Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Redmi Note 5/5 Pro - discutii generale

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#181
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Sold out!
[ https://pbs.twimg.com/media/DWozn0tVwAA9Us2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#182
amire2010

amire2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 12.11.2010
http://www.gizmochin...old-first-sale/
http://www.xda-devel...project-treble/

#183
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Vanzarile alea sunt in India care e cea de-a doua piata de telefoane din lume dupa China. In europa sau state nu o sa vezi asa ceva deoarece oamenii sunt mai educati si se uita si la ce stie sa faca telefonul.

#184
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Xiaomi nu se bazează pe ce vinde în SUA sau Europa, Asia e baza de dezvoltare, China și India sunt esențiale pentru vânzările de telefoane.

#185
amire2010

amire2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 12.11.2010
https://www.gizchina...8-1-0-mwc-2018/

#186
adriell

adriell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.06.2009

View Postunpuisor, on 25 februarie 2018 - 13:32, said:

Vanzarile alea sunt in India care e cea de-a doua piata de telefoane din lume dupa China. In europa sau state nu o sa vezi asa ceva deoarece oamenii sunt mai educati si se uita si la ce stie sa faca telefonul.

Daca prin educați vrei sa spui că majoritatea aleg Samsung pentru că: "e Samsung, frate. Altfel te vede lumea când pui un Samsung pe masa" atunci ai dreptate. Majoritatea nici nu a auzit de Xiaomi sau alte branduri și daca le pui in fata un Samsung J5 vs un Xiaomi Mi6 vor alege Samsung fără să gândească.

Edited by adriell, 27 February 2018 - 08:04.


#187
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Oare cand il vom vedea disponibil si pt cumparat din EU?
Pe gearbest si banggood momentan sunt doar listate, doar pe al doilea site are afisat si pretul.

#188
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Întâi în martie, la precomanda și pe urmă pe stoc până de Paște.

#189
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Daca prin educați vrei sa spui că majoritatea aleg Samsung pentru că: "e Samsung, frate. Altfel te vede lumea când pui un Samsung pe masa" atunci ai dreptate. Majoritatea nici nu a auzit de Xiaomi sau alte branduri și daca le pui in fata un Samsung J5 vs un Xiaomi Mi6 vor alege Samsung fără să gândească.
Educati in sensul ca oamenii se uita intai si la suportul pe care il ofera producatorul. Eu m-am ars si cu firme mai mari gen Lenovo sau Philips. Care dupa ce le-am cumparat produsul s-au dat la fund si nema suport software. Oamenii cumpara Apple, Nokia, Samsung, nu doar pentru ca au basini in fund si vor sa il vada toti cu marul in mana ci pentru ca nu vor batai de cap ca mine cu schimba romul, nu e romul, stai ca se restarteaza, stai ca google cam-ul portat face fata verde la front cam si alte buguri care te umplu de nervi. Degeaba iei un telefon chinezesc cu super hardware daca producatorul se pisa pe tine si te lasa cu androidul vechi de 2-3 generatii cu care a venit telefonul. Asa ca unii prefera sa dea mai mult si sa aibe mai putin stres. Si in categoria de sus as fi bagat si Xiaomi dar au cam inceput-o sa o ia pe aratura in ultimul timp. Procesoare vechi, baterii mai mici, fara usb 3, si in principiu fac cum vor ei nu cum se asteapta clientii, pe modelul fratilor mai mare de la apple, samsung etc. Imi placeau acum cativa ani cand inovau si pareau ca sunt o companie de viitor.

#190
HoratiuL

HoratiuL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.02.2016
https://www.androidh...a-march-16.html

#191
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postunpuisor, on 13 februarie 2018 - 15:28, said:

Suntem totusi in 2018 si vezi usb 3 la telefoane low buget gen blubu, umi, vernee si alte clone de clone din toate razboaiele star wars.
Mi se pare totusi penibil la o firma cum se vrea Miaomi sa fie sa mai ai micro usb.
Si mi se pare penibila si tendinta asta de a face ecranul cat mai mare desi 50% din clienti, adica femeile au mana mai mica si inca vor un telefon de 5-5.5 max.
Ai o vadita dorinta de a discredita marca.
In primul rand compari mere cu pere: arata-mi te rog si mie unde apar marcile "Star Wars" in clasamentul de aici ?
In al doilea rand cu ce m-ar ajuta usb 3 ? Sa fiu in trend cu moda ? Telefonul e folosit pentru convorbiri si nu pe post de stick USB. Ca sa nu mai zic ca gasesc oriunde un incarcator cu microUSB si mai greu unul type C. Apropo: RN4 are microUSB OTG.
In al treilea rand ecranul nu e mai lat ca la LePro3 sau RN4, ci s-a modificat raportul de la 16:9 la 18:9. Pentru doamne, dupa cum a spus si @DoruTDK, sunt variantele fara "Note" in denumire.
4. Compari mere cu pere: LePro 330 = 330 eur cu RN5Pro = 200 eur. E firesc ca al doilea sa faca rabat la ceva ca sa iasa cu 50% mai ieftin.
5. Daca LeEco e un producator de renume atunci de ce ultimul lor telefon e lansat acum un an ?

P.S. Nu am intrat pe forum ca sa te critic, ci ca sa aflu informatii proaspete despre RN5Pro. Altfel nu pot sa nu recunosc ca LePro3 are toate specificatiile pe care mi le-as dori, daca ar fi la pret de Șiaomi Posted Image

#192
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Man... nu incearca nimeni sa discrediteze nimic.
Eu chiar vreau sa ii inlocuiesc mi4c-ul nevesti-mi cu alt xiaomi.
Doar ca mi se pare ca au luat-o intr-o directie gresita fata de cum erau pe vremea cand au lansat mi4c sau mi5. Inca mai au preturi bune pt ceea ce ofera. Ma refeream ca ei vor sa tot creasca ca si firma dar nu ai cum sa cresti in conditiile in care tu in 2018 oferi mufe micro usb cand competitia, care sunt firme mult mai ieftine si cacacioase gen bluboo, ulefone, leagoo.ofera typeC. Ca sa nu mai zic de design. Chiar daca aia copiaza fara rusine s8, s9, iphone, mi mix sau mai stiu eu ce macar telefoanele lor sunt frumoasa. La xiaomi in afara de mi mix, telefoanele au un design invechit.
Seria redmi 5 cu exeptia lui pro ala, sunt cu 625, care in pandispanu meu, e veeeechi si incet. Pana si la elephone au bagat sd 660.
O firma care se respecta vine cu procesoare noi nu incearca sa mulga vaca cu procesoare care le-au ramas pe stoc de 2 generatii. Si macar daca aveau un design mai frumos si o baterie mare.
Adica un redmi 5 pro cu baterie de 5000 si un ecran de genul lui mi mix chiar daca era spatele de aluminiu si cu sd 625 era mult mai atragator decat balariile alea vechi care sunt acum.
LePro 3 se vinde cu 167 dolari, adica vreo 135 euro, modelul x722 ca x720 nu se mai fabrica dar chiar si asa tot e mai ieftin decar rn5 pro.
Si LeEco au fost super tari dar ca peste tot, seful lor foarte "destept" s-a gasit sa sparga bani pe prostii si sa se lanseze in sua unde i-au mancat americanii de c-r si aproape ca au dat faliment. Daca ramaneau doar in business-ul de telefoane si nu se aventurau cu masini electrice, biciclete si ce tampenii au avut in cap, ar fi batut la fund pe xiaomi rau de tot.
Chiar si acum in 2018, Le pro 3, x722 ramane unul din telefoanele cele mai bune calitate/pret pe piata dupa 2 ani de la lansare. La banii aia ai un snapdragon 820, baterie mare, constructie de aluminiu solida, nu prostii din sticla, ceramica.... si lumea inca mai cumpara in ciuda faptului ca nu are suport de sistem oficial decat pana la android 6.

Edited by unpuisor, 08 March 2018 - 19:49.


#193
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
1. Din punct de vedere al (in)evolutiei marcii rezonam. Am spus-o si eu aici Posted Image
2. Si cei de la Xiaomi fac televizoare, aspiratoare etc., dar... supravietuiesc.
3. E adevarat ca USB-ul ala le da aparent o nota proasta, dar cat sunt pe locul 5 mondial e clar ca lucrurile au fost studiate Posted Image De exemplu vad ca pe RN5Pro au pus o camera frontala babana, ca pixeli Posted Image, si blitz, deci probabil tot... selfiul e la putere si nicidecum USB-ul.
4. Reculul marcii Xiaomi e la pachet si cu al celorlalti producatori. Citeam pe undeva ca pentru prima oara volumul vanzarilor de smartphone-uri nu mai e un trend crescator. Si din acest motiv fiecare producator incearca sa speculeze in a reduce costurile de fabricatie. Am trecut de la Lenovo la Xiaomi tocmai pentru ca P70A nu a fost un adevarat urmas al lui P780. Samsung a avut probleme cu bateria care a explodat, Apple cu update-ul care ingreuna functionarea lui iPhone 6 ca sa cumperi altul mai nou s.a.m.d. Chiar si Xiaomi fura la cantar, asta ca sa vezi ca nu tin cu ei.
Insa pentru mine Xiaomi imi ofera smartphone-ul cel mai bine optimizat pentru un pret pana in pragul psihologic de 1000 lei. Psihologic pentru mine pentru ca am si eu o "fixa": daca sparg telefonul sa plang de maxim o mie, nu de doua Posted Image

P.S. Pusesem un link de pe site-ul playtech.ro, dar vad ca cei de la Softpedia nu-l accepta, asa ca am pus un altul. Ocazie cu care am constatat ca anumite persoane care spuneau ca exista o oarecare cenzura pe forum nu erau neaparat rau intentionate.

L.E. Am uitat de "Star Wars". Allview, E-Boda. Si ele sunt din "constelatie". De prima marca m-am ferit, desi-s din Brasov. Poate tocmai de-aia ;) E-Boda am in casa 3 tablete si 3 telefoane. Primite. Impreuna nu fac cat un Xiaomi ieftin :)

Edited by xxelu, 09 March 2018 - 09:19.


#194
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Repet Xiaomi e inca o marca care ofera un pret bun pentru ce calitate ofera. Doar ca ma asteptam la ceva mai mult de la ei. La RN5 Pro macar daca bagau si ei o baterie cu 500 mah mai mare si mufa type c era perfect in pretul lui. Plus ca din ce am vazut eu are cam putine benzi de gsm/3g/4g etc.

#195
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 18.04.2008
O sa apară varianta globala cu toate benzile lte folosite în Europa.

#196
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Dacă apare la toamna, degeaba mai apare... La noi oricum ajung mai greu...

#197
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
playtech sunt niste ciorditori mizerabili, nu le mai plangeti de mila

#198
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
A aparut la precomanda , Note 5 Pro Global Version , varianta cu sd 636 si 4gb / 64gb :
https://www.banggood...-p-1268372.html
https://www.aliexpre...2856462704.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate