Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Viața fără televizor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#109
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Poate aprecia cineva care stire data la televizor mi-ar fi putut schimba radical viata si din cauza faptului  ca nu ma uit la teve mi-am ratat viata?! Oricum este o iluzie falsa ca neavand televizor as putea scapa de anumite stiri fiindca tot voi afla de ele d in computer sau tableta sau telefon, dar barem stiu ca nu imi pierd viata prin tot felul de talk-show-uri sau calupuri de publicitate. Sunt milioane carti de citit, atata muzica de ascultat si atatea filme de vazut si atatea locuri de vizitat si eu sa ma uit la "BRavo ai stil" sau Rares Bogdan sau la Antena 3 (post ales aleatoriu!) la interminabile asa zise talk show-uri. Nu mi-as ierta-o nicidata! Vin J.O. si este singurul lucru la care ma uit cu placere fiindca ghinion, nici macar fotbalul nu-mi place mai ales ca daca ar intoarce portile invers s-ar rezolva situatia!


#110
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAlbastruIndigo, on 05 februarie 2018 - 02:17, said:

Sa tot fie 8-9-10 ani de cand nu ma uit la TV. Programe romanesti nu am vazut din martie '97.
Doamne, si cum ai trait pana acum, nivelul televiziunii a scazut destul de mult in ultima vreme, dar totusi ai ratat o epoca de aur a televiziunii romanesti.
Florin Calinescu iti spune ceva? Chestiunea zilei, Te uiti si castigi? Generatia PRO, Roata Norocului, Vacanta Mare, Teo, Vara Ispitelor? Marius Tuca Show, Tele Eurobingo Show, Duminica in familie, Surprize surprize - sunt atatea emisiuni care au facut istorie in Romania !

#111
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Pentru cine au facut istorie emisiunile respective?! Consumatorii reali de teve probabil ca isi vor aduce aminte de tamp.., pardon de emisiunile de mai sus, iar restul vor da din umeri!

Edited by jamesbond007.5, 05 February 2018 - 08:37.


#112
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View Postjamesbond007.5, on 05 februarie 2018 - 08:34, said:

Pentru cine au facut istorie emisiunile respective?! �
Pentru toti romanii, nu erai om daca nu te uitai la ele, pe vremea aia.

#113
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Bine, nu am fost om si asta e! Mea culpa!

#114
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Sfarsitul anilor '90 si inceputul anilor 2000 au fost o epoca de aur a televiziunii romanesti. Tin minte si acum cum vorbeam la scoala despre ultimele filme date pe Pro TV sau despre Chestiunea Zilei, sau comentam Stirile de la ora 5.
Pro TV-ul mai ales crease o isterie printre oameni, incepusera ei atunci sa vanda niste carti postale cu care participai la tragerea la sorti de revelion - puteai sa castigi un miliard de lei, o suma fabuloasa pentru acele vremuri, la un moment dat s-a iscat si o razmerita la Oficiul Postal din orasul nostru - dupa ce se terminasera cartile postale, oamenii s-au rasculat acuzand lucratoarele ca au dosit cartile numai pentru ele si s-a lasat cu imbranceli, bataie si geamuri sparte.
Alta isterie a fost cu Tele Eurobingo Show, cine poate uita racnetele de fericire ale romanilor care castigau live masini, milioane si alte premii..? Cumparau romanii atunci in prostie cartoane sa joace, in orasul meu nu mai era tipenie de om pe afara, cand incepea emisiunea, stateau toti cu ochii in televizor, sperand sa castige.
Oricum au fost ani frumosi, iar in vremurile acelea sa nu stii de Pro TV, Antena 1, Florin Calinescu, Tociu si Palade, etc. era ca si cum ai fi fost picat de pe luna si habar nu aveai ce se intampla in jurul tau.

#115
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Spiritul de turma se manifesta peste tot si din pacate multi din turma nu stiu de ce se afla acolo!


#116
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2018 - 01:50, said:

Eu nu cred. Am 2  contracte la ei. Am incercat sa renunt la TV si "nu se poate".
Cred că ai fost mințit de tipa de la contracte.

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Din 1995 incolo venind dupa foamea de audiovizual provocata de comunism, a fost absolut normal ca oricine sa fie disperat dupa televizor si primele emisiuni ca afara.

Cata vreme nu exista internet, toata lumea, destepti si mai putin destepti, tineri sau batrani, se uita la televizor, acum elitele s-au cam mutat pe net si la TV au ramas batranii si cei ce nu stiu sa foloseasca un PC sau un smartphone, prin urmare calitatea emisiunilor a scazut, totul fiind axat pe barfe si scandaluri.

#118
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttfmercedez, on 04 februarie 2018 - 22:27, said:

Nici nu poti sa ai internet FARA tv acasa cu contract pe persoana fizica.  Am incercat sa cer si nț nț nț!

Păi vezi?Posted Image
Și atunci de ce să renunți la cablu? Mai vezi o știre, un documentar, mai asculți pe CTP, mai un senzațional, mai o știre, un meci de fotbal.

View PostNeaceasca85, on 05 februarie 2018 - 09:57, said:

Din 1995 incolo venind dupa foamea de audiovizual provocata de comunism, a fost absolut normal ca oricine sa fie disperat dupa televizor si primele emisiuni ca afara.

Cata vreme nu exista internet, toata lumea, destepti si mai putin destepti, tineri sau batrani, se uita la televizor, acum elitele s-au cam mutat pe net si la TV au ramas batranii si cei ce nu stiu sa foloseasca un PC sau un smartphone, prin urmare calitatea emisiunilor a scazut, totul fiind axat pe barfe si scandaluri.

Internetul e tot asta, fake news, bârfe, scandal, adică lucrurile de care vrei să scapi renunțând la televizor.Posted Image

View Posttfmercedez, on 04 februarie 2018 - 22:27, said:

la ce sa ma uit , la hîda aia de halep?

Dacă Halep e urâtă, atunci poate admiri pe Selena Williams.
Oricum, Halep apare și pe internet destul, așa că nu scapi de ea.

#119
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,622
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 05 februarie 2018 - 01:58, said:

Deci "ai plati ca sa nu te uiti la TV" (io nu-mi dau seama cine va obliga sa va uitati, altfel  Posted Image ), da' ai vrea sa primesti unu' moca.   Posted Image
Am zis ca pentru o cabana, cu scopul de a il pune la dispozitia turistilor. Acasa nici nu as mai avea cum sa il pun in functiune ca am taiat demult cablul de tv. Iar sa il bag din nou as plati mai mult abonamentul decat valoarea tv-ului pentru un aparat inutil. Si nu am zis ca il vreau moka.

View PostNeaceasca85, on 05 februarie 2018 - 09:57, said:

Cata vreme nu exista internet, toata lumea, destepti si mai putin destepti, tineri sau batrani, se uita la televizor, acum elitele s-au cam mutat pe net si la TV au ramas batranii si cei ce nu stiu sa foloseasca un PC sau un smartphone, prin urmare calitatea emisiunilor a scazut, totul fiind axat pe barfe si scandaluri.
Asta e de pus in rama. Cat se poate de real si obiectiv postul.

#120
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdark, on 05 februarie 2018 - 10:59, said:

Internetul e tot asta, fake news, bârfe, scandal, adică lucrurile de care vrei să scapi renunțând la televizor.Posted Image

Pe internet le poți ocoli. Sincer, nu am mai văzut o știre despre mondenități de ceva timp. Nu pentru că n-ar exista, dar pentru că nu dau de ele. Nu intru pe Cancan, dacă văd un titlu, nu e necesar să-l citesc. Mai toată informarea se desfășoară din newsletter, de unde citesc titlurile, dacă ceva mi se pare interesant, citesc și articolul. Pe urmă sunt căutările, unde caut cazuri specifice care mă interesează, în general chestii legislative. Pe urmă Softpedia, unde, stau în general pe aria de Business sau Juridică. Nu știu ce-a mai făcut Zăvoranu, pentru că nu m-a interesat și nici nu a trebuit să citesc în timp ce treceam la următorul articol.

Fake news, depinde ce înțelegi prin asta. Dacă citești articole de pe site-uri obscure sau cunoscute a fi fake news, da. În general stau pe site-uri oarecum cunoscute, gen The Guardian, BBC, Al Jazeera. Iar nici astea, nu dau mereu informația corectă sau obiectivă. Dar sincer să fiu, în majoritatea cazurilor nu mă deranjează, pentru că sunt subiecte care nu mă interesează atât de mult.


Acum tu ai pus problema bine, iar eu nu mă gândisem la ea. Dacă nu știi limba engleză, e mai greu pe net. În direcția asta trebuie să se adapteze mai multe site-uri de genul Youtube sau cele de știri, să ofere informații în cât mai multe limbi străine și într-un format cât mai prietenos cu utilizatorul. Traducerea aia automată de la Youtube e încă într-un stadiu arhaic, însă, se va îmbunătăți pe parcurs. Pe Netflix au multe subtitrări în română, pe Amazon video nu prea au încă.

Edited by SmurfK, 05 February 2018 - 17:04.


#121
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAldulescu, on 05 februarie 2018 - 08:14, said:

Doamne, si cum ai trait pana acum, nivelul televiziunii a scazut destul de mult in ultima vreme, dar totusi ai ratat o epoca de aur a televiziunii romanesti.
Florin Calinescu iti spune ceva? Chestiunea zilei, Te uiti si castigi? Generatia PRO, Roata Norocului, Vacanta Mare, Teo, Vara Ispitelor? Marius Tuca Show, Tele Eurobingo Show, Duminica in familie, Surprize surprize - sunt atatea emisiuni care au facut istorie in Romania !

Foarte bine am trait, multumesc de intrebare.

In afara de Vacanta Mare, habar nu am despre restul enumerate de tine. Am supravietuit fara ele si am asa o senzatie ca nu am pierdut nimic.

Edited by AlbastruIndigo, 05 February 2018 - 17:44.


#122
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSmurfK, on 05 februarie 2018 - 16:59, said:

Acum tu ai pus problema bine, iar eu nu mă gândisem la ea. Dacă nu știi limba engleză, e mai greu pe net.
Nu știu atât de bine limba engleză, dar chiar dacă aș vorbi-o cursiv, tot aș prefera să ascult în limba română, pentru confort. Chiar și românii emigrați în alte țări preferă să folosească limba lor maternă, atunci când se relaxează cu un documentar, cu o știre.
Televizorul are telecomandă. Nu vrei Zăvoranu, schimbi programul. As simple as that!

#123
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu nu sunt emigrat, dar tot ce văd, văd cu subtitrare în limba engleză, chiar dacă e disponibilă și în limba română. M-am obișnuit așa de când subtitrările erau scrise prost și vroiam să-mi și perfecționez limba engleză.

#124
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Ei bine, eu nu știu atâta engleză ca tine. Deci tv-ul îmi este util!

#125
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAlbastruIndigo, on 05 februarie 2018 - 17:43, said:

Foarte bine am trait, multumesc de intrebare.
In afara de Vacanta Mare, habar nu am despre restul enumerate de tine. Am supravietuit fara ele si am asa o senzatie ca nu am pierdut nimic.
Pai da, dar cum functionai in societate, ce vorbeai cu celelalte persoane de pilda, cu colegii de munca, prieteni, etc., ce te faceai cand discutia era despre o emisiune, un concurs, o vedeta?

#126
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014
In general, am prieteni cu interese asemanatoare. Nu o sa discute nimeni despre Florin Calinescu in cercul meu de prieteni / cunostinte, pentru ca nimeni nu stie cine este. Se pot discuta foarte multe lucruri care sa nu includa televizorul, emisiunile si vedetele.
Iar la munca, prefer sa mentin relatiile doar la atat - munca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate