Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema centrală imergass

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ionel1976

Ionel1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2017
Țevile tur și retur inversate din centrală! Cum pot rezolva Problema? Caloriferele se încălzesc numai în treimea superioară, în partea de jos sunt reci! HELP!

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Instalația...e pe....

#3
Ionel1976

Ionel1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2017
Instalația e pe ppr

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Simplu, le inversezi Posted Image).Daca nu ai aparat pt sudura ppr, chemi un instalator.Dureaza 20 de min max.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-6uZH72pVt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 21:49.


#5
Ionel1976

Ionel1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2017
Mă gândeam eu!influențează în mod negativ consumul de gaz și randamentul centralei? Imergass eolo mini

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postsarac.lipit, on 18 noiembrie 2017 - 21:46, said:

Instalația...e pe....
E PE DUCA.... Daca de la inceput a fost facuta prost ... ce mai astepti mai tarziu ?

#7
Ionel1976

Ionel1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2017
Ce treabă are Instalația?

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostIonel1976, on 18 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Mă gândeam eu!influențează în mod negativ consumul de gaz și randamentul centralei? Imergass eolo mini

Nu o poti lasa asa, trebuie inversate.Trebuie o saritura...unu-2 coturi...niste mufe de legatura daca se vrea folosirea in continuare a mufelor existente.Depinde de ce-i acolo, in principiu e f simplu de remediat.

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 21:59.


#9
Ionel1976

Ionel1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2017
K!am să încerc!


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postionutz_joe2009, on 18 noiembrie 2017 - 21:57, said:

Nu o poti lasa asa,Trebuie o saritura...unu-2 coturi...niste mufe d
ASA este ... O saritura, doua coturi in mufa la cel ce a facut instalatia....

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E facuta echilibrare?Tare imi e ca nici echilibrare calorifere nu s-a facut.O faci din robinetul ala de jos de la fiecare calorifer.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Daca instalatia e buna n-ai ce sa echilibrezi, totul la max. Cand ai nevoie de echilibraree inseamna ca proiectul hidrodinamic e praf, diametre incorecte, sectiuni cu mai multa apa altele cu mai putina etc...

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nop...daca ai etaj, nu merge pe max, nu va urca apa la etaj.Trebuie sa inchizi /echilibrezi corect parterul  pt a ajunge apa si sus si pt a avea temp egale in parter/etaj(altfel nu ajunge turul pe etaj)

Robinetul de pe retur nu-i degeaba, scopul lui e de a echilibra caloriferele, nu-i nimic praf, altfel nu se mai puneau.


Gandesti ca automat in primul calorifer se face cel mai mult tur/retur = se va incinge cel mai tare.Cand sunt 4 calorifere pe aripa , trebuie reglate din robinetul de retur, oricat micsorezi teava pe masura ce te departezi de pompa centralei, nu-ti iese incalzire egala pe toate.Ce faci cand sunt 4 aripi?Eu atatea am la casa cu etaj...


La mine pleaca pe teava de un tol de la centrala, se micsoreaza pe masura ce

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 22:41.


#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Invatati sa legati centrala pe racord flexibil , apoi orice modificare sau schimbare de CT , este o treaba de citeva minute .

Attached Files


Edited by 86-APP, 18 November 2017 - 22:31.


#15
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Pana vine Dorel sa-ti dea o mana de var pe pereti, si, cum se pricepe la toate, se ofera sa dea centrala jos sa iasa varu' frumos. Dupa aceea te rogi sa nimereasca macar racordul de gaz la mufa care trrebuie.

View Postandreic, on 18 noiembrie 2017 - 22:16, said:

Daca instalatia e buna n-ai ce sa echilibrezi, totul la max. Cand ai nevoie de echilibraree inseamna ca proiectul hidrodinamic e praf, diametre incorecte, sectiuni cu mai multa apa altele cu mai putina etc...

Daca din proiect, teoretic, poti sa determini diametrele corecte te lovesti de diametre standard la tevi/coturi/mufe si nu iti iese totul la fix. O echilibrare tot trebuie facuta.

#16
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

View Post86-APP, on 18 noiembrie 2017 - 22:31, said:

Invatati sa legati centrala pe racord flexibil , apoi orice modificare sau schimbare de CT , este o treaba de citeva minute .

Superba lucrare, ai ce invata din ea, pana si filtrul Y e montat corect...Posted Image

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cred ca m-am exprimat gresit cand am spus ca incepe cu teava pe un tol si se micsoreaza pe masira ce...In aia de un tol se leaga aripile , ele pleaca la inceput pe teava de 3/4.Pe masura ce se indeparteaza de pompa si e nevoie de mai putina putere de incalzire(raman mai putine calorifere), se micsoreaza in diametru  si teava...

Nu e nevoie sa muti centrala, cred ca trebuie poate alta gaura in perete pt evacuare gaze Posted Image) , trebuie taiate tevile de tur si retur si refacutata configuratia pt a le inversa.E simplu in principiu, daca muti centrala tre sa umbli inclusiv la apa menajera.Dai de altele Posted Image. Trebuie vazut , trebuie 1 -2 mufe de legatura, o saritura, 2-3 coturi.Asta daca se taie tevile perpendiculare.Evident, se poate face si alt traseu/taiate din alta parte si prelungite/facut alt traseu in functie de ce-i acolo si de loc pt modificare(poate sa incurce o alta teava, trebuie o alta saritura sau modificata aia de ex).

https://www.google.r...xHW1Nd4stLga1M:

Saritura, esti cam obligat sa sari cu turul peste retur sau invers.

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 23:17.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSerpent, on 18 noiembrie 2017 - 23:04, said:

Superba lucrare, ai ce invata din ea, pana si filtrul Y e montat corect...Posted Image
Te oftici ? Filtrul din poza este gol ! si pus doar pt cei de la centrale . Filtrul functional este undeva jos ... Filtrul de la apa il vezi ????
Alta nedumerire ?
.........
ca tot spunea cineva ca se poate da o mina de " var " intre doua schimbari ...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate