Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viața fără televizor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#181
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGeth, on 13 februarie 2018 - 00:05, said:

TV-urile moderne, alea "smart" au si computator integrat si poti sa te uiti la youtube si alte chestii, adica "pe net" Posted Image Pe partea cealalta exista si monitoare mari. Pe tableta nu cred ca priveste multa lume continut media(mai degraba pe laptop/monitor)

Tableta mea e de 12 inch. Nu aș lua o tabletă mai mică de atât.

View PostNeaceasca85, on 13 februarie 2018 - 02:43, said:

Imi place soarele puternic vara, nu port ochelari de soare si nici un fel de ochelari, desi am stat si stau mult cu ochii in TV/PC. La plaja stau doar in apa marii.

Cu timpul, e posibil ca retina ta să aibă de suferit. Ar fi cazul să te mai gândești și la sănătatea ochilor, nu e cazul să abuzezi de luminozitate când utilizezi gadgeturi electronice. Totul ține până la un timp. Și nervul optic, cu timpul, obosește. Verifică-te să nu ai cumva și astigmatism. Eu am așa ceva la ambii ochi și asta obosește în plus, deși acum port ochelari.

#182
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu mai ma uit la TV cam din 2006. L-am folosit din ce in ce mai sporadic. Sotia se mai uita, pana nu de mult. In ultimii ani am mai stat de cateva ori dar m-au agasat din ce in ce mai mult reclamele repetitive si innebunitoare. De ce sa-mi pierd jumatate din timpul vietii mele asteptand sa treaca reclame pentru a vedea o bucata de film, intrerupta de cel putin 6 ori de ...reclame?
Plus emisiunile de toata jena pe aproape orice post ai incerca (da, exista si sport pentru majoritatea omenirii, dar pe mine nu ma intereseaza; exista si discovery, si nat geogr., etc dar repeta aceleasi emisiuni de n ori.) . Si reclame, reclame, reclame...
Intr-un final am convins-o si pe sotie ca nu merita (era si ea de acord, partial, dar.. inertia e mare).
Anul trecut in ianuarie am reziliat si contractul.
E mult mai bine asa.

#183
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Nu ma uit la tv. Am avut cablu un an in 2018 si nu ne-am uitat nici macar o singura data la televizor, apoi l-am scos . Tot timpul cand platesc internetul ma agaseaza casierita daca nu vreau sa-mi pun cablu si cand ii zic ca nu ne uitam deloc la tv face o fatza la mine de parca as fi nu stiu ce ciudata. Posted Image

#184
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postjezebelle, on 16 aprilie 2020 - 06:37, said:

Nu ma uit la tv. Am avut cablu un an in 2018 si nu ne-am uitat nici macar o singura data la televizor, apoi l-am scos . Tot timpul cand platesc internetul ma agaseaza casierita daca nu vreau sa-mi pun cablu si cand ii zic ca nu ne uitam deloc la tv face o fatza la mine de parca as fi nu stiu ce ciudata. Posted Image
Si in cazul meu multi, in special oameni invarsta fac o fata cel putin ciudata cand le zic ca nu am tv si nici nu voi avea ca nu doresc. Asta e, cei fara tv suntem o minoritate inca.

#185
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
De cand cu Coronavirusul folosesc mai mult TV-ul decat o faceam inainte, cand ma plictiseau aproape toate subiectele abordate de stiri. Acum 1 ora zilnic la stiri.

Avem in familie 3 abonamente fixe de RDS, doar unul dintre ele are TV, cel de acasa de la mine unde tin TV-ul din nostalgie si pentru ca se uita maica-mea. Fratele nu si-a mai luat TV la noua sa casa si la birou nu a existat televizor niciodata, ducem business de familie din 2003 la un parter de bloc unde am platit TV degeaba la RDS intre 2006 si 2011 cand era obligatoriu la pachet cu internetul.

LunaCrystal e singurul care a renuntat la TV inainte de a avea internet, in rest doar prin inlocuire cu internetul din ce in ce mai dezvoltat si mai cuprinzator la continut, am putut renunta la TV.

Cei in varsta au fost privati de TV in tineretea lor si recupereaza acum. Plus ca nu se descurca si nu vor sa invete sa umble cu internetul. Cei ce nu agreeaza nici TV digital sau LCD si nu tub, sunt si mai inapoiati. Eu vreau doar HD, indiferent ca TV sau Internet, nu mai agreez TV-ul analogic sau SD.

#186
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Din contra, coronavirusul e motiv in plus de a avea tv, am pus o aplicatie de streaming si ce sa vezi pe toate posturile numa chestii lacrimogene si cam nimic altceva decat despre pandemie. Exceptie cele cu tematica documentare ce tot repeta episoadele. La ce imi trebuie? Cateva episoade noi/an le pot vedea cand vreau eu pe alte device-uri.

#187
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Azi nu m-am uitat la stiri ca am dormit la ora 19. Dar am inceput sa ma uit din nou la Mircea Badea, care insa azi si cred ca pana luni-marti nu are emisiune. Practic nema motive sa dau de pe HDMI pe TV.

Romanii din afara spun ca desi situatia Covid in Romania nu e grava, posturile noastre o prezinta prea exagerat, de parca e mai ceva ca in Italia.

#188
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din cauză de nenoricirea asta de virus nici nu am mai deschis televizorul. Chiar dacă probabil găseşti şi chestii interesante. Dar nu suport să foiu deprimat. Că dacă devin deprimat, nu pot trece peste perioada asta. Şi m-am săturat de atitudinea de "Yes sir" a posturilor tv... eu, care-s antitotalitarist.

#189
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mie mi se pare interesant. Si evident ca sa stiu cand se vor ridica restrictiile.

Pai yes sir ca intotdeauna televiziunile au fost aservite politic.

Lasa ca de Paste e OK cu restrictiile, in cazul meu, Pastele presupunea o alergatura obositoare si matinala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate