Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Pot sa scot bani de pe card de la bancomat in cazul decedatului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua, daca cineva din familie a decedat, si acea persoana are bani in cont, pot sa merg direct la bancomat sa-i scot?

Sau trebuie sa merg mai intai la banca, sa completez o mie de hartii, etc..

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Daca ai cardul sau si stii pin-ul, da, poti sa ii scoti. Daca nu ai si acordul omului, si presupun ca nu il ai de vreme ce e decedat, se incadreaza la furt.
La bunurile decedatului au acces mostenitorii, dupa ce se face dezbaterea si succesiunea.

Edited by AlexEn, 18 January 2018 - 13:50.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La bancomat, dacă știi PIN-ul, nu ai nici o problemă. La bancă, și dacă ești împuternicit pe cont, dacă s-au prins că titularul e decedat, mai ai o șansă doar după dezbaterea taxei de succesiune.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2018 - 13:51.


#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Depinde cine e decedatul.
Legal ar trebui sa faci succesiune si doar mostenitorii/mostenitorul sa aiba acces la bani.
In realitate situatia e diferita de f multe ori.
Daca ai codul PIN practic poti scoate.

#5
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007

View PostAlexEn, on 18 ianuarie 2018 - 13:48, said:

Daca ai cardul sau si stii pin-ul, da, poti sa ii scoti. Daca nu ai si acordul omului, si presupun ca nu il ai de vreme ce e decedat, se incadreaza la furt.

ideea este ca am si procura pentru dreptul de a scoate banii, si am scos toti banii. Insa m-au contactat de la Banca Transilvania, mi-au spus ca nu am dreptul sa scot niciun ban dupa deces, doar inainte. Cica s-ar putea ca persoana decedata, sa aiba un credit, nu stiu exact. Dar nu stiu exact care e treaba, nu vor sa-mi dea nicio informatia, asta e problema. Le-am spus, oameni buni, spuneti-mi ce valoare are creditul, daca are, insa nu vor sa-mi dea informatii !

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 13:50, said:

mai ai o șansă doar după dezbaterea taxei de succesiune.
Omule, dupa dezbaterea succesiunii, nu a taxei...

Suzy, legal n-ai voie sa te atingi de acei bani pana nu faci succesiunea (la notar, cu fiscalul decedatului, luat cu certif. de deces)

Edited by Quantum, 18 January 2018 - 14:07.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă e card de credit pot fi probleme. Procura încetează la data decesului. De aceea spuneam mai sus că de la bancă nu se poate. Băncii cine i-a spus de deces?

Quantum, mea culpa. Am folosit o expresie populară care nu ar avea ce căuta pe o arie tehnică.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2018 - 13:59.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postme_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 13:52, said:

Le-am spus, oameni buni, spuneti-mi ce valoare are creditul, daca are, insa nu vor sa-mi dea informatii !
O să aflați la dezbaterea succesiunii, cine o acceptă primește la pachet cu bunurile și datoriile.
N-ar fi rău să lași banii acolo.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum au aflat cei de la bancă de deces ?

Așa ca să fiu puțin off topic,

Moare cineva din familie și primul gând e să iei cardu să scoți banii ?
Și întrebi de asta pe un forum.
Cu mortu pe năsălie ?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postme_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 13:47, said:

buna ziua, daca cineva din familie a decedat, si acea persoana are bani in cont, pot sa merg direct la bancomat sa-i scot?

Daca stii PIN-ul, scoate banii cat mai repede. Toti!  Apoi, daca mai sunt datorii neachitate lasa banca sa-si bata capul.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,072
  • Înscris: 02.09.2016

View Postalthea, on 18 ianuarie 2018 - 13:59, said:

O să aflați la dezbaterea succesiunii, cine o acceptă primește la pachet cu bunurile și datoriile.
N-ar fi rău să lași banii acolo.
Neah, nu mai exista succesiune sub beneficiu `?

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Enigma Otiliei in toata regula :)

Daca esti tu mostenitor scoate banii, altfel lasa-i acolo

#13
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 13:56, said:

Dacă e card de credit pot fi probleme. Procura încetează la data decesului. De aceea spuneam mai sus că de la bancă nu se poate. Băncii cine i-a spus de deces?

eu m-am dus sa inchid cardul, fiindca a decedat persoana (mama). Trebuia sa merg sa-l inchid, nu? Cand sa ajung acolo, am vazut ca au o fata ciudata, mi-au inchis cardul, dar mi-au spus asa pe langa ca trebuie sa merg la notar, ca ..multe motive (s-ar putea sa am o mostenire, ca mai am niste produse, o linie nu stiu de care etc)

Dupa 20 min, ma suna unul de la banca si ma ia la rost ca nu aveam voie sa scot banii, nu-i legal, etc. Caci, se pare ca ar mai avea un credit. Bine omule, spune-mi ce credit are si-ti aduc banii. Nu, ca n-am voie sa va spun, trebuie sa mergeti sa puneti banii la loc...etc

problema mea e treaba cu succsiunea. De aia am retras banii, cineva mi-a spus sa-i scot rapid, altfel ma cert de la succesiune, si iar ma tepuieste banca. E drept, nu stiu de niciun credit...dar nici ca vrea sa-mi spuna.

#14
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 22.05.2011
Poti sai scoti daca ai pin-ul, dar contul ramane incontinuare deschis, si se aduna comisioane de intretinere. Acel cont nu poate sa-l inchida decat titularul.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Satai liniștit că o să-ți spună și chiar în scris când nu se va plăti rata.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

View Postexceswater, on 18 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Moare cineva din familie și primul gând e să iei cardu să scoți banii ?
Și întrebi de asta pe un forum.
Cu mortu pe năsălie ?
Poate avea adunati bani de inmormantare pe card (depinde de varsta, cei mai in varsta isi aduna bani de inmormantare de obicei).

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
Hai sa gandim romaneste. In cazurile astea scoti toti banii. E adevarat ca daca accepti sa mostenesti pe cineva (nu esti obligat) ii mostenesti atat bunurile cat si datoriile.Dar nu trebuie sa plangeti banca probabil ca l-au jecmanit destul pe respectivul cat timp a fost in viata.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Legal și moral n-ai dreptul. Procura e valabilă cât titularul este în viață. După aceasta (cazul morții) intervin alte reglementări.
Unele dintre răspunsurile pe care le-ai primit sunt cam ca în BD, în scena cu portofelul. Răspunsuri de șperțari.

Edited by ursamajor, 18 January 2018 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate