Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vanzare/Donatie locuinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu se poate plati 1 leu sau sume din astea ridicole. Notarii au grile cu preturile si nu te lasa sa tranzactionezi sub suma minima hotarata de Sulea Politicianul. Plus ca te cauta Anaful grupa mare pentru evaziune si alte balarii.
Apoi tranzactiile peste o anumita suma (nu stiu care e) se face obligatoriu prin banca.
Lumea s-a schimbat.

#38
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Sumele de peste 50.000 de lei se trec prin banca. O solutie de compromis pentru initiator este sa treaca in act o suma de 49.999 de lei.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
pe notar i-l doare-n plua cat treci in contract,el isi ia taxe si comision din grila lor de evaluare standard
tu poti trece si 1 leu daca se tot vb de asta
sunt procese cu pretentii civile de 1 leu

#40
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 ceanu1980, on 06 noiembrie 2017 - 22:27, said:

pe notar i-l doare-n plua cat treci in contract,el isi ia taxe si comision din grila lor de evaluare standard
tu poti trece si 1 leu daca se tot vb de asta
sunt procese cu pretentii civile de 1 leu

Tu ai citit ce s-a scris mai inainte ?

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
da,plus ca am facut si o tranzactie in vara, s-a schimbat ceva din iulie pana in prezent?
ai facut vreo tranzactie in ultimele luni?

Edited by ceanu1980, 06 November 2017 - 22:36.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da exact, astia au desfiintat vanzarea simbolica, fara sa ne intrebe si pe noi, proprietarii. Cum e sa dai niste legi..... chipurile esti in slujba cetateanului si tu sa le dai impotriva lui?
Eu pana in noul cod civil purtasem o asemenea discutie cu o notarita si zicea ca merge vandut pe suma mai mica (cu achitarea taxelor din grila) , dar iata ca in noul cod civil zice altfel si partea proasta e ca din cauza acelui articol contractul de V-C devine atacabil, anulabil, ceea ce nu e prea bine, ca de aia facea omul V-C sa fie sigur.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 22:41.


#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
repet,ati facut tranzactii in ultimele luni de veniti cu aceste afirmatii?

#44
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 ceanu1980, on 06 noiembrie 2017 - 22:35, said:

da,plus ca am facut si o tranzactie in vara, s-a schimbat ceva din iulie pana in prezent?
ai facut vreo tranzactie in ultimele luni?

Nu s-a schimbat nimic in ultimile luni, dar conform noului cod civil o tranzactie de V/C pe 1 leu este considerat un pret neserios, iar actul poate deveni nul, daca cineva interesat o cere in instanta. Cineva poate fi una dintre parti, vreun mostenitor, descendenti ai acestora, etc.

Art. 1665
Preţul fictiv şi preţul derizoriu
(1) Vânzarea este anulabilă atunci când preţul este stabilit fără intenţia de a fi plătit.
(2) De asemenea, dacă prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabilă când preţul este într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare.

Nu am facut tranzactii in ultimul timp, dar am cunostiinta de act desfiintat pentru un pret "derizoriu" de 20.000 lei, care este mult mai mare fata de 1 leu.

Edited by KLMN, 06 November 2017 - 22:44.


#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
si cine a desfiintat acel contract,tre sa-l reclame cineva pe undeva
initiatorul cauta solutie viabila
partile sunt de acord
eu spun sa faca pt suma de 49 si ceva si gata treaba

#46
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 ceanu1980, on 06 noiembrie 2017 - 22:40, said:

repet,ati facut tranzactii in ultimele luni de veniti cu aceste afirmatii?

Afirmatiile sunt fondate, daca nu cunosti legislatia fi mai precaut in sfaturi !

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Pana la noul cod era simplu, puteam sa vand, ca doar eram proprietarul, si cu un leu, acum se baga peste tine si dau diferite interpretari, ca cica daca ai vandut cu un leu , nu ai fost serios si ai luat in balon legile....eu asta inteleg.
Și în vechiul cod civil era un articol care se referea la prețurile derizorii, doar formularea s-a schimbat:

Quote


Despre natura si forma vinzarii
Art. 1303
Pretul vinzarii trebuie sa fie serios si determinat de parti.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un leu nu inseamna ca pretul vanzarii este neserios, eu nu inteleg asta. 5 bani sau un ban ar putea fi considerat....dar si aici, trebuie sa avem ceva care sa mentioneze  expres ca vanzarea pe 0,5 bani este o vanzare neserioasa. Ce daca nu reflecta pretul real, vanzarea pe un leu este o vanzare pe o suma simbolica, care imi arata ca nu pretul a contat atunci cand s-a facut vanzarea. Dar.....o lungim, daca  e legiferat undeva clar ca nu se poate, ok, cu toate ca si aici ar trebuie sa intervina CCR si sa zica ca este ilegal sa-l conditionezi pe un vanzator sa vanda cu cat vrei tu. mie mi se pare ca daca sunt proprietar atunci trebuie sa fiu lasat sa hotarasc asupra proprietatii mele. Sunt unele situatii, ca cea de fata, in care legea frizeaza ridicolul, deci initiatorul trebuie sa faca rost de 80.000 de euro, nu?

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,036
  • Înscris: 24.02.2006
1 leu vs 80.000 euro....eu as zice totusi ca pretul e neserios :)
decat ceva simbolic, mai bine donatie

#50
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Legea e data pentru a se evita situatii exact de genul celei expuse aici.

O intrebare: ce motiv ai putea avea pentru a vinde o proprietate la pretul ei de piata 80000 EUR, la pretul de 1 leu? Nu pentru a gasi o portita pentru evitarea legii, de a iti insusi un bun in defavoarea altei persoane care deasemenea are (total sau partial) dreptul la acel bun?

Asa cum s-a spus anterior, la proprietatea respectiva au drept de mostenire, prin lege, dupa moartea bunicilor, 2 persoane: mama ta si unchiul tau. Chiar daca la momentul actual unchiul nu are pretentii de mostenire, este rezonabil sa spunem ca la un moment dat, ar putea avea. Daca legea ar permite cumparea unei proprietati fara drept de atac, la pretul de 1 leu, atunci s-ar suprascrie dreptul la mostenire (practic se poate considera donatie).
Chiar daca tu ai un caz special, in sensul ca teoretic nu sunt alti pretendenti la mostenire in acest moment, legea e facuta la modul general si previne portite de genul a ceea ce vrei tu.

Daca in schimb platesti apartamentul la un pret apropiat de cel al pietei, se considera bunul tau, asa cum e si normal.
Gandeste-te din toate unghiurile la situatia asta nu doar din cel care iti este tie convenabil.

Realistic vorbind, daca tu cumperi apartamentul cu un leu (presupunand ca notarul e de acord), in cazul unui atac, tu ce crezi ca se va intampla la proces? E de bun simt sa cumperi un bun la 1 leu vs 80000 EUR, ca sa tai dreptul altuia la bunul respectiv?
Nu fac pe lupul moralist, vorbesc de faptul ca 2 persoane au un drept egal la un bun, in mod legal.

In concluzie, nu are rost sa cauti portite unde nu sunt, legea e clara in acest sens. Ai 3 optiuni in opinia mea, 2 dintre ele cam cu acelasi rezultat:

1. Donatie
2. Cumpara la 1 leu sau la o suma derizorie, disproportionata de cea a pietei - trebuie sa gasesti si un notar care accepta asa ceva.
3. Cumpara apartamentul cu un pret apropiat de cel al pietei.

Cazurile 1 si 2 sunt relativ la fel, in sensul ca ambele pot fi atacate la un moment dat, pe bun motiv.
In cazul 3, asa cum merg treburile de cand lumea, ai demonstrat ca ai facut efortul de a plati bunul cu banii tai, la pretul corect. Nimeni nu ti-l poate lua.

Edited by pexCom, 08 November 2017 - 14:49.


#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 20:46, said:

Raman uimit, nemernicul de stat nici nu ma mai lasa sa-mi vand cu cat vreau eu bunul. ...chiar daca-i indestulez nesimtirea platindu-i taxele dupa grila. S-au gandit la toate posibilitatile, ce oameni fac legile astea....deci daca vreau sa-mi vand cu un leu masina sau o bucata de teren, nu pot....voi vedeti ce legi au dat astia?  Acolo unde au avut interes legile sunt neclare si evazive, acolo unde au vrut ei, au eliminat orice portita.

Poți s-o donezi, prietene. Nu te oprește nimeni din a face donații.

#52
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 pexCom, on 08 noiembrie 2017 - 14:38, said:

Legea e data pentru a se evita situatii exact de genul celei expuse aici.

O intrebare: ce motiv ai putea avea pentru a vinde o proprietate la pretul ei de piata 80000 EUR, la pretul de 1 leu? Nu pentru a gasi o portita pentru evitarea legii, de a iti insusi un bun in defavoarea altei persoane care deasemenea are (total sau partial) dreptul la acel bun?

Asa cum s-a spus anterior, la proprietatea respectiva au drept de mostenire, prin lege, dupa moartea bunicilor, 2 persoane: mama ta si unchiul tau. Chiar daca la momentul actual unchiul nu are pretentii de mostenire, este rezonabil sa spunem ca la un moment dat, ar putea avea. Daca legea ar permite cumparea unei proprietati fara drept de atac, la pretul de 1 leu, atunci s-ar suprascrie dreptul la mostenire (practic se poate considera donatie).
Chiar daca tu ai un caz special, in sensul ca teoretic nu sunt alti pretendenti la mostenire in acest moment, legea e facuta la modul general si previne portite de genul a ceea ce vrei tu.

Daca in schimb platesti apartamentul la un pret apropiat de cel al pietei, se considera bunul tau, asa cum e si normal.
Gandeste-te din toate unghiurile la situatia asta nu doar din cel care iti este tie convenabil.

Realistic vorbind, daca tu cumperi apartamentul cu un leu (presupunand ca notarul e de acord), in cazul unui atac, tu ce crezi ca se va intampla la proces? E de bun simt sa cumperi un bun la 1 leu vs 80000 EUR, ca sa tai dreptul altuia la bunul respectiv?
Nu fac pe lupul moralist, vorbesc de faptul ca 2 persoane au un drept egal la un bun, in mod legal.

In concluzie, nu are rost sa cauti portite unde nu sunt, legea e clara in acest sens. Ai 3 optiuni in opinia mea, 2 dintre ele cam cu acelasi rezultat:

1. Donatie
2. Cumpara la 1 leu sau la o suma derizorie, disproportionata de cea a pietei - trebuie sa gasesti si un notar care accepta asa ceva.
3. Cumpara apartamentul cu un pret apropiat de cel al pietei.

Cazurile 1 si 2 sunt relativ la fel, in sensul ca ambele pot fi atacate la un moment dat, pe bun motiv.
In cazul 3, asa cum merg treburile de cand lumea, ai demonstrat ca ai facut efortul de a plati bunul cu banii tai, la pretul corect. Nimeni nu ti-l poate lua.
nu pot cumpara la pretul pietei o locuinta de la familia mea care mi o dau gratis.. asta este problema. nu am acei 80 000 de euro sa i transfer dintr un buzunar in altul. nu ma deranjeaza banii care i as achita ca taxa/ impozit catre stat din aceasta suma, ca pe aia as putea s o platesc.. ma interesa sa trec in acte ca am luat o cu 80 000 de euro sa fie ceva sigur. si logic ca plateam taxele aferente acestei sume. chiar daca aceasta suma era imaginara. ma interesa ceva sigur nu donare, cum ai zis si tu, deocamdata vor sa mi dea gratis.. dar dupa ce investesc sa construiesc..alte alea se pot razgandi.. deci singura solutie este sa renunt.

#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,036
  • Înscris: 24.02.2006
problema e ca tu vrei ceva, dar nu esti dispus sa platesti pentru asta. nu asa functioneaza chestiile in viata :)

vrei sa ai siguranta oferita de un contract de V/C inatacabil in instanta? atunci faci rost de bani, faci transferurile necesare si eventual dupa asta recuperezi banii (cash) de la vanzatori si-i dai inapoi.
daca n-ai bani pentru o chestie sigura, atunci mergi pe donatie. daca nu, astepti ca lucrurile sa se intample de la sine si la un moment dat vei mosteni totul.

#54
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 _Smiley_, on 12 noiembrie 2017 - 13:10, said:

problema e ca tu vrei ceva, dar nu esti dispus sa platesti pentru asta. nu asa functioneaza chestiile in viata Posted Image

vrei sa ai siguranta oferita de un contract de V/C inatacabil in instanta? atunci faci rost de bani, faci transferurile necesare si eventual dupa asta recuperezi banii (cash) de la vanzatori si-i dai inapoi.
daca n-ai bani pentru o chestie sigura, atunci mergi pe donatie. daca nu, astepti ca lucrurile sa se intample de la sine si la un moment dat vei mosteni totul.
nu inteleg ce parte nu ai inteles..cum sa platesc ceva ce mi se da gratis? am si zis ca platesc toate taxele aferente celor 80 000 de euro, am deschis topicul asta in speranta ca poate mai exista ceva ceea ce eu nu stiu. nu sa mi spui tu ca nu asa merg lucrurile in viata.. usor de spus, ''fa rost de bani'' sunt curios cu ce te ocupi tu de ti se pare asa usor sa vb. nu este vb sa fac rost de bani pentru covrigi ci de 80 000 de euro, o chestie ilogica si absurda din moment ce vreau sa platesc impozitele la banii astia si alte tampenii care oricum sunt aberante.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate