Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Pot sa scot bani de pe card de la bancomat in cazul decedatului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 19 ianuarie 2018 - 07:16, said:

E chiar mare filozofie. Limita de extragere zilnică este 5.000 lei. S-a dus 3 zile la bancomat și i-a scos.
La BCR e implicit 3.000 lei.

#74
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

 dorin_2k, on 19 ianuarie 2018 - 11:48, said:

La BCR e implicit 3.000 lei.

la Transilvania este 5.000, dar nu deodata, ci in 2 transe, Adica scoti mai intai 3.000, apoi bagi cardul si mai scoti inca 2.000

Edited by me_suzy, 19 January 2018 - 12:31.


#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 me_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 13:47, said:

buna ziua, daca cineva din familie a decedat, si acea persoana are bani in cont, pot sa merg direct la bancomat sa-i scot?

Sau trebuie sa merg mai intai la banca, sa completez o mie de hartii, etc..

Practic da, dar exista riscuri juridice, nu cu banca ci cu ceilalti mostenitori.
Daca esti unic mostenitor baga mare.
Chiar daca sunteti mai multi, puteti cadea de acord cu toii, sa fie 1-2 martori ca v-ati inteles si scoti banii.

#76
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

 me_suzy, on 19 ianuarie 2018 - 12:31, said:



la Transilvania este 5.000, dar nu deodata, ci in 2 transe, Adica scoti mai intai 3.000, apoi bagi cardul si mai scoti inca 2.000

E 10.000 la BT in transe de 2 sau 3K

#77
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 shymano, on 19 ianuarie 2018 - 07:56, said:

In tara asta nimic nu e ce pare a fi, daca nu este facuta o plangere.
Nu poate fi furt, atata timp cat titularul n-a depus o sesizare in acest sens.
Asa cum nici violul sau orice alta agresiune nu pot fi pedepsite fara o reclamatie prealabila.
reclamatia o poate face banca, nu e neaparat sa o faca titularul.Daca omori un om, nu ramai necercetat pentruca victima nu te reclama, nu?

#78
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
eu stau si ma intreb o chestie. Adica am dreptul (procura notariala) sa scot cat vreau eu de pe cardul mamei, cat timp e in viata. Brusc, cand decedeaza nu mai am voie, e penala treaba.

Cu alte cuvinte, daca are 1 milion de Euro pe card, pot sa scot de pe el cat vreau pana il las gol. Cat e mama in viata. Iar dupa ce moare, daca i-au mai ramas 3 ron, pentru astia daca ii scot se socoteste penal, si ma pot trezi cu banca pe cap....

asta nu inteleg. Naiba de treaba, daca am voie sa retrag cat vreau de pe card in timpul vietii persoanei, automat ar trebui sa am drept si dupa deces, nu? Adica ii golesc cardul cat timp traieste, si dupa deces cand nu mai are aproape nimic, se socoteste penal?

Romania...

Edited by me_suzy, 19 January 2018 - 23:04.


#79
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 me_suzy, on 19 ianuarie 2018 - 23:03, said:

asta nu inteleg. Naiba de treaba, daca am voie sa retrag cat vreau de pe card in timpul vietii persoanei, automat ar trebui sa am drept si dupa deces, nu?  
După deces nu, pentru că în acel moment încetează mandatul tău și se deschide succesiunea.

 me_suzy, on 19 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Adica ii golesc cardul cat timp traieste, si dupa deces cand nu mai are aproape nimic, se socoteste penal?
Nu e penal. Am mai zis de ce, nu reiau că n-am nimic de spus în plus, dar nu te gândi la prăpăstii de-astea. O să-ți explice notarul.

Condoleanțe!

#80
dorinmedium

dorinmedium

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2018
Daca te referi la banii de pensie pe care i-a virat casa de pensii fara sa fi aflat ca pensionarul e decedat,,,dar ai rabdare ca vor afla in curand si e nasol.

Daca sunt banii lui nu ar trebui sa fie o problema decat in cazul in care vreo ruda cu caltate de mostenitor stie ca avea bani si va cere partea lui.

#81
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

 althea, on 20 ianuarie 2018 - 00:02, said:

Condoleanțe!

multumesc

 dorinmedium, on 21 ianuarie 2018 - 20:29, said:

Daca te referi la banii de pensie pe care i-a virat casa de pensii fara sa fi aflat ca pensionarul e decedat,,,dar ai rabdare ca vor afla in curand si e nasol.

Daca sunt banii lui nu ar trebui sa fie o problema decat in cazul in care vreo ruda cu caltate de mostenitor stie ca avea bani si va cere partea lui.

casa de pensii a fost informata imediat dupa deces, din motive ce tin in primul rand de inmormantare. Fiindca casa de pensii iti acorda 4.100 pentru inmormantare, si o data cu asta inchide contul.

Edited by me_suzy, 21 January 2018 - 20:52.


#82
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
Am fost la banca. Ca sa mi se dea o copie a contractului, extras de cont sau eventual graficul cu sume achitate, trebuie sa merg la notar sa-mi faca succesiunea. (treaba asta costa 500 ron si am de facut alte drumuri).

apoi, tipul mi-a spus ca mama ar fi avut un OverDraft. Banii erau ai bancii, mama nu avea datorii, doar ca acei 12000 ron erau un fel de credit, iau au am scos din ei. (I-am pus inapoi azi).

INSA, mi s-a spus ca DACA as fi scos banii inainte ca ea sa decedeze, atunci despagubitorul (firma de asigurari de viata) mi-ar fi acoperit toata suma. Insa dupa deces nu mai acopera despagubitorul, deci banii revin inapoi bancii.

acum, din experienta voastra, se poate recupera ceva din banii astia prin despagubitor?

da, pot sa merg la notar sa dau 500 ron sa-mi faca succesiunea si sa cer contractul, etc. Dar intrebarea e daca mai am vreo sansa de recuperare.

decat sa fac inca 50 de drumuri si alti bani...macar sa stiu daca merita sa depun alte eforturi

#83
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
nu, nu cred ca mai ai sanse sa recuperezi ceva prin despagubire.
cu riscul sa ma repet si sa devin plictisitoare, acea asigurare NU este pentru mostenitori, ca-n filmele americane.
este o asigurare prin care banca se pune la adapost (in cazul decesului titularului, DAR in conditiile stipulate de asigurare) si isi poate recupera creditul (banii acordati cu imprumut, fie sub forma unui credit clasic, fie sub forma unui overdraft/descoperit de cont/linie de credit), in cazul in care titularul creditului nu-si mai poate plati datoriile, din diverse motive incluse in polita de asigurare.
beneficiarul asigurarii este BANCA, nu mostenitorii.
a, ca secundar, mostenitorii sunt si ei "feriti" de datorii dupa decesul titularului, e adevarat, cu conditia ca imprejurarile in care a avut loc decesul sa fie cele acceptate in contractul politei de asigurare.

Edited by corinadaniela, 22 January 2018 - 12:47.


#84
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Inteleg ca esti unicul mostenitor.
Corect? Bine, legal inca nu esti dar asta este alta discutie.

Pe de alta parte tu practic ai tras banii din credit. Ca aia inseamna un OD in traducere dar am uitat sa vorbim romaneste.

Sincere condoleante.

Despre ce banca vorbim? Intreb poate pot sa te ajut.

Totusi nu inteleg de ce ai tras banii de pe card. Si din moment ce ceri sfaturi esti constient/a ca ceva nu este in regula.




#85
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
banca Transilvania. Daca ai fi citit discutia, Razvan, banii i-am scos de pe card de la bancomat dupa ce mama a decedat. Ulterior am aflat ca nu erau banii ei, ci ai bancii, fiindca facuse o linie OVERDRAFT. Bun, nestiind care si cum sta treaba am deschis acest topic.

Banii i-am dus inapoi la banca pe contul mamei, caci inca nu se inchise contul. Am primit chitanta, etc. Banii sunt inapoi in contul bancii. Prin urmare, situatia s-a remediat.

Totusi, din cate am inteles, daca i-a fi scos inainte sa decedeze, asiguratorul ar fi acoperit tot OVERDRAFTUL, si banii mi-ar fi ramas mie. Dar dupa deces nu mai e valabila treaba.

Edited by me_suzy, 24 January 2018 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate