Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Software Development Academy-Pareri ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009
Salutare,

Subiect: Invatati din greselile altora, daca vreti sa participati cu succes un curs organizat de SC FoT SRL sau SDA

Acum un an (11.12.2018) am participat la prezentarea cursului "Java de la zero", organizat de SC FoTSRL sau SDA, in urma careia am luat decizia de a participa la acest curs.
Curs de week-end cu durata initiala de 9 luni (aveam cam un wkd liber pe luna). Durata reala a cursului - 11 luni. Au fost multe situatii de amanari de sedinte (implicit prelungirea termenului de finalizare), dar extinderea a fost in cea mai mare parte determinata de organizarea unei serii de sedinte suplimentare pentru a se incerca recuperarea a ceea ce s-a facut necorespunzator pe timpul cursului (in acest fel, firma a recunoscut, neoficial, ca au avut probleme).
Cum a aparut aceasta parte suplimentara a cursului? Pai in fisele de feedback completate am semnalat mai multe probleme, dar din pacate acestea nu au fost luate in considerare. Am transmis mesaje directe (SLACK, WhatsApp, email) la persoana care ne-a prezentat cursul (country manager), dar acelasi rezultat. Surpriza a aparut dupa postarile pe acest forum, in urma carora am inceput sa fim luati in seama. Initial ni s-a propus recuperarea pe durata modului final (din timpul nostru) dar in final s-a ajuns la executarea a 7 sedinte suplimentare.
Am convingerea ca daca nu postam pe forum, nu se planifica nici un modul de recuperare. De ce? Pentru ca ei au elaborat un contract total dezechilibrat, in defavoarea clientului, firma SC FoT SRL avand foarte multe drepturi si foarte putine obligatii, iar noi invers, foarte multe obligatii si acorduri date si foarte putine drepturi. poate ca nu ar fi cine stie ce problema, daca ar fi fort un curs OK, dar observatiile noastre au fost combatute prin citerea prevederilor contractuale.
CONCLUZIA: voi, cei care doriti sa partiicipati la un curs organizat de SC Forge of Talents SRL (Software Development Academy) cititi cu atentie contractul si soliicitati modificarea acestui.

Propunerile mele:
  • fiecare modificare de program va fi acceptata numai daca a fost transmisa si agreata ca anexa la contract - durata cursului este mare si o sa va dea peste cap programul pentru aproape un an, iar perioadele libere sunt planificate din timp, nefiind usor sa-ti modifici programul. Firma nu are nici o obligatie daca modifica programul si tu nu poti participa - este vina ta ca nu poti participa la sedinta replanificata (le-am acordat dreptul de a modifica unilateral programul);
  • solicitati ca in contract sa fie in mox rxplicit obligatia firmei de a asigura suport de curs adecvat pentru cursant, care sa permita revederea a ceea ce s-a prezentat teoretic si s-a efectuat practic in timpul sedintei (noi am primit o fituica pentru instructor cu ceea ce are de prezentat, prea putin utila pentru studiul individual al cursantului, sau recomandarea de a citi mai multe carti, de regula peste 600 file fiecare);
  • dupa fiecare formular de feedback transmis (formulare individuale) firma va prezenta grupei interpretarea rezultatelor si actiunile de intreprins de fiecare in parte (actiuni pentru firma respectiv pentru fiecare cursant) - semnalezi ca instructorii nu cunosc sau nu respecta programa curiculla, dar pe cei de la SC FoT nu ii intereseaza, iar dupa aceea spun ca nu au fost informati;
  • inainte de a transmite formularele de feedback incercati sa le printati (fizic sau electronic in format PDF). Afirmatia firmei ca nu i-am informat a fost domolita prezentandu-le forma printata (electronic) a mesajelor de feedback;
  • solicitati ca in anexa la contract in care sunt modulele ce se vor parcurge (anexa nr. 1), sa se regasesaca si subiectele ce se vor prezenta. Asa cum a fost prezentat in contractul meu, nu se poate vedea ce trebuia parcurs si ce s-a parcurs;
  • solicitati sa fie consemnati in contract toti subcontractorii si care este relatia dumneavoastra cu acestia; Ne-am exprimt acordul pentru folosirea datelor noastre de catre institutii/firme prezentate generic si nu identificabile, asa cum sunt prevederile legale;
  • solicitati sa fie consemnate in contract persoanele de contact, pe domenii (noi am avut mari probleme cu domeniul operational - cursul propriu-zis). Instructorii nu pot fi persoane de contact pe domeniul operational, in principal din cauza faptului ca ei pot fi contestati;
  • solicitati sa va fie comunicat numele instructorului cu care veti parcurge sedintele cu cel putin 2 saptamani inainte. Castigul vostru va fi ca acesta va avea timp sa se pregateasca din punct de vedere a ceea ce urmeaza sa prezinte, in corelatie cu nivelul vostru de cunostinte. Poate fi un super programator, caresa poata rezolva probleme ultra complicate, dar nivelul audientei este cel de incepator si ati parcurs doar anumite subiecte/probleme din ceea ce inseamna programarea JAVA.


#38
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014
Intrebare retorica (cel putin pentru mine): de ce dreaqu ai vrea sa faci un curs la astia dupa ce ai vazut ca au atatea probleme?! Adica, iti cam bati singur cuie in talpa sau iti dai cu tesla in...degete...daca te incumeti la asa ceva....parerea mea.....

#39
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009
Dezinformarea prin transmiterea de adevaruri trunchiate sau cum sa vinzi himere.
De ascultat si interpretat, din perspectiva celor postate pe acest subiect pe forum - https://m.adevarul.r...74f9/index.html

STUDÉNT, -Ă, studenți, -te, s. m. și f. Persoană care urmează cursurile unei universități sau ale unui institut de învățământ superior. – sursa: DEX '09 (2009)

Pregatirea ca formatori a instructorilor nu conteaza.

#40
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019
salutare cititori,
tocmai am primit o invitatie sa particip la o prezentare de Java, care v-a avea loc in data de 19.02.2020. chiar ma gandeam sa ma apuc de java, am inteles ca este cam cel mai usor de invatat dintre limbajele de programare. dupa ce am citit pe aici, ma duc la prezentare si am udemy, lynda, e-learning si poate ceva youtubareala.
pe site-ul sdacademy, si vrei JetPackBook apare cam asa:

"Descarcă JetPackBook și află mai multe despre toate aspectele pe care le implică profesia de programator. În acest ghid, introducem teme precum situația industriei IT, dovezi și comentarii privind industria, mai multe informații despre Academia noastră și câteva sugestii de la absolvenții și formatorii noștri. Descarcă-l acum!
Prin completarea acestui formular, sunteți de acord cu prelucrarea datelor dvs. personale și contactarea d-stră pentru a vă oferi un curs în tehnologie care vă interesează (conținutul complet al clauzei de informații)

Prin prezentul, îmi dau acordul privind prelucrarea datelor mele cu caracter personal de către S.C. FORGE OF TALENTS SRL cu sediul social la Str. George Enescu nr. 11-11A, Enescu Office Building, corp B, mansardă, zona 6, Sector 1, București, România pentru a-mi trimite un ghid JetPackBook și pentru a mă contacta telefonic la primirea ghidului JetPackBook. Confirm faptul că am citit „Clauza de informare”. *
Dacă doriți să primiți informații care vă vor ajuta să vă dezvoltați cariera în domeniul IT, cum ar fi informații despre alte cursuri, promoții, evenimente din industrie, oferte de job-uri, stagii și practică, etc., la datele de contact furnizate de dvs., bifați caseta de mai jos:

Prin prezenta, sunt de acord să primesc informații de marketing și comerciale, materiale promoționale și publicitare prin mijloace electronice."

este sdacademy sau S.C. FORGE OF TALENTS SRL ?! intrebare retorica, sunt doua firme diferite conduse de aceesi persoana, sau cum sa mai speli bani in Romania.
cand am accesat invitatia electronica, mi-au cerut nr de telefon, nu m-a deranjat acest lucru. insa pe 16 feb primesc sms: "Salut, te contactez din partea echipei SDA, te-ai inscris la noi pe site pentru a participa la o prezentare Java ce va avea loc pe data de 19 februarie, ora 19:00, in locatia.... Echipa Software Development Academy" iar astazi 18.02 primesc: "salut, iti reamintim de sesiunea de prezentare de maine (miercuri) a cursului "java de la zero""

#41
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Tidel_wave, on 18 februarie 2020 - 11:09, said:

salutare cititori,
tocmai am primit o invitatie sa particip la o prezentare de Java, care v-a avea loc in data de 19.02.2020.
....

Echipa Software Development Academy" iar astazi 18.02 primesc: "salut, iti reamintim de sesiunea de prezentare de maine (miercuri) a cursului "java de la zero""

Salut, Tidel_wave,

Participarea la prezentare nu implica nici o obligatie ulterioara din partea ta, fiind chiar benefica. A fost una dintre cele mai bune vanzari de produs (curs IT) la care am participat, neputand sa afirm acelasi lucru si despre ceea ce s-a intamplat ulterior..
Pana la semnarea contractului vei deneficia de toata solicitudinea persoanelor din cadrul firmei FoT (se prezinta ca fiind de la SDA, nu stiu de fapt cine este angajatorul). Dupa semnarea contractului si efectuarea primei plati (intrarea in vigoare a contractului), dispononibilitatea si solicitudinea se vor diminua pana la disparitie (nu includ in aceasta afirmatie pe instructori). Un exemplu de comunicare vezi in postarea lui costinsda (#13 din 11 March 2019 - 13:04 -- pagina 1) si vei vedea cum discuta cu cei care deja au semnat.
Parerile unor participanti la curs poti sa le vezi in comentariile de pe acest forum. Cei care au scris aici au scos in evidenta aspectele negative (si-au manifestat supararea). Cunosc multe alte persoane care au o parere proasta despre modul in care s-a desfasurat cursul, dar si cateva care apreciaza ca este OK (in general au furat startul, avand o pregatire initiala avansata in programare, unii dintre ei chiar in limbajul JAVA).
La luarea deciziei, cred ca este bine sa analizezi cu atentie cele prezentate pe forum si sa citesti cu atentie proiectul de contract. Bineinteles ca vei primi un proiect in format PDF (greu de folosit), pe email sau direct pentru semnare electronica. Nu stiu cum au evoluat prevederile acestuia, fiind amendati de ANPC pentru clauze abuzive, insa iti recomand SA NEGOCIEZI PREVEDERILE CONTRACTUALE (asa cum este consemnat dealtfel in contract) si sa soliciti mai multe drepturi pentru tine, din calitatea de cursant si obligatii pentru ei, din calitatea de prestator (furnizor). Chiar daca se aplia o reducere substantiala, nu iti recomanda sa il semnezi in ziua prezentarii. Idei de discutie/negociere gasesti in prezentarile anterioare.
Nu stiu daca ai fost si la alte prezentari de cursuri (sunt mai multe firme intrate pe piata), dar n-ar fi lipsit de sens sa analizezi si ofertele altor firme. Depinde cat de mult te grabesti.

Decizia de a participa la curs iti apartine.
Succes!

#42
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019
salut,
prezentarea a durat un pic peste o ora. o reclama buna la un produs bun. ni s-a povestit de ce java, ce face ce drege...etc. 360 de ore plus cateva, se intinte cursul pe 7 luni si poate si mai mult ca poate se mai amana...la pretul de 6899 lei oferta valabila si limitata daca te inscrii pana vineri. surprins am fost de faptul ca trebuie sa vii cu echipamentul de acasa.

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Tidel_wave, on 20 februarie 2020 - 09:02, said:

salut,
prezentarea a durat un pic peste o ora. o reclama buna la un produs bun. ni s-a povestit de ce java, ce face ce drege...etc. 360 de ore plus cateva, se intinte cursul pe 7 luni si poate si mai mult ca poate se mai amana...la pretul de 6899 lei oferta valabila si limitata daca te inscrii pana vineri. surprins am fost de faptul ca trebuie sa vii cu echipamentul de acasa.
Peste tot trebuie sa vii cu echipamentul de acasa, la cursurile astea. Am un prieten care a facut cursuri de genul asta si i s-a spus ca au laptopuri firma organizatoare. Asa era, dar trebuia sa se delogheze dupa fiecare curs, in plus putea lucra si acasa la exercitii etc. daca  folosea laptopul personal. Toata grupa venea cu laptopul de acasa, laptopurile firme organizatoare erau stranse toate intr-un colt spre finalul cursurilor...

Edited by Costel2014, 20 February 2020 - 09:11.


#44
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Tidel_wave, on 20 februarie 2020 - 09:02, said:

salut,
prezentarea a durat un pic peste o ora. o reclama buna la un produs bun. ni s-a povestit de ce java, ce face ce drege...etc. 360 de ore plus cateva, se intinte cursul pe 7 luni si poate si mai mult ca poate se mai amana...la pretul de 6899 lei oferta valabila si limitata daca te inscrii pana vineri. surprins am fost de faptul ca trebuie sa vii cu echipamentul de acasa.

Salut,
Faptul ca o sa lucrezi pe calculatorul tau (este o problema daca nu ai) este un lucru bun, din mai multe puncte de vedere (instalarea si configurarea aplicatiilor necesare; posibilitatea de a studia acasa etc.).
Unii dintre fostii colegi de grupa au asteptat cam 3 luni pana a inceput cursul. Se dorea maximizarea profitului sau, ceea ce ni s-a intamplat noua, nu aveau instructori!
Tactica cu urgentarea semnarii contractului (reducerea de 500 lei) au folosit-o si la noi. Esti tentat sa nu citesti si sa interpretezi corect contractul. Acest lucru se poate intoarce impotriva ta. Postarile mele pleaca de la aceste situatii (ex. nu avem conform contractului obligatia de a asigura instructori pregatiti sa predea unor neinitiati - java de la zero - este posibil ca aceasta prblema sa fie rezolvata, in contextul in care am inteles ca au acreditat cursul).
Cum spuneam in postarile anterioare, afara este vopsit gardul, inauntru este leopardul.

Toate bune!

#45
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Vevica, on 20 februarie 2020 - 14:55, said:


Salut,
Faptul ca o sa lucrezi pe calculatorul tau (este o problema daca nu ai) este un lucru bun, din mai multe puncte de vedere (instalarea si configurarea aplicatiilor necesare; posibilitatea de a studia acasa etc.).
Unii dintre fostii colegi de grupa au asteptat cam 3 luni pana a inceput cursul. Se dorea maximizarea profitului sau, ceea ce ni s-a intamplat noua, nu aveau instructori!
Tactica cu urgentarea semnarii contractului (reducerea de 500 lei) au folosit-o si la noi. Esti tentat sa nu citesti si sa interpretezi corect contractul. Acest lucru se poate intoarce impotriva ta. Postarile mele pleaca de la aceste situatii (ex. nu avem conform contractului obligatia de a asigura instructori pregatiti sa predea unor neinitiati - java de la zero - este posibil ca aceasta prblema sa fie rezolvata, in contextul in care am inteles ca au acreditat cursul).
Cum spuneam in postarile anterioare, afara este vopsit gardul, inauntru este leopardul.

Toate bune!
Eu  nu m-as incurca cu astia nici daca mi-ar spune ca ma primesc gratuit la cursurile lor! Dupa toate problemele descrise pe acest topic sa te incumeti sa inchei un "deal" cu ei consider ca este foarte riscant. Asta e doar parerea mea, fiecare face cum doreste.

#46
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Costel2014, on 20 februarie 2020 - 15:08, said:

Eu  nu m-as incurca cu astia nici daca mi-ar spune ca ma primesc gratuit la cursurile lor! Dupa toate problemele descrise pe acest topic sa te incumeti sa inchei un "deal" cu ei consider ca este foarte riscant. Asta e doar parerea mea, fiecare face cum doreste.

SUBSCRIU!
Dand deoparte politetea, nici eu nu as mai face un curs cu cei de la SC FoT / SDA, chiar daca ar fi gratuit!

#47
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Vevica, on 20 februarie 2020 - 15:52, said:

SUBSCRIU!
Dand deoparte politetea, nici eu nu as mai face un curs cu cei de la SC FoT / SDA, chiar daca ar fi gratuit!
Firmele neserioase, care nu isi respecta clientii, trebuiesc eliminate de pe piata, din orice domeniu.Ei ofera un serviciu de calitate indoielnica, asa cum afirma fosti cursanti.  Fac un deserviciu atat potentialilor clienti cat si firmelor serioase de pe piata si acest lucru nu trebuie permis. E la fel de deranjant cum este pentru mine, in calitate de roman din diaspora, cand ma trezesc ca vreun strain zice despre romani ca sunt necinstiti, tzepari etc. Pai or fi si din astia, normal, nu am cum sa neg asa ceva, dar de ce trebuie sa fiu si eu, om cinstit, stigmatizat, din cauza lor? Asa si cu firmele care nu sunt ok: sufera toata lumea cinstita din cauza lor.

Edited by Costel2014, 20 February 2020 - 15:59.


#48
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019
in noi 2019 am vadut laptopul, si am trecut pe desktop, programele in care lucrez (corel,ilustrator,photoshop,indesign) necesita un monitor mai mare, hdd-uri suplimentare etc etc.
am uitat sa mentionez ca cursul incepea pe la sfarsitul lui martie, dar a zis ca e posibil sa-l mai amane pana prin mai daca nu se strag toti cursantii. oferta la inceput a fost de 8999 lei, apoi a mai scazut la 7889 lei si apoi la 6889 lei, si in rate daca vrem prin nu stiu ce banci, firme de brokeraj etc.eu m-am dus la prezentare ca doream sa stiu ce este JAVA, cat de greu este sa-l inveti, ce face si altele. dupa prezentare mi-a starnit interesul si cred ca o sa ma apuc de el, dar nu cu firma lor. adica imi iei banii in prima saptamana si incep cursul peste 3 luni...wtf. recomand java pentru orice pasionat de asa ceva, dar cu firme mult mai serioase.

#49
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Tidel_wave, on 21 februarie 2020 - 08:44, said:

in noi 2019 am vadut laptopul, si am trecut pe desktop, programele in care lucrez (corel,ilustrator,photoshop,indesign) necesita un monitor mai mare, hdd-uri suplimentare etc etc.
am uitat sa mentionez ca cursul incepea pe la sfarsitul lui martie, dar a zis ca e posibil sa-l mai amane pana prin mai daca nu se strag toti cursantii. oferta la inceput a fost de 8999 lei, apoi a mai scazut la 7889 lei si apoi la 6889 lei, si in rate daca vrem prin nu stiu ce banci, firme de brokeraj etc.eu m-am dus la prezentare ca doream sa stiu ce este JAVA, cat de greu este sa-l inveti, ce face si altele. dupa prezentare mi-a starnit interesul si cred ca o sa ma apuc de el, dar nu cu firma lor. adica imi iei banii in prima saptamana si incep cursul peste 3 luni...wtf. recomand java pentru orice pasionat de asa ceva, dar cu firme mult mai serioase.
Sa stii ca sunt pe piata firme serioase. Amicul despre care postam mai sus s-a inscris la un astfel de curs si a durat si acolo pana s-au strans numarul minim de cursanti, cateva luni bune, dar banii i-a platit doar ataunci cand a fost anuntat ca sunt destui cursanti si cursul va incepe pe data de x.

Edited by Costel2014, 21 February 2020 - 09:20.


#50
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019

 Costel2014, on 21 februarie 2020 - 09:20, said:

Sa stii ca sunt pe piata firme serioase. Amicul despre care postam mai sus s-a inscris la un astfel de curs si a durat si acolo pana s-au strans numarul minim de cursanti, cateva luni bune, dar banii i-a platit doar ataunci cand a fost anuntat ca sunt destui cursanti si cursul va incepe pe data de x.
mi se pare normal sa platesti cand incepi cursul, nu sa-l platesc intr-o saptaman de la prezentare si tu ma chemi peste 3 luni. poate pleaca si la revedere. daca nu strang cursantii returneaza banii ?

#51
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Tidel_wave, on 21 februarie 2020 - 08:44, said:

in noi 2019 am vadut laptopul, si am trecut pe desktop, programele in care lucrez (corel,ilustrator,photoshop,indesign) necesita un monitor mai mare, hdd-uri suplimentare etc etc.
am uitat sa mentionez ca cursul incepea pe la sfarsitul lui martie, dar a zis ca e posibil sa-l mai amane pana prin mai daca nu se strag toti cursantii. oferta la inceput a fost de 8999 lei, apoi a mai scazut la 7889 lei si apoi la 6889 lei, si in rate daca vrem prin nu stiu ce banci, firme de brokeraj etc.eu m-am dus la prezentare ca doream sa stiu ce este JAVA, cat de greu este sa-l inveti, ce face si altele. dupa prezentare mi-a starnit interesul si cred ca o sa ma apuc de el, dar nu cu firma lor. adica imi iei banii in prima saptamana si incep cursul peste 3 luni...wtf. recomand java pentru orice pasionat de asa ceva, dar cu firme mult mai serioase.

Faptul ca au lasat asa mult la pret - 2000 lei (9000 lei este pretul afisat pe site) trebuie sa dea de gandit. Poate fi o stataegie de atragere a clientilor pentru un curs care este incert ca data de incepere. Unele cursuri organizate de ei sunt atestate, la sfarsit obtinand un certificat recunoscut de Ministerul muncii si Ministerul Educatiei. Au prezentat asa ceva?
Pe pagina log de FB prezentau ca pot facilita accesarea de fonduri prin programul guvernamental "Investeste in tine". In acest fel ei au certitudinea platii si transfera riscul returnarii creditului catre o institutie financiara (bancara sau poate chiar nebancara). In postarile mele o sa vezi ca unul dintre colegii care nu a mai facut plata (din cauza calitatii cursului) s-a trezit somat de executori (am acordat acest trept prin prevederile contractuale). Atentie la ceea ce semnezi, indiferent de firma.
JAVA in sine nu este un limbaj greu. greutatea apare in momentul in care incerci sa folosesti tehnologiile asociate (cele cerute de angajatori) care permit conectarea intre aplicatii realizate in alte medii/limbaje.
Reiterez afirmatia dintr-o postare anterioara: faptul ca folosesti un laptop personal este un avantaj. Noua ne-au spus ca se poate rezolva problema si prin grija firmei, dar la grupa mea nu a fost cazul. Din pacate, este necesar unul cu ceva muschi pe el.
Ai posibilitatea sa cauti alta firma. Se pare ca subiectul cursurilor de IT este foarte la moda si au inflorit multe firme in domeniu. Trebuie sa ai in atentie ca agajatorii preferea absoventi de faculate adevarata in domeniu, nu un curs facut a o firma care se numeste "Academie" si pe tine student. Incearca sa vezi care sunt cerintele minime pentru a putea fi luat in seama pentru un post de programator sau de tehnician IT.

Succes!

#52
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Vevica, on 21 februarie 2020 - 13:37, said:


Faptul ca au lasat asa mult la pret - 2000 lei (9000 lei este pretul afisat pe site) trebuie sa dea de gandit. Poate fi o stataegie de atragere a clientilor pentru un curs care este incert ca data de incepere. Unele cursuri organizate de ei sunt atestate, la sfarsit obtinand un certificat recunoscut de Ministerul muncii si Ministerul Educatiei. Au prezentat asa ceva?
Pe pagina log de FB prezentau ca pot facilita accesarea de fonduri prin programul guvernamental "Investeste in tine". In acest fel ei au certitudinea platii si transfera riscul returnarii creditului catre o institutie financiara (bancara sau poate chiar nebancara). In postarile mele o sa vezi ca unul dintre colegii care nu a mai facut plata (din cauza calitatii cursului) s-a trezit somat de executori (am acordat acest trept prin prevederile contractuale). Atentie la ceea ce semnezi, indiferent de firma.
JAVA in sine nu este un limbaj greu. greutatea apare in momentul in care incerci sa folosesti tehnologiile asociate (cele cerute de angajatori) care permit conectarea intre aplicatii realizate in alte medii/limbaje.
Reiterez afirmatia dintr-o postare anterioara: faptul ca folosesti un laptop personal este un avantaj. Noua ne-au spus ca se poate rezolva problema si prin grija firmei, dar la grupa mea nu a fost cazul. Din pacate, este necesar unul cu ceva muschi pe el.
Ai posibilitatea sa cauti alta firma. Se pare ca subiectul cursurilor de IT este foarte la moda si au inflorit multe firme in domeniu. Trebuie sa ai in atentie ca agajatorii preferea absoventi de faculate adevarata in domeniu, nu un curs facut a o firma care se numeste "Academie" si pe tine student. Incearca sa vezi care sunt cerintele minime pentru a putea fi luat in seama pentru un post de programator sau de tehnician IT.

Succes!
Fara violenta, te rog! Posted Image  Chestia asta cu angajatorii o confirm si eu. Amicul meu s-a dus la un interviu pentru un job in domeniu. Angajatorul l-a intrebat daca a facut cursul la Microsoft, prietenul meu a spus ca nu, ca l-a facut la o firma romaneasca, iar patron (cum as dori sa fiu si eu) a spus ca atunci nu il intereseaza "calificarea" asta. Dar cred in continuare ca sunt utile, mai ales daca nu sunt scumpe aceste cursuri. La 7000 de lei cat cer astia pe cursul de Java eu as spune 'pas" si m-as inscrie la Politehnica daca chiar sunt interesat si vreau sa profesez in domeniu.

#53
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019
mailul de la ei
"Salutare tuturor!
Vă mulțumim pentru prezența la sesiunea noastră de prezentare de seara trecută. Suntem foarte bucuroși pentru că ați ales să petreceți câteva ore alături de noi la ceea ce ar putea însemna o nouă etapă în cariera profesională și în viața voastră, în general.
V-am promis că veți primi materiale suplimentare care vă vor ajuta să luați un prim contact cu lumea programării - cei fără experiență, sau să efectuați o mică "încălzire" - cei care dețineți deja cunoștințe de programare. Indiferent din care categorie faceți parte, noi avem experiența și metodele de predare pregătite pentru ca învățarea să fie ușoară.
Materialele pe care vi le propunem în acest moment sunt câteva cursuri online intuitive (în limba engleză) alese de pe platformele cele mai cunoscute de către specialiștii noștri. Aceste tematici sunt alese pentru că urmează să fie parcurse detaliat la cursul nostru. Este necesar să vă creați gratuit un nume utilizator și o parolă. Dacă întâmpinați orice dificultate vă rog să nu ezitați să ne contactați pentru a găsi rezolvarea.
HTML & CSS
Udemy: https://www.udemy.co...s-for-beginners - HTML5 & CSS3 Fundamentals
Udemy: https://www.udemy.co...learn-fast-easy - HTML and CSS for Beginners - Build a Website & Launch ONLINE
Javascript
Codecademy: https://www.codecade...n-to-javascript - Introduction to Javascript
Udemy: https://www.udemy.co...ipt-essentials/ - Javascript Essentials
Java
Codecademy: https://www.codecade...earn/learn-java - Learn Java
Udemy: https://www.udemy.co...gramming-basics
În plus, îi încurajăm pe cei care nu au făcut testul de predispoziții (pentru a ne forma împreună o idee despre înclinația voastră și potențialul de viitor programator) să aloce puțin timp pentru acesta. Completarea durează în jur de 30 de minute, este bine să vă pregătiți cu un pix și câteva coli de hârtie, ar putea fi de ajutor. Testul se poate completa aici:
https://sdacademy.ro...edispozitiiĀ Ā 

Totodată vă reamintim și cele mai importante informații despre cursul pe care planificăm să îl începem pe 04.04.2020 - curs de weekend. Va reamintim că deși nu era planificată, am deschis înscrierile pentru o grupa de seara, și vom încerca pornirea  acestei grupe, la solicitarea voastră din seara trecută. Așadar, cei hotărîți se pot înscrie deja și pentru grupa de seara.
Cât costă? Prețul standard pentru tot pachetul de curs despre care am povestit este de  8899* LEI �� Mai puteți obține reducere de 5%, dacă vă hotărâți să faceți plata într-o singură tranșă sau reducerea de 1000 de lei  Early Spring Campaign dacă faceți înscrierea până vineri, 28 februarie, pentru că ați participat la prezentarea noastră, așadar  7899 * LEI pentru voi, pentru aceste cursuri, cu posibilitatea achitării în maxim 3 rate fără dobândă sau alte costuri; sau prin partenerii noștri de la IDEA Bank, credit de nevoi personale cu condiții preferențiale, până la 36 de rate lunare, respectiv prin accesarea programului 'Investește în tine' derulat de CEC Bank împreuna cu Guvernul României (*prețuri promoționale pentru contract persoană fizică, achitarea primei rate finalizează înscrierea și rezervă locul, participare cu laptop cursant).
Vom susține o sesiune de introducere și familiarizare înainte de începerea efectivă a orelor de curs, fie în sală de curs, fie prin videoconferință (va fi anunțată ziua și ora exactă), aproximativ 2 ore.
Cursul este AUTORIZAT de Ministerul Educației Naționale, cu diplomă recunoscută la nivel internațional!
La momentul de față mai sunt  LOCURI DISPONIBILE pentru actuala grupă de curs!
Pentru fiecare cursant care va folosi propriul laptop/computer cu care va veni în sala de curs: vă rugăm să vă asigurați că îndeplinește anumite cerințe orientative ideale (funcționează și configurații ceva mai suple decât cele de mai jos) pentru a beneficia de un flux de învățare fără întreruperi tehnice:
Windows 7 or newer, MacOS or Linux
Intel i5 or Amd A10 processor
Minimum 8 GB of RAM
8 GB of free disk space
În cazul în care nu aveți în acest moment un computer personal sau nu îndeplinește cerințele tehnice, putem găsi variante alternative împreună cu voi.
Vă mulțumim pentru atenție și vă urăm deja SPOR LA TREABĂ, dragi viitori programatori!
Am aprecia dacă ați putea să ne trimiteți un reply scurt la email, să ne confirmați că ați primit informațiile. Intenționăm să vă contactăm și noi în zilele următoare, dacă până atunci unii dintre voi sunt mai hotărâți sau mai au întrebări, așteptăm un semn.
O zi frumoasă în continuare!
Echipa SDA."

#54
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,263
  • Înscris: 02.09.2014

 Costel2014, on 21 februarie 2020 - 13:48, said:

Fara violenta, te rog! Posted Image  Chestia asta cu angajatorii o confirm si eu. Amicul meu s-a dus la un interviu pentru un job in domeniu. Angajatorul l-a intrebat daca a facut cursul la Microsoft, prietenul meu a spus ca nu, ca l-a facut la o firma romaneasca, iar patron (cum as dori sa fiu si eu) a spus ca atunci nu il intereseaza "calificarea" asta. Dar cred in continuare ca sunt utile, mai ales daca nu sunt scumpe aceste cursuri. La 7000 de lei cat cer astia pe cursul de Java eu as spune 'pas" si m-as inscrie la Politehnica daca chiar sunt interesat si vreau sa profesez in domeniu.
Vad ca deranjeaza o formulare ironica de-a mea la adresa celor cu mentalitate retrograda, cei care se viiseaza mari oameni de afaceri dar se comporta cu angajatii mai rau decat prorpiietarii de sclavi din vremuri revolute. Asa ca cei de la softpedia s-au gandit sa automatizeze ei chestia asta si de aici a rezultat formula asta pe care eu nu am spus-o niciodata. Penibil, probabil se simt vizati cei care au facut asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate