Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Vanzare/Donatie locuinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#55
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostEneStelian, on 12 noiembrie 2017 - 17:26, said:

cum sa platesc ceva ce mi se da gratis?

Păi atunci faci donație, asta ți-a zis și colegu'.

Legile astea s-au făcut din cauza asta. Se făceau măgării cu apartamente, se mutau dintr-o mână în alta, moștenitorii erau țepuiți din diverse motive. Nu-ți permiți să cumperi, nu cumperi.

Un contract de vânzare-cumpărare unde nu se face efectiv schimbul de bani, are fix aceeași valoare ca unul de donație. În cazul unui atac în instanță, cât timp nu poți demonstra că ai plătit banii, el va fi transformat în donație.


În orice caz, eu nu înțeleg problema ta. Cât timp unchiul e de acord să vă lase vouă partea lui, el trebuie să facă un contract cu mama ta, doar pe partea lui. După decesul bunicului, sunt trei moștenitori, soția (bunica), mama ta și fratele ei (unchiul). Unchiul îi dă partea mamei, iar pentru partea bunicii, mama poate face un contract de vânzare cu clauză de întreținere. Se angajează că are grijă de bunica, urmând să îi rămână ei partea de apartament.
Astfel, apartamentul rămâne la mama ta și într-un final la tine, dacă nu mai ai alți frați/surori. Adică, cât timp nu sunt alte părți interesate, iar restul părților cad de acord, n-ai ce probleme să ai.

Mai e varianta testamentului. Să facă testamente bunica, unchiul, mama, prin care îți lasă ție părțile din apartament.


Tu pui o întrebare, dar aștepți să-ți răspundă unul că se poate. Nu se poate ce vrei tu să faci. Iar un act făcut cu fals în înscrisuri este întotdeauna mai șubred decât unul făcut pe bune.

#56
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostSmurfK, on 12 noiembrie 2017 - 17:40, said:


Păi atunci faci donație, asta ți-a zis și colegu'.

Legile astea s-au făcut din cauza asta. Se făceau măgării cu apartamente, se mutau dintr-o mână în alta, moștenitorii erau țepuiți din diverse motive. Nu-ți permiți să cumperi, nu cumperi.

Un contract de vânzare-cumpărare unde nu se face efectiv schimbul de bani, are fix aceeași valoare ca unul de donație. În cazul unui atac în instanță, cât timp nu poți demonstra că ai plătit banii, el va fi transformat în donație.


În orice caz, eu nu înțeleg problema ta. Cât timp unchiul e de acord să vă lase vouă partea lui, el trebuie să facă un contract cu mama ta, doar pe partea lui. După decesul bunicului, sunt trei moștenitori, soția (bunica), mama ta și fratele ei (unchiul). Unchiul îi dă partea mamei, iar pentru partea bunicii, mama poate face un contract de vânzare cu clauză de întreținere. Se angajează că are grijă de bunica, urmând să îi rămână ei partea de apartament.
Astfel, apartamentul rămâne la mama ta și într-un final la tine, dacă nu mai ai alți frați/surori. Adică, cât timp nu sunt alte părți interesate, iar restul părților cad de acord, n-ai ce probleme să ai.

Mai e varianta testamentului. Să facă testamente bunica, unchiul, mama, prin care îți lasă ție părțile din apartament.


Tu pui o întrebare, dar aștepți să-ți răspundă unul că se poate. Nu se poate ce vrei tu să faci. Iar un act făcut cu fals în înscrisuri este întotdeauna mai șubred decât unul făcut pe bune.
am scris undeva ,,, problema mea este simpla, din partea unchiului mai am un var.. care este in spania. genul de om care nu stie ce este aia munca, intretinut ..alte alea.. nu vreau sa ma trezesc la batranete tarat prin tribunale sa nu pot sta si eu linistit.. dupa ce toata viata am muncit pt aceasta casa. nu i vorba ca nu l as lasa sa construiasca sau altceva ca avem destul teren..insa nu pot avea incredere ca nu ma trezesc cu el in casa la mine.

si am pus intrebarea .. ca poate mai exista vreo ''portita'' intodeauna exista asa ceva.. trebuie sa mearga ceva facut.

#57
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostEneStelian, on 12 noiembrie 2017 - 17:26, said:

nu inteleg ce parte nu ai inteles..cum sa platesc ceva ce mi se da gratis? am si zis ca platesc toate taxele aferente celor 80 000 de euro, am deschis topicul asta in speranta ca poate mai exista ceva ceea ce eu nu stiu. nu sa mi spui tu ca nu asa merg lucrurile in viata.. usor de spus, ''fa rost de bani'' sunt curios cu ce te ocupi tu de ti se pare asa usor sa vb. nu este vb sa fac rost de bani pentru covrigi ci de 80 000 de euro, o chestie ilogica si absurda din moment ce vreau sa platesc impozitele la banii astia si alte tampenii care oricum sunt aberante.
tu esti cel care nu intelege :)
tu practic vrei siguranta unui contract de V/C, faptul ca acesta e greu de atacat in instanta. "costul" pe care trebuie sa-l platesti pentru asta e o tranzactie la un pret decent si dovada ca ai efectuat plata respectiva.
nu vrei donatie pentru ca stii ca e atacabila relativ usor, desi este mult mai "ieftina" (adica nu ai de demonstrat nimic).
dar in viata lucrurile bune nu sunt gratis, asa ca fie te multumesti cu donatia (care este "gratis") fie faci rost de bani pentru a dovedi o tranzactie (fie ea si fictiva, adica recuperezi ulterior banii) serioasa, la un pret corect.


View PostEneStelian, on 12 noiembrie 2017 - 17:55, said:

.....problema mea este simpla, din partea unchiului mai am un var.. nu pot avea incredere ca nu ma trezesc cu el in casa la mine...
deci practic tu vrei sa-i furi varului mostenirea :)
legal varul are dreptul la o parte din mostenirea dupa tatal sau, care la randul lui are dreptul la o parte din mostenirea dupa bunicii tai. atat donatia cat si un contract de V/C fictiv (fie pe un pret de nimic, fie fara a putea dovedi transferul) vor fi foarte usor de atacat de catre acesta, din postura de mostenitor rezervatar. partea si mai complicata (pentru tine) e ca s-a introdus o limita la platile cash intre persoane fizice, deci daca vrei o vanzare care sa fie greu de atacat va trebui sa ai transfer bancar. si asta nu-l poti face cu conturile goale.

#58
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Post_Smiley_, on 12 noiembrie 2017 - 18:31, said:

tu esti cel care nu intelege Posted Image
tu practic vrei siguranta unui contract de V/C, faptul ca acesta e greu de atacat in instanta. "costul" pe care trebuie sa-l platesti pentru asta e o tranzactie la un pret decent si dovada ca ai efectuat plata respectiva.
nu vrei donatie pentru ca stii ca e atacabila relativ usor, desi este mult mai "ieftina" (adica nu ai de demonstrat nimic).
dar in viata lucrurile bune nu sunt gratis, asa ca fie te multumesti cu donatia (care este "gratis") fie faci rost de bani pentru a dovedi o tranzactie (fie ea si fictiva, adica recuperezi ulterior banii) serioasa, la un pret corect.



deci practic tu vrei sa-i furi varului mostenirea Posted Image
legal varul are dreptul la o parte din mostenirea dupa tatal sau, care la randul lui are dreptul la o parte din mostenirea dupa bunicii tai. atat donatia cat si un contract de V/C fictiv (fie pe un pret de nimic, fie fara a putea dovedi transferul) vor fi foarte usor de atacat de catre acesta, din postura de mostenitor rezervatar. partea si mai complicata (pentru tine) e ca s-a introdus o limita la platile cash intre persoane fizice, deci daca vrei o vanzare care sa fie greu de atacat va trebui sa ai transfer bancar. si asta nu-l poti face cu conturile goale.
nu vreau sa fur nimic, din moment ce tacsu imi vinde, doneaza mie.donatia nu este gratis, aceleasi taxe se platesc la notariat ca si cum ar fi vanzare cumparare, cadastru trebuie, succesiune  etc, totul sare de 100 de milioane vechi. dupa vanzare cumparare si donatie am pus si intrebarea banilor cu imprumut. camatarii astia cum fac cand iti dau 2000 de euro  tu girezi cu casa ,
nu platesti ratele la timp si pierzi casa LEGAL?
a, si ca sa nu l compatimesti pe varu'  , lui ii ramane de la tacsu un spatiu comercial in bucuresti ,in valoare de peste 300.000 de euro.

atat voiam sa aflu ca nu se poate.. o sa mi accept partea de mostenire cand o fi cazul.. si pana atunci o sa mi cumpar un teren si ma voi apuca de constructia unei case.. si nu ma mai doare capul. ca vreau sa fiu linistit la batranete.. nu sa intretin din astia care deja au inceput sa vorbeasca cu reptilienii..

Edited by EneStelian, 12 November 2017 - 18:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate