Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Software Development Academy-Pareri ?

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
107 răspunsuri în acest subiect

#55
Sorin1234567

Sorin1234567

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.04.2020
Salutare!

Cineva pe aici cursant activ la SDA pe timp de pandemie? Sunt curioasa cum s-a pus problema in alte locatii/alte grupe.
Intreb deoarece s-a redactat o anexa cu clauze abuzive, nu se doreste nici o negociere, cursantii sunt tratati ca si cum nu ar fi un curs platit de SDA.

Multumesc!! :)

#56
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Sorin1234567, on 01 aprilie 2020 - 20:39, said:

Salutare!

Cineva pe aici cursant activ la SDA pe timp de pandemie? Sunt curioasa cum s-a pus problema in alte locatii/alte grupe.
Intreb deoarece s-a redactat o anexa cu clauze abuzive, nu se doreste nici o negociere, cursantii sunt tratati ca si cum nu ar fi un curs platit de SDA.

Multumesc!! Posted Image

Salut,
Nu este un raspuns direct la intrebare, dar este punctul de vedere al unui jurist privind situatia.

https://www.hotnews....orta-majora.htm

Un curs online nu este la fel de eficient pentru cursanti ca un curs in sala de clasa (minus pentru cursanti), dar cheltuielile organizatorului sunt mai mici (plus pentru organizator).
Nu sunt cursant activ (fost cursant) dar atitudinea firmei mi se pare cunoscuta! Cred ca trebuie sa consultati un avocat/jurist.

Succes!

#57
Sorin1234567

Sorin1234567

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.04.2020

 Vevica, on 02 aprilie 2020 - 19:47, said:



Salut,
Nu este un raspuns direct la intrebare, dar este punctul de vedere al unui jurist privind situatia.

https://www.hotnews....orta-majora.htm

Un curs online nu este la fel de eficient pentru cursanti ca un curs in sala de clasa (minus pentru cursanti), dar cheltuielile organizatorului sunt mai mici (plus pentru organizator).
Nu sunt cursant activ (fost cursant) dar atitudinea firmei mi se pare cunoscuta! Cred ca trebuie sa consultati un avocat/jurist.

Succes!

Salutare!

Multumesc mult pentru raspuns!

Exact acest aspect al castigurilor si pierderilor l-am invocat si eu dar din pacate nu am ajuns la nici o concluzie.
Se pune presiune pentru un raspuns in cel mai scurt timp fara a asculta si negocia clauzele de ambele parti.

Ma voi documenta cat de bine pot pe subiectul "forta majora" pe care il invoca.

Seara placuta!

#58
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Vevica, on 02 aprilie 2020 - 19:47, said:

Salut,
Nu este un raspuns direct la intrebare, dar este punctul de vedere al unui jurist privind situatia.

https://www.hotnews....orta-majora.htm

Un curs online nu este la fel de eficient pentru cursanti ca un curs in sala de clasa (minus pentru cursanti), dar cheltuielile organizatorului sunt mai mici (plus pentru organizator).
Nu sunt cursant activ (fost cursant) dar atitudinea firmei mi se pare cunoscuta! Cred ca trebuie sa consultati un avocat/jurist.

Succes!

Sau poate institutii ale statului, precum Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), Autoritatea Națională pentru Calificări (ANC) respectiv Comisia de autorizare a furnizorilor de formare profesionala a adultilor din judetul in care se organizeaza cursul (daca este un curs autorizat, la sfarsitul caruia se obtine un certificat de calificare, nu doar o diploma de absolvire).

Vezi art. IX din OuG-32/2020 http://bucuresti.mma...masuriCOVID.pdf

#59
AlexandrosN

AlexandrosN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 26.02.2019
Vai, ce surpriza, se incearca din nou fortarea de clauze abuzive!

Ia sa vedeti ce spunea smecherasul profitor, mincinos si tzepar care zice ca e country manager. Ce zicea adica inainte sa fie luat la shuturi pe aici si sa dispara fara urma.

 costinsda, on 11 martie 2019 - 13:04, said:

Compania noastra a respectat absolut toate conditiile contractuale

Costin Alexandru
Country Manager SDA Romania
'Managerul fugar', sau 'ascuns'

Pai normal ca le-a respectat, ca erau numai in favoarea lui! Nu semnati niciunul si gata! Atunci sa vedem ce mai face individul asta si ce clauze mai spune ca a respectat. Tot timpul avuse impresia ca se intalneste hotzul cu prostul si ca el pacaleste pe toata lumea.

Fuse amendat de ANPC? Alta surpriza! Eu va pot spune ca fuse o grupa la care dadu inapoi 25% din bani pentru ca cursul nu se livra corespunzator. Si asta cu toate contractele lui de mizerie, cand oamenii se unira, ii dadura cu flit! Asa ca nu semnati si gata, nu se joaca asa cu viitorul vostru!

#60
Sorin1234567

Sorin1234567

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.04.2020

 AlexandrosN, on 02 aprilie 2020 - 21:54, said:

Vai, ce surpriza, se incearca din nou fortarea de clauze abuzive!

Ia sa vedeti ce spunea smecherasul profitor, mincinos si tzepar care zice ca e country manager. Ce zicea adica inainte sa fie luat la shuturi pe aici si sa dispara fara urma.



Pai normal ca le-a respectat, ca erau numai in favoarea lui! Nu semnati niciunul si gata! Atunci sa vedem ce mai face individul asta si ce clauze mai spune ca a respectat. Tot timpul avuse impresia ca se intalneste hotzul cu prostul si ca el pacaleste pe toata lumea.

Fuse amendat de ANPC? Alta surpriza! Eu va pot spune ca fuse o grupa la care dadu inapoi 25% din bani pentru ca cursul nu se livra corespunzator. Si asta cu toate contractele lui de mizerie, cand oamenii se unira, ii dadura cu flit! Asa ca nu semnati si gata, nu se joaca asa cu viitorul vostru!

Ni s a spus ca anexa este confidentiala pentru a nu ne incuraja sa discutam intre noi. Apoi ni s a sugerat sa contactam separat pe cei de la departamentul de inscrieri pentru eventuale negocieri, pe care eu personal nu am reusit sa le duc la capat. Se incearca masiv descurajarea colaborarii intre cursanti.

Oamenii din pacate sunt delasatori, descurajati ca oricum pierd banii, cu asta castiga compania.

#61
AlexandrosN

AlexandrosN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 26.02.2019
Nu pierdetzi nimic daca refuzatzi sa semnatzi. Aveti exemplele mai sus. Cine isi apara drepturile, castiga!

Anexa e confidentiala? Gogosi ale smecherasului profitor, mincinos si tzepar! Pai nu primi toata lumea aceeasi anexa?

#62
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.318
  • Înscris: 02.09.2014

 AlexandrosN, on 02 aprilie 2020 - 23:45, said:

Nu pierdetzi nimic daca refuzatzi sa semnatzi. Aveti exemplele mai sus. Cine isi apara drepturile, castiga!

Anexa e confidentiala? Gogosi ale smecherasului profitor, mincinos si tzepar! Pai nu primi toata lumea aceeasi anexa?
Cine stie? Poate baietii care s-au inscris la curs au primit o anexa in care li se promite la absolvire, pe langa diploma, si petrecerea unei nopti de vis alaturi de o domnisoara blonda. Iar fetele inscrise, o noapte romantica alaturi de un tanar brunet. Vezi, s-ar putea sa nu fie aceeasi anexa totusi! Posted Image Lasand gluma la o parte, ceea ce incearca sa faca organizatorii cursului este o mizerie. Cum s-a spus deja, cursantii sa ramana uniti si sa isi ceara ferm drepturile, sa nu se lase intimidati!

#63
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Sorin1234567, on 02 aprilie 2020 - 22:09, said:

Ni s a spus ca anexa este confidentiala pentru a nu ne incuraja sa discutam intre noi. Apoi ni s a sugerat sa contactam separat pe cei de la departamentul de inscrieri pentru eventuale negocieri, pe care eu personal nu am reusit sa le duc la capat. Se incearca masiv descurajarea colaborarii intre cursanti.

Oamenii din pacate sunt delasatori, descurajati ca oricum pierd banii, cu asta castiga compania.

Divide et impera - a functionat si la grupa din care am facut eu parte, din pacate!

Extras din OUG-32/2020

Art. IX. -
(1) Pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, pregătirea teoretică a programelor de formare profesională în condițiile Ordonanței Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare, cu excepția programelor de nivel de calificare 1, se poate desfășura și în sistem online, cu notificarea comisiei de autorizare, însoțită de dovada accesului la internet și a deținerii de mijloace electronice, pentru fiecare cursant în parte.
(2) Notificarea comisiei de autorizare se face în condițiile art. 30 din Ordonanța Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin poșta electronică, iar dovada prevăzută la alin. (1) se face cu următoarele documente, după caz:
a) contracte de închiriere sau de punere la dispoziție de mijloace electronice, încheiate de către furnizorul de formare autorizat cu terți, și procesul-verbal de predare a acestora către fiecare cursant în parte;
b) declarație pe propria răspundere a fiecărui cursant că are acces la internet și la mijloacele electronice necesare parcurgerii pregătirii teoretice, semnată și datată.
(3) La încetarea stării de urgență furnizorul de formare autorizat este obligat să testeze cursanții în vederea verificării însușirii noțiunilor de teorie parcurse în sistem online.

Am evidentiat (bold) elementele relevante pentru cursurile acreditate ANC (cum stiu ca sunt acum cele organizate de SDA).
Cursul cu durata de 360 de ore este de nivel 1 si nu se poate organiza online.
Daca insista, cereti echipamentele nexesare pentru desfasurarea cursului online si daca nu va sunt asigurate, nu semnati declaratia pe proprie raspundere (poate fi formulata in mod specific SDA in anexa la contract).

Ce ar zice colegii tai daca ar citi aceste lucruri?
Puteti contacta Comisia de autorizare a furnizorilor de formare profesionala a adultilor din judetul in care se organizeaza cursul, pentru clarificari!

Editat de Vevica, 03 aprilie 2020 - 09:43.


#64
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Cursurile ar trebui suspendate si reluate cand e posibil acest lucru, pentru asta Costin Alexandru poate face uz de forta majora din contract.

Nu e necesara nicio anexa pentru asta, deoarece nu are cum sa-si indeplineasca unele din obligatiile contractuale in aceasta perioada, deci nu il puteti trage la raspundere legal.

Poate el vrea sa continuati in online, ca sa scape de voi. Poate si voi vreti, sa terminati odata cursul, dar ar fi o greseala deoarece nu ati platit pentru un curs online.

Daca faceti online isi are rolul o anexa, una care sa specifice diferenta de bani pe care urmeaza sa o primiti inapoi. Altceva eu nu as semna, desi imi pare rau sa o zic, cine se inscrie la un astfel de curs nu are prea multa minte, deci majoritatea vor plange putin pe forumuri si in cele din urma vor accepta anexa pe care o tot impinge Costin Alexandru.

#65
orloveste

orloveste

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 03.04.2020
Salut,

Sint un cursant activ, grupa 12, cursurile sunt suspendate din 12.03.2019, propunerea de ieri pentru a trece la forma remote (on-line) nu este una obligatorie, eu si cativa colegi am facut o serie de clarificari ca sa intelegem mai bine despre ce este vorba si la care ni s-a comunicat ca vom primi raspuns saptamana viitoare.

In principiu nu stiu sa fi fost cineva obligat sa ia o decizie din grupa noastra, si pana la urma fiecare face ce crede de cuviinta in limita interesului propriu.

Sa aveti o "pandemie" usoara si sa ne auzim de bine.

Ma mir ca abia acum am gasit "locsorul asta interesant".

#66
Sorin1234567

Sorin1234567

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.04.2020

 orloveste, on 03 aprilie 2020 - 17:48, said:

Salut,

Sint un cursant activ, grupa 12, cursurile sunt suspendate din 12.03.2019, propunerea de ieri pentru a trece la forma remote (on-line) nu este una obligatorie, eu si cativa colegi am facut o serie de clarificari ca sa intelegem mai bine despre ce este vorba si la care ni s-a comunicat ca vom primi raspuns saptamana viitoare.

In principiu nu stiu sa fi fost cineva obligat sa ia o decizie din grupa noastra, si pana la urma fiecare face ce crede de cuviinta in limita interesului propriu.

Sa aveti o "pandemie" usoara si sa ne auzim de bine.

Ma mir ca abia acum am gasit "locsorul asta interesant".

Depinde cum privesti lucrurile. Poti fi politically correct si sa intri pana la detalii gramaticale, in final ajungi sa crezi ca oamenii aceia nu fac nimic rau.
Sau sa iti dai seama ca buna credinta a disparut demult acolo daca se ofera servicii inferioare la aceiasi bani. Sau ca se vine cu o anexa fara a se sta la discutii, negocieri. Si da, in prima faza a fost un fel de constrangere, sa nu incercam sa scuzam nimic.
Numai bine tuturor si sa luam deciziile cele mai bune.:)

#67
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 19.04.2009

 Mizu, on 03 aprilie 2020 - 10:54, said:

Cursurile ar trebui suspendate si reluate cand e posibil acest lucru, pentru asta Costin Alexandru poate face uz de forta majora din contract.

Nu e necesara nicio anexa pentru asta, deoarece nu are cum sa-si indeplineasca unele din obligatiile contractuale in aceasta perioada, deci nu il puteti trage la raspundere legal.

Poate el vrea sa continuati in online, ca sa scape de voi. Poate si voi vreti, sa terminati odata cursul, dar ar fi o greseala deoarece nu ati platit pentru un curs online.

Daca faceti online isi are rolul o anexa, una care sa specifice diferenta de bani pe care urmeaza sa o primiti inapoi. Altceva eu nu as semna, desi imi pare rau sa o zic, cine se inscrie la un astfel de curs nu are prea multa minte, deci majoritatea vor plange putin pe forumuri si in cele din urma vor accepta anexa pe care o tot impinge Costin Alexandru.


http://www.hotnews.r...orta-majora.htm

Editat de Vevica, 03 aprilie 2020 - 21:19.


#68
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Am fost si eu la ei la o prezentare de un curs de Python. Prezentarea a fost facuta profesionist cu multi oameni in sala. Se cunoaste ca stiu sa isi vanda produsul, se pricep la marketing, insa ceea ce mi s-a parut aberant a fost pretul urias pentru un asemenea curs, aproape 1500 de Euro si cica la oferta,  avand in vedere ca majoritatea cursurilor le mai poti si invata online pe de pe internet. Recunosc ca m-a tentat putin dar nu vreau sa imi cheltui banii aiurea si la momentul respectiv nu am vrut sa ii imbogatesc pe altii. La pretul asta  fara sa ai deja un job asigurat dupa finalizarea cursului va spun ca e o fraiereala pe fata. Nu merita. Acum citind comentariile de aici despre desfasurarea cursurilor  ma bucur ca nu am dat curs ofertei.

#69
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.318
  • Înscris: 02.09.2014

 wargod, on 10 aprilie 2020 - 11:11, said:

Am fost si eu la ei la o prezentare de un curs de Python. Prezentarea a fost facuta profesionist cu multi oameni in sala. Se cunoaste ca stiu sa isi vanda produsul, se pricep la marketing, insa ceea ce mi s-a parut aberant a fost pretul urias pentru un asemenea curs, aproape 1500 de Euro si cica la oferta,  avand in vedere ca majoritatea cursurilor le mai poti si invata online pe de pe internet. Recunosc ca m-a tentat putin dar nu vreau sa imi cheltui banii aiurea si la momentul respectiv nu am vrut sa ii imbogatesc pe altii. La pretul asta  fara sa ai deja un job asigurat dupa finalizarea cursului va spun ca e o fraiereala pe fata. Nu merita. Acum citind comentariile de aici despre desfasurarea cursurilor  ma bucur ca nu am dat curs ofertei.
Nu merita. Am un amic,care, asa cum am mai postat pe aici, a facut un curs de acest gen, la o firma chiar serioasa. Cand a fost la un interviu pentru angajare cursul respectiv a insemnat fix zero. Angajatorul i-a spus ca nu il intereseaza cursurile decat daca sunt facute la o firma de prestigiu de "afara": Microsoft, Oracle etc.

Editat de Costel2014, 10 aprilie 2020 - 12:04.


#70
orloveste

orloveste

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 03.04.2020
Stie cineva unde gasesc acreditarea FORGE OF TALENTS SRL de la Ministerul Educatiei? Ca nu apare nici la ei si la minister pe site :)
Multumesc anticipat.

#71
Vevica

Vevica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 19.04.2009

View Postorloveste, on 27 aprilie 2020 - 08:28, said:

Stie cineva unde gasesc acreditarea FORGE OF TALENTS SRL de la Ministerul Educatiei? Ca nu apare nici la ei si la minister pe site Posted Image
Multumesc anticipat.

Evidenta se tine pe judete.
Pentru Bucuresti: http://bucuresti.mma...eptembrie-1.pdf - nr. crt. 200.

Pentru alte judete, trebuie cautat. http://www.mmuncii.r...-strategii/5162

#72
stefan_ion

stefan_ion

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 13.05.2020
Salut, interesante discutiile de aici....evident, nu se compara cursul la clasa cu cel online, dar pentru ei inseamna mai putine cheltuieli deci profit mai mare.
Chiar sunt curios daca se reiau cursurile la clasa acum ca situatia incepe sa permita acest lucru.
Prietena mea participa la inceput de iunie la un curs de PMP Exam Prep si a fost anuntata deja de masurile care s-au luat in locatia unde va avea cursul si ce sa zic, jos palaria, oamenii s-au pregatit corespunzator, au limitat capacitatea salii de curs astfel incat sa existe cel putin 1.5 m intre persoane, au statii de dezinfectare , termometru digital, chestii din astea...Prin urmare, daca se vrea se poate.
Insa nu cred ca SD isi doreste sa se intoarca la sala de clasa ..probababil nici nu o sa o mai faca daca le-a tinut manipularea si a trecut totul pe onine.

Si cand te gandesti ca ma batea gandul sa ma inscriu la ei...noroc cu pandemia ca m-a linistit:-)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate