Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Pot sa scot bani de pe card de la bancomat in cazul decedatului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

 corinadaniela, on 18 ianuarie 2018 - 17:33, said:

Acea linie de credit mentionata de functionarul bancar pare sa fie un overdraft. Sa fi folosit mama ta tot disponibilul ? Ai idee cum sau pe ce ar fi putut cheltui banii ?
Ziceai ca ai un avocat, roaga-l sa te insoteasca la banca si sa asiste la discutia pe care o vei avea cu functionarul bancii.

banii se cheltuiesc pe orice, asta e usor intotdeauna. Se poate gasi orice pe care sa dai bani. Da, s-au facut modificari la casa, etc. Problema e ca salariul mamei era destul de mare, nu stiu daca avea sens creditul asta. Si daca e sa ma intorc la asigurator, pai daca mama ar fi avut inainte de deces mai bine de 12.000 ron, inseamna ca nu ar fi putut s-o despagubeasca cu nimic?

dupa mine, cred ca singurul lucru care ar putea sa mai salveze ceva din toata treaba asta este poate firma de asigurari. Adica ce faci, in caz ca decedeaza cu ce o ajuti daca iti ia toti banii banca? Deocamdata le-am scos banii, nu au ce sa-mi ia. De aia sunt furiosi. Dar simt ca e ceva legat de asigurarea asta, care ma poate salva. Dar nu ma pricep...

Edited by me_suzy, 18 January 2018 - 17:54.


#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Asigurarea respectiva este facuta pentru plata datoriei catre banca, in cazul in care titularul creditului moare, ramane somer, sau are un accident care il lasa invalid sau incapabil sa munceasca. Nu este o asigurare pentru mostenitori, cum vedem prin filmele americane;  beneficiarul despagubirii este banca, firma de asigurari achita datoria catre banca in cazul in care titularul creditului n-o mai poate face, cu conditia sa se incadreze in una dintre situatiile mentionate in contractul de asigurare.

#57
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Initiator: cand interoghezi soldul la ATM, iti apare ca disponibil suma formata din overdraft + fonduri proprii.  Daca banca zice ca asigurarea acoperea 2000 lei, cred ca mama ta nu avea fonduri proprii deloc si consumase 2000 lei din limita de 12000 lei de overdraft.  Daca avea salar mare, e posibil ca banca sa-i fi dat limita asta de overdraft (12000 lei).  Si astia 2000 lei consumati sunt acoperiti de asigurare.

Parerea mea e ca tu ai scos din overdraft; si overdraft-ul sunt banii bancii, nu ai tai.  Asa ca, daca nu stii ce fel de credit avea mama ta, mai bine mergi cu un avocat la banca si intreaba.  Sa nu dai in alte necazuri...

#58
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,993
  • Înscris: 14.08.2007
Si mie imi suna a overdraft ... asa ca sunt banii bancii. Cu cat ii tii mai mult scosi, cu atat va trebui sa platesti dobanda mai mare pentru ca i-ai ridicat.

#59
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 me_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 17:53, said:

Deocamdata le-am scos banii, nu au ce sa-mi ia. De aia sunt furiosi.
Cum ai scos 12.000 de lei de la bancomat ?

#60
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu mai dati sfaturi aiurea.Banii, ii puteai scoate inainte de deces, sau inainte de anuntarea acestuia.Dupa deces, nu te poti atinge la bani decat dupa dezbaterea succesiunii.Chiar daca nu anunta banca, tot afla cu timpul si tranzactiile sint inregistrate, la fel si decesul, iar bancomatele au camere video, se poate afla lejer cine a scos banii, si e infractiune, practic e furt.
Exista persoane care fac depozite in banca astfel ca mostenitorii sa poata scoate banii si sa ii foloseasca la inmormantare, dar acel depozit e creat in acel scop, mostenitorii il pot retrage pe baza certificatului de deces, si doar daca decedatul NU are datorii la banca respectiva.

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 navistar_eagle, on 18 ianuarie 2018 - 23:47, said:

Cum ai scos 12.000 de lei de la bancomat ?
E chiar mare filozofie. Limita de extragere zilnică este 5.000 lei. S-a dus 3 zile la bancomat și i-a scos.

#62
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 me_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 16:41, said:

prin urmare, daca as fi scos banii inainte sa fi murit, firma de asigurari ar fi achitat tot creditul sau macar o mare parte din el

Asa, asa, asa incet-incet ajungem de la "acea persoana are bani in cont, pot sa merg direct la bancomat sa-i scot?" la "m-am dus in fiecare zi si am scos pe datorie cite un salariu (sau chiar mai multe) pina nu s-a mai putut, cum fac sa nu mai dau banii inapoi?".

 me_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 17:53, said:

dupa mine, cred ca singurul lucru care ar putea sa mai salveze ceva din toata treaba asta este poate firma de asigurari. Adica ce faci, in caz ca decedeaza cu ce o ajuti daca iti ia toti banii banca? Deocamdata le-am scos banii, nu au ce sa-mi ia. De aia sunt furiosi. Dar simt ca e ceva legat de asigurarea asta, care ma poate salva. Dar nu ma pricep...

E clar ca speri sa-ti iasa, se cheama frauda in asigurari (cred ca formal e "inselaciune privind asigurarile"). Plus utilizarea frauduloasa a cardului (sigur de mai multe ori). Daca nu o inchei amiabil si urgent cu banca platind toata datoria o sa-ti faca plingere penala la politie care o sa ia dosarul deja beton in mod sigur si o sa-l duca la procuror care o sa decida inceperea urmaririi penale si dupa un nu foarte lung proces poti sa-ti iei adio de la postat pe softpedia mai multi ani.

#63
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010

 fqx, on 19 ianuarie 2018 - 00:42, said:

si e infractiune, practic e furt.
In tara asta nimic nu e ce pare a fi, daca nu este facuta o plangere.
Nu poate fi furt, atata timp cat titularul n-a depus o sesizare in acest sens.
Asa cum nici violul sau orice alta agresiune nu pot fi pedepsite fara o reclamatie prealabila.

#64
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 f300, on 19 ianuarie 2018 - 07:37, said:

E clar ca speri sa-ti iasa, se cheama frauda in asigurari (cred ca formal e "inselaciune privind asigurarile"). Plus utilizarea frauduloasa a cardului (sigur de mai multe ori). Daca nu o inchei amiabil si urgent cu banca platind toata datoria o sa-ti faca plingere penala la politie care o sa ia dosarul deja beton in mod sigur si o sa-l duca la procuror care o sa decida inceperea urmaririi penale si dupa un nu foarte lung proces poti sa-ti iei adio de la postat pe softpedia mai multi ani.
Exagerezi cu toate.
Cum a fraudat asigurătorul? Iar cardul nu l-a folosit fraudulos, avea împuternicire, pe cine a înșelat în sensul penal? Pe nimeni. E o problemă de civil  pe care banca o va rezolva cu succesorii.

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vezi ca vrea ca asiguratorul sa plateasca pentru ceva ce nu e asigurat, ca atunci cind iti faci asigurare dupa ce s-a intimplat accidentul si ai pretentia sa te scape de cheltuiala? E clar frauda [edit: ma rog, tentativa ca aia s-au prins, presupun ca se pedepseste si asta].

La fel si folosirea cardului altcuiva (mort sau nu) sigur e penala. Ca nu se deranjeaza nimeni sa iti faca plingere cind nu-i o problema cu banii aia e alta poveste.

 althea, on 19 ianuarie 2018 - 08:00, said:

Iar cardul nu l-a folosit fraudulos, avea împuternicire

Imi arati banca ce are prin conditiile ei ca poate un imputernicit sa foloseasca (,) cardul (altcuiva)?

Nu imputernicit pe cont sa poata sa faca tranzactii la ghiseu, nu procura notariala care sa-i permita tot asa sa faca orice inclusiv sa inchida contul (lasind la o parte ca o procura in numele mortului nu mai are relevanta).

Edited by f300, 19 January 2018 - 08:12.


#66
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

 MembruAnonim, on 19 ianuarie 2018 - 07:16, said:

E chiar mare filozofie. Limita de extragere zilnică este 5.000 lei. S-a dus 3 zile la bancomat și i-a scos.

doua zile am scos, cate 5.000 pe zi. Logic. Am avut si imputernicire (procura) direct de la notariat, insa intr-adevar cred ca era valabila cat timp traia mama.

Iar chestia cu asiguratorul e alta, tipul de la banca mi-a spus sa depun inapoi cei 10.000 ron, si va incerca el sa discute cu asiguratorul ca sa recuperez acei 2.000 ron ramasi. Deocamdata nu stiu ce si cum altceva.

Edited by me_suzy, 19 January 2018 - 08:32.


#67
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 f300, on 19 ianuarie 2018 - 08:09, said:

Nu vezi ca vrea ca asiguratorul sa plateasca pentru ceva ce nu e asigurat
Sper să nu ajungem vreodată să fim pedepsiți și pentru ce ne trece prin cap în anumite momente :D  
Ca să fie tentativă trebuia ca mai întâi să facă ceva concret - de exemplu să falsifice data decesului în certificat după data ultimei extrageri de numerar ca să poată beneficia de asigurare, sau ceva de genul ăsta care ar pica pe o clauză din asigurare.


 f300, on 19 ianuarie 2018 - 08:09, said:

La fel si folosirea cardului altcuiva (mort sau nu) sigur e penala.  
Nu înțeleg de ce nu iei în considerare că era împuternicit pe cont. Nu era un card găsit sau șterpelit din poșetă.

#68
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"imputernicitul" asta nu era formalizat in nici un fel, de fapt era ruda cu titularul si avea acces la card/PIN. Si daca presupunem o imputernicire pentru ca stia pinul nu stim pentru ce era, poate i-a dat cardul sa scoata 200 lei cind nu putea sa mearga la ATM din cauza bolii iar acum "imputernicitul" a scos 12000. Nu e nici o problema? Lasind la o parte ca titularul e mort, deci toata partea cu imputernicirea si cit de folosibila e cam dubioasa.

Iar banii aia erau dintr-un credit oferit in mod sigur numai in timpul vietii titularului si asigurati prin respectiva asigurare. Dupa ce ca i-a luat intr-un mod cel putin dubios (eu zic in mod sigur penal in sine dar e doar o singura parere) acum nici nu mai vrea sa ii dea inapoi. E o problema pe civil? Garantat! Dar eu zic ca are sanse sa nu se opreasca aici.

#69
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

 f300, on 19 ianuarie 2018 - 08:52, said:

"imputernicitul" asta nu era formalizat in nici un fel, de fapt era ruda cu titularul si avea acces la card/PIN. Si daca presupunem o imputernicire pentru ca stia pinul nu stim pentru ce era, poate i-a dat cardul sa scoata 200 lei cind nu putea sa mearga la ATM din cauza bolii iar acum "imputernicitul" a scos 12000. Nu e nici o problema? Lasind la o parte ca titularul e mort, deci toata partea cu imputernicirea si cit de folosibila e cam dubioasa.

Iar banii aia erau dintr-un credit oferit in mod sigur numai in timpul vietii titularului si asigurati prin respectiva asigurare. Dupa ce ca i-a luat intr-un mod cel putin dubios (eu zic in mod sigur penal in sine dar e doar o singura parere) acum nici nu mai vrea sa ii dea inapoi. E o problema pe civil? Garantat! Dar eu zic ca are sanse sa nu se opreasca aici.

alo !! cine a spus ca nu vreau sa dau banii inapoi? sunt fiica celei decedate. Am avut procura cat timp mama traia si dreptul sa scot oricat vreau de pe card. Mi-am inchipuit ca daca am avut voie sa iau de pe card cat vreau eu in timpul vietii ei, probabil am voie sa-i scot restul banilor si dupa deces si sa inchid contul. Nu s-a facut nicio smecherie, nu s-a schimbat nimic in acte. Pur si simplu am vrut sa lichidez totul, am inchis si abonamentul la telefon, etc.

Acuma, eu nu am stiut si nu mi-am inchipuit ca mama are o linie de credit de 12.000. La mine la ING, nu am asa ceva. Deci i-am scos banii in 2 zile, apoi m-am dus sa inchid cardul. Asa ca voi merge azi, voi depune inapoi cei 10.000 cat am scos, si se va trimite suma inapoi la despagubitor, care va decide daca pot sau nu recupera acel rest de 2.000 ron.

Deci nu este vorba de niciun furt, nicio smecherie. Ci doar de o neintelegere.

Edited by me_suzy, 19 January 2018 - 08:58.


#70
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 me_suzy, on 19 ianuarie 2018 - 08:57, said:

sunt fiica celei decedate. Am avut procura cat timp mama traia si dreptul sa scot oricat vreau de pe card
pai atunci problema este rezolvata, sunt banii tai si gata.

 f300, on 19 ianuarie 2018 - 08:52, said:

"imputernicitul" asta nu era formalizat in nici un fel, de fapt era ruda cu titularul si avea acces la card/PIN. Si daca presupunem o imputernicire pentru ca stia pinul nu stim pentru ce era, poate i-a dat cardul sa scoata 200 lei cind nu putea sa mearga la ATM din cauza bolii iar acum "imputernicitul" a scos 12000. Nu e nici o problema? Lasind la o parte ca titularul e mort, deci toata partea cu imputernicirea si cit de folosibila e cam dubioasa.
NU este nici o problema.Cine are cardul si pinul are acces la bani din cont. Ce spui tu mai sus este o super exagerare ce nu-si are absolut nici un fundament. Esti alarmist degeaba.

#71
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 me_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 13:52, said:


ideea este ca am si procura pentru dreptul de a scoate banii, si am scos toti banii. Insa m-au contactat de la Banca Transilvania, mi-au spus ca nu am dreptul sa scot niciun ban dupa deces, doar inainte. Cica s-ar putea ca persoana decedata, sa aiba un credit, nu stiu exact. Dar nu stiu exact care e treaba, nu vor sa-mi dea nicio informatia, asta e problema. Le-am spus, oameni buni, spuneti-mi ce valoare are creditul, daca are, insa nu vor sa-mi dea informatii !
Da, confirm si eu. Dreptul la folosire (imputernicire etc) se poate da numai pe timpul vietii. Dupa deces trebuie facuta succsiunea, si abia apoi poti dispune de acei bani, in masura in care iti revin. E destul de normal sa fie asa...

#72
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 aaaa4567, on 19 ianuarie 2018 - 10:59, said:

Da, confirm si eu. Dreptul la folosire (imputernicire etc) se poate da numai pe timpul vietii. Dupa deces trebuie facuta succsiunea, si abia apoi poti dispune de acei bani, in masura in care iti revin. E destul de normal sa fie asa...
Asta daca ai mai multi mostenitori, insa daca esti singurul si ai acces la cont , hop tragi banii ca sa nu ramana ai bancii.

Quote

E destul de normal sa fie asa...
Nu prea este mai deloc. Pentru ca banii aia ii va tine banca pana cand tu vei face succesiunea si acolo notarul iti va lua inainte 3-5 % din valoarea totala a contului drept taxa notariala pe langa celelalte taxe din celelalte bunuri declarate la masa succesorala,
pe langa onorariul notarului care este separat, pe langa taxa pentru certificat care este separat, pe langa faptul ca trebuie sa depui act de la Administratia Cimitirelor
(ca trebuie sa faci si succesiunea dupa gropi) si ala se da dupa 30 de zile,separat)
Mare tabalu
Asa fiind unicul succesor pac scoti banii, si din banii aia faci succesiune si le dai ciuciu la banci.Pam pam.

Edited by navistar_eagle, 19 January 2018 - 11:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate