Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Romania are cea mai mare crestere a BIP-ului 2007-2017

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
La 10 ani de la criza economica, un articolul dintr-un ziar austriac mi-a sarit in ochi. Discutia era despre introducerea EURO in tariile esteuropene, avantaje si dezavantaje. Pe langa asta se discuta cea mai mica rata de somaj si cea mai buna dezvoltare economica si crestere BIP.

Am ramas surpris sa constat ca Romania are 5,2% rata de somaj, cu mult sub 7,7% a mediei in UE, fiind pe locul 4 de la coada. Suprinzator observam ca BIP-ul tarii a evoluat cel mai bine fata de restul tariilor cu 154,96% fata de 2007 (100%).

Attached File  Osteuropa2.jpg   67.15K   89 downloads

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Si o ducem si mult mai bine in bip`ul ma`sii.
Ce somaj sa mai avem ca numai eu am jumate din neamuri si cunostinte plecate/stabilite inafara Romaniei.

#3
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Nu stiu sigur, dar cred ca somajul se refera doar la cei aflati efectiv in somaj, nu si la cei care nu au loc de munca pentru ca nu si-au gasit. Ceea ce poate insemna ca situatia e mult mai putin roz.

Cat despre BIP, si daca am avut cea mai mare crestere, daca efectele acestei cresteri au ajuns tot in buzunarele parlamentarilor, mafiotilor, hotilor, etc... cu ce ne ajuta?

#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
D-aia supraaccizam combustibilul...de bine ce "duduie" economia tarii....

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 19.12.2012
Practici comuniste... SI in epoca de aur se faceau recolte record la hectare..cel putin pe hartie pt ca in realitate era jale.. Asa si cu BIP ul asta, in rapoarte poti sa spui orice, realitatea insa..e mult mai tragica. Azi maine jumatate din populatia tarii e mutata prin tarile UE, si asta multumita nivelului de trai extraordinar de roz oferit exclusiv de psd

Edited by A10, 21 September 2017 - 13:14.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Cresterea economica se bazeaza pe imprumuturi (la ultima rectificare bugetara s-au taiat fonduri de la investitii, adica nema locuri de munca, si s-au dat la cheltuieli de personal/salarii, ajutoare sociale si pensii), iar somajul se refera numai la persoanele care primesc indemnizatia de somaj. Care indemnizatie este proportionala cu numarul de ani de cotizare si se acorda pentru 6 la 12 luni. Dupa terminarea perioadei respective pierzi statutul de somer si dispari din statistici. Adica esti fiul ploii - ori treci pe ajutor social, ori muncesti la negru, ori iti iei campii si pleci la munca afara.

Edited by claudiu1, 21 September 2017 - 13:16.


#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
BIP = PIB in Romania.

Cat din PIB-ul Romaniei este real si cat este umflat sau pus din burta?

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postpoadol, on 21 septembrie 2017 - 13:17, said:

BIP = PIB in Romania.
Io cred ca se refera chiar la BIP.  Ala care se pune la radio / TV peste anumite parti ale textului.  Ala chiar a crescut, vizibil.

Edited by Barboso, 21 September 2017 - 13:23.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Adevăratul motor al economiei românești tot diaspora rămâne.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,697
  • Înscris: 22.11.2007
somaj = cei efectiv in somaj dar si cei fara ocupatie dar apti de munca.

cand esti la ani lumina fata de alte tari, cand esti oricum foarte jos este normal ca o data cu intrarea in UE sa crestem destul de mult. Cresterea noastra este mare doar ca procent pentru ca in rest tot departe suntem de lumea civilizata.

acum in mod real,cresterea asta oricum este vizibila si cu ochiul liber. Se traieste mult mai bine decat in 2006 de exemplu dar in continuare tot slab fata de vestici.

Edited by bossake, 21 September 2017 - 13:27.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrid, on 21 septembrie 2017 - 12:59, said:

Ce somaj sa mai avem ca numai eu am jumate din neamuri si cunostinte plecate/stabilite inafara Romaniei.


Nu esti singurul.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Beep este expresia potrivită situației economice, într-adevăr.
Despre PIB însă... e scos din pix și e la fel de real ca randamentul pilonului I pe care-l visa paiața aia de prim ministru.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
WTF is BIP?!
Daca e PIB, da se stie: creste pentru ca ne imprumutam in nestire si cumparam de afara. Da, cu cit spargi mai multi bani pe care nu-i ai cu atit creste PIB-ul.

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La un calcul simplu
6 milioane plecați
6 milioane pensionați
3 milioane papã rãdãcini cum afirma lepra aia ajuns ministru
3 milioane copii
Cîțiva țijani, unguri, greci, etc, etc....
Acum sã calculãm creșterea economicã și explozia bipului....

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Posibil sa avem somaj mic din moment ce nu prea sunt nici locuri de munca....

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
la bip ma refeream la apelul telefonic, cica a crescut putin.. din 1,5 sec, la 1,9 sec.

traducerea este PIB am preluat informatia din germana scuze.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostA10, on 21 septembrie 2017 - 13:14, said:

Practici comuniste... SI in epoca de aur se faceau recolte record la hectare..cel putin pe hartie pt ca in realitate era jale.. Asa si cu BIP ul asta, in rapoarte poti sa spui orice, realitatea insa..e mult mai tragica. Azi maine jumatate din populatia tarii e mutata prin tarile UE, si asta multumita nivelului de trai extraordinar de roz oferit exclusiv de psd

Ce l-ati mai infierat pe Ceausescu pentru practicile astea, dar nu el le facea, cateii aia mici umflau cifrele, sa dea bine la partid, si uite domne ca ne intoarcem inapoi, eu nu stiu unde se vede cresterea aia economica, poate in pensiile de 6000 ale militienilor trasi pe dreapta la 49 de ani, ca in rest saracie maxima

#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,697
  • Înscris: 22.11.2007

View PostValmont43, on 21 septembrie 2017 - 13:44, said:

Posibil sa avem somaj mic din moment ce nu prea sunt nici locuri de munca....
ce treaba are una cu alta?!
SOMAJ din punct de vedere statistic nu sunt aia care incaseaza 6 luni indemnizatia de somaj. In somaj este considerata orice persoana care este apta de munca si nu lucreaza.
somajul la noi este mic din motive precum:
- deja numarul de locuri de munca depaseste pe cei care vor sa lucreze. nu sunt raritati zonele unde se cauta oameni sa munceasca si nu gasesc.
- in strainatate e mai usor sa stai si fara loc de munca. adica acolo primesti ajutoare consistente de la stat prin care poti trai lejer pe perioade mai lungi. la noi nu iei aproape nimic daca nu lucrezi, nu poti trai, decat evident aia de la tara care se multumesc cu 150-200 lei ajutorul social.
- numarul mare al celor trecuti de 50 de ani care s-au pensionat medical (fraudulos sau nu) care din someri fara loc de munca au devenit..pensionari

Edited by bossake, 21 September 2017 - 13:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate