Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pot sa scot bani de pe card de la bancomat in cazul decedatului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ca sa inteleg corect...ai mers la banca, le-ai spus ca a murit persoana, apoi DUPA te-ai dus la ATM si ai retras banii? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ce credeai ca se va intampla?  Fa mai bine cum spun, pune banii la loc, presupun ca nu e vorba de o avere, altfel s-ar putea sa ai incurcaturi mai mari, dinalea care nu pot fi descurcate decat de un avocat (scump).

Daca tot aveai de gand sa scoti banii...de ce nu i-ai scos inainte? Ca in scenariul asta, sigur nu-i durea in fund pe cei de la banca sa verifice si erau retrasi si gata. Mergand la banca si declarand decesul, persoana cu care ai vorbit sau vreunul din back-office-ul lor a pus un "tick" ca persoana e decedata in sistemele lor, si de indata ce te-ai dus sa ii retragi, au sunat ceva sirene in sistemele lor [ https://www.conspiracyoutpost.com/uploads/emoticons/pulling-hair.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Scoteai banii fara sa intri in banca.
Lasai cardul de izbeliste, fara sa il inchizi. Nu trebuia sa le zici nika.
Astfel nu te su a nimeni.

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postexceswater, on 18 ianuarie 2018 - 14:43, said:

Și cine demonstrează că decedatul nu și-a dat acordul ?
Anterior decesului (logic)
Mane, nu pune intrebari prostesti.

#40
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postrhdghdhs, on 18 ianuarie 2018 - 14:07, said:

Poti sai scoti daca ai pin-ul, dar contul ramane incontinuare deschis, si se aduna comisioane de intretinere. Acel cont nu poate sa-l inchida decat titularul.
Atunci banca sa astepte ca tot titularul sa plateasca acele dobanzi/comisioane ...!!!

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai mă că ne chinuim aici cu supoziții pentru 1500 de lei. Parcă văd.
Pune banii la loc și gata.

#42
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postsilesax, on 18 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Trebuie sa te duci si tu fix înainte sa moara.. Nu ti a dat prin cap.
eu tot timpul am sperat sa fie bine, chiar nu m-am gandit ca va deceda. A survenit ceva total neprevazut. S-a intamplat peste noapte, fara ca nimeni sa se astepte.

View Postexceswater, on 18 ianuarie 2018 - 15:27, said:

Hai mă că ne chinuim aici cu supoziții pentru 1500 de lei. Parcă văd.
Pune banii la loc și gata.
sunt vreo 2200 Euro. Acuma, mi-am sunat avocatul, notarul, mi-au spus sa pastrez banii la mine, ar fi ciudat sa depun banii in contul unui decedat. Ideea de la care pleaca totul este asa zisa 'mostenire', adica banii din cont trebuiau impartiti la mostenitor/mostenitori, si i-am scos inainte sa se dezbata mostenirea. Oricum, la noi in familie nu e cazul de cearta, dar asta ar fi cica procedura. Tot ce trebuie sa fac este sa merg cu niste acte la notar sa-mi faca actele de mostenire/impartire, etc., pt ca in primul rand sa-mi faca "Solicitare cont client decedat" la toate bancile, nu doar la Transilvania. Acolo o sa vad ce mai are in cont si cum.

Edited by me_suzy, 18 January 2018 - 15:44.


#43
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdorin_2k, on 18 ianuarie 2018 - 15:16, said:

Scoteai banii fara sa intri in banca.
Lasai cardul de izbeliste, fara sa il inchizi. Nu trebuia sa le zici nika.
Astfel nu te su a nimeni.

Adica sugerezi sa fi scos banii si apoi sa arunce cardul si sa-l declare furat daca intreaba banca? Posted Image

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcorina_geo, on 18 ianuarie 2018 - 15:34, said:

Adica sugerezi sa fi scos banii si apoi sa arunce cardul si sa-l declare furat daca intreaba banca? Posted Image
Nu.
Scotea banii și pleca unde avea treabă.
După ce lămurea actele își lua o hărtie de la notar și solicita închiderea cardului /  contului.

Sunt curios dacă chiar există credit pe numele decedatei și cum a aflat ăla de la bancă numărul colegei forumiste.
Chestii dubioase din punctul meu de vedere. Dar e doar părerea mea.

Edited by exceswater, 18 January 2018 - 15:48.


#45
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postexceswater, on 18 ianuarie 2018 - 15:48, said:


Sunt curios dacă chiar există credit pe numele decedatei și cum a aflat ăla de la bancă numărul colegei forumiste.


Eh, daca nu avea o sa aiba :)

#46
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Uite daia eu i am scos bunicului banii din cont cu zece ani inainte sa moara.

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca succesiunea evenimentelor a fost urmatoarea :

initiatoarea a scos toti banii din cont, folosind cardul la ATM
apoi s-a dus la banca sa solicite inchiderea contului si anularea cardului, motivul fiind decesul titularului
in acel moment functionarul bancar si banca in general, ca institutie, n-aveau ce sa-i mai faca, ca doar n-o sechestra cineva pe initiatoare in banca, cu pistolul la tampla, sa puna banii la loc in acel cont.
insa functionarul bancar a sesizat mai departe, la superiorul direct sau la vreun consilier juridic, situatia intalnita, de aceea initiatoarea a fost sunata de un reprezentant al bancii la scurt timp dupa ce a plecat de la banca.

#48
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
De scosi sunt scosi banii si gata. Daca nu e loc de cearta si se inteleg in familie cum sa imparta banii, nu ar trebui sa aiba probleme. Se vede pe extras cati s-au scos, deci atatia bani trebuie impartiti.
Daca nu ai furat de pe un card gasit pe strada, chestiile astea se clarifica intr-un mod sau altul fara mari probleme, mai ales ca toata lumea e de acord cum se face succesiunea.

#49
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postme_suzy, on 18 ianuarie 2018 - 13:47, said:

buna ziua, daca cineva din familie a decedat, si acea persoana are bani in cont, pot sa merg direct la bancomat sa-i scot?

Sau trebuie sa merg mai intai la banca, sa completez o mie de hartii, etc..
Poti scoate acei bani ,insa atunci vei prelua automat si datoriile defunctului(pasivul) doarece ai folosit  bunurile defunctului(activul).
Prin pasiv se intelege orice tip de datorie: de la intretinere la rate sau procese(daca este cazul)

Edited by navistar_eagle, 18 January 2018 - 16:12.


#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postnavistar_eagle, on 18 ianuarie 2018 - 16:08, said:

Poti scoate acei bani ,insa atunci vei prelua automat si datoriile defunctului(pasivul) doarece ai folosit  bunurile defunctului(activul).
Prin pasiv se intelege orice tip de datorie: de la intretinere la rate sau procese(daca este cazul)
Unde scrie asta ?

#51
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
eu am lasat nr de telefon la banca, mi s-a spus sa-l las ca sa ma sune cineva.

Dar. M-a sunat din nou tipul de la banca. In momentul decesului mama avea 10.000 Ron pe card. Insa, acu vreo 2 ani, cica, mama ar fi facut un credit de 12.000 Ron. L-am intrebat cat anume din acesti 12.000 s-au retras automat din contul mamei, presupunand ca i se retragea lunar o anumita suma. El mi-a spus ca se retragea numai dobanda care trebuia platita la banca, in rest toti 12.000 trebuiesc recuperati de banca.

Acum. Cica firma de asigurare achita diferenta dintre suma pe care o avea pe card mama in momentul decesului si suma imprumutata de la banca. Deci, exact acei 10.000 care ii avea pe card atunci cand a murit trebuie dusi inapoi la banca (caci atata avea la momentul decesului), iar diferenta o plateste asiguratorul (2.000).

prin urmare, daca as fi scos banii inainte sa fi murit, firma de asigurari ar fi achitat tot creditul sau macar o mare parte din el, iar eu as fi ramas cu cei 10.000 (sau macar ceva din ei).

L-am intrebat: bine, dar unde naiba apare faptul ca mama are un credit. Caci nicaieri pe card sau pe hartiile care imi veneau acasa, nu se specifica faptul ca are acest credit, sau cat anume a mai ramas din el.

Iar, ca om normal, n-am stiut ca mama o sa moara  peste noapte. Adica nimeni nu se gandeste asa departe, tot timpul am sperat sa fie bine, analizele erau ok. Din acest motiv n-am umblat in contul ei sa scot banii.

Intrebarea mea, de ciuda mai mult, cum sa fac sa recuperez (prin asigurator) cat mai mult din acest bani - daca e intr-adevar valabil ce-a spus tipul asta. Ideea e ca mi-a spus sa trec saptamana viitoare pe la el sa-mi arate ce si cum, dar cum nu ma pricep, ma poate fraieri oricand.

Edited by me_suzy, 18 January 2018 - 16:48.


#52
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Sigur nu erau din overdraft banii aia?

#53
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postascee_ro, on 18 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Sigur nu erau din overdraft banii aia?

eu nu stiu nimic de ei, asta e problema. Nu stiu daca a facut sau nu credit, posibil sa sau nu. Chiar nu stiu. Cert e ca asa mi s-a spus.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Acea linie de credit mentionata de functionarul bancar pare sa fie un overdraft. Sa fi folosit mama ta tot disponibilul ? Ai idee cum sau pe ce ar fi putut cheltui banii ?
Ziceai ca ai un avocat, roaga-l sa te insoteasca la banca si sa asiste la discutia pe care o vei avea cu functionarul bancii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate