Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Probleme retea vodafone - convorbiri intercalate

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
Am inceput sa am din ce in ce mai des probleme cu convorbirile in reteaua vodafone, eu fiind abonat ale lor. Concret, ce se intampla este ca atunci cand apelez un numar, cateodata se intampla sa aud convorbiri ale unor persoane pe care nu le cunosc, care nu au nicio legatura cu numarul pe care il apelez. Am auzit de exemplu convorbiri in ruseste, astazi am auzit o convorbire in romaneste, in care o doamna discuta cu o alta persoana despre rezultatele unui interviu de angajare... :-)

Mentionez ca in acel moment apelasem numarul sotiei mele, pe ecran aparea ca sunt in convorbire cu ea, insa eu auzeam acea persoana necunoscuta vorbind, ea neauzindu-ma pe mine, pentru ca eu tot intrebam cine este si despre ce este vorba si ea parea sa raspunda unor alte intrebari, puse probabil de o alta persoana cu care ea vorbea, pe care eu nu o auzeam...

Stiu ca suna ciudat si unii ar putea spune ca am probleme psihice (:-))))), dar exact asta s-a intamplat, si nu stiu cum se explica. Convorbirile astea nu sunt codate/digitalizate/etc?! Am telefonul ascultat ot what the fuck?! A mai experimentat cineva aceste probleme?

Am sunat si la vodafone sa intreb si ei cica nu ar avea nicio legatura cu asta, ca sa incerc sa pun cartela in alt telefon, etc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au mai fost discutii cu probleme de genul asta si in alte retele, parca la Telekom, daca nu ma insel. De ce se intampla habar nu am, dar in ceea ce priveste calitatea apelurilor din reteaua Vodafone e din cauza ca au pus compresie pe voce.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic, ar trebui sa raspunda numarul apelat. Nu cred ca se pot incurca numerele (cum erau la centralele Romtelecom de era "atingere"). Ori iti joaca feste sotia, ori e ceva in aparat si formeaza aiurea (desi numarul sa fie tastat corect).

#4
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,667
  • Înscris: 06.03.2004
Am experimentat si eu chestii din astea saptamana trecuta in minunata retea Vodafone.Vorbeam cu o persoana si la un momendat,slab pe fundal se auzea o alta voce.Asta s-a intamplat timp de cateva secunde.Nu a facut nimeni nico confrinta.Numarul apelat era de asemena din reteaua vodafone.

Edited by clader, 22 November 2017 - 11:06.


#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Așa ceva se mai întâmplă la Vodafone, e ceva normal la ei.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Pe Vodafone i-ai anuntat?Posted Image

#7
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Pe 2G sau pe 3G erai cand s-a petrecut faza?

#8
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
nu mi s-a intamplat doar cand am sunat-o pe sotie treaba asta, s-a intamplat si cand am sunat-o pe mama mea, cand am auzit o baba vorbind ruseste...

eram pe 4g, in roaming, cu un iphone 7. am intrebat la vodafone, dar mi-au spus ca nu au nicio legatura, ca nu vad nimic in neregula, ca e telefonul de vina...

i-am rugat sa verifice cele 2 apeluri efectuate astazi de pe telefonul meu catre sotia mea, inregistrate in aparat: primul in care am auzit grozavia si la care sotia nu a raspuns, si al doilea apelul efectuat cu sotia in care am reusit sa vorbim. mi-au raspuns ca ei nu vad niciun apel de pe numarul meu astazi, nici macar cel efectuat corect catre sotie. probabil ca din cauza ca sunt in roaming si va dura pana vor primi datele, desi ma indoiesc...

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 bacu, on 22 noiembrie 2017 - 10:53, said:

...
Mentionez ca in acel moment apelasem numarul sotiei mele, pe ecran aparea ca sunt in convorbire cu ea, insa eu auzeam acea persoana necunoscuta vorbind, ea neauzindu-ma pe mine, pentru ca eu tot intrebam cine este si despre ce este vorba si ea parea sa raspunda unor alte intrebari, puse probabil de o alta persoana cu care ea vorbea, pe care eu nu o auzeam...
...
Esti tu sigur ca nu sunt convorbiri din fundal (adica persoane care discutau pe langa sotie) sau ca nu te-a bagat in modul sedinta ?
Eu am in jur de 15 ani  in reteaua Vodafone si cu toate ca nu-i mai suport in ultima vreme iti spun ca nu am auzit de asa ceva vreodata!

#10
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007

 Pololica, on 22 noiembrie 2017 - 11:00, said:

Teoretic, ar trebui sa raspunda numarul apelat. Nu cred ca se pot incurca numerele (cum erau la centralele Romtelecom de era "atingere"). Ori iti joaca feste sotia, ori e ceva in aparat si formeaza aiurea (desi numarul sa fie tastat corect).

ba uite ca se poate, se poate face "atingere" chiar si cu tehnologia digitala a lu' peste. Nu e vorba ca s-a format alt numar, pentru ca numai eu o auzeam pe persoana respectiva, ea nu ma auzea, ci continua sa vorbeasca cu cine dumnezeu vorbea ea. La un moment dat am auzit-o spunandu-i celeilalte persoane ca o suna de pe un numar de pe internet, si ca de aceea semnalul nu este prea bun...

#11
icebreacker

icebreacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 15.02.2007
Din cauza sistemului de inregistrare si analiza a apelurilor vocale la nivel global, care probabil mai da chix din cand in cand.... :), mai in gluma mai in serios, sistemul chiar cred ca este in serviciu !

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bacu, on 22 noiembrie 2017 - 10:53, said:

Am inceput sa am din ce in ce mai des probleme cu convorbirile in reteaua vodafone, eu fiind abonat ale lor. Concret, ce se intampla este ca atunci cand apelez un numar, cateodata se intampla sa aud convorbiri ale unor persoane pe care nu le cunosc, care nu au nicio legatura cu numarul pe care il apelez.

Sunt serviciile secrete care "vegheaza", nu trebuie sa va impacientati.  Ele nu spun la nimeni ce vorbiti voi la telefon, apoi exista si solutia comunicatiilor de voce criptate end-to-end... care nu pot fi interceptate de banci, corporatii, guverne.

#13
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004

 bacu, on 22 noiembrie 2017 - 11:21, said:

nu mi s-a intamplat doar cand am sunat-o pe sotie treaba asta, s-a intamplat si cand am sunat-o pe mama mea, cand am auzit o baba vorbind ruseste...

eram pe 4g, in roaming, cu un iphone 7. am intrebat la vodafone, dar mi-au spus ca nu au nicio legatura, ca nu vad nimic in neregula, ca e telefonul de vina...
...........

Ma refeream pe ce tehnologie erai in timpul apelului, nu in stand-by.
Vodafone nu are Volte si nu prea am auzit de acest serviciu la vreun alt operator ca sa fie disponibil in roaming.

#14
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.10.2005
Se mai intamola chestia asta si la RDS... dar tie ti se trage de la roaming mai mult... esti in roaming?

#15
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007

 stlk, on 22 noiembrie 2017 - 11:23, said:

Esti tu sigur ca nu sunt convorbiri din fundal (adica persoane care discutau pe langa sotie) sau ca nu te-a bagat in modul sedinta ?
Eu am in jur de 15 ani  in reteaua Vodafone si cu toate ca nu-i mai suport in ultima vreme iti spun ca nu am auzit de asa ceva vreodata!

eu am acelasi numar din 1997 la connex/vodafone, am si lucrat la ei in pana mea la un moment dat, si nu am patit asa ceva pana anul asta...

sunt convins ca nu era zgomot de fundal, pentru ca auzeam foarte bine persoana respetiva, ca si cum as fi vorbit cu ea direct.

si da, eram in roaming de fiecare data cand s-a intamplat (eu lucrez in afara 4 zile pe saptamana).

Edited by bacu, 22 November 2017 - 11:31.


#16
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,667
  • Înscris: 06.03.2004
Eu eram la Cluj si convorbirea se purta pe 3G folosind un iphone 8 Posted Image

Edited by clader, 22 November 2017 - 11:58.


#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
O cunoștință, dar pe Orange, se agățase în rețea o parte a convorbirii primită de la interlocutorul său ce se repeta încontinuu până a închis.
Roaming și 4G... deci era un apel clasic în 3G. :)

#18
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006
Am patit si eu asa ceva asemanator acum cateva luni cu o convorbire catre o cunostinta din Germania. Am format numarul, mi s-a raspuns si tot ce puteam auzi de la capatul celalalt era vocea mea cu un delay de cam o secunda, am inchis dupa vreo 30 de secunde.In tot acest timp interlocutorul meu a auzit clar niste arabi cum purtau o conversatie fara a-l baga in seama pe cel de-al treilea "participant".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate