asta e.

#85
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
https://altex.ro/lap...2gb-windows-10/
Asta l-am cumparat pina la urma...Acum sa-l butonez eciteva zile si o sa revin cu un feedback...

#86
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View Postrahan72, on 29 martie 2018 - 21:46, said:

Asta l-am cumparat pina la urma...Acum sa-l butonez eciteva zile si o sa revin cu un feedback...
Rau ai facut. Du-l urgent inapoi si ia-l pe cel recomandat de colegul 159.

#87
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
L-am dus

#88
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Pe asta l-am luat: https://mediagalaxy....0-4gb-free-dos/

#89
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
vad ca nu zice nimeni ca nu este bun... va  multumesc de recomandari tuturor...

Edited by rahan72, 09 April 2018 - 12:10.


#90
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sa ne spui tu cum se comparta. Posted Image

De ce sa nu fie bun? Are ssd, deci ar trebui sa se miste ok, are 8 gb ram, procesor ok. Poate ca daca il vanai o perioada il gaseai la un pret mai ok.

Eu mai citesc forumul si am o parere destul de buna despre 159 si jegmihai. As merge pe mana lor.

Edited by LL13G, 09 April 2018 - 15:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate