Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#163
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Cred ca daca achiti si toata suma acum, pretul va ramane acelasi..poate sa ai noroc si sa fie un 3-5%, dar cum zicea si danut_ps, sunt foarte fermi pe pozitie si cat zic asa ramane.

#164
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Dar nici nu cred ca accepta avans mai mare (sau mai mic) de 15%

Poate nu stim noi sa negociem, e posibil sa lase la apartamentele mai prost poziționate

Edited by danut_ps, 29 September 2018 - 13:45.


#165
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Este foarte posibil nici sa nu avem abilitati de negociere dar este foarte adevarata si treaba cu pozitionarea .. cat despre avans, nu cred ca ar zice nu la achitarea integrala sau la un avans mai mare .. la mine cred ca a fost aprox 30%

#166
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Chiar sunt curios ce ce apartamente disponibile mai sunt. Am vrut sa platesc 50-60% avans ca sa pot negocia si nu au fost de acord. Cu chiu cu vai am reusit sa dau un 30% Posted Image. Am avut sansa ca apartementul sa aiba pozitionarea dorita.

Edited by barbat, 01 October 2018 - 09:33.


#167
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Și care e Poziționarea dorita?

#168
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
In ultimul turn construit, etaj superior, spre parc IOR.

#169
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
aia e întradevar cea mai buna poziție din tot complexul. pentru ca are cea mai buna orientare si cea mai respirabila "vedere".

#170
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Pentru cei cu vedere la parc, aveti grija de ea... se pare ca deja au pus ochii pe parc rechinii imo.

https://www.facebook...30096357144636/
https://www.facebook...?type=3

Vor sa construiasca si pe zona parcului IOR, cei care au luat cu vedere la parc s-ar putea sa aiba in curand vedere spre alte betone.

"N-ai loc să arunci un ac în IOR în weekend, mai ales de când au apărut peste tot piste de bicicliști prost gândite. Nu doar că s-a restrâns trotuarul din cauza lor, dar e chiar periculos să te plimbi pe lângă pistă. Oricâtă nevoie ar avea parcul să se extindă, 99% sigur se va întâmpla fix opusul: o treime din verdeață va fi îngropată sub beton, iar Bucureștiul va deveni mai gri și mai poluat decât e deja."

https://noizz.ro/big..._campaign=cross

#171
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View Postalexandrinabob, on 01 octombrie 2018 - 16:02, said:

Pentru cei cu vedere la parc, aveti grija de ea... se pare ca deja au pus ochii pe parc rechinii imo.

https://www.facebook...30096357144636/
https://www.facebook...?type=3

Vor sa construiasca si pe zona parcului IOR, cei care au luat cu vedere la parc s-ar putea sa aiba in curand vedere spre alte betone.

"N-ai loc să arunci un ac în IOR în weekend, mai ales de când au apărut peste tot piste de bicicliști prost gândite. Nu doar că s-a restrâns trotuarul din cauza lor, dar e chiar periculos să te plimbi pe lângă pistă. Oricâtă nevoie ar avea parcul să se extindă, 99% sigur se va întâmpla fix opusul: o treime din verdeață va fi îngropată sub beton, iar Bucureștiul va deveni mai gri și mai poluat decât e deja."

https://noizz.ro/big..._campaign=cross

Nu are nici o legatura cu pozitia acestui complex.
Exprimarea colegului de mai sus "etaj superior, spre parc IOR." e un pic exagerata. Nu exista vedere la parc directa, mai sunt cateva blocuri pana la parc.


...

Iar partea parcului despre care se vorbeste in articol e oricum in zona titan, zona opusa acestui complex.
Este acea zona lasata neingrijita si care apare pe hartile parcului ca "zona retrocedata".

#172
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
A vrut sa spună spre parc, se referea la direcție, punct cardinal. Sa ne dam seama ca poziționare

#173
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
alexandrinabob - Lasă articolul ăla cu alea 11 hectare că fostul proprietar A FOST ÎN VIAȚĂ când a dat drepturile litigioase și totul a fost legal iar DNA a investigat BINE toată treaba și nu a găsit nimic. A fost convenție ca timp de 7 ani să nu se construiască nimic și a trecut termenul și vezi că mai este un teren în aceiași situație unde era topoganul din beton tot din zona aia dacă tot vrei să știi.

Edited by marin-ioon, 01 October 2018 - 17:14.


#174
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Macar copacii dintre blocuri sa nu se retrocedeze. Posted Image

#175
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nu am dat mesajul ca sa fac in ciuda cuiva. Si stiu cas pe partea opusa.
Totusi sunt langa un parc, si presupun ca nu au luat acolo degeaba.

Am dat in speranta ca mai informez oameni ca mine, care sa se intereseze de zona in care locuiesc si sa faca ceva. Mai ales ca mi-au picat ochii linkuri cand ma plimbam pe facebook si s-a intamplat sa apara sus pe forum si complexul asta din zona IOR.

Scuze se gasesc si mai bune decat aia cu "eu sunt pe partea celalta".
Gen pot fi unii care sa zica ca le place mai mult privelistea unor blocuri moderne, decat a unui teren neingrijit. Eu dinastea as scrie daca nu as avea chef sa merg...

@Marin, probabil are proprietar. Si ce. Daca se poate face ceva, sa se faca. Ca tot e destul beton in Bucuresti si primaria Bucurestiului nu e tocmai saraca.

Exista oameni care s-au sesizat si vor sa discute si sa pastreze cat mai mult din zona verde de acolo. Din cate vad asta fac, cheama oamenii din zona la discutii.

Uite daca in sectorul1 s-a dat un ton negativ constructiilor in spatii verzi, atunci sectorul a ramas in continuare cel mai verde. Sunt ilegalitati se mai forteaza nota. Sunt si oameni abuzati de birocratia din primarie, ca la noi fie este o extrema fie alta. Dar la final multe spatii verzi sunt inca acolo.

Daca autorizatiile veneau pe banda rulata, pac pac, sau aia puteau sa ridice ilegal fara probleme ca in sectorul5, atunci altfel ar fi aratat zona de nord.

Pana si faptul ca se stiu huliti ii determina la treaba mai serioasa pe dezvoltatori.
Un dezvoltator mai mare poate sa-ti faca un complex intr-un fel si altfel il face daca stie ca are "sustinatori" si risca sa ii mai goneasca din clienti. Mai pune cativa puieti, mai lasa 2-3 metri in plus la spatiul verde din complex. Mai risca putin din profit, ca sa se laude in fata cumparatorului ca el ofera si zona verde.

#176
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
alexandrinabob - Fostul proprietar de la IOR a fost un avocat evreu care a fost MARE moșier cândva și în timpul vieții lui a dat drepturile litigioase perfect legal iar cei care le-au luat au vrut să ia de la ANRP despăgubiri în bani de vreo 110 milioane de euro, ei NU AU VRUT terenul în natură dar s-au trezit cu el pleașcă pe cap și tocmai de aia a fost și convenția să nu construiască ceva timp de 7 ani. E treabă de ALT nivel și nu au rost discuții pe aici dar e normal ca cineva să construiască și să facă ce vrea pe terenul lui și flămânzii ăia care urlă de foame că rămân fără parc să strângă 110 milioane de euro și să le dea actualilor proprietari dacă vor parc, dacă nu au banii ăștia să se ducă la Cernica și să ia pe câmpurile alea și au destul parc natural cu porumb pe acolo.

Dacă nu se face ceva pe alea 11 hectare o să ajungă și terenul ăla EXACT ca alea 11 hectare unde este groapa aia de 33 de ani de pe Unirii de lângă Biblioteca Națională unde NU EXISTĂ soluție decât Hotărâre de Guvern și despăgubirea sutelor de foști proprietari cu vreo 220 de milioane de euro. La IOR a fost SIMPLU că a fost un SINGUR fost proprietar și în VIAȚĂ când a dat drepturile litigioase. Restul sunt povești cu uite parcul nu e parcul sau vrem parc dar să despăgubească Primăria cu 110 milioane pe cei care sunt actuali proprietari.

Edited by marin-ioon, 02 October 2018 - 10:08.


#177
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017

View Postmarin-ioon, on 02 octombrie 2018 - 09:44, said:

alexandrinabob - Fostul proprietar de la IOR a fost un avocat evreu care a fost MARE moșier cândva și în timpul vieții lui a dat drepturile litigioase perfect legal iar cei care le-au luat au vrut să ia de la ANRP despăgubiri în bani de vreo 110 milioane de euro, ei NU AU VRUT terenul în natură dar s-au trezit cu el pleașcă pe cap și tocmai de aia a fost și convenția să nu construiască ceva timp de 7 ani. E treabă de ALT nivel și nu au rost discuții pe aici dar e normal ca cineva să construiască și să facă ce vrea pe terenul lui și flămânzii ăia care urlă de foame că rămân fără parc să strângă 110 milioane de euro și să le dea actualilor proprietari dacă vor parc, dacă nu au banii ăștia să se ducă la Cernica și să ia pe câmpurile alea și au destul parc natural cu porumb pe acolo.
Dacă nu se face ceva pe alea 11 hectare o să ajungă și terenul ăla EXACT ca alea 11 hectare unde este groapa aia de 33 de ani de pe Unirii de lângă Biblioteca Națională unde NU EXISTĂ soluție decât Hotărâre de Guvern și despăgubirea sutelor de foști proprietari cu vreo 220 de milioane de euro. La IOR a fost SIMPLU că a fost un SINGUR fost proprietar și în VIAȚĂ când a dat drepturile litigioase. Restul sunt povești cu uite parcul nu e parcul sau vrem parc dar să despăgubească Primăria cu 110 milioane pe cei care sunt actuali proprietari.

De ce SCRII cu MAJUSCULE, ai IMPRESIA ca NU vedem?????!!!!!!!!

Edited by leusteanul, 02 October 2018 - 10:16.


#178
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View Postmarin-ioon, on 02 octombrie 2018 - 09:44, said:

bla bla bla

Iar evrei :)

#179
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postmarin-ioon, on 02 octombrie 2018 - 09:44, said:

Restul sunt povești cu uite parcul nu e parcul sau vrem parc dar să despăgubească Primăria cu 110 milioane pe cei care sunt actuali proprietari.
Sincer da, primaria trebuie sa despagubeasca tocmai pentru ca va ramane parc. Stii cas departe de el, prin sectorul1, nu poti sa ma acuzi de cine stie ce interese.

Cunosc zona pentru ca am circulat intens intr-o perioada si peacolo. Este dens populata, ar trebui sa traga si de cea mai mica bucata de spatiu verde ramas. Norocul fata de zone ca Militari este ca, pe spatiile dintre blocurile vechi, au apucat sa imbatranesca ceva copaci.

#180
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Stadiul lucrarilor 22 Oct 2018

Attached File  IMG_1425-PANO.jpg   479.95K   177 downloads

Edited by gmanu, 22 October 2018 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate