Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme retea vodafone - convorb...

De anul viitor, inmatricularea un...

Despre natura realitatii

ITP expirat = suspendarea inmatri...
 Audi a anunțat ca va schimba denu...

o intrebare va rog ?

Gareth Emery feat. Christina - Co...

PS4 Move
 Cast to LAN TV

Windows 10 Enterprise sau LTSB ?

Retur produs cumparat din magazin

Bere facuta acasa - lipsa spatiu ...
 Doogee s60 vs Ulefone Armor 2

Portare nr de telefon de la Tec T...

Setari torrent pentru Fiberlink 1...

Caut rezervor GPL TOROIDAL interi...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Software Development Academy-Pareri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Estel

Estel

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 126,959
  • Locație: Iasingthon
E vorba despre baietii astia :
https://www.facebook.com/sdacademypl/

http://sdacademy.pl/?lang=en

Ma gandeam si eu sa fac ceva in IT momentan fac niste cursuri de Web Dev pe Udemy (ale lui Colt Steele) si am zis sa vad ce ofera si oamenii astia in urma unei reclame vazute pe Facebook.
Am fost ieri seara la o prezentare tinuta la The Grape (Iasi) in care au zis ca sint pe 4 ani pe piata din Polonia organizeaza cursuri au mai multe companii cu care colaboreaza (scuzati cacofonia) si vor sa intre si sa se extinda pe piata din Romania.
Momentan pentru RO ofera doar un curs de JAVA (7000 lei 5 luni).
Sa imi bat capul cu ei sau sa stau chill si sa imi vad de treaba cu Udemy si Free Code Camp ?

Intreb pentru ca deh au fost niste chestii care mi-au ridicat niste semne de intrebare dar sa incepem cu inceputul :

La plusuri :
- Cursuri de HR in care te invata cum sa iti "coafezi" CV-ul sa dea bine la angajare
- Colaborarea cu mai multe companii printre cele mentionate : ACCENTURE,NOKIA,SII , ACIXOM
- Conecptul de speed dating pentru companii - la sfarsitul cursului deja ai sa ai o aplicatie in portofoliu si ei te pun in contact cu diverse firme si tu in 10-15 minute cat dureaza speed-date-ul asta e posibil sa ii convingi sa te angajeze...
- Oamenii spun ca in 3 luni dupa ce termina cursul 81% dintre cursanti isi gasesc loc de munca ca Junior Programmer

La curiozitati (ca sa zic asa) :
- Oferta mica de cursuri (dar na sint la inceput in RO). In Polonia au si Android si Swift si WebDev printre altele la noi doar Java
- Java folosit la FrontEnd. Deci Java nu are cum sa fie folosit la Front End...poate doar Javascript (macar atat am invatat si eu cat am mai citit pe ici pe colo)

Sa imi bat capul sau nu ? Ma gandesc sa nu fie ceva de genul LinkAcademy (am citit ieri seara topicul vai vai...)
La Iasi mai este o varianta - Scoala Informala de IT tot pe asa ceva...ma duc la astia ma duc la Software Dev Academy ?
M-ar interesa mai mult partea de HR/Speed Date - Networkingul cu reprezentatiii companiilor...

Suna cam prea bine pentru a fi adevarat...
Multumesc pentru timpul acordat Posted Image Si eventual daca aveti alte sfaturi,idei...I'm open...HIT MEH ! Posted Image

Edited by Estel, 14 November 2017 - 08:36.

PlatonX

PlatonX

Active Member

• ID membru: 510,996
Ce te impiedica sa fii autodidact ?

Estel

Estel

Member

Pai eu asta zic. Nu ma impiedica nimic. Fac cursuri pe Udemy si sint inscris pe forumuri si grupuri de discutii...dar ma gandesc la partea de relatii cu companiile din domeniu...

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 90,638
  • Locație: Far away
În industria software trebuie să fii autodidact, deoarece se mișcă prea repede și rămâi codaș dacă nu ești.

Cu banii ăia, eu aș face așa:

- mici programe și cerut feedback pe forumuri, cost 0; bun ca să îți șlefuiești fundația
- învățarea diferitelor scule, gen git, Linux, cost 0
- crearea unui proiect la îndrumarea unui mentor prin codementor.com; am avut experiențe plăcute cu studenți în acest regim; i-am îndrumat în așa fel încât să apeleze la mine cât mai puțin - pentru mine fiind mai mult relaxare, nu o sursă de venit notabilă; de exemplu, un cursant a făcut un proiect timp de 3 luni și îndrumarea mea l-a costat 600 USD pe această perioadă

Unii au nevoie de mai mult mentorat, alții de mai puțin, dar primești sfaturi mulate pe cunoștințele și nevoile tale, pe proiectul tău.

cdsoft

cdsoft

Active Member

• ID membru: 970,331
Ca unul care are ceva tangenta cu domeniul asta al cursurilor, iti spun cat se poate de sincer ca toate cursurile sunt o pierdere de timp si bani.
Cele mai multe nu sunt decat copy-paste din niste "cursuri" gratuite importate din strainatate.

E o inselatorie maxima in domeniul asta al cursurilor, ale fabricilor de diplome fara valoare. Mie nu imi vine sa cred cati prosti (sau mai degraba proaste) se inghesuiau la cursuri ce costau peste 1000 euro si care efectiv nu te invatau nimic, dar fetele erau convinse ca dupa curs o sa ajunga oameni de afaceri de succes :D

PlatonX

PlatonX

Active Member

• ID membru: 510,996

View Postcdsoft, on 14 noiembrie 2017 - 13:11, said:

Mie nu imi vine sa cred cati prosti (sau mai degraba proaste) se inghesuiau la cursuri ce costau peste 1000 euro si care efectiv nu te invatau nimic, dar fetele erau convinse ca dupa curs o sa ajunga oameni de afaceri de succes Posted Image
A venit la noi la firma o fata sa faca trainer pt testare. 2500 euro/40 ore. Nu folosim nimic din ceea ce ne-a spus acolo.
A platit firma la propunerea unor colegi care evident nu au legatura cu subiectul.

Pe mine ma suprinde ca astfel de firme au clienti.

cdsoft

cdsoft

Active Member

• ID membru: 970,331
In domeniul asta cei banali care au cursuri la analfabeti saraci incaseaza 20 euro/ora de curs. Daca au cursuri la analfabeti bogati pretul e si mai mare.
Deci cele 40 de ore costau minim 800 euro bani ce se duceau doar pentru cel ce prezenta.

Estel

Estel

Member

Multumesc pentru pareri. M-am linistit. Imi bag o cafea si ma intorc la Free Code Camp. Multumesc inca odata !

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• ID membru: 90,638
  • Locație: Far away

View PostEstel, on 14 noiembrie 2017 - 16:13, said:

Multumesc pentru pareri. M-am linistit. Imi bag o cafea si ma intorc la Free Code Camp. Multumesc inca odata !
Baga tare. Nimic nu inlocuieste blocurile de coding de 10 ore (pentru ca esti atat de immersed incat uiti de timp) si visarea de cod.

neur0

neur0

Guru Member

• ID membru: 720,385
Nu îţi pierde timpul şi banii cu cursurile organizate de ăia. Învaţă singur, sau dacă vrei o motivaţie, învaţă pentru o certificare Microsoft, Oracle, Cisco.
Dacă ai timp înscrie-te la ID sau IFR la o facultate serioasă, la Iaşi ar fi Informatica la Universitate.

Încearcă să dezvolţi aplicaţii mai complexe sau implică-te în dezvoltarea unui proiect open-source existent, o să şi înveţi şi vei avea şi ce arăta.

Anunturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users