Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Problema centrală imergass

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostIonel1976, on 18 noiembrie 2017 - 21:41, said:

Țevile tur și retur inversate din centrală! Cum pot rezolva Problema? Caloriferele se încălzesc numai în treimea superioară, în partea de jos sunt reci! HELP!

Daca "Țevile tur și retur inversate din centrală" => apa (agent termic) fierbinte intra pe jos in calorifere. Cum iti explici ca "Caloriferele se încălzesc numai în treimea superioară, în partea de jos sunt reci" ?

Edited by dicdobre, 18 November 2017 - 23:20.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postionutz_joe2009, on 18 noiembrie 2017 - 22:23, said:

Nop...daca ai etaj, nu merge pe max, nu va urca apa la etaj.Trebuie sa inchizi /echilibrezi corect parterul  pt a ajunge apa si sus si pt a avea temp egale in parter/etaj(altfel nu ajunge turul pe etaj)
La mine urca la fel, fara probleme, nu e nimic de echilibrat decat in proiect, diametre, ocluzii etc...

View Postdicdobre, on 18 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Daca din proiect, teoretic, poti sa determini diametrele corecte te lovesti de diametre standard la tevi/coturi/mufe si nu iti iese totul la fix. O echilibrare tot trebuie facuta.
Pai mergi pe 22, 18, 15 si faci ramurile. Pompa e pe 3 si duce 13 radiatoare fara probleme :)

Edited by andreic, 18 November 2017 - 23:47.


#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sigur nu le-a echilibrat instalatorul la punerea in functiune? Nu e cumva sistem din ala mai nou la care caloriferele se alimnteaza fiecare separat (cred ca separator se numeste, stiu ca la sistemul ala fiecare calorifer se leaga in separator, pbl e ca intra mai multa teava din cate stiu)

La mine tot asa e facuta, pleaca de la teava mai groasa, ajunge la teava subtire la ultimele calorifere.Pompa nu stiu pe cat e, nici nu am umblat acolo, cred ca e din aia cu turatie variabila.Cert e ca daca nu inchid caloriferele de jos, nu urca la etaj.Pe parter nu-i pbl daca le las deschise pe toate, le incalzeste egal, dar nu urca sus apa daca nu le inchid cam 50% din retur.O fi pus ala teava prea groasa pe aripi  parter?Ca atfel nu-mi explic.

Edited by ionutz_joe2009, 19 November 2017 - 00:21.


#22
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
https://forum.softpe..._st__3150Â Â ...Cata dezordine Posted Image

Edited by danpet, 19 November 2017 - 08:07.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIonel1976, on 18 noiembrie 2017 - 21:41, said:

Țevile tur și retur inversate din centrală! Cum pot rezolva Problema?
Desfaci legaturile si inversezi tevile.
PPR-ul e foarte flexibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate