Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Vanzare/Donatie locuinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postsuper8, on 06 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Repet ! se poate plati si 1 Leu daca vanzatorul si cumparatorul sunt de-acord.

Daca gresesc cand spun ca cetatenii din Romania pot vinde la ce pret vor bunul lor personal, sa vina cineva cu argumente si terminam balciul.
Nu imi este rusine sa recunosc ca m-am inselat  Posted Image

Tu ai citit codul civil ? Ia vezi ce spune art. 1665.

Edited by KLMN, 06 November 2017 - 20:32.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsuper8, on 06 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Repet ! se poate plati si 1 Leu daca vanzatorul si cumparatorul sunt de-acord.

Daca gresesc cand spun ca cetatenii din Romania pot vinde la ce pret vor bunul lor personal, sa vina cineva cu argumente si terminam balciul.
Nu imi este rusine sa recunosc ca m-am inselat  Posted Image
Lăsând la o parte faptul că mă îndoiesc că notarul ar vrea să autentifice un contract de v-c casă cu prețul de 1 leu, un astfel de contract este anulabil. Deci clar ar pierde toată partea unchiului, nu doar jumătate din ea:


Art. 1665
Preţul fictiv şi preţul derizoriu
..............
(2) De asemenea, dacă prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabilă când preţul este într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare.

View PostEneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 20:29, said:

ar fi bine sa se poata vinde cu un leu, ma mai duc la un alt notar sa ma interesez asta.. stiu ca ei dupa grila notariala imi iau comisionul si impozitul catre stat..
Dacă ai timp de pierdut, du-te. Te mai faci și de râs.

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostEneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 19:28, said:

am deschis acest topic cu gandul ca poate s-a mai lovit careva de problema mea si imi poate da un sfat.  am fost azi la notar sa ma interesez de succesiunea dupa bunicu, dupa care sa fac contract vanzare cumparare intre mine si bunica, respectiv unchiu si mama.  vanzarea cumpararea fiind doar in acte eu sa nu platesc nimic pt casa,  notarul mi a spus ca nu se mai poate ca de doi ani toate tranzactiile se fac prin banca si eu trebuie sa am dovada achitarii locuintei catre proprietari in valoare de 80 000 de euro , practic sa mut banii dintr un buzunar in altul.. eu nu am banii astia, ma gandeam la un act de donatie, cam riscant ca poate fi atacat in instanta.intrebarea mea este, care este termenul maxim in care un asemenea contract poate fi atacat ( am uitat sa intreb) si daca mai exista alta posibilitate de a deveni proprietar, in afara donatiei sau vanzarii, ma gandeam sa fac un act notarial ca si cum eu le as da bani si ei ar garanta cu casa.. nu mi ar da banii la timp si eu as deveni proprietar...un fel de camatar...la altceva nu ma gandesc, poate s a mai lovit careva de problema asta si imi poate da un sfat...

deschizi actiune in instanta, in care chemi in judecata toti mostenitorii.
la prima infatisare il instiintati pe judecator ca intre timp v-ati pus de acord la o imparteala.
judecatorul ia la cunostiinta si da o hotarare judecatoreasca in sensul asta.
aia nu mai poate fi atacata. este definitiva.

consulta-te cu un avocat pe tema asta.
eu stiu lume care asa a facut succesiunea. Posted Image
nu stiu daca se aplica si in cazul tau, dar ar putea fi o idee.

Edited by Pollux, 06 November 2017 - 20:37.


#22
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
am citit despre asta cu instanta.. prea multa alergatura si pierdere de timp.nu ma feresc sa platesc taxele aferente contractului de vanzare, impozit si alte nebunii, numai sa nu ma puna sa transfer prin banca suma de 80 000 de euro ca nu am de unde. daca as vinde de la fiecare un rinichi nu as strange atatia bani..

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
bossule nu mai merge nicio astfel de combinatie.
fa succesiunea normal si asta este. la succesiune renunta toti in favoarea ta si gata. o sa fie nevoie si de unchiul sa renunte, aici nu stiu cat de sigur esti ca va renunta fara ceva suma (mai mult sau mai putin modica)

Edited by bossake, 06 November 2017 - 20:41.


#24
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postbossake, on 06 noiembrie 2017 - 20:40, said:

bossule nu mai merge nicio astfel de combinatie.
fa succesiunea normal si asta este. la succesiune renunta toti in favoarea ta si gata. o sa fie nevoie si de unchiul sa renunte, aici nu stiu cat de sigur esti ca va renunta fara ceva suma (mai mult sau mai putin modica)
nu merge sa renunte careva in favoarea mea. eu nu fac parte dintre mostenitori abia dupa ce moare mama..

#25
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View PostEneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 20:19, said:

zici ca mi ai citit gandurile Posted Image are un fiu ratacit prin spania. de care nu as baga mana in foc. nu vreau sa ajung la batranete si sa stau prin tribunale, mai bine renunt si imi iau ceva al meu. eu vreau mai mult sa fac actele astea ca sa nu existe conflicte in viitor, sa incerc sa i impac pe toti. .nu se pune problema ca el sa nu aibe dreptul la aceasta locuinta, avem loc destul toti.. dar stii cum sunt unii?!


eu am intrebat la notar ca cel mai simplu ar fi ca unchiul si mama sa renunte la partea succesorala si sa i ramana tot bunicii, ca eu sa fac acte decat cu ea. mi a spus ca daca renunta ei la partea succesorala partea lor revine rudelor din partea bunicului, adica fratilor lui.

Eu ti-am spus putin altfel, renunta bunica si unchiul, mama mosteneste partea bunicului.
Dupa ce unchiul a renuntat la partea lui, varul nu mai poate contesta nimic.
Cand va fi sa se duca si bunica, unchiul mai renunta o data.
Cu mama sper ca te intelegi.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 06 noiembrie 2017 - 20:31, said:

Art. 1665
Preţul fictiv şi preţul derizoriu
..............
(2) De asemenea, dacă prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabilă când preţul este într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare.





Raman uimit, nemernicul de stat nici nu ma mai lasa sa-mi vand cu cat vreau eu bunul. ...chiar daca-i indestulez nesimtirea platindu-i taxele dupa grila. S-au gandit la toate posibilitatile, ce oameni fac legile astea....deci daca vreau sa-mi vand cu un leu masina sau o bucata de teren, nu pot....voi vedeti ce legi au dat astia?  Acolo unde au avut interes legile sunt neclare si evazive, acolo unde au vrut ei, au eliminat orice portita.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 20:50.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-au cum să renunțe în favoarea lui, că nu-i moștenitor. Mama lui este, deci ar trebui întâi să accepte succesiunea toți 3 moștenitorii, după care bunica și unchiul să-i doneze mamei partea lor din moștenire + bunica partea ei.
Astfel mama ar deveni proprietarul întregului imobil.

Nu cred că e ceva mai simplu decât asta. Dup-aia mama îi poate dona lui.

Edited by althea, 06 November 2017 - 20:50.


#28
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postbitiro, on 06 noiembrie 2017 - 20:44, said:


Eu ti-am spus putin altfel, renunta bunica si unchiul, mama mosteneste partea bunicului.
Dupa ce unchiul a renuntat la partea lui, varul nu mai poate contesta nimic.
Cand va fi sa se duca si bunica, unchiul mai renunta o data.
Cu mama sper ca te intelegi.
acum am inteles, este logic ce spui. si in felul asta totul din partea bunicului se transmite mamei.  seamana putin cu situatia care o voiam eu..o sa intreb daca se poate asa. mi e sa nu zica la fel ca daca renunta bunica si unchiu se duce tot spre fratii bunicului..logic ar fi ca nu.. dar nimic nu mai este logic in tara asta.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 20:46, said:

Raman uimit, nemernicul de stat nici nu ma mai lasa sa-mi vand cu cat vreau eu bunul. ....
Pai, stiam eu ceva-ceva !
Dar daca s-a modificat in noul codul civil, cine e de vina ?
==============================================
@EneStelian, desi s-au adus argumente irefutabile impotriva a ceea ce stiam eu (http://www.codulcivi...etul-derizoriu/) sigur se poate trece mai putin de 80 000 de euro in contractul de vanzare-cumparare.
La o adica 15-20 de mii de euro nu cred ca este o suma disproporţionată faţă de valoarea casei tale.

Deci, daca locuinta in speta valoreaza 80 000 de euro si te intelegi cu bunica sa ti-o vanda tie; sigur poti sa o cumperi sub 80 de mii.
Dar nu fix la 1 Leu cum am zis eu, ci la o suma mai mare de 10-15 mii de euro.

#30
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View PostEneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 19:47, said:

nu exista alti mostenitori.. insa s o gasi vreun frate al bunicului, alte alea.. vreau ceva sigur, altfel renunt si imi cumpar eu terenul meu .
Copiii/ nepotii nu mostenesc in concurs cu fratii/alte rude ale defunctului (cu exceptia sotului). Daca defunctul are descendenti, descendentii mostenesc in concurs numai cu sotul supravietuitor al defunctului. Fratii/ alte rude (cu exceptia sotului) vin la mostenire numai in cazul in care defunctul nu are descendenti.

Adica singurii care au drept la mostenire sunt bunica ta si copiii defunctului.

Edited by flyinsane, 06 November 2017 - 21:36.


#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
notarul la cat ti-a stabilit valoarea
pune in contract 49500 lei si gata balciul,fara nici un stres,plus ca sunteti neamuri

#32
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostEneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 19:49, said:

nu merge sa mai pui un leu.. te pun sa aduci certificat fiscal.. ei au un program prin care vad cat costa terenul in acea zona, din ce este locuinta si pun un pret minim..

Ce prosteala sinistra, acum fiecare trebuie sa vanda dupa cum canta unii ? Care ar fi problema ca vreau eu sa vand la 1 leu ? i-as spune notarului sa puna el restul de bani si sa facem treaba

Edited by karapok, 06 November 2017 - 21:39.


#33
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View Postsuper8, on 06 noiembrie 2017 - 19:38, said:

Din cate stiu eu, se poate plati si 1 Leu daca partile sunt de-acord.
D'oh, normal ca nu. Exista niste grile notariale. La contractul de vanzare se ataseaza certificat fiscal privind imobilul care face obiectul vanzarii.

#34
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postflyinsane, on 06 noiembrie 2017 - 21:39, said:

D'oh, normal ca nu. Exista niste grile notariale. La contractul de vanzare se ataseaza certificat fiscal privind imobilul care face obiectul vanzarii.

Tot o prosteala sinistra ramane, le era frica la notari ca pierd ca$$$ul ?

Edited by karapok, 06 November 2017 - 21:45.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e vorba musai de notari, ei sunt doar niste inlesnitori care totusi sunt incorsetati de legi. De respectarea legilor. Functionarii aia din ministerul justitiei, care au elaborat noul cod civil, ei s-au bagat cu bocancii in proprietatea mea. Pana la noul cod era simplu, puteam sa vand, ca doar eram proprietarul, si cu un leu, acum se baga peste tine si dau diferite interpretari, ca cica daca ai vandut cu un leu , nu ai fost serios si ai luat in balon legile....eu asta inteleg.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 21:55.


#36
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostMembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Nu e vorba musai de notari, ei sunt doar niste inlesnitori care totusi sunt incorsetati de legi. De respectarea legilor. Funtionarii aia din ministerul justitiei, care au elaborat noul cod civil, ei s-au bagat cu bocancii in proprietatea mea. Pana la noul cod era simplu, puteam sa vand, ca doar eram proprietarul, si cu un leu, acum se baga peste tine si dau diferite interpretari, ca cica daca ai vandut cu un leu , nu ai fost serios si ai luat in balon legile....eu asta inteleg.

Se poate ca ai dreptate, dar totusi, dupa cum cunosc oamenii din tara asta, nu as baga mana in foc ca notarii nu au facut un pic de lobby

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate