Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Redmi Note 5/5 Pro - discutii generale

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#2701
SmokanE

SmokanE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 12.11.2013
Al meu merge normal pana la 0%, dupa se opreste, iar dupa ce il bag la incarcat uneori arata 3%, uneori 15%, difera cam tot timpul. Dar nu prea il las sa se descarce pana se stinge.
Sunt pe custom rom.

Edited by SmokanE, 15 January 2022 - 10:53.


#2702
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Am un telefon Redmi note 5 cu 64Gb
L-a folosit soacră-mea.
Într-o zi s-a blocat pe o imagine iar când i-am dat restart apărea doar logo ul Xiaomi ( mi ) și nu trecea mai departe.
L-am dus la un service in Sibiu, mi-a spus că trebuie soft nou și să vin a doua zi. Când m-am dus după el mi-a spus că nu merge făcut și gata. Acum nici nu mai apare logoul MI și la nici un service autorizat nu îl primește că spune că nu lucrează după altul.
Ce credeti ?  mai merită atenția? Se poate repara?
Telefonul nu a avut lovituri, șocuri mecanice. Probabil un virus l-a blocat și când au încercat să pună soft au stricat  bootloader ul că acum nu mai merge pus soft pe el.

Cineva mi-a spus să caut un telefon la fel cu ecranul spart dar funcțional în rest și să schimb placa de bază.

Edited by horatyu, 21 September 2022 - 12:39.


#2703
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
As spune ca nu mai merita sa te chinui cu el, doar daca vrei sa te mai joci tu.
Sincer sa fiu, nu cred partea cu virusul, pentru ca daca ar fi fost vreun virus, ar fi trebuit ca soacra ta sa fi instalat ceva ciudat din surse nesigure, ori ma indoiesc ca ar fi stiut sa fi instalat ceva.

As zice ca cei ce au accesat telefonul ultima oara au pus un firmware cu un bootloader gresit.
Poti vedea daca mai ai bootloader-ul bun, daca poti intra in fastboot sau recovery. Ideal ar fi sa poti boot-a telefonul in fastboot.

Edited by Ciubex, 21 September 2022 - 16:21.


#2704
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Mulțumesc frumos pentru răspuns..
Dacă știam să pun eu softul nu îl duceam la service.
Dacă ești bun spune te rog pașii de urmat pentru a vedea ce  bootloader are.

Întrebarea mea este daca cei de la service au pus soft greșit sau bootloader greșit se mai poate repara?

#2705
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand, daca pui telefonul la incarcat, apare pe ecran ca incarca?
Daca da, lasa-l la incarcat si vezi daca ajunge sa se incarce pana la 100%.

Odata incarcat telefonul la 100% sau peste 50% poti incerca sa intri in recovery mode sau in fastboot.
Pentru a intra in recovery incearca asa:
- cu telefonul inchis
- tine apasat pe butonul de volum +
- conecteaza telefonul la incarcator
- elibereaza butonul de volum + dupa ce intri in meniul de recovery.

Pentru fastboot, procedura e aceeasi, doar ca tii apasat pe volume -.

#2706
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Din păcate când îl pun la încărcat, nu indică cu icoana cu cât la sută este încărcat , doar beculetul din colț,  care indica că este conectat la încărcare se aprinde intermitent, acum  pâlpâie cu o lumină albă ,se stinge și se aprinde, în mod repetativ, într-un alt mod ca inainte, parcă avertizează că este o problemă cu el.
Acum nu se mai aprinde ecranul cu logoul de la Xiaomi, că și când nu as apasă pe butonul de start.
Probabil cel de la service au încărcat în el ce nu trebuia.

Poate este cineva care să mă sfătuiască ce să încerc.


Edited by horatyu, 21 September 2022 - 19:05.


#2707
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate acasa nu-i mai poti face nimic.
Asta din cate imi dau seama din manifestarile telefonului tau.

Edited by Ciubex, 21 September 2022 - 19:55.


#2708
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Daca palpaie led-ul, e pierdere de timp. Ori ai nevoie de deblocare EDL, care costa, ori poate ai noroc si rezolvi cu deconectarea bateriei, il bagi la incarcat si reconectezi bateria. Asta implica sa il desfaci. Parerea mea, nu merita daca nu te pricepi.

Grija mare si la placile de baza, ca daca au contul MI, dai banii de pomana pe ele.

Oricum ai da-o, din punctul meu de vedere te legi la cap fara sa te doara.

#2709
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Eu nu mă pricep la telefoane, dar credeam că cei de la atelierul de service cunosc aceste aspecte.
Am schimbat softuri la receptoare de satelit și știu că dacă pui un soft greșit trebuie apoi să se scrie softul direct in memoria flash.
La telefoane nu se poate scrie această memorie flash? Nu au astfel de aparatură?

Tot întreb în speranța unei rezolvări. Dacă îl scăpam pe jos sau in apă îmi luam gândul dar așa dintr-o dată să nu mai meargă , să nu existe rezolvare parcă nu îmi vine să accept.

Edited by horatyu, 22 September 2022 - 12:14.


#2710
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Probabil or fi solutii, doar ca ele din pacate depasesc nivelul de cunostinte ale unui utilizator normal.

#2711
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Nu coastei un service care să se ocupe de astfel de probleme? In Sibiu nu mai vor să se ocupe de el ,după ce încearcă să pună softul și văd că nu pot. Cel mai probabil că bateria nu mai are curent.

#2712
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Bateria ar putea sa fie scoasa si conectata la o sursa de tensiune de laborator pentru a incarca bateria sau macar sa-i dea un boost.

Edited by Ciubex, 01 October 2022 - 19:13.


#2713
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Mă supără că toate atelierele de reparatii telefoane, nici nu vor să încerce ce spuneți aici. Adică să scoată și să încarce bacteria pentru a încerca să pună softul.
Spun că nu lucrează după altul.


Caut un telefon Redmi note 5 sau Redmi 5 Pro, cu display-ul stricat.
Îmi trebuie placa de baza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate