Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Tu muncești, tinere?

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1013 replies to this topic

#973
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRosebud09, on 26 octombrie 2017 - 15:53, said:

Munca IT istilor e ca si nula deocamdata fara oamenii in stare sa aplice.
Asta-i o cretinatate de inalta spetza. E ca si cum ai spune "capul nu e nimic fara miini si picioare". OK, Sherlock, da o mina si un picior fara cap ce dracu fac? Sudezi toata ziua si mergi acasa si in loc sa scrii timpenii pe internet te uiti la un tv cu lampi si pureci, pentru ca asta ar fi viata ta fara "IT-sti". Si cind vrei s-o suni pe mamica, formezi zero si ceri la doamna un interurban :first:

#974
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postsergiudaniel, on 26 octombrie 2017 - 10:21, said:

Am fost ieri la un targ de joburi din Timisoara... dezolant ce se intampla, m-am oprit la un stand, de la o companie care produc faruri, iau un pliant ma uit prin el, si intreb pe o fata de la hr ce presupune jobul respectiv, raspunsul "aaaa, ceva cu inventare..... se lucra in doua ture" atat. Bine, mergem mai departe la alt stand, acolo stau, ma uit pe la anumite piese de la expozitie, prin pliante si in tot timpul asta era o doamna ce statea fain frumos pe scaun si vorbea la telefon. Acu stau si ma intreb, pentru ce mai vin astia daca nu sunt in stare sa isi prezinte ofertele, daca din primele minute dau dovada de lipsa de respect, si dupa aceea se plang ca nu au forta de munca. Posted Image Posted Image

Foarte bine punctat!

Adevarul este ca 98% din indivizii ce conduc aceste asa numite departamente de "resurse umane" (cred c-ar trebui desfiintat acest termen nazist de "resurse umane", tocmai actuala criza a fortei de munca arata clar ca oamenii cu bunele si cu relele lor sun cel mai valoros lucru din aceasta lume, omul nu este o "resursa" ci actorul principal din varful lantului trofic) sunt niste retardati cu cacat in loc de creieri. Ei traiesc cu mintea in realitatile diabolice ale anilor 90 si nu se pricep sa faca altceva decat sa se amageasca cu idei cretine de genul:

-Nimeni nu e de neinlocuit, la poarta se taie intre ei un milion de "fantome" ce vor sa ocupe locurile de munca;
-Nu noi trebuie sa alergam dupa salariati ci ei trebuie sa alerge dupa noi, eventual sa-si dea sufletul si sa plateasca spagi pentru a ajunge la un job platit de mizerie. D-aia si statea aia in stand ca vita si vorbea la telefon, astepta ca "viitorii sclavi" sa se inscrie in audienta ca la ceausescu sa discute despre angajare;
-Salariatul trebuie umilit, chinuit, platit de mizerie si eventual cu intarziere, pus sa faca treaba a 100 de insi, dat afara la cea mai mica abatere;
-Salariatii trebuie supusi unei concurente diabolice, asmutiti unii impotriva altora, pentru a-i face eficienti;
-Nimeni mai presus de aceste secaturi de la HR nu se pricep sa faca mai profesionist o lista de viitori restructurati, fiind capabili sa le gaseasca si dumnezeilor noduri in papura pentru a fi concediati;
-Nimeni mai presus de aceste secaturi de la HR nu se pricep sa faca teste de inteligenta si de umilire a pretendentilor de joburi, teste ce nu le-ar trece nici einstein pentru un cacat de post pe care nu mi-as angaja nici cainele, sau sa inventeze pretentii si parapretentii la angajare ca niste domnisoare batrane devenite intre timp adevarate harci dar care in capul lor bolnav inca se cred dive de 20 de ani;
-Nimeni in afara de acesti indivizi n-au facut anunturi de angajare cu pretentii de genul "angajam oameni cu experienta de minim 30 de ani dar cu o varsta nu mai mare de 20 de ani";

Si acum sa analizam elementele cercului:
-98% din cei de la resurse umane sunt idioti;
-patronii romani manelisti se cred stapani de sclavi avand pretentii de lucru pe gratis sau temirice sau care pun un om sa faca treaba a 100; Mai mult, platesc cu intarziere sau la negru;
-angajati ce au stat in somaj de lunga durata pierzandu-si deprinderea de a munci; Nu mai vorbesc de cei ce nu au muncit niciodata;
-educatie in familie de asistat, de milog sau de copil batut si umilit sa fie "ascultator", sa stea numai mobila sau "cuminte";
-educatie vicioasa sau inexistenta din partea statului. Un stat cretin ce nu-si educa copiii decat in spiritul pedepsei si a obedientei. Fiintele cu mintile inundate de frica nu sunt libere, creative, n-au initiative si respect fata de sine si de ceilalti ci doar sunt obediente si cu relatiile create artificial doar prin santaj si frica.
-mentalitati bolnave de genul: "le voi oferi totul copiilor mei ca sa nu sufere cum am suferit eu".  - este o idee groaznica: copilul trebuie invatat sa lupte, chiar daca nu va face mai nimic in viata, macar acel "mai nimic" este realizarea lui, conteaza infinit mai mult decat totul oferit pe tava;
-Umilirea angajatilor autohtoni prin aducerea si platirea mai bine la aceiasi munca a muncitorilor straini;
-Un stat cretin ce este intr-un groaznic razboi cu proprii contribuabili ce creaza un mediu economic si fiscal ostil si instabil, descurajand orice activitate economica sanatoasa.

Toate elementele de mai sus (si ar mai fi inca...) rotesc uriasul cerc vicios ce ne-a dus in RO catre groaznica criza a fortei de munca, o criza de tip nou ce sa va extinde in toata civilizatia iudeo-crestina. Poate alte natii vor reusi sa iasa din ea, din pacate, in natia romana toate, dar absolut toate elementele ce rotesc acest cerc vicios par sa mearga (din inertie sau mentalitate) la turatie maxima.

#975
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,685
  • Înscris: 02.10.2009
Orgolii de IT isti, buricii Pamantului.
Pana un a alta, si Mosotti si altii ca el n-au decat sa-si toarne biti in farfurie si sa manace cu polonicu.
Afla ca s-a trait destul de bine si fara IT isti, dar acum lumea nu mai poate, mai ales tinerii astia destepti, le-ai luat aifonu din fata si sunt gata.
A ajuns lumea ca in filmele acele SF, unde era un sigur creier/computer care gandea pentru toti. Ala scos din priza, si toti zombii intepenesc, nu mai stiu ce sa faca.
Altceva nu stiti decat IT, asta si din cauza ca in Ro nu s-a facut altceva ca lumea (investitii minime) si inca se plateste prea generos atat in comparatie cu media cat si cu importanta.

Sigur ca IT ul a usurat foarte mult viata in multe domenii si a permis dezvoltarea rapida, mai ales a tarilor mai ramase in urma care s-au trezit direct cu scule performante (gandite de altii), direct de la telefonu cu manivela la fibre optice, si tot asa, dar pana una alta, lucrurile din jurul nostru sunt facute de oameni: zidari, sudori, tamplari, soferi.
Sa vad eu in IT-ist pe schela...
Desigur, nu e locul lui acolo, atunci sa stea unde e locul , sa-si faca treaba si sa nu rada de altii, ca nu poate trai fara munca celorlalti, asa analfabeti si prosti cum ii considera.

Edited by Rosebud09, 26 October 2017 - 19:01.


#976
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

View Postcap_tepos, on 26 octombrie 2017 - 18:06, said:

Foarte bine punctat!
Toate elementele de mai sus (si ar mai fi inca...) rotesc uriasul cerc vicios ce ne-a dus in RO catre groaznica criza a fortei de munca, o criza de tip nou ce sa va extinde in toata civilizatia iudeo-crestina. Poate alte natii vor reusi sa iasa din ea, din pacate, in natia romana toate, dar absolut toate elementele ce rotesc acest cerc vicios par sa mearga (din inertie sau mentalitate) la turatie maxima.
Si asta cu groaznica criza a fortei de munca e bullshit ,pot sa explic dar nu are rost .

#977
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,231
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMosotti, on 26 octombrie 2017 - 17:54, said:

Sudezi toata ziua si mergi acasa

pai asta e buba.
Eroul nostru-neintegrat in nimic- nu vrea nici sa sudeze, nici sa dea cu bidineaua, nici sa stranga o mandrina, nici sa verifice cu bolobocul.

Vrea un job de birou, bine platit, unde sa o lalaie 8 ore-intre cele 20 de pauze de cafea si tigara.
Stres zero, venim maxim, posibilitati de avansare.
Munca manuala e stigmatizanta iar aia intelectuala e data alora cu pile sau cu sange albastru.

Edited by marius.bunu, 26 October 2017 - 19:40.


#978
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
No, atunci sa astepte pana iese Flat la pensie.

#979
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,953
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 09:28, said:


poate, dar e nasol

Macelar = stai in miros de carne, grasime, lesie, putoare, oase, iti intra mirosul si zeama si in nari, in par, intre unghii, posibil sa racesti de la containerele frigorifice in care trebuie sa tot intri, plus lucrul cu topoare, feliatoare si alte masinarii cu chestii taioase in care daca nu esti putin atent poti sa ramai amputat
Brutar = sculat la 3 dimineata, painea trebuie sa fie gata la prima ora, stai in faina, iti intra in pori pielii, aluatul, drojdia aia lipicioasa, apoi te rupe caldura de la cuptor, trebuie sa fii atent si alert tot timpul sa scoti la timp sa nu se arda, sa nu te arzi tu, sa bagi altele, i-ati vazut pe amaratii aia de la covrigarii dughene de la metrou, crapa in caldura
Electrician = trebuie ceva scoala, basic, plus pericolul constant de electrocutare. De multe ori lucreaza in conditii improprii, fara izolatie, in locuri inguste sau mizere, poate pe stalpi sau in canale
Zidar = muncitor in constructii, practic necalificat. i-am vazut pe unii azi dimineata cocotati pe bloc pe vantul ala. no thx
Mecanic = te murdaresti de ulei, jeg, fieratanii, trebuie sa te pricepi la masini, sa zicem ca pt cineva pasionat poate fi o optiune, G-man uraste masinile
Sofer = cea mai de jos meserie, va fi preluata de roboti. Vezi ce fel de oameni s-au facut taximetristi si ai sa intelegi ca nu e o varianta. nici sofer profesionist nu merita, poate doar pe ratb ca au salarii decente si mai mult stau in trafic decat conduc Posted Image  dar trebuie sa ia carnetul si mai ales D-ul

Bai ce sa-i faci, cineva trebuie sa mai si munceasca sa-i tina p-aia de la stat ...

#980
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostRosebud09, on 26 octombrie 2017 - 19:01, said:

Orgolii de IT isti, buricii Pamantului.
Pana un a alta, si Mosotti si altii ca el n-au decat sa-si toarne biti in farfurie si sa manace cu polonicu.
Afla ca s-a trait destul de bine si fara IT isti, dar acum lumea nu mai poate, mai ales tinerii astia destepti, le-ai luat aifonu din fata si sunt gata.
A ajuns lumea ca in filmele acele SF, unde era un sigur creier/computer care gandea pentru toti. Ala scos din priza, si toti zombii intepenesc, nu mai stiu ce sa faca.
Altceva nu stiti decat IT, asta si din cauza ca in Ro nu s-a facut altceva ca lumea (investitii minime) si inca se plateste prea generos atat in comparatie cu media cat si cu importanta.

Sigur ca IT ul a usurat foarte mult viata in multe domenii si a permis dezvoltarea rapida, mai ales a tarilor mai ramase in urma care s-au trezit direct cu scule performante (gandite de altii), direct de la telefonu cu manivela la fibre optice, si tot asa, dar pana una alta, lucrurile din jurul nostru sunt facute de oameni: zidari, sudori, tamplari, soferi.
Sa vad eu in IT-ist pe schela...
Desigur, nu e locul lui acolo, atunci sa stea unde e locul , sa-si faca treaba si sa nu rada de altii, ca nu poate trai fara munca celorlalti, asa analfabeti si prosti cum ii considera.

Bre uite cum se face ca eu lucrez tot in domeniul IT.

Vrei sa vezi IT-ist care e si zidar si electrician si sofer si mecanic ? Eu sunt ala !

Cat despre salarii, in IT se incepe cu 350 de euro si dupa ce aprofundezi vreo 10 000 de pagini de materie si carti/literatura de specialitate, ajungi la aia 1500-2000 de euro de care se tot abereaza pe la TV in IT. Alea sunt salarii ptr elitele din IT. Nu ptr oricine.

Dar stii care e diferenta intre un IT-ist si restul?

IT-istul poate da si cu bidineaua, si cu lopata, poate sa isi schimbe si singurul ulei-ul la masina - dar dulgher sa imi scrie cod PHP sau sa configureze IMAP-ul la un email, nu prea am vazut !

Si stii de ce ?!
Un IT-ist by default trebuie sa gandeasca ! Si foloseste cea mai puternica ARMA inventata vreodata, tot de oameni asemeni lui: Google-ul !
Gasesti acolo tutoriale ptr orice!

In timp ce restul se hlizesc la toate cacaturile de pe youtube ori facebook.

In schimb am vazut agenti vanzari sau stiu eu ce rahat manager cu o aroganta in ei !
Au impresia ca chiar sunt de neilocuit.
Serios ?!

Asa...un sneak peek:

Attached Files


Edited by M4V3RiCk_, 26 October 2017 - 20:30.


#981
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostARPA, on 26 octombrie 2017 - 19:28, said:

Si asta cu groaznica criza a fortei de munca e bullshit ,pot sa explic dar nu are rost .

Ba da, stimabile, criza fortei de munca este ceva pe cat se poate de real, pe atat de nou. Ea are cauze multe, complexe, din care am amintit o parte mai sus, as mai putea sa adaug criza demografica, goana exclusiva dupa profit (inclusiv cu pretul calcarii pe cadavre) a sekaturilor ce nu realizeaza ca daca oameni nu sunt, banii lor nu vor mai fi decat hartie de sters la kur. Sunt extrem de uimit sa constat ca marile gunoaie ce conduc lumea se intrec si-n prezent disperati in a deturna milioane si sa si le ascunda in paradisuri fiscale fara sa realizeze ca-ntr-un viitor mai apropiat sau mai departat s-ar putea sa nu mai valoreze nimic. O alta cauza ar fi ca de mii de ani in istorie, omul a fost tratat ca o marfa, un mijloc de imbogatire, o "resursa", o carpa de sters pe jos. Daca te vei uita in contabilitatea oricarei afaceri, vei vedea ca peste tot in lume, sumele de plata cu forta de munca sunt cele mai mici (chiar daca afara au fost platiti mai bine, cheltuielile cu forta de munca sunt cele mai mici). Aceasta criza a fortei de munca ne va afecta pe toti si nu are precedent in istorie, pentru a se putea gasi un tratament, cred ca singurul tratament ar fi regandirea si reformarea sistemului din temelii.

Btw, stii cum ne poate afecta pe noi ca simpli muritori aceasta criza? Am putea sa ajungem sa murim cu banii in maini fara sa se mai uite chiar nimeni la noi.

View Postmarius.bunu, on 26 octombrie 2017 - 19:34, said:

pai asta e buba.
Eroul nostru-neintegrat in nimic- nu vrea nici sa sudeze, nici sa dea cu bidineaua, nici sa stranga o mandrina, nici sa verifice cu bolobocul.
[...]

Mi se pare foarte corect, si o veritabila mostra gandire capitalista. Din fericire, gandirea capitalista nu mai este doar apanajul bogatanilor ci si a plebei. Mi se pare foarte pragmatic si capitalist ca un om simplu ce este obisnuit cu viata de azi pe maine, cu hrana din gradina, cu laptele de vaca sau cu ouale gainilor neimpozitate din batatura sa ajunga la concluzia ca e mai sanatos sa traiasca asa decat sa-si distruga viata si sanatatea pentru un salar (chiar si mai mare) intr-o munca care sa-ti manance sufletul, viata, nervii, sanatatea.

View PostRosebud09, on 26 octombrie 2017 - 19:01, said:

Orgolii de IT isti, buricii Pamantului.
[...]

Cred ca nu e cazul sa-i invidiezi. Ca ne convine sau nu, IT-ul e-n voga, si e cerut pe piata de la vladica la opinca. Sa nu uiti ca sunt oameni ce traiesc in cea mai crunta mizerie, dar dotati cu internet si cu aparatura (poate chiar scumpa).

#982
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postcap_tepos, on 26 octombrie 2017 - 20:40, said:




Mi se pare foarte corect, si o veritabila mostra gandire capitalista. Din fericire, gandirea capitalista nu mai este doar apanajul bogatanilor ci si a plebei. Mi se pare foarte pragmatic si capitalist ca un om simplu ce este obisnuit cu viata de azi pe maine, cu hrana din gradina, cu laptele de vaca sau cu ouale gainilor neimpozitate din batatura sa ajunga la concluzia ca e mai sanatos sa traiasca asa decat sa-si distruga viata si sanatatea pentru un salar (chiar si mai mare) intr-o munca care sa-ti manance sufletul, viata, nervii, sanatatea.





Pai sa o spune pe sleau: Taranul ala din perioada interbelica, Moromete -cred ca dadea jet oricarui Contry Manager sau mai stiu eu ce rahaturi inventate !
Si pe practica, nu pe idei  visate noaptea

#983
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostM4V3RiCk_, on 26 octombrie 2017 - 20:26, said:

Dar stii care e diferenta intre un IT-ist si restul?

IT-istul poate da si cu bidineaua, si cu lopata, poate sa isi schimbe si singurul ulei-ul la masina - dar dulgher sa imi scrie cod PHP sau sa configureze IMAP-ul la un email, nu prea am vazut !

Si stii de ce ?!
Un IT-ist by default trebuie sa gandeasca !

Lasa ca nu-i chiar asa. Unii IT-isti se mai pot baga la nivel de hobby si in alte domenii apropiate, da altii isi cunosc strict meseria lor si asta nu-i un lucru rau. Fiecare trebe sa fie bun in meseria lui, ca multilateral dezvoltati am fost toti pe vremea lui ceausescu si se vede ce a iesit. Nu-i suficient sa gandesti, nu-i suficient sa cauti pe Google sau sa te uiti la altii pe Youtube, intr-o meserie trebuie sa ai o baza si ceva experienta de care sa-ti ancorezi gandurile destul de solid, altfel lucrul pe care il faci nu-i departe de cel al unui carpaci.
Daca dulgherul, fara pregatire suplimentara si cu cat il duce capul, ar trebui sa scrie PHP, IT-istul ar trebui sa faca o imbinare "coada de randunica" din firez si dalta, fara google, fara youtube, fara carti, nu dat cu bidineaua si lopata, ca asta ii lucru necalificat care il poate face si dulgherul, inca poate chiar mai bine.
Unii is atata de "aerieni" si cufundati in problemele lor ca nu le mai ramane loc pentru altceva. Am vazut o faza simpatica cand se schimba mobila din bucatarie dintr-o firma de IT si chiuveta cu tot cu masca a fost deconectata de pe instalatie si mutata temporar in mijlocul salii de mese. Toate bune si frumoase, da a venit unu care s-a dus direct la chiuveta si a deschis robinetul sa-si ia apa.  Acuma nu stiu daca nu a realizat ca s-a schimbat decorul sau a crezut ca ii "Pipeless".

Edited by gabyxm, 26 October 2017 - 23:18.


#984
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,685
  • Înscris: 02.10.2009
Am vrut sa raspund lui maverick, mi-ai luat-o inainte.
Eu cred ca fiecare trebuie sa fie bun acolo unde si-a gasit ocupatia. Nu trebuie nici ca IT-istul sa taie scanduri, nici tamplarul sa se sparga in PHP, chiar si pentru simplul motiv ca fiecare, in noua postura, n-ar da nici pe departe acelasi randament/calitate in munca.

Meseria se invata insa, pentru unii e mai usor, pentru altii nu chiar. Sa spui ca un tamplar oarecare nu ar putea sa devina si el IT ist vreodata suna cam arogant, daca nu putin insultator: n-ai de unde sa stii ce poate omul, daca nu cumva a preferat acea meserie, daca nu cumva imprejurarile sau intamplarea l-au dus pe alta cale. Fiecare ocupatie implica un anume fel de a-ti folosi inteligenta.

Nu e usor deloc pentru un IT ist sa ajunga sus, dar in judecata rece, capitalista, conteaza rezultatul. Nu l-a pus nimeni sa se faca IT ist si sa trebuiasca sa citeasca atat (hai ca nu e chiar asa, stai sa-i vezi pe aia de la drept...). Deci nu ma intereseaza cat a muncit, cat a cheltuit pentru asta, conteaza ce poate face el pentru firma mea.

Tinerii romani sunt tentati de ramura asta mai noua in pricipal pentru ca pare a fi foarte bine platita, in Ro desigur, comparativ cu tamplaria sa zicem. Apoi e vorba desigur de cateva caracteristrici care se incareaza bine in mentalitatea romaneasca: birou, curat, cafeluta, caldurica si ocazia de a privi de sus vecinu. Plus faptul ca e cautata (cu conditia sa ai la degetul mic ceea ce se cauta).
Am mai spus si alta data, acum in Ro este vremea angajatilor, dat fiind criza de personal. Acum pot incerca sa ceara mai mult la salariu, pot presa angajatorii, pot emite pretentii. Este perioada fasta as zice, daca n-as stii ca oferta angajatorilor e modesta, cel putin ca salarii. Cum toate sunt trecatoare, va veni si vremea inversa, in care vor fi prea multi care cauta de lucru, adica vremea angajatorilor. Sa te tii atunci. Se va intampla candva, peste cativa ani, peste 5 sau 10. Sa nu va prinda in off-side, adica in plus, "disposable".

#985
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostRosebud09, on 27 octombrie 2017 - 00:00, said:

Tinerii romani sunt tentati de ramura asta mai noua in pricipal pentru ca pare a fi foarte bine platita, in Ro desigur, comparativ cu tamplaria sa zicem. Apoi e vorba desigur de cateva caracteristrici care se incareaza bine in mentalitatea romaneasca: birou, curat, cafeluta, caldurica si ocazia de a privi de sus vecinu.

S-ar putea un tamplar initial sa castige mai bine ca un IT-ist la inceput. Eu nu am vazut IT-ist sa ia sau sa i se dea spaga -si 10 lei !
Nu mai zic ca unii nu ti-ar da nici macar un pahar cu apa -desi sunt 40 de grade afara, cand esti intr-o locatie.

Dar sa ramanem strict la salariu.

Zi-mi de cate ori ai dat spaga la electrician, la mecanic auto, la doctor, la curier, la pizza, la ospatar, la popa Posted Image), etc

Cand ai dat ultima oara macar de 2 beri aluia care ti-a rezolvat calculatorul ca nu iti mergea mail-ul, browser-ul, sau stiu eu ce aplicatie ??

Aha !

Repet, asta cu IT-istii castiga foarte mult, e un mare cacat lansat de presa.
Daca 2-5% au 1500-2000 de euro salarii, lumea are impresia ca toti au la fel.
E druuuum lung pana acolo !

Uneori zici ca mai bine te duci la carca prin tari straine, decat sa iti mai futi creierii.
Si nu e vb de informatie, cat de oameni !
Omul iti face viata amara, nu 0 si 1.

Vad zi de zi cata ura e pe IT-isti, mai ca nu zic "da-i in p**a mea sa se chinuie, ca castiga o gramada de bani !"
Total neadevarat.

Viata unui SYS/ Network Admin e f grea. Dai mereu peste tot felul de tampiti.
Contrar a ce crede unii ca toti IT-isti stau inchisi intr-o debara cu lumina obscura.
Unii din noi chiar ajung sa cunoasca si sa comunice cu o gramda de lume.

Unul mi-a zis sa-i fac munca secretarei Posted Image PDF-uri concatenate si prostii din astea.

I-am zis atat: Ai lasa oftamologul sa te opereze pe cord ?

Daca esti doctor, nu inseamna ca le stii pe toate ! Asa si cu IT-ul.

"Fucktard!"


De ce IT ? Fiindca e o meserie unde nu ai nevoie de mai mult de un calculator si internet. Ceva ce poti face de oriunde din lume.
Ptr Inginerie, acolo iti trebuie fabrici si uzine.

As fi vrut sa fiu inginer, daaaar raspunsul il gasiti in Piata Prostitutiei.
Ai mei au fost ingineri, poate si de aici inclinatia catre scule,unelte si DIY Posted Image


Cel mai mult imi plac FIX aia specializati doar pe un singur cacat.
Mega specializare ! Super, extra...Senior.
"Adooor" specia asta numita..."Senior".

Senior Manager, Senior Sale, Senior Marketing, Senior HR - putea lipsii ?, Senior inodat fum de ceapa verde in dungi cu picatele.

In multe cazuri genul de papagal sau tocilara nefututa, care vine cu intrebari tampite - gen:

" Dar cat mai dureaza ?! Dar de ce merge asa? Dar de ce, dar de ceeeeee ? "

Poimarti si de 3.14da ma-ti Posted Image Stiu cand incep, nu cand termin !
Si un bec daca schimbi, zici ca iti ia 2 minute cu tot cu suit pe scara si coborat.
Dar tocmai ce ai gasit dulia intepenita ! Woops.
2 ore.


Intrebarile lor imi par la fel de cretine ca intrebarile jurnalistilor de la Antena 3: "Cine e responsabil? Dar cand? Dar de ce? Dar ptr ce?"
Si care n-au nici cea mai vaga idee despre domeniu.
Intrebari de-a dreptul puerile, demne de oameni cu inteligenta mediocra, care nu vad nimic altceva dupa ochelarii lor de cal.
Mai rau ! Nici nu vor sa si dea jos, nici sa gandeasca.
Le e bine asa in ignoranta lor -" Nu ma intereseaza !" - De cate ori nu am auzit asta

Adica sunt ... insecte dupa mine Posted Image

Daca unul/a s-a simtit jignit/a... mi se cam rupe.

Out! Gata  pe seara asta !

Edited by M4V3RiCk_, 27 October 2017 - 00:44.


#986
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,685
  • Înscris: 02.10.2009
Ei, aici putem cadea usor de acord: Human Resources. Varful bataii de joc capitaliste. De fapt e vorba in principal ce aceia care lucreaza la firmele specializate ( in statut, adica pe hartie). Ca mai toti de pe aici, am avut de a face cu specialisti din astia de mi s- a acrit, atat in Ro.  cat si in AN. Nu-s mai buni in vest, doar au instrumente si metode mult mai sofisticate de a-si bate joc de oameni. Curat, politicos, dar la fel de ofensator.  De aceea, dupa o vreme le-am evitat, de fapt ocolit sistematic, chiar si atunci cand primeam invitatii de la ele. Speculeaza necazul oamenilor, traiesc din asta.

#987
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,231
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcap_tepos, on 26 octombrie 2017 - 20:40, said:





Mi se pare foarte corect, si o veritabila mostra gandire capitalista.

Dimpotriva, e una foarte socialista.
Din pacate in tara asta se plateste NE-munca si sunt destui parinti tampiti care-si tin odraslele acasa in loc sa le trimita unde le e locul, la munca.

#988
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Sunt curios ce o sa se intample in perioada urmatoare pe piata muncii, cu blocajul si lipsa de personal. Daca o sa se ajunga ca firmele mari sa relocheze cu productia, sau incep sa se mareasca salariile considerabil....

#989
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,231
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRosebud09, on 27 octombrie 2017 - 00:00, said:

, va veni si vremea inversa, in care vor fi prea multi care cauta de lucru, adica vremea angajatorilor.


Foarte curand.

#990
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 11.08.2016

View Postsergiudaniel, on 30 octombrie 2017 - 12:08, said:

Sunt curios ce o sa se intample in perioada urmatoare pe piata muncii, cu blocajul si lipsa de personal. Daca o sa se ajunga ca firmele mari sa relocheze cu productia, sau incep sa se mareasca salariile considerabil....
Eu ma astept sa se intample prima varianta. Mai sunt inca multe tari pe planeta in care oamenii ar accepta sa munceasca chiar si pe o paine sau un sac de cereale... literalmente (vedeti prin Africa si Asia).

In cazul Romaniei, cred ca e doar o chestiune de timp pana cand Renault o sa inceapa sa inchida usor-usor uzina Dacia si sa mute totul in Maroc, India si pe unde or mai avea fabrici. Iar Ford si mai si. Sa vedeti atunci bucurie... Bine, cauzele ar fi altele. Ideea e ca ar gasi forta de munca mai ieftina intr-o tara in care au alte facilitati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate