Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Vanzare/Donatie locuinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
am deschis acest topic cu gandul ca poate s-a mai lovit careva de problema mea si imi poate da un sfat.  am fost azi la notar sa ma interesez de succesiunea dupa bunicu, dupa care sa fac contract vanzare cumparare intre mine si bunica, respectiv unchiu si mama.  vanzarea cumpararea fiind doar in acte eu sa nu platesc nimic pt casa,  notarul mi a spus ca nu se mai poate ca de doi ani toate tranzactiile se fac prin banca si eu trebuie sa am dovada achitarii locuintei catre proprietari in valoare de 80 000 de euro , practic sa mut banii dintr un buzunar in altul.. eu nu am banii astia, ma gandeam la un act de donatie, cam riscant ca poate fi atacat in instanta.intrebarea mea este, care este termenul maxim in care un asemenea contract poate fi atacat ( am uitat sa intreb) si daca mai exista alta posibilitate de a deveni proprietar, in afara donatiei sau vanzarii, ma gandeam sa fac un act notarial ca si cum eu le as da bani si ei ar garanta cu casa.. nu mi ar da banii la timp si eu as deveni proprietar...un fel de camatar...la altceva nu ma gandesc, poate s a mai lovit careva de problema asta si imi poate da un sfat...

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Din cate stiu eu, se poate plati si 1 Leu daca partile sunt de-acord.
Insa te costa mai mult taxele si comisionele pt. mutarea Leului dintr-un cont in altul la banca !

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cine te astepti sa atace in instanta eventuala donatie? mai exista si alti mostenitori?

#4
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 _Smiley_, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

cine te astepti sa atace in instanta eventuala donatie? mai exista si alti mostenitori?
nu exista alti mostenitori.. insa s o gasi vreun frate al bunicului, alte alea.. vreau ceva sigur, altfel renunt si imi cumpar eu terenul meu .

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,816
  • Înscris: 13.07.2011
limita pentru plata bancara este de 50.000ron, daca depasesti suma respectiva atunci trebuie achitat prin banca (preventia spalarii banilor).

Cel mai ok este o valoare fictiva de 1RON spre exemplu. Actele si una peste alta te duce undeva la 500RON daca nu ma insel. Dar banuiesc ca merita.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
La ce a spus colegul @super8 mai adaug, fa ce faci sa ai act de vinzare/ cumpărare, sa nu regreți mai tirziu.

Edited by crisstonne, 06 November 2017 - 19:50.


#7
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 super8, on 06 noiembrie 2017 - 19:38, said:

Din cate stiu eu, se poate plati si 1 Leu daca partile sunt de-acord.
Insa te costa mai mult taxele si comisionele pt. mutarea Leului dintr-un cont in altul la banca !
nu merge sa mai pui un leu.. te pun sa aduci certificat fiscal.. ei au un program prin care vad cat costa terenul in acea zona, din ce este locuinta si pun un pret minim..

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posibil sa se poata 1 leu, dar taxele de vanzare (partea notariatului si a statului) vor fi calculate dupa grila notariala. (in cazul unui contract de vanzare cumparare)

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 19:51.


#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 business11, on 06 noiembrie 2017 - 19:48, said:

limita pentru plata bancara este de 50.000ron, daca depasesti suma respectiva atunci trebuie achitat prin banca (preventia spalarii banilor).

Cel mai ok este o valoare fictiva de 1RON spre exemplu. Actele si una peste alta te duce undeva la 500RON daca nu ma insel. Dar banuiesc ca merita.
actele ma costa peste 8000 de lei , numai succesiunea cu impozitul catre stat dupa urma decedatului costa 3000, apoi cadastru, intabulare, comisionul pentru actul de vanzare cumparare care se calculeaza tot cota din valoarea casei..

#10
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Eventualii frati ai bunicului/bunici nu nici un drept de mostenire atat timp cat acestia au urmasi.
Unchiul daca vrea sa-ti cedeze partea lui nu se prezinta la succesiune, renunta.
Daca este asa poate renunta si bunica.
Mama ta mosteneste partea bunicului care cu timpul iti va reveni tie.
La fel si cand se va duce bunica.
Repet, din rudele colaterale nu poate ridica nimeni pretentii.
Singurii mostenitori  sunt copii bunicilor.

Edited by bitiro, 06 November 2017 - 20:14.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu o vanzare fictiva poate fi anulata aproape la fel de usor ca si o donatie. cine-si inchipuie ca un contract de v/c pe 1 leu e "beton" si te protejeaza de orice intamplari neprevazute e pur si simplu naiv.

daca nu exista alti mostenitori atunci nu are cine sa atace donatia sau contractul de V/C. mergi mai bine la un alt notar si intreaba-l care ar fi cea mai sigura si mai ieftina varianta pentru tine, daca ceilalti mostenitori (bunica, unchiul etc) sunt dispusi sa renunte la mostenire (in favoarea ta)

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 EneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 19:47, said:

nu exista alti mostenitori.. insa s o gasi vreun frate al bunicului, alte alea.. vreau ceva sigur, altfel renunt si imi cumpar eu terenul meu .
Frații bunicului nu-l moștenesc pentru că are copii (pe maică-ta și pe unchiu-tău, dacă am înțeles bine că unchiul e fratele mamei).
Donația mi se pare cea mai simplă soluție. Ar putea fi atacată doar de copiii unchiului după moartea lui, dacă are copii, și doar dacă el nu mai are alte bunuri care să le rămână. Deci doar pentru jumătate din partea unchiului ar putea  să-ți fie teamă.

#13
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 althea, on 06 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Frații bunicului nu-l moștenesc pentru că are copii (pe maică-ta și pe unchiu-tău, dacă am înțeles bine că unchiul e fratele mamei).
Donația mi se pare cea mai simplă soluție. Ar putea fi atacată doar de copiii unchiului după moartea lui, dacă are copii, și doar dacă el nu mai are alte bunuri care să le rămână. Deci doar pentru jumătate din partea unchiului ar putea  să-ți fie teamă.
zici ca mi ai citit gandurile :) are un fiu ratacit prin spania. de care nu as baga mana in foc. nu vreau sa ajung la batranete si sa stau prin tribunale, mai bine renunt si imi iau ceva al meu. eu vreau mai mult sa fac actele astea ca sa nu existe conflicte in viitor, sa incerc sa i impac pe toti. .nu se pune problema ca el sa nu aibe dreptul la aceasta locuinta, avem loc destul toti.. dar stii cum sunt unii?!

 bitiro, on 06 noiembrie 2017 - 20:10, said:

Eventualii frati ai bunicului/bunici nu nici un drept de mostenire atat timp cat acestia au urmasi.
Unchiul daca vrea sa-ti cedeze partea lui nu se prezinta la succesiune, renunta.
Daca este asa poate renunta si bunica.
Mama ta mosteneste partea bunicului care cu timpul iti va reveni tie.
La fel si cand se va duce bunica.
Repet, din rudele colaterale nu poate ridica nimeni pretentii.
Singurii mostenitori  sunt copii bunicilor.
eu am intrebat la notar ca cel mai simplu ar fi ca unchiul si mama sa renunte la partea succesorala si sa i ramana tot bunicii, ca eu sa fac acte decat cu ea. mi a spus ca daca renunta ei la partea succesorala partea lor revine rudelor din partea bunicului, adica fratilor lui.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Unchiul tău nu are casă, pământ etc.? Dacă are n-ai de ce să-ți fie teamă, ți-am explicat mai sus de ce.
Oricum ceva nou te-ar costa mai puțin decât ce ai avea să-i dai dacă i-ar da prin cap să-ți ceară despăgubiri, și ar și câștiga ceva.

#15
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 althea, on 06 noiembrie 2017 - 20:19, said:

Unchiul tău nu are casă, pământ etc.? Dacă are n-ai de ce să-ți fie teamă, ți-am explicat mai sus de ce.
Oricum ceva nou te-ar costa mai puțin decât ce ai avea să-i dai dacă i-ar da prin cap să-ți ceară despăgubiri, și ar și câștiga ceva.
unchiul are..destule, de asta prefera sa mi lase mie ca ma stie ca nu s din ala dupa avere, si as tine n frau eventualele conflicte. prin donare as fi proprietar cu drepturi depline, nu? si daca varu sa zicem ar vrea peste 5, 6 ani sa atace aceasta donare in instanta, ar mai putea dupa atata timp?

Edited by EneStelian, 06 November 2017 - 20:25.


#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 EneStelian, on 06 noiembrie 2017 - 19:52, said:

actele ma costa peste 8000 de lei , numai succesiunea cu impozitul catre stat dupa urma decedatului costa 3000, apoi cadastru, intabulare, comisionul pentru actul de vanzare cumparare care se calculeaza tot cota din valoarea casei..
Repet ! se poate plati si 1 Leu daca vanzatorul si cumparatorul sunt de-acord.
Insa te costa mai mult succesiunea, cadastru, intabularea, comisionul notarului.

O locuinta nu poate fi vanduta la pretul cerut de Guvern !!! este bunul cetateanului si face ce vrea cu el.
Daca pofteste sa-l vanda pe o naveta de bere, poate; doar ca tre' sa plateasca impozitul la vanzare si notarul ca redacteaza si legalizeaza contractul de vanzare-cumparare.

Daca gresesc cand spun ca cetatenii din Romania pot vinde la ce pret vor bunul lor personal, sa vina cineva cu argumente si terminam balciul.
Nu imi este rusine sa recunosc ca m-am inselat  Posted Image

#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Un act de vanzare cumparare pe un leu poate fi considerat un pret neserios si prin urmare actul poate deveni anulabil. Si un contract de V/C pe o suma serioasa si cu clauza poate fi considerata donatie daca nu se poate face dovada ca s-au platit acesti bani. De aceea o tranzactie prin banca te poate salva.

#18
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 super8, on 06 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Repet ! se poate plati si 1 Leu daca vanzatorul si cumparatorul sunt de-acord.
Insa te costa mai mult succesiunea, cadastru, intabularea, comisionul notarului.

O locuinta nu poate fi vanduta la pretul cerut de Guvern !!! este bunul cetateanului si face ce vrea cu el.
Daca pofteste sa-l vanda pe o naveta de bere, poate; doar ca tre' sa plateasca impozitul la vanzare si notarul ca redacteaza si legalizeaza contractul de vanzare-cumparare.

Daca gresesc cand spun ca cetatenii din Romania pot vinde la ce pret vor bunul lor personal, sa vina cineva cu argumente si terminam balciul.
Nu imi este rusine sa recunosc ca m-am inselat  Posted Image
ar fi bine sa se poata vinde cu un leu, ma mai duc la un alt notar sa ma interesez asta.. stiu ca ei dupa grila notariala imi iau comisionul si impozitul catre stat..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate